Děs a hrůza v Branišovském lese

Něco pro milovníky záhad, hrůz a nadpřirozena... Obzvlášť pro lidi z Budějc a okolí - "hrůza dříme za vašimi okny", či tak něco... Děsivý tajemný les. Pojďte na expedici!

Všechno odstartoval včerejší úlovek z Okouna (zdroj):

V Českých Budějovicích je známí už z minulého století , v 70. letech,  když v lese hlídala Česká lidová armáda muniční sklad, stal se zde hrozný masakr. V noci , když se střídali dvě jednotky na stráži. Jednotky po sobě začali střílet a přežil pouze jediný voják. Celý v šoku v nemocnici vyprávěl o Zlu ktéré přichází z lesa. Teď ovšem přichází 3 možné verze. Za 1. mohla mezi jednotkami panovat nenávist a navzajem se postříleli, za 2. mohli na muniční sklad zaútočit útočníci z venku. Za 3. a za nejpravděpodobnější verzy se udává, že vojáky napadli nějaké ,,bytosti" z lesa. Vojáci se hrozně lekli a začali kolem sebe střílet kulomety.

Jau!

Hned poté, co jsem rozdýchal prvotní šok, jsem si vzpomněl, jak jsem před nedávnem jel tím směrem učit (budovy JČU jsou na dohled od onoho lesa), a zažil jsem takovou příhodu, ze které mi vstávaly vlasy hrůzou.

Totiž jak jsem jel v trolejbusu, tak na sedačce za mnou a vedle mne sedělo asi šest teenage slečen, cca 14-16 let, které si vyprávěly historku o těch zastřelených vojácích a o tom, jak Libor s Tomem do toho lesa šli, jako, a bylo to, tyjo, no jako moc toho neříkali, ale fakt prej mazec nejvíc. Silný zážitek to byl, když si to i po třech měsících pamatuju.

Tak jsem si dal tu práci, obětoval jsem volný čas a prolezl jsem dostupné materiály. Bylo to příjemné odpoledne s mnoha zábavnými momenty. Pojďte do toho se mnou:

---

Ze začátku člověk objevuje nové a nové informace a příběhy. O dvou ženách, co šly Borem (tak se ten les u silnice na Branišov jmenuje) a sledoval je vysoký muž s černým pláštěm a kloboukem, co se vznášel 20cm nad zemí. O slečnách, které cestou přes les v noci slyšely za sebou kroky ale nikoho neviděly, tak utíkaly jako o život (třeba ano?) a až když utekly z lesa, tak kroky zmizely. O dvou paních, co šly s dětma a se psem do lesa a potkaly výše zmíněného Černého muže. O záhadných červených očích, co jsou prý v noci vidět a děsí chodce. No a v neposlední řadě o údajném pádu UFO či čeho, od kterého je kůra na mnoha stromech sežehnutá do výše tří metrů, a po kterém se prý do lesa rok nesmělo. I k havárii dvou stíhaček, co padly na sídliště Vltava, prý taky došlo nad Borem.

Pak se začaly informace opakovat. Nové a nové stránky, které jsem nacházel, byly jen blogísky teenage slečen, které ty příběhy sakumprásk obšlehly a napsaly nad to "fakt divný, co?", nebo rovnou některý příběh vydávaly za svůj vlastní / kamarádův.

Po pečlivém a zábavném zkoumání se mi vylouply tyto kategorie zdrojů:

1. Primární sebrané historky, doplněné i vlastním průzkumem

2. Blogísky, kde se kreativita objevovala jen v komentářích

3. Záhadologické stránky, které k výše popsaným příběhům přidávaly nějaké shrnutí

4. Deník AHA!

Deník AHA! mě pobavil nejvíc. Vím, že je to plátek, proti kterému je můj Zápisník žurnalistika z nejvyšších pater, a který se ani nenamáhá vytvářet zdání serióznosti. Tento deník nejprve přinesl sérii článků, uvařených z jedné fotky (a k ní se ještě vrátím), přinesl i rozhovor se záhadologem Jiřím Kultem (sic!) a vlastní reportáž, ze které bych rád ocitoval pasáž: "Dostaveníčko s duchem je tady, a to na vteřinu přesně ve 13 hodin, aniž jsme to jakkoliv mohli ovlivnit. Právě na tuto hodinu jsme totiž byli domluveni na telefonickém spojení s čarodějkou Ivanou Reginou Kupcovou Sádlovou, aby nám řekla, zda skutečně les obývá duch" a geniální výrok "Další přísahají, že (...) jim náhle byla zima. Chlad zmizel, až když opustili les…"Ano, v lese bývá chladněji, a stačí lehký vánek mezi stromy, a najednou vás přejede mráz, že zubama zajektáte. Stačí z lesa vylézt, a - krucityrkn! - chlad zmizí.

