Internet Developer Forum

IDF je konference, pořádaná IInfem pro webové vývojáře, a protože za ní tak trochu stojím, tak si říkám, že je na místě pustit pro zvědavé a váhající čtenáře něco málo ze zákulisí...

Přišel jsem k tomu jak slepý k houslím.

Loni na podzim jsem byl požádán o drobnou radu a výpomoc stran chystané konference pro webové vývojáře - tedy jaká témata by tam mohla zaznít, kdo by mohl promluvit, jaký by to mohlo mít formát, jak konferenci vyprofilovat... Rád jsem postřehem a názorem přispěl - jenže to jsem netušil, že se věci (a lidi) dají do pohybu. Takže jednoho dne ráno jsem objevil mail, že člověk, co přišel s tímhle nápadem, odchází, a jestli bych tedy po něm nepřevzal ideové a programové vedení akce...

Přemýšleli jsme, jak akci vyprofilovat - od počátku jsme věděli, že bude jednodenní a že nebude konkurovat WebExpu ani firemním akcím. Bylo tedy jasné, že musí pokrýt jen některou specifickou oblast webového vývoje - a nakonec se jako vhodná oblast ukázaly RIA, tedy "Rich Internet Applications". Aby to nebylo až tak monotematické, tak jsme se rozhodli přidat vývoj pro mobilní telefony a pro Facebook.

Od počátku jsme taky věděli, že část konference chceme pojmout jako workshop, tedy "kontaktní přednášku" pro menší skupinku lidí, kdy je možné probrat téma víc do hloubky, posluchači mohou klást otázky a mohou si na technologii "sáhnout". A od počátku jsme taky věděli, že přednášky musí být delší, než obvyklých 20 minut. Tedy po pravdě řečeno - tohle jsem tvrdil hlavně já, protože vím, že jednou z nejčastějších výhrad na WebExpu bylo, že nebyl dostatek času probrat téma do hloubky.

Připravil jsem tedy koncepci, zvolil témata a přednášející, a poslal návrh Aleši Miklíkovi. Tomu se návrh velmi líbil, jen měl několik drobných, ale zásadních, připomínek... ;) Ve spoustě věcí měl pravdu ("lidi by měli mít čas si odskočit, po dvou hodinách v kuse odpadnou"), v něčem jsem přesvědčen, že tak docela pravdu nemá, například že by akce měla začít v devět ráno... Upřímně: Který vývojář je v devět vzhůru?! ;) Ale nakonec jsme se pochopili, a mohlo se začít s přípravami.

Oslovil jsem lidi, kteří buď na zvolená témata přednášeli, nebo kteří o nich píší, a k mé velké radosti jsem se nesetkal s odmítnutím. Takže: Štěpán Bechynský ukáže prakticky nový Silverlight, který funguje i mimo prohlížeč, Adam Fendrych pohovoří o použitelnosti a user experience (na jeho přednášku se velmi těším - prý ji pojme jako "evangelizaci UX a použitelnosti mezi programátory"), Jiří Knesl bude prezentovat agilní vývoj (a určitě dojde i na odstrašující historky z firemní praxe, které jsou programátorům důverně známé)... Zajímá mne přednáška Honzy Krále o NoSQL databázích, protože to je dle mého názoru téma roku 2010 (a očekávám bouřlivou diskusi). Těším se na Dana Steigerwalda, který v diskusi na Zdrojáku ukázal, že v oblasti JavaScriptu ví o čem mluví, dokáže si to obhájit a polemiky se nebojí. Rád si poslechnu Petra Ferschmanna i Petra Reichla, zajímá mne přednáška Jiřího Dolejše a Davida Šmehlíka o vývoji FB aplikací z pohledu technologií a obchodu... No a o Davidu Grudlovi ani nemluvím: Dostal volnou ruku, volné téma a vím, že i kdyby si přednášku připravil ten den dopoledne (vůbec tím nechci naznačovat, že by to snad tak dělal), tak že bude zajímavá, přínosná a k věci.

Ze všeho nejvíc mě potěšilo, že celý den nebudu muset mluvit - kdo jste mne zažil na WebExpo, tak víte, že opravdu, ale opravdu nejsem typ, co rád mluví před publikem. Konferencí bude provázet dopoledne Petr Krčmář a odpoledne Petr Koubský. A Petr Koubský bude klást i otázky v panelové diskusi na téma "Co potřebují vývojáři webových aplikací?"

Ačkoli na mne šly zpočátku mrákoty, tak teď, když tohle dopisuju, mi připadá, že by to mohla být příjemná akce se zajímavými přednáškami od zajímavých lidí. Za což patří dík všem ochotným přednášejícím a moderátorům, a hlavně mým kolegyním v IInfu (Marcele L. pak jmenovitě a především!), které se o konferenci starají po organizační stránce, a které trpělivě snášejí moje neustálé zmatené připomínky. Díky!

Držte IDF2010 palce - anebo ještě líp: Přijďte!

---

Jen pro pořádek dodávám: Pracovní název akce byl "vývojářská konference Vývojka", takže kdybyste ji hledali na Twitteru, tak je to vyvojka, a i hashtag je #vyvojka. IDF si zabrali nějací Francouzi...