Dělají ze mne blbce...

Že já vůl si nedám pokoj a vždycky si ty časopisy koupím...

V úterý jsem jel do Prahy a zpátky; tam autobusem, zpátky vlakem. To je nějakých šest hodin na cestě. Co má člověk tak těch šest hodin dělat, že? Může řvát banality do mobilního telefonu, aby ho slyšeli lidi v okruhu tří metrů, ale pokud není zrovna natuplý křupan, tak ho to neuspokojí. Může se šťourat v nose, může obtěžovat spolucestující pokusem o navázání hovoru ("Taky jedete do Prahy? Jojo, já taky... To je ale náhoda, že jsme se tak potkali v autobuse... na Prahu... co?"), nebo může jen tak sedět a koukat z okýnka. Pohled z okna nabízí barevné skvrny, které se pohybují, což po dobu šesti hodin zaujme jen člověka s IQ okolo 50 či blbějšího papouška (analogie s předvolebními klipy se nabízí sama). Ale co dělat, když je člověk málo křupan, málo sociální a má IQ vyšší než počet cestujících v autobuse?

Snadná pomoc, člověk si koupí časopis. V časopise si počte, mnohé zajímavosti se dozví a vůbec bude kulturně obohacen. Některé dražší tituly nabízejí i barevné obrázky, takže při rychlém listování vzniká opět dojem pohyblivých barevných skvrn, jako při pohledu na ty volební klipy.

Takže jsem si koupil rovnou časopisů víc, totiž Reflex, Týden a MF plus. Ty první dva abych viděl, jestli jsem udělal dobře, když jsem je odhlásil (udělal), ten třetí abych viděl, jestli udělám dobře, když ho přihlásím (ne).

Četl jsem si v Reflexu. Česko je těhotné, plky o Paroubkové, plky o Jyrkovi, a pak jsem nalistoval na politický komentář. Něco o Sarkozym a tak. Četl jsem to, protože Pečinka většinou dokázal jasně pojmenovat stav a zasadit dění do kontextu. S chutí jsem se tedy začetl, a nestačil jsem se divit: Nezcivilizovaná česká politika, proč u nás nejsou politici, co cítí odpovědnost k celku, oddává se gulášové kultuře... Co to ten Pečinka mele?

A ejhle, nikoli Pečinka, ale Šafr. Sám pan šéfredaktor, kterému je málo úvodní sloupek, se pustil do politických komentářů. Tím to bude, vida...

Napadá mě, že ještě před pětadvaceti lety jsme u nás měli politiky, co cítili odpovědnost k celku - totiž "socialistickému bloku, pevné hrázi míru". Dnes jsou nazýváni všelijakými jmény; většinou oprávněně hanlivými. Třeba "zrádce" nebo "kolaborant". Málokdo vyzdvihne Biľaka za jeho cítění odpovědnosti k celku. Zvláštní, že? Asi není celek jako celek, i když jsou oba nadnárodní...

Mno, nic. Dočetl jsem Reflex, pročetl Týden a na zpáteční cestě vzal do ruky MFplus.

To je takový velmi zvláštní časopis. Člověk jednak netuší, pro koho je - je to takový pelmel mezi Story, Týdnem a čtvrteční přílohou MF, jednak je jeho úroveň docela otřesná.

Hnedle první článek - jakýsi spisek o Jaklovi, takto tajemníkovi. Autor se vcelku drží linie, nejdřív popisuje co Jakl dělal a dělá, pak mu trošku povolují nervy, z řádků je cítit antiJaklovská averze, no a nakonec povoluje i svěrač, autor zcela uhýbá a čteme: "(Jakl) musí obhajovat hru na nejchytřejšího prezidenta v Evropě. Ta hra je o to těžší, že ani nejchytřejší prezident nenabízejí žádnou rozumnou alternativu k Lisabonské smlouvě." Hu!