Paní Marie též poslala deníku Aha! fotku ducha, kterou před pár dny prý vyfotili v lese, viz Vyfotili tady ducha. Stejnou fotografii publikoval i autor toho prvního objeveného zápisku, ten s tím kuriozním pravopisem, a dodává k ní: "A druhá fotka je pořízena na podobném místě trochu dál. Ukázal mi ji můj spolužak Petr Váňa. Když jsem si uviděl, celý jsem se oklepal a z očí se mi vyvalily slzy. Stává se mi to vždy když vidím nějaké absolutno."

Fakt že jo! Absolutno jak kráva, zjevně to tam prosakuje z vedle stojící Továrny na Absolutno. I já jsem se celý oklepal a zaslzel při pohledu na fotografii učně druhého ročníku učebního oboru zedník-sádrokartonář, oblečeného v učňovské uniformě a s láhví neznačkové vodky v ruce. Rozumějte mi dobře - ani na moment nepochybuju o tom, že se zedničtí učni v branišovském lese fotí s láhvemi kořalky! Ovšem pravděpodobnější je, že fotografie pochází někde z Ruska či Ukrajiny... jak napovídá i geniální služba TinEye, která našla tuto fotku na třiceti webech, převážně v Rusku a Ukrajině.

---

No a pak to začalo jít zu grunt.

---

Blogísky a záhadologické stránky už jen přemílaly přemleté, a tak jsem se vrátil k primárním zdrojům, z nichž nejlepší (a to nemyslím ironicky) je tahle paní (http://tajemno.najdise.cz/tajemny-pribeh/5-tajemny-les-bor-i. a http://tajemno.najdise.cz/tajemny-pribeh/6-tajemny-les-bor-ii.) a tenhle chlapík: http://lesbor.blog.cz/rubrika/badatelna.

Chlapík poměrně realisticky popisuje své procházky Borem, rozebírá "tajemná místa" a střízlivě zhodnocuje. Paní je zase skvělý a úžasný narativní zdroj, protože nejen že shrnula známé pověsti, ale přidala i vlastní zkušenosti.

Dovolte mi na tomhle místě odbočit: Jejího kamaráda Pavla jednou v tom lese v noci cosi tahalo zpět a jen tak tak utekl. Podruhé šel do lesa sbírat houby a něco mu našeptávalo, aby se zabil. Za pár měsíců na to jde zase v noci(!) přes les(!!) a vidí Černého muže... není to divný? Proč, sakra, do toho lesa furt leze, když ví, že (ho) tam straší?!

No nic, zpátky: Když si sesumírujeme dostupné informace, tak mysteriózní diagnóza vypadá asi takhle: Les je starý, a kdysi v něm byla osada, k níž vedla cesta mokřadem. A v tom mokřadu se mnoho lidí utopilo. Neštěstí z toho místa udělalo "prokleté místo", které v sobě má negativní energii. V lese se prý vyskytoval i "strom oběšenců", na němž mnoho lidí ukončilo svůj život. "Větev oběšenců" kdysi kdosi usekl a zchromla mu ruka. Nakonec celý strom lidé pokáceli a rozřezali. V lese je tajemná zlá síla, snad brány do jiné dimenze. Černý muž pak tyto brány střeží a nedovolí zlu, aby vylezlo na povrch. Proto Černý muž dává najevo citlivým lidem, aby do lesa nechodili a zbytečně zlou sílu nerušili.

Proč by ne - jakožto člověk se sympatiema k mystériím to považuju za pěkný kousek a rád se tam dojdu podívat... někdy...

