Hektický televizní víkend

Jak vypadá programátorův televizní víkend, kdy dá na pár hodin vale počítači (tedy ne doslova)...? Naprosto dlouhý a nudně nekonfliktní článek o osobních věcech a všedním životě.

Naše televize JVC byla v době svého vzniku určitě naprostá technologická špička. Obrazovka plochá jak vodní hladina za bezvětří, barva stříbrno-šedá, obraz 16:9, úhlopříčka 80cm (v roce 2000 - dámy a pánové, kdo z vás to v té době měl, že?) a 100Hz obrazová frekvence. Tolik informace pro pány.

Dámy spíš ocení informaci, že televize byla jako kus nábytku, sladěná se zbytkem interiéru (sklo + kov) a že ji manželka dlouho vybírala, aby přesně zapadla do uvažovaného "stylu místnosti". Ti z vás, kdo u nás byli, vědí, že krom gauče a stolku (a hromady kytek) nemáme v "pokoji" žádný nábytek, skříně nebo nedejbože "obývací stěnu". Takže televize byla opravdu výrazný designový prvek.

Takovéhle věci však jdou mimo mne, takže když před časem přišla manželka s myšlenkou "až si budem kupovat televizi...", tak jsem pokrčil rameny a říkám: To není problém, televizí je!

Ale on to problém je. Manželka totiž prohlásila, že když televizi, tak stříbrnou, nebo přinejhorším šedou či bílou, v žádném případě však ne černou! Já jsem vytýčil technické požadavky (FullHD, HDMI, úhlopříčka 100, technologie víceméně volná, ono každé má svoje) a dal jsem se do hledání.

Zkoušeli jste si někdo najít televizi podle parametrů? Já jich našel asi sedm set. Z toho 690 černých. Dva večery jsme strávili hledáním - buď byla televize nepřiměřeně drahá (dva modely, až na barvu plastu identické, černá za 25, stříbrná za 37 - to se jděte bodnout) nebo měla kulaté rohy. Nakonec jsem tedy našel přijatelný model. Koukali jsme na obrázky, zdála se dobrá, když najednou manželka povídá: Podívej se, jakej má hnusnej ovladač! Na to se nedá už nic říct, takže jsme šli spát.

Nakonec se mi to rozleželo v hlavě - ovladač si přeci můžeme koupit univerzální! V manželce se na druhou stranu probudila šetrnostm, uvědomila si, že z něčeho ustoupit musí, tak byla ochotná přistoupit i na "černou s ozdobnou stříbrnou lištou... nebo aspoň podstavec stříbrnej...", takže jsme se, nakloněni kompromisu, vydali na obchůzku. Podle rady Pavla Kouta jsme zkusili nejdřív budějcký OKAY. Pavel říkal, že tam jsou ochotní prodavači, co nechaj třeba i vlastní vstup zapojit a vyzkoušet, tak jsme putování začali tam.

Našli jsme stříbrnou 37". A zatímco jsem diskutoval s prodavačem o užitečnosti hřebenového filtru při příjmu satelitního vysílání, tak manželka mlsně obcházela jednu 42" LCD. Sice černou a s masivním spodním okrajem, ale zezadu tmavě vínovou (prý "šarlatová", ale my muži víme, že taková barva neexistuje) a se stříbrným stojanem. Prodavač prohlásil, že ta jo, ta je taky pěkná, že má spoustu zajímavých vlastností, navíc povánoční sleva, a po půl hodině už jsme byli téměř rozhodnuti ji koupit. Takže jsme řekli, že si dojedem pro informace a vrátíme se pro ni.

Koupili jsme rovnou i vodovodní baterii a jeli jsme domů s tím, že se podívám, co je ta šarlatka tedy zač. Kouknul jsem na recenze, recenzenti i zákazníci byli nadšení. Kouknul jsem se na ceny v eshopech, bylo to šul nul pár stokorun rozdílu, tak jsem zavelel, že tedy pro ni jedem. Ještě jsem namontoval baterii a zjistil, že mi chybí čtyři centimetry k teplé vodě. Inu, koupím i hadici.

Koupili jsme hadici a dojeli do OKAY. Řekli jsme že ji berem, a prodavač povídá: Nojo, ale už máme jen tuhle, co je tady vystavená. Manželka udělala "Hm, hm... nojo, ale ta je tajhle trošku škráblá, tady je vochmataná, budeme ji muset vyčistit, navíc na ní běželo furt dokola to samý... Ty televize tady v prodejně taky dost trpěj... Dáte nám na ni slevu?" A dali.