A to mě nadzvedlo. Taková ta poslední kapka. A ne to, že Jakl hraje hru na nejchytřejšího prezidenta, ale to s tou alternativou. Připadá mi, jako by každý novinář, co chce být pochválen od veřejně známější části intelektuální obce, či se cítí do ní patřit, v poslední době prezentoval Lisabonskou smlouvu jako bezalternativní věc, jako věc, kterou MUSÍME přijmout, a touto optikou nazíráno je jim prezident kašpárkem, který se snaží bránit nevyhnutelnému. Nevadí mi kašpárek, vadí mi ten étos jediné možnosti. Jak, kruciprdel, nenabízí alternativu? Copak k ANO není odjakživa alternativa NE? Alternativa, které rozumím a která je stejně rozumná, je Lisabonskou smlouvu nepřijímat a nechat EU dál fungovat podle současných smluv - funguje snad přijatelně, nebo ne?

Ostatně kolikrát jsem už od novinářů četl: "Jsme poslední v EU, kdo neratifikoval"? Nebo "Musíme to udělat, všichni to udělali!" (zde nejen LS, ale i šrotovné...) Maně si vzpomínám, co nám naše matky na takové argumenty říkaly: "Kdyby všichni skočili ze skály, tak ty skočíš taky?"

Věřím, že by se našlo dost lidí, co by nevyhnutelnost skoku obhájili.

O kus dál jsem se v MF plus dočetl o parku "Yellonstone" (asi dle zlidovělé výslovnosti [jelonstoun] - vzor [kanagon], podvzor [bombary]). Eh?

No a když jsem došel k recenzi na film Star Trek a přečetl si, že v něm hraje herec Leopard Nimoy, tak mě to už ani nepřekvapilo.

Ale i jinde je veselo.

Kateřina Brožová zas cintá pentli o tom, jak má sociální cítění, ale jak se to dřív bála říkat. To je kouzelné, stejně jako výrok politruka z Černých Baronů, když vysvětloval svobodu slova: "Za kapitalismu, soudruzi, to bylo nesrovnatelné. Třeba když jste vykřikli Ať žije Sovětský svaz, tak jste šli do vězení. Dnes často křičíme Ať žije Sovětský svaz i celé hodiny, a nikdo za to do vězení nejde!" Doufám, že po podzimních volbách bude Brožová vykřikovat "Mám sociální cítění" celé hodiny, aniž by se bála!

Předvolební klip strany Moravané je tak velkolepý, že pokud opravdu odráží mínění alespoň 50% moravské populace, tak je půjdu volit, protože nic lepšího, než naplnění jejich předvolebních požadavků na autonomii, by nás, cajzly, potkat nemohlo!

Ale ono nebude tak zle, říkají ti rozumnější. Vždyť předvolební klipy jsou jen barevné hýbající se skvrny pro imbecily.

Nojo, ale hlas dvou imbecilů váží v demokracii víc než hlas jednoho rozumného!

Komentáře

Bulvár

Pečinka se z Reflexu bohužel vytrácí, Raoul je čím dál smutnější a volby se [p/b]líží... A v denícíh se po MfD bulvarizují (velké titulky a fotky na úkor textu) už i HN.

Každé médium z principu manipuluje čtenářem; nějak vybírá informace, nějak je zpracovává, zařazuje je do nějakého kontextu - v rámci stránky, rubriky, média, kuturní vrstvy. Čím míň textů, tím míň věcí k přemýšlení (hrubě zjednodušeno a neplatí pro každý text, každého autora a rozhodně neplatí obrácená implikace). Trend jde k velkým barevným obrázkům, protože ty možná stačí na čtenáře během pár sekund, kdy si časopis vybírá, způsobit... Mantrou je prodaný nákald / čtenost - ono se to taky líp měří, než něco tak prchavého, jako je vliv. Ergo čím dál míň médií nutí člověka myslet - v posledním čísle Reflexu byl pro mne nejzajímavější komentář Oskara Krejčího, poradce Ladislava Adamce na sklonku bolševického režimu, nyní politologa.

Co s tím? Nevím. Nekupovat nekvalitní bohužel není cesta k tomu, aby se v tuzemsku objevila média, která stojí za to. A založit si v tuhle chvíli papírové médium, cílené na lidi, co jim nestačí Reflex a spol ... to by byl sakra drahý koníček.

PS: úvodní odstavec mi oživil starý vtip: Jedou dva Rusvoé ve vlaku a jeden se zeptá" Kudá vy jédětě?" - "Iz Maksvy v Lengrad. I kuda vy?" "Iz Leningrada v Maskvu..." Chvíli zadumaně sledují ubíhající břízky a pak první prohodí "Vot éto těchnika..."

Já si při čtení těch novin

Já si při čtení těch novin vzpomněl na jiný ruský... Plaví se ruská loď a kapitán volá do strojovny: "Skolko?" Ze strojovny mu odpoví "Tridsať!" Kapitán se zarazí a povídá: "I čevó tridsať?" A strojník opáčí: "I čevó skolko?"
A pak ještě jeden - jak si koupí turista v Moskvě noviny, a dostane noviny, kde není nic napsáno - jen prázdné listy. Ptá se trafikanta, co to jako má být, kde jsou písmena - a trafikant povídá: "Pačemu bukvy? Vsjo jasno!"

Styl

Co se dá dělat, úroveň (nejen novin) holt spěje do kytek :-)
Díky za fajn čtení, Tvůj styl fakt můžu, sem tam mě i rozesměje... třeba "Jak, kruciprdel, nenabízí alternativu?" Tady si člověk sem tam i obohatí slovní zásobu :-)

S tou skálou a skákáním mě to

S tou skálou a skákáním mě to poslední dobou také často přichází na mysl, jak tak čtu "média" a výblitky politiků.

Jinak za Brožovou dík, pobavilo mě to. :-)))

...ale "kanagom" je přece

...ale "kanagom" je přece správně.

Tak jsem se na to soustředil,

Tak jsem se na to soustředil, až jsem to zvoral... :) Díky

Proč tomu tak je?

Musím s Vámi souhlasit. Kvalita obsahu jednotlivých tiskovin jde dolů. Ale je třeba si položit otázku, proč tomu tak je!? Prostě protože tohle lidi chtějí a protože to lidi čtou. A jací lidé to čtou? Asi lidé s jinými názory a hodnotami než jsou ty Vaše (a někdy i ty moje).

Osobně se stavím k tomu tak, že obsah je názor nebo sdělení autora článku. Není třeba s ním vždy souhlasit, ale vždy je dobré vědět, jaké názory někteří lidé mají.

Opět ocituju Čapka: Kdyby se

Opět ocituju Čapka: Kdyby se noviny nesnažily ráno i večer služebně vecpat na úroveň svých čtenářů, ztratili by čtenáři brzy uspokojení ze své průměrnosti. Říká se, že noviny jsou dělány svými čtenáři. Ano, bohužel: měly by však být dělány několika vzdělanými a myslícími lidmi.

Tak tohle je krásná tečka za

Tak tohle je krásná tečka za celým článkem!

Dalsi casopis na skusku

Dobry den
z Vasho clanku som mal pocit skepse nad zufalou kvalitou casopisov :) takze si dovolim odporucit Vam jeden platok, ktory by Vas mohol zaujat. Je to relativne podobna alternativa k vasmu (rozumej ceskemu) Respektu, ale s radou odlisnosti (nie je tak vyrazne politicko filozoficky a prave preto sa mne osobne cita ovela lepsie). Je to slovensky .tyzden (www.tyzden.com) a pokial ste z Brna alebo z Prahy (predpokladam ze nie ked ste tam cestovali) mozete sa k nemu dostat v knihkupectve na FSS MU (Jostova 10, Brno) alebo Slovenska kniha (Jilska 1, Praha). Stoji za to skusit aspon jedno dve cisla a mozno sa z Vas stane pravidelny citatel ako zo mna :)
Prajem Vam pekny den a vela neznudeneho cestovania ;)
Johnnnie