---

Tedy upřímně mezi námi, ten les a cesta skrz něj není nic příjemného ani autem. Vyjedete z Budějc a hned za cedulí se silnice smrskne na úzkou rozbitou asfaltku. Les se na ni z obou stran tlačí, podél cesty jsou vidět mokřady a když se podíváte dál do lesa, uvidíte hustá místa, kde by člověk neprošel. Nic pro citlivější povahy, či lépe řečeno: pro citlivější lidi regulerní stísňující hnus. Přidejte si k tomu dva či tři křížky, starou oplocenou oboru, mohutné stromy s propletenými větvemi, rozpadlé domky, vodní nádrž a opuštěný statek - a máte to!

foto: Karolína Vlčková

---

Trocha skepticismu nakonec

---

Záhady okolo Branišovského lesa připomínají urban legends. Zčásti jsou sebepotvrzující - třeba ti vojáci se v lese prý postříleli v 70. letech a oficiální místa to ututlala, takže to, že dneska o tom nikdo nic neví, je jasným důkazem, že se tam dělo "něco divného", kvůli čemu to bylo tutláno. Já bych ke zvažovaným faktorům (1. nenávist, 2. napadení, 3. útok nadpřirozena) přidal ještě jeden důležitý, a to 4. kořalka, stres a vyplesklí záklaďáci se samopalama. Když už teda.

Zřícení UFO je ze stejného soudku. Na žádné z těch desítek fotografií, co jsem prohlížel, nejsou vyfocené "stromy s kůrou sežehnutou z jedné strany do výše tří metrů" - sakryš proč to nikdo nevyfotil?

Mnoho dalších věcí, zejména "fenoménů" na fotkách, je vysvětlitelných opět několika způsoby: 1. Neznalost chování fotoaparátu s bleskem, 2. neznalost základních fotografických fenoménů (světelné kroužky, "rybičky" atd.), 3. focení mobilem se zablemcanou čočkou, 4. pareidolie (schopnost vidět v neurčitých tvarech, skvrnách, mracích konkrétní obrazy). Že odbočuju: já vidím lidskou tvář, když se soustředím, na dlaždicích, co máme na WC... Vážně, to není laciný pokus o zlehčování. Možná je to tím, že se v těch chvílích soustředěně dívám na jedno místo na podlaze...

Co tam máme dál? Zvuky a kroky, co slyšeli svědkové. No, podívejte se na mapu - vidíte vpravo od lesa tu zástavbu? Tak to je prosím cca dvacetitisícové sídliště, s multikinem, jsou tu kluby, bary a jiné podniky, a ze sídliště je to do lesa doslova "přes silnici". To, že v takovém lese bude v noci někdo chodit nebo že budou slyšet divné melodie je velmi pravděpodobné. (Jsem v pokušení připsat stejný zdroj i pro Černého muže.) Hnusný hustý les hned za městem? Neříkejte, že kdybyste byli homelesáci nebo exhibicionisti nebo něco takového, že byste v noci "nestrašili" zrovna tam?!

Meteorologické úkazy, jako třeba prudké ochlazení? Hm, hm, hm - byli jste někdy v lese? Jaksi z principu je tam v létě chladněji než venku, a že "chlad zmizí až když opustíte les" je ta nejpřirozenější věc. Náhlé "mlhy" jsou v kraji plném rybníků v podvečer v lese naprosto běžné, "mlha" na fotografii, když ji oko nevidí, je taky možná (obzvlášť když do ní pražíte bleskem) a červené oči lidí na fotografii jsou, doufám, jen povedený šprým.

Co mě na tom zaráží asi nejvíc je, že všechny tyto pověsti pocházejí z posledních cca dvaceti let, starší doklady nejsou k nalezení. Na to, že les na tomto místě stojí dle legendy 400 let (a na mapách z poloviny 19. století zakreslený je), by člověk čekal, že takové pověsti budou doložené třeba i z první poloviny 20. stol. Rovněž skladba svědků je docela nápadná - zprávy jsou vystopovatelné zpětně k paní z Branišova, která se zabývá, jaké překvapení, zkoumáním záhadných jevů. (Jak jsem dnes psal na Twitteru: Kde jsou UFOlogové, tam se dřív nebo později objeví UFO.) No a pověsti o strašidelném lese kolují právě mezi teenagery. My, co máme toto období už za sebou, víme, s jakou chutí jsme v té době věřili na děsivá vyprávění, předávaná "od třeťáků prvákům". V Černých sanitkách o tom Petr Janeček moc hezky píše (a teď mě napadá že bych mu mohl napsat a poptat se ho, co o "branišovském lese" ví etnologie).