K televizi jsme koupili rovnou i univerzální dálkové ovládání, celý hambinec jsme dovezli domů a tam jsem zjistil, že dálkové ovládání uniwerzalnoje nefunguje. Ani na televizi, ani na satelit, ani na popcorna, ani na věž, zkrátka na nic. Hm, hm, hm, divné...

A ta hadice, co jsem ji koupil, seděla jen na jedné straně. Kletě!

Zato jsem objevil, že televize má spoustu inteligentních a pěkných vlastností. Třeba že reguluje podsvícení LCD panelu podle okolního světla. A že podle barvy okolního světla reguluje i vyvážení barev. Nebo že dokáže vytáhnout z filmu hlasy, takže když diskutují dva maníci na rušné ulici, tak slyším maníky a ne hluk. Že dokáže zpomalit frekvenci z 25 snímků na 24, takže film vypadá tak, jak ho režisér natočil, ne jak ho procesor přepočítal. Že "plovoucí titulky" na ČT24 už netrpí cukatůrou. A že tohle všechno je nastavitelné až do úrovně "jas jednotlivých barevných složek". No a navíc že má vstup na USB (takže můžu připojit přímo kartu s fotkama či muzikou, příjemné...) a i na počítač... Voila!

Takže jsem zbytek soboty strávil vytvářením "malého PC", který bych připojil k TV, k tomu že bych dal bezdrátovou myš a klávesnici a udělal si tak "internet v televizi". Jak jsem řekl, tak jsem i udělal, a když jsem viděl obraz a vzpomněl jsem si na to, co předváděla stará televize se vstupem kompozitního videa z PC, zaplakal jsem.

V neděli pak nastal čas na zbytek akce. Vrátili jsme s díky univerzální ovladač a jeli jsme na nákupy do Globusu. Manželka pro potraviny, já pro VGA nebo HDMI propojovací kabel, bezdrátovou klávesnici a jiný ovladač - kdyby jako že měli, jinak že objednám z Alzy... Vlezl jsem nejdřív do Electroworldu a našel jsem klávesnice...

Byly tam. Pod cedulí SLEVA.

Bezdrátová klávesnice, nyní pouhých 1500 Kč! Hm, v Alze mám vybranou podobnou za 500 i s myší. Aspoň ten kabel.

Hledal jsem opravdu důkladně. HDMI propojovací kabel, 2 metry, 800 Kč. Prosím?

VGA propojovací kabel (tenhleten) - 1200 Kč.

Pravděpodobně jde o nějaký sofistikovaný komerční humor. Tedy jako že si dělaj ze zákazníků prdel. Na ovladač jsem se ani nekoukal... Kdysi jsme v Electroworldu koupili anténu, a když jsme zjistili, že nám je naprd a šli jsme ji vrátit, tak nám oznámili, že nevracejí peníze, že si musíme koupit něco jiného v téže hodnotě. (V OKAY nám ovladač vzali zpátky a bez mrknutí oka vyplatili částku.)

Ponaučení je jednoznačné.

No a zbytek neděle jsem strávil:

  • doinstalováním Ubuntu (milá Evropská komise, kdypak zasáhnete proti zlu, které představuje nemožnost odinstalovat GIMP, ha? Když ho dám "odinstalovat", tak mi to chce odebrat "gnome-desktop"... Totéž při odinstalovávání tiskových služeb či maileru Evolution. Možná by to fungovalo i bez toho, ale já su BFU a chci, abyste mě chránili stejně jako mě chráníte před zlem přibaleného Exploreru!)
  • psaním článku o LiveID pro Zdroják
  • pláčem nad výší honorářů za články pro Zdroják
  • zjištěním, že ani jiné dálkové ovládání, tentokrát se supadupa funkcí "naučit se kód", nefunguje - na kód mi oznámí, že "failed". U všeho - TV, satelit, Popcorn, věž... Buď dělám něco blbě, nebo dělaj něco blbě soudruzi od ovladačů.

a v devět jsem se posadil konečně před televizi, abych si užil skvělého obrazu. Po půl hodině jsem usnul.

Dobrou noc i vám!

 

Komentáře

Jaký je to model?

