Dvě šikovné online služby
Loni jsem se probíral výsledky soutěže WebWare (taková Křišťálová Lupa, jen poněkud větší) a zarazilo mě, kolik je ve výsledcích všelijakých online úložišť a zálohovačů. Jako by byli všichni najednou postiženi potřebou nabídnout prostor pro vaše data... Z takového množství se ale blbě vybírá. Naštěstí jsem tu já se svými radami! :)
Po roce a něco testování se mi nakonec vylouply dvě služby jako nejrozumnější. Kudy chodím tudy je doporučuji, a mohu zodpovědně říct, že každý, komu jsem je doporučil, si je pochvaluje.
První takovou službou je Dropbox. Zkoušel jsem několik obdobných služeb, ale Dropbox zvítězil. Vlastně ani nevím čím - nenabízí větší prostor než ostatní ani víc funkcí. Ne, Dropbox u mne vyhrál tím, že dělá jednu věc, a dělá ji pořádně.
Jak to funguje? Zaregistrujete se a stáhnete si klienta. Klient existuje pro Windows, pro Linux i pro Maca. Po registraci (stále hovoříme o free variantě) dostanete prostor 2GB. Nainstalujete si klienta na svůj počítač (řekněme že s Windows) a při prvním spuštění se vás zeptá na uživatelské jméno a heslo a na to, kam má umístit "dropbox" (tedy něco jako "poštovní schránku" pro soubory). Výchozí volbou je to, že se vám ve složce Dokumenty objeví "My Dropbox". Na Linuxu je to podobné, na macu předpokládám taky.
Ve složce "My Dropbox" máte složku "public" a nějaký text. S Dropboxem pracujete jako s jakoukoli jinou složkou - můžete do něj zkopírovat soubory, můžete je z něj zkopírovat ven. Co do ní dáte, to se automaticky na pozadí zkopíruje na server.
To pravé ořechové přijde ve chvíli, kdy máte víc počítačů a nainstalujete si Dropbox i na ně. Pokud se přihlásíte stejným jménem a heslem, tak ve složce "My Dropbox" uvidíte soubory, co jste si tam naházeli na původním počítači... Vot kouzlo! Sdílená složka. Nic nového, ale konečně příjemně jednoduché a transparentní.
Používal jsem to, když jsem si nosil "práci domů" - na pracovním počítači jsem si zkopíroval dokument do Dropboxu, doma jsem ho v Dropboxu našel. Udělal jsem s ním co jsem potřeboval, zase jsem ho do Dropboxu hodil - a v práci byl po ruce.
Nemusím se starat o nějaké ruční spouštění uploadu, stačí opravdu jen soubor zkopírovat (klidně v Commanderu) - Dropbox se na pozadí postará o upload a synchronizaci.
No a příjemná perlička nakonec - pokud soubor zkopírujete do složky "Public", dostanete k němu veřejnou adresu (URL). Můžete tak třeba ukázat svému kolegovi náčrtek nového webu, můžete mu poslat soubor během diskuse po ICQ, můžete to použít - v podstatě jakkoli.
Mám Dropbox na všech svých počítačích a je to opravdu velmi užitečná vymoženost. Rozepíšu si článek na notebooku, hodím do Dropboxu a v ložnici druhý den ráno pokračuju. Nestarám se o to, kde mám aktuální verzi a odkud mám kam co zkopírovat.
Už vidím zástupy kritiků, co chtějí psát cosi o alternativách, co má Live Sync lepšího (má klienty pro všechny tři OS?), jak je to úúúúplně zbytečné, protože VY máte vlastní FTP server atd. Ano, to je všechno hezké. Ale Dropbox je ideální prostý nástroj, který používám rád, protože neprudí a funguje. A to mám FTP i webserver...
Jak můžete Dropbox použít v každodenní praxi se dočtete např. v článku Five Useful Ways Dropbox Can Improve Your Business.
(Pokud si chcete Dropbox vyzkoušet, můžete k tomu použít tento odkaz: DROPBOX - pokud se zaregistrujete přes něj, dostanete ke svému účtu 250MB navíc, a prostor se zvětší i mně. Pokud si nepřejete, abych prostor navíc dostal, použijte první odkaz nahoře, ale získáte tak jen základních 2GB prostoru.)
---
Druhá online služba, kterou používám od ledna k plné spokojenosti, je Mozy. Mozy je služba na online zálohování dat. Stáhnete si klienta (Win/Mac), vytvoříte si účet, nastavíte si šifrování, řeknete co chcete zálohovat - a o víc se nestaráte. Dostanete 2GB prostoru zdarma. Na ukládání filmů to není, ale pokud je výsledkem vaší práce halda textových dokumentů nebo zdrojáků, vystačí vám na dlouho. A pokud potřebujete víc prostoru, za pár dolarů měsíčně (konkrétně 4.95) dostanete "unlimited" variantu - bez omezení prostoru, prostě "ukládáte co to dá".
Mozy má tu příjemnou vlastnost, že lze nastavit automatické zálohování v době nečinnosti. V práci jsem to řešil tak, že jsem před odchodem na oběd jen zamknul terminál, a po návratu na mne blikalo okno se zprávou, že data byla úspěšně zazálohována. Pokud vám dají v práci, jako se to v předchozím zaměstnání stalo mně, plečku, u níž ráno nevíte, jestli nastartuje, je Mozy k nezaplacení.
Samozřejmostí je nastavení filtrů, takže např. nezálohujete .tmp a .bak soubory. Nebo můžete vyloučit "config.php" soubory s citlivými informacemi - i když Mozy přenáší data šifrovaně a umožňuje i šifrování vaším vlastním klíčem. Příjemnou vlastností je i možnost se vrátit k záloze z určitého dne.
Existují zálohovací programy, které nabízejí větší prostor. Existují zálohovací programy, které nabízejí víc funkcí, větší konfigurovatelnost, leccos. Ostatně - VY (a vy víte, o kom mluvím, že?) si můžete vše řešit cronem a skriptem, co vaši práci pravidelně zaTARuje a odsype na server. Já vyzkoušel několik různých variant, a nakonec jsem zůstal u Mozy. Pohodlné, transparentní a s přesně tou úrovní možností, aby člověk nebyl zahlcen přemírou variant, a aby neměl pocit, že mu něco podstatného chybí.
(A zase: Pokud chcete použít Mozy, budu rád, pokud dáte vědět, že jsem jej doporučil já - použijte prosím tento odkaz: Mozy, popř. zadejte kód 5975J6. Pokud tak učiníte, dostanu ke svému účtu prostor navíc jako poděkování. Díky. Pokud nechcete, abych prostor navíc dostal, použijte prosím první zmíněný odkaz.)