Dalším výrazným faktorem, který se dle mého podepsal na pověsti lesa Boru, je i známý "horror silvarum", neboli "děs z lesa". V jedné kouzelné stati jsem se dočetl, že tenhle "strach z lesa" je běžný hlavně u dnešních městských lidí, co si zvykli na pohodlný život ve městě, ztratili kontakt s přírodou a teď se jí bojí. Tak to dopadá, když VŠ absolvují lidé bez všeobecného rozhledu - plodí podobné hověziny. Zajímalo by mě, jak paní autorka vykládá "horror silvarum" u člověka středověkého a jak si jej vykládá u starých Římanů... Zkrátka "strach z lesa" má nejen současný městský teenager - je to atavismus vlastní mnoha civilizacím, protože v lese je tma, v lese žijí divoká zvířata, v lese se snadno zabloudí, les je vyhražen lidem na okraji. Mnoho "racionálních lidí" už narazilo na určitá lesní místa, kde jim bylo nepříjemně a tísnivě, a to nemusí být ani citliví jedinci. Stačí určitá atmosféra místa. Lidem citlivějším (nebo třeba právě teenagerkám) stačí pak jen málo...

No každopádně je to trochu škoda. Tak jsem se těšil, že se tam půjdu podívat a popíšu tu svoje zážitky. Po čtyřech hodinách bádání v materiálech jsem to, celkem zklamaný, odložil na "...až někdy". (Jsou tu nějací dobrovolníci na výpravu? Ohlaste se mi, vyrazíme! Černý klobouk a černý plášť mám!) Zatím tedy nejnepříjemnějším místem, na kterém jsem byl, zůstává šibenice v Rožmberku. (Do Velhartic se teprve chystám)

A až tam půjdete na výpravu, tak pár praktických rad: Zapomeňte na jezírko, prohnutou závoru i na rozpadlý strážní domek (severně od silnice). Na cestě pro běžce a pejskaře, co vede od okraje sídliště a je osvětlená, moc strašidel nepotkáte. Největší kumulace protivností je prý podél Branišovské (silnice) a dál na jih. Orientační body jsou "černý kříž", "boží muka" a "opuštěný statek", hledejte tam. A dejte si pozor, aby vás nepozvracela nějaká partička rozjetých mládežníků, co si šla do lesa nechat pochuchat nervy a vyzbrojila se na to intenzivním vyprávěním strašidelných příběhů a dvěma litry Chateau du Tetrapac.

Budu rád, když se podělíte o vlastní (!) zážitky z Boru či o hodnověrné prameny. Díky.

PS: Při prověřování "mnoha sebevražd, vražd a zmizení v lese Bor" jsem objevil jediný případ - dřevorubec podťal strom, a ten padl na okolosemotajícího pomocníka. Máte někdo nějaké další ověřitelné informace?

PPS: Příjemně mě šimrá představa, že se v tomhle lese uvážou ke stromům ekologičtí aktivisté a za tři dny nám povypráví své zážitky.

---

Pár Zdrojáků na závěr:

http://branisovskylescb.blog.cz/

http://robinka.rajce.idnes.cz/Branisak_1.3.2010#

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.118117211543094.12789.113779891976826&type=1

http://www.facebook.com/media/set/?set=o.111642498855481&type=1

http://ladybeatrix.blog.cz/1001/hororovy-les-desiva-fakta-foto

http://ceske-zahady.webnode.cz/news/tajemny-les-bor-u-ceskych-budejovic/

http://tajemno.najdise.cz/tajemny-pribeh/5-tajemny-les-bor-i.

http://tajemno.najdise.cz/tajemny-pribeh/6-tajemny-les-bor-ii.

http://www.carovani.cz/branisovsky-les-mytus-nebo-fakta-t3501.html

http://zsmaj1.blog.cz/1003/branisovsky-les

http://www.horror.cz/clanky/clanek_hororova-mista-cr---strasidelny-les-bor_4327/

http://lesbor.blog.cz/rubrika/badatelna

http://www.kpufo.cz/wcb/les.htm

http://mapy.cz/#x=14.420804&y=48.976131&z=13&l=2&c=c-t

http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet-zahady-a-tajemno/43957/strasidelny-les-u-branisova-vyfotili-tady-ducha.html

http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet-zahady-a-tajemno/43984/kauza-vyfoceneho-ducha-z-branisovskeho-lesa-odbornici-tady-opravdu-strasi.html

(Skvělé je hned to první povídání s "etymologií" jména Branišov coby "bran = brána, išov = z cizího slova pro oheň". Leda kulové, milá slečno! Existuje staré české jméno Braniš - Branisúd/Branislav, no a tam, kde to nějakému Branišovi patřilo, byl holt Branišov. Tralala.)