A to ani neprozradíš, co to je za televizi, když je to takový zázrak? :)

Ne. Indicií tam je dost na

Ne. Indicií tam je dost na to, aby sis dohledal, a pokud to náhodou zjistíš, tak si to nech pro sebe. Nestojím o to, aby se tu v komentářích sešla banda kktů, co všichni budou vědět, že jsem si koupil naprosto zoufalý přístroj s naprosto outstanded parametry a proč že jsem si nekoupil 60" plazmu, že to je tedy pokoukání, popř. pindy o tom, že 49" je mnohem, ale MNOHEM lepší na hraní her přes XBox než 47" a že JEHO televize má toatamto... Známe to, a chceme se tomu vyhnout a nezavdávat příčinu. Rozumíme si? :)

Že by LG? Taky jsem po ní

Že by LG? Taky jsem po ní šilhal, ale právě ta šarlatová? se mi na tom nelíbí (nehodí). Ta informace s ovladačem je zajímavá. Dáš vědět, jestli se ti povedlo jej přemluvit? (I když TV to asi nebude, když neovládá žádný příjmač).

jj, nám šarlatová nevadí -

jj, nám šarlatová nevadí - ona ostatně není moc vidět. Víc jsem se bál toho silného spodního rámu (border: 1in 1in 5in 1in;), ale ten se ukázal při sledování jako velmi příjemná věc. A ovladač asi moc přemlouvat nebudu, prostě ho vrátím a budem hezky ovládat postaru.

To je osud.cz. Minulý víkend

To je osud.cz. Minulý víkend jsem s kamarádem u něho doma (Skuherského) zapojoval sat a mini PC na tu istou TV. Taky mě překvapilo, že ten spodní rantl, co se mi v obchodě moc nelíbil, jsem v bytě nevnímal. Jen mi ta TV přišla po chvíli docela malá :-). Obraz mne nadchnul, ale na vysoké rozlišení jsem si za tu chvíli nezvykl. Dark knight kontrastem připomínal jihoamerickou telenovelu - nastavovat obraz jsem už nestihl. Ale stejně je ta TV ve mně někde vzadu zadráplá.

Manželku obraz přesvědčil až

Manželku obraz přesvědčil až ve chvíli, kdy na té TV viděla fotky přímo z paměťové karty. Jednak naprosto úžasné detaily, jednak nádherné barvy (a nádherná černá). Ten spodní rantl jednak šoupá obraz o kus výš a jednak slouží jako optický předěl mezi obrazem a tím přístrojovým zmatkem pod televizí. A navíc se tak dá před TV postavit malej kaktus. :)
 
Ale co si budem namlouvat, ten vypínač je pozoruhodnej. :) Já si media player strčil ZA televizi a IR čidlo nastavil za tu ďouru - asi to tak ani nemysleli, ale funguje to a já mám o (viditelnou) krabici míň!

já bych možná po linuxářsku,

já bych možná po linuxářsku, že to s tím ubuntu není tak hrozné :e)
(jednak teda ten balík co to chce odinstalovat se myslím jmenuje "ubuntu-desktop", to předpokládám, že jste se přepsal)
a hlavně, ono to sice vyhrožuje, kdo ví jak není odinstalování ubuntu-desktopu strašná událost, ale ve skutečnosti je to jen virtuální balíček, který nic neobsahuje. pouze má v seznamu závislostí všechny ty evolutiony a gimpy a spoustu dalších nesmyslů. takže se dá odinstalovat celkem bez následků.

...ah, ono už v článku je

...ah, ono už v článku je napsáno "možná by to fungovalo i bez toho, ale".
jako bych nic neřekl .e)

No právě! A já chci, aby

No právě! A já chci, aby Canonical dodával Ubuntu bez GIMPu, protože ho nelze "snadno odinstalovat" - což je stejnej argument jako ten, s nímž uspěla Opera u EK.

dpkg -r nefunguje? Asi už

`dpkg -r gimp' nefunguje? Asi už jsem dlouho neinstaloval Ubuntu...

No, ono "del -r Program

No, ono "del /r Program Files\Internet Explorer\*.*" taky funguje, ale vysvětluj to EK! :)

Nevěděl jsem, že správce

Nevěděl jsem, že správce balíčků se ve Windows jmenuje `del'. Člověk se pořád učí. Předpokládám, že instaluje se pomocí `del -i'? ;-)

Ne, správce balíčků se

Ne, správce balíčků se jmenuje Setup.exe, "del" je jen jeho prorok.