Kvalita časopisů

a tisku jde do kytek, to jo. Mě ale zaujali spíš ti Moravané. K tomu se váže jedna historka: Stojím si tak ve Zlíně na náměstí a čekám na trolejbus, když ke mně přistoupí takový...cosi a povídá mi důvěrně (necituji přesně, přeci jen, už je tomu cosi pátků): "Volte Moravany, ať o našich daních nerozhodují Pražáci". Málem jsem si z toho sedl na prdel a přemýšlel jsem, jestli mu mám nabídnout pastelky či strčit mu ten letáček do chřtánu. Nakonec jsem se spokojil s vnitřním vysvětlením, že jde o závistivého debila, kterému nejde o ideály/politiku/cokoli, nýbrž o "nandání to těm cajzlům". Co jsem tím chtěl říct? Že Moravané jako politická strana jsou velice zvláštní uskupení, a pokud se jedná o "názory moravské populace", tak těm se líbí myšlenka vlastního státu s vyššími pravomocemi, kde by nebylo tak patrné rozdělení my a oni; dál se nezajímají, hlubší povědomí nemají (ostatně, takhle to je se spoustou věcí a spoustou lidí).

Mimochodem, jsem z Moravy.

Kdyby...

No nevím jak u vás, ale u nás se o skákání ze skály nemluvilo. U nás doma se říkalo "Kdyby byly v pr**li ryby, nemusely by být v rybníce".

U nás se skákalo z okna.

U nás se skákalo z okna.

Skákání a kdyby

U nás se POCHOPITELNĚ :-) taky skákalo z okna.
A s tím kdyby mám i jednu hard verzi: kdyby ho*no bylo cukr tak si s*rem do kafe.
I když já obvykle piju kafe neslazené.

Do studny

A u nás se skákalo do studny (pokud se neskákalo z okna).

To je jiná situace a jiné

To je jiná situace a jiné KDYBY. To co popisuju v článku je spíš takováhle situace:

 

"'Kope si třídnicí po třídě' - cože? Ty sis kopal třídnicí ve třídě?"

"Ale ostatní kopali taky!"

"To mě nezajímá, mě zajímá, žes kopal ty! Můžeš mi to vysvětlit?"

"Učitel je debil a já to odnesl nespravedlivě."

"To je mi jedno, já se ptám, proč jsi kopal třídnicí..."

"Všichni kopali..."

"Všichni kopali? Když všichni skočej ze skály, tak skočíš taky?"

 

(to není můj zážitek. Já třídnicí nekopal, já se většinou kolektivních her neúčastnil)

Je to jiná situace

Protože ty jsi nekopal s davem, nemůžeš ani číst s davem :-) Mně v takových cestovních volnech zachraňují povídkové časopisy (aka Ikarie). Je to však únik z reality a obzor si tak člověk moc nerozšíří. Ale zas se tolik nenavzteká.

Ta poslední věta "hlas dvou

Ta poslední věta "hlas dvou imbecilů váží v demokracii víc, než hlas jednoho rozumného!" teda elegantně vystihuje podstatu demokracie... ;)

Měl bych jedno video k tomuto tématu: http://www.youtube.com/watch?v=aDFEK5ghIvw

Souhlas!

No to je ohromná formulace vskutku!

dva blbci

jenže ono to v demokracii chodí tak, že jeden hlas rozumného (rozumějte vychcaného/mocipána) ovlivní dva hlasy blbců a jsou hned tři.

Cestování

Možná tě to překvapí, ale v autobuse, vlaku, letadle, dokonce i v pražském metru se dá třeba:
- spát
- číst knížku
- dělat téměř cokoliv na notebooku: hrát hry, pracovat, psát spoty, koukat na DVD
- poslouchat muziku na mp3 přehrávači či rádio
- vypnout a na nic nemyslet / koukat do blba
- jíst a pít
- luštit křížovky, sudoku apod.
- psát sms partnerce, že ji mám rád (dobře, to v letadle nejde)

Vhodnou kombinací těchto činností se dá bezbolestně pokrýt i mnohahodinová cesta. A to i opakovaně.

TIME nebo WIRED

Aniž bych chtěl znít nějak elitisticky, doporučil bych časopisy TIME a WIRED, zatím se mi nestalo, že bych v nich neměl co číst (i když TIME taky "umí" slabší čísla). Navíc člověk trénuje angličtinu na slušné úrovni.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.