Chcete psát o webu?

Lidi, prosímvás, není mezi vámi v hledišti nějaký herec?

Já vím, vypadá to tak trochu jako ta letuška, co se ptá cestujících, jestli někdo není náhodou pilot, ale nebojte, takhle tragická situace není. :)

Od prvního července působím ve Zdrojáku. Práce je to příjemná a baví mě (to pro ty, co se mě na to občas ptají). Hlavně třeba v okamžicích jako dneska, kdy se mi splnila touha a na titulce Zdrojáku je opět odkaz na přidání zprávičky. Po Martinu Hassmanovi jsem zdědil tým autorů, s nimiž spolupracoval, a to je fajn, protože dobrý autor, to je základ.

A já chci víc. Mnohem víc! Oslovil jsem proto některé lidi z oborů, kterým by se měl Zdroják věnovat - tedy vývoj webových a internetových aplikací - a domluvil s nimi spolupráci. Rozjednána je i spolupráce s některými výraznými solitéry webdesignu a webdevelopmentu. A já se zároveň snažím (a budu snažit) zařídit věci tak, aby měli na Zdrojáku odpovídající podmínky a aby se cítili opravdu komfortně. Protože dobrý autor, to je základ...

(Trošku mi do toho bohulibého záměru vlezly prázdniny a dovolené, spousta autorů mi píše, že dodají článek "ke konci srpna" nebo "po prázdninách", ale co už...)

Ale abych se dostal k meritu věci: Dobrý autor je základ, jak tu už někdo zmiňoval, takže jsem přemýšlel, kde zalovit, koho oslovit... A napadlo mě poptat se mezi vámi, milými čtenáři. U některých z vás zhruba vím, čemu se věnujete, a dovedu si představit, o čem byste asi tak mohli psát, ale u spousty lidí jsem si nebyl jist. A tak jsem se rozhodl, že místo toho, abych každému z vás psal mail a nastiňoval směr a koncepci a navrhoval nějaké téma, tak to vezmu jedním vrzem...

Tak tedy:

Rád bych viděl Zdroják jako web, který se bude věnovat moderním webovým technologiím, novinkám, trendům a nápadům. Zjednodušeně řečeno: Nechtěl bych, aby na Zdrojáku vycházely seriály typu "Programujeme si v PHP vlastní weblog". Pokud ale místo "weblog" bude něco zajímavého, nového nebo kuriozního, tak to na Zdroják rozhodně patří. :)

Za ideální způsob psaní o PHP považuju Davidův seriál o Nette, kde dokázal popsat a zpropagovat nejen svůj framework, ale dokázal do každého dílu vnést něco navíc ze "zásad slušného a bezpečného programování". Jeho výklad nebyl suchopárný "Pro vytvoření formuláře zavoláme funkci nette_form", ale vysvětlil proč je třeba takovou věc řešit, jak ji lze řešit, jaké řešení je kde vhodné, a o tom nejlepším pak napsal, že ho použil v Nette. ;)

Ačkoli je PHP u webu snad nejpoužívanější serverový jazyk, Zdroják by neměl opomíjet ani další jazyky. JS je klasika, ale rád uvidím na Zdrojáku články o Ruby či o Pythonu, uvítám ActionScript, uvítám zajímavé ukázky C# coby jazyka pro ASP.NET...

Těžiště Zdrojáku by ale nemělo být jen v programovacích jazycích. Mělo by spočívat taky v článcích o moderních technologiích a v jistém druhu "osvěty". Na Zdrojáku by se měl vývojář dočíst přehledně a srozumitelně o věcech, které se možná za dva roky stanou buzzwordem. Měl by se dočíst, že - obrazně řečeno - "GIT není jen offline SVN" a "cloud není jen virtuální server". Měl by mít přehled o věcech jako je REST, JSON, API, AMF, MXML či YQL. O mashupech. O sémantickém webu. O mikroformátech. A měl by se dočíst ne jak to použít (to si najde sám), ale spíš proč to použít, jaké to má výhody, co tím získá, kde jsou slabá místa...

Mno.

A tady je místo pro vás, milí čtenářové. Vím, že mezi vámi jsou lidé, co o těchto věcech mají přehled a co o nich dokáží napsat. No a já vás chci pobídnout: Pojďte a napište něco pro Zdroják. Jestli děláte na něčem zajímavém, jestli vás baví nějaká kuriozní (v kontextu českého vývojářského mainstreamu "kuriozní") technologie, jestli se zabýváte nějakou novinkou, tak o tom napište článek pro Zdroják. Pamatujte si: Neděláte to pro mne, děláte to pro lidi jako jste vy!

Jo a PS: Komentáře tady zavřu. Ti co chtějí psát kontakt mají (redakce@zdrojak.cz), jinak není o čem diskutovat.

PPS: Nebojte se, není to tak hrozné a nemusíte být zrovna Čapek - stačí umět pravopis, mít co říct a dokázat to zformulovat tak, aby sdělení pochopil i někdo jiný. Pryč s ostychem, sebepodceňováním a rozpaky! Šéfredaktor je sice občas pes, ale hlavu vám neukousne!