No jo, ale prej si zase můžeš

No jo, ale prej si zase můžeš vybrat jinou ditribuci, což je co? Což je hlavní! :-D

Smysl stížnosti

Pokud jsem pochopil smysl onoho rýpnutí, nejde o to, že by v Ubuntu nešel odinstalovat Gimp, ale o absurditu rozhodnutí EK ohledne IE.
Gimp sice lze ze systému odstranit mnohem jednodušeji než IE (mám pocit, že Microsoft tvrdil, že nejde odstranit vůbec), ale absurditu toho rozhodnutí to (přinejmenším v mých očích) nemění.

IE nelze odstranit z toho

IE nelze odstranit z toho prostého důvodu, že jeho renderovací jádro dělá v systému kde co, od nápovědy přes Průzkumníka až po (tuším) plochu. Konkrétní "iexplore.exe" je jen pouhá nadstavba nad tou knihovnou, která "vypadá jako browser". Takže analogicky požadavek na odstranění "celého IE" je zhruba podobný požadavku na odstranění "GIMPa i s GTK knihovnami a renderováním fontů".
Ale myslím si, že všichni chápeme, oč jde: EK by ráda pumpla Microsoft zas o nějaký prachy tím, že si vymyslí nějaké pravidlo na "ochranu nebohého domácího trhu". Předpokládám, že ještě přijde dovozní clo a pak požadavek, aby 50% kódu vzniklo na území EU...

Bezdrátová klávesnice

Pokud jde o bezdrátovou klávesnici (s integrovaným trackballem), tak mohu doporučit http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16044 , kterou mám a jsem s ní spokojen. Originál je asi tady - http://usb.brando.com.hk/prod_detail.php?prod_id=00678

No...

ten originální ovladač bych nepodceňoval. Jakmile nesedne do pracky hned, nesedne nikdy. A univerzály se u nás doma taky moc neosvědčily, páč přepnout ho na jinej přístroj je pod manželčinu úroveň. Některé firmy na to přišly a přibalují k elektronice ještě druhý ovladač... simple. Pro ženský. :)

Nejde o to, jestli sednul

Nejde o to, jestli sednul (sednul) nebo o jeho funkce. Jde o to, že - cituju - "je šerednej". Co naděláš. Stokrát může sednout do ruky, ale manželce se designově nelíbí. Ale asi si bude muset zvyknout. Na druhou stranu zrovna tahle televize má ovladač s minimem "kravin", tak by snad mohl být vzat na milost. :)

"ale funguje to a já mám o

"ale funguje to a já mám o (viditelnou) krabici míň!"
Dokáže zde někdo poradit, jak zneviditelnit celou TV? Prostě v našem obýváku (rádoby starožitný) jsou veškeré mně známé televize jako pěst na oko.

Jediné řešení: Známý truhlář,

Jediné řešení: Známý truhlář, co udělá dřevěné starožitné obložení... :) anebo jít cestou hardcore úprav: http://steampunkworkshop.com/images/M18.jpg

ja spis myslel nejakou

ja spis myslel nejakou minimalizaci... projektor co je zahnizdnen nakde v rohu, platno co vyjizdi z garnyze. radoby starozitny televizor tezko prijmu, zabira moc mista :( ale i tak dekuji za tip.
ps. v podstate, vy vyznavaci prumysloveho designu to mate jednoduche, mate z ceho vybirat ;-)

Nevím jak vyznavači

Nevím jak vyznavači průmyslového designu, ale my utilitaristi to jednoduché máme :)

Hmm, taky zvažuji už delší

Hmm, taky zvažuji už delší dobu nějakou LCD TV, ať z těch filmů taky něco máme :) Nefunkčnost dálkového ovládání v případě TV, satelitu... mi tak nevadí. Horší je, že nefunguje ani na přítelkyni.

Nic si z toho nedělej. Já včera instaloval další virtuální Debian a že si tam vrznu KDE, ať se mi líp pracuje. No a nevím jak, připletl se mi k němu Gnome. Když dám odstranit Gnome, vezme s sebou i KDE a Xko :D

Já si z toho nic nedělám, ale

Já si z toho nic nedělám, ale Evropská komise, doufám, už sepisuje nějaké pěkné opatření :)

Těžko. Jedna věc je buzerovat

Těžko. Jedna věc je buzerovat firmu, která se válí v penězích (tím se člověk zavděčí u některých skupin lidí) ale na buzerování něčeho, co je zdarma, na to je potřeba mít koule (nebo peníze).

