Jak napsat komentář na libovolné stránky?

Stručný, srozumitelný a jednoznačný návod k tomu, jak přidat komentáře k článku na těchto stránkách, a potažmo i na jakýchkoli jiných, a to včetně těch, kde majitel diskusi nepovolil nebo zrušil.

Občas se dostanete na nějaké stránky, kde nemůžete přidat komentář jednoduchým způsobem, totiž kliknutím na "Přidat komentář". Znamená to snad, že je tím pošlapána vaše svoboda slova a že nemůžete vyjádřit svůj názor na to, co čtete? Vůbec ne! Řešení existuje, a je jich dokonce několik! Pojďme si je představit a demonstrovat na modelovém příkladu, kterým budou tyto stránky.

Důležité v takovém případě je vědět, co je vaší prioritou. Chcete přidat svůj pohled na věc? Chcete s něčím polemizovat? Chcete opravit nepřesnost? Nesouhlasíte s tím co autor píše? Souhlasíte s tím? To je hezké, ale komu je váš názor určen? Autorovi, ostatním čtenářům či světu vůbec? Pro každou zamýšlenou cílovou skupinu totiž existuje postup, který je mnohem efektivnější než necílené "napsání do komentářů".

Pokud chcete něco sdělit autorovi, chcete mu vyjádřit souhlas, nesouhlas, chcete ho upozornit na nepřesnost, omyl, na jinou možnost atd, tak použijte možnost Poslat vzkaz. (Nebo použijte mail, pokud ho autor na webu má. Nebo mupošlete vzkaz přes Twitter, pokud se to tam vejde.) U takového vzkazu máte jistotu, že přijde přímo autorovi - je tedy velmi úzce a velmi přesně cílený. Máte tak jistotu, že se dostane opravdu k tomu, ke komu jste ho dostat chtěli.

Pokud vám jde o to oslovit celý svět, oslovit blíže neurčené lidi, máte možností nespočet. Jděte a vyberte si službu, která vám umožní publikovat texty: Blogger.com, Wordpress.org, Posterous.com, Facebook, Twitter, jakýkoli blogovací server... Tam napište svůj názor, tam si ho může kdokoli přečíst. Tedy, abych byl upřímný - on ho tam jen tak nikdo číst nebude. K tomu se musíte nejprve propracovat, získat si čtenáře, vybudovat si obec pravidelných návštěvníků. Po čase to ale půjde - nebo ne. Je to jako na trhu: pokud pro své zboží (názory) najdete zájemce, budou se k vám vracet a budou se o vaše zboží zajímat. To je celé. Je to prosté, že?

Pokud chcete sdělit svůj názor tak, aby si jej přečetli čtenáři původního článku, použijte předchozí postup a zkombinujte jej s prvním postupem. Polopaticky: Napište svůj názor, připomínku, kritiku, reakci, ... na stránky, které jste si založili, a pošlete odkaz autorovi přes "Poslat vzkaz". Doporučená formulace je: "Dobrý den, četl jsem Váš článek o ...., a chtěl bych k němu něco dodat. Moje reakce je na adrese ... Věřím, že by zaujala i jiné čtenáře." Pokud autor bude považovat vaši reakci za smysluplnou, jistě na ni odkáže. (Vím, jsou mnozí, kteří věří, že "autor nikdy neodkáže na kritiku, proč by to dělal?" - klasické Podle sebe soudím tebe. Těm doporučuji prostý myšlenkový pokus: Představte si, že jste v obrácené situaci. Přidáte VY odkaz do článku? Pokud ano, tak proč ne ten druhý? Protože je podle vás idiot, co neunese kritiku? Aha?!)

Pokud si chcete popovídat s dalšími komentátory, jděte na chatový server nebo na Facebook, nebo jim nabídněte takovou službu na vlastních stránkách. Můžete pozvat autora k diskusi, nikdo vám v tom nebrání.

Jedině snad pokud vám jde o to prezentovat svůj názor a zajistit mu automaticky čtenářskou obec a pozornost, kterou si vybudoval autor po delší době psaní (já třeba sedm let), tak vás zklamu: Takovou službu já už neposkytuju a o jejím znovuzavedení neuvažuju.

Stranou ponechávám možnosti jako třeba Sidewiki či jiná "komentovadla třetí strany" - ale i to může být pro někoho cesta.

---

Jak vidíte, jedná se o velmi účinné metody, použitelné univerzálně, kdykoli a na jakýchkoli stránkách - včetně Novinek, Neviditelného psa, stránek zpravodajství Českého rozhlasu, nebo mých stránek.

Pamětníci si určitě vzpomenou, že se vlastně nedozvěděli nic nového. Jde totiž o stejný postup, jaký se používal ještě před sedmi či šesti lety, kdy "komentáře" u článku nebo na blogu rozhodně nebyly samozřejmostí. Prostě jste napsali svou reakci ve formě článku, ten jste publikovali a dali jste autorovi vědět. (Dokonce existovaly i metody jako trackback, které byly asi půl roku užitečné, než se jich chytli spammeři.)

Tedy: Ano, