Já to jen tak Placla...

Před časem jsem psal, že by se mi líbilo mít v ČR něco jako Pay Per Post (tady a tady). Teď to díky Martinu Jersákovi mám, ale zatím je to takové šimrání hrocha pírkem...

Fajn, na rovinu: Jsem ochoten tu napsat článek o vašem produktu či službě. Cenu dám lidovou - znásobíme pagerank webu počtem odběratelů RSS kanálu, no a máme cenu za článek v korunách. Za takovou cenu napíšu na svůj blog článek o vašem produktu a vašich službách. K tomu budu potřebovat váš produkt nebo služby vyzkoušet, tedy očekávám bezplatné zapůjčení na rozumnou dobu. V článku bude uvedeno, že jste mi věc či službu zapůjčili, bude tam samosebou odkaz na vaše stránky a bude napsán podle toho, jaký dojem na mne vaše služba udělá (podmínka sine qua non). Zůstane tu navěky jako součást historie...

Ale já si mohu dovolit určovat podmínky. Já a dalších 0.5% českých bloggerů. Zbývajících 99.5% všelijakých nazdárků, co blogují tři měsíce a snaží se mít blog jako nástroj k výdělku, musí brát takové nabídky, jaké jsou.

---

Když mě JersyWoo oslovil s nabídkou otestování jeho služby Placla ("PLAcené ČLÁnky"), souhlasil jsem. Přihlásil jsem se jako "virtuální blogger" i jako "virtuální zadavatel", chvíli jsem si s Placlou hrál, nějakým tím poznatkem jsem přispěl (navrhnul jsem, tuším, funkci arbitra sporů) a celkem jsem Jersymu držel palce. A držím dodneška.

---

Placla už běží.

---

Před časem jsem se tam přihlásil, abych viděl, jaké jsou nabídky, jaký je zájem a jak to vůbec celé v praxi funguje. Založil jsem si tedy reálný účet, do něj jsem přihlásil svůj reálný Zápisník, a když jsem viděl existující nabídky, tak jsem do popisu Zápisníku napsal několik nabubřelých vět, které by měly stávající inzerenty odradit od toho, aby mi vůbec psali. Naprostá většina nabídek totiž obsahuje mix následujících vlastností:

1. Berou to jako "linkbuilding": Článek bude o ubytování a bude v něm odkaz ze slova ubytování, hotel nebo penzion s odkazem na naše stránky.

2. Berou to jako pozitivní PR: Článek podle zadavatele "nesmí být negativně zaměřen". Hmmm, to je autor, co to vezme, slušná onuce...

3. Berou to jako příležitost provětrat klíčová slova: Článek musí odkazovat na nás a musí v něm být několikrát klíčové slovo.

Všechny nabídky do jedné pak nabízejí naprosto směšné finanční ohodnocení.

---

Jsou v zásadě dvě možnosti (možnost, že Placla není pro stránky kalibru mého Zápisníku, je samozřejmá a ani ji neuvádím):

Buď zadavatelé nepochopili, jakou službu si objednávají, a pletou si to s linkbuildingem ("zaplatíme vám XX Kč za odkaz ve tvaru...") či s "placeným vydáním pozitivního PR". Za sto dvacet korun článek o matracích, který nesmí o zadavateli hovořit negativně a musí obsahovat odkaz v přesně daném tvaru? Chci vidět toho autora, co... Ne, vlastně ho ani vidět nechci!

Nebo je tu druhá možnost: Na trhu je poptávka po linkbuildingu za sto dvacet a po laciném PR, a zároveň je tu velký počet "budoucích probloggerů vydělávajících svým blogováním", kteří za víc než 150 Kč rozhodně nestojí, a kteří si rádi střihnou článek přesně tak, jak jim zadavatel nadiktuje. S vydělanou stokorunou se pak mohou cítit jako velcí internetoví mogulové a profesionální bloggeři.

Takže český PayPerPost sice vzniknul, ale taknějak se v něm zatím točí "suché z nosu". Rozhodně nevzbudí kontroverzi, rozhodně zatím nebude partnerem PR agentur hodných toho jména, a jen stěží se potkám s článkem přes Placlu na blogu, který bych četl.

Je to začarovaný kruh. Věřím, že by JersyWoo chtěl mít pořádné nabídky a pořádné bloggery - jenže jedni bez druhého (a druzí bez prvého) nepřijdou. Přeju mu, aby to dokázal zlomit...

Jo a do té doby tu mám nabídku: Chci článek, který bude chválit Misantropův zápisník, bude v něm několikrát slovo "nejlepší", nebude negativně zaměřen proti zadavateli, bude obsahovat šest odkazů na šest různých článků... za 90 Kč... Požadavek: Blogger musí být zároveň kulturista! Beru pouze mnou schválené nabídky!