EK na to prostě neumí koukat z toho praktického úhlu. Když ve Windows nebude žádný browser, tak se lidi nedostanou na net (byť co já si pamatuju, tak IE byla jen nadstavba Exploreru a z toho šlo browsit i bez iexplorer.exe). Když tam bude FF/Opera/whatever, tak MS nemůže ručit za bezpečnost (ehm, no nic) a lidi budou brblat. Nehledě na to, že by určitě brblali i kvůli tomu, že je open-source dodáván jako součást komerčního balíku a MS na něm tudíž vydělává... Holt, koho jsme si nezvolili, toho máme ;)

Lidem se člověk nezavděčí, což ty ostatně myslím dobře víš :)

Přes noc sepíšu požadavek a ráno pošlu na:

Evropská komise
Brusel
Evropská unie

napadlo mne... co sleduje

napadlo mne... co sleduje programator za porady na nove tv? porad ty stejne? nebo sledovanost sla za kvalitou zobrazeni, a i ruzova ordinace je prijatelnejsi? mno, co vlastne mas za dodavku tv programu;? elsat/satelit/o2/pozemni?

Nevím jak programátor, ale já

Nevím jak programátor, ale já koukám akorát u jídla na zprávy na ČT24. Jinak si vybírám co se mi líbí na  Spektru či DoQ. Mám k TV připojený satelit s nahráváním na HDD a mediaplayer, takže už jsem se drahnou dobu "nedíval na televizi" (ve smyslu "live sledovat program co televize vysílá") - to co mě zajímá, to si nahrávám a sleduju to, když se mi zachce.
Ale jinak mohu říct, že třeba HIMYM nebo Big Bang Theory v HDTV vypadá opravdu o hodně líp. Takže - pořady stále ty samé, ale prosím nesměšovat "televizor" a "televizi" (nebo snad dokonce "české TV kanály"). :)

jsi pohodář... ve smyslu

jsi pohodář... ve smyslu odpovědi. prostě odpovíš a neřešíš blbost dotazu. díky, arthure. ps. nelichotím, konstatuji.

Jsou mnohem blbější dotazy...

Jsou mnohem blbější dotazy... Ty neřeším a prostě smažu. :)

Full HD / skoro HD

Kupoval jsem 50" loni (dnes se mi zdá tuze malá, tak ji sleduju ze vzdálenosti 2m) a řešil jsem, jestli Full HD nebo to Skoro HD, což (alespoň tehdy) byl velký cenový rozdíl a uvědomil jsem si, že i to nejkvalitnější HD porno víc než 720 řádků nemá, stejně tak Blu ray filmy, natož seriály nebo TV vysílání.

Chápu že se o parametrech nechceš bavit, tak se jen ptám, chtěl jsi FullHD jako investici do budoucnosti, nebo to využíváš už dnes a něco mi uniklo?

p.s. Zdroják platí honoráře? To jsem nevěděl. Jdu psát!

Dneska je rozdíl mezi FullHD

Dneska je rozdíl mezi FullHD a SkoroHD pár tisíc, což je třeba 10-15% z ceny, to se opravdu nemá smysl inžinýrovat. Vzhledem k tomu, že životnost televize (myslím reálná, ne morální) je okolo 10 let, tak jsem chtěl FullHD opravdu primárně jako investici do budoucnosti. Dneska to Full využívám hlavně z připojeného PC a užívám si to u prohlížení fotek, ale počítám, že se během pár let 1080 rozšíří i na seriály a TV. Přehrávač i televizor na to mám... :)
 
PS: Kdyby mě na to Martin neupozornil, tak by si toho člověk ani nevšiml... ;)

ad honorare

Kedysi davno som na grafika.cz pisal tutorialy (pre Xaru), a akonahle som podpisal zmluvu o spolupraci a bolo to akosi viac o povinnosti splnat vykony tak ma nadsenie opustilo. Je to zvlastne. Teda dalsia prekazka bola ze som to musel pisat v cestine, coz bola dost otrava. ;-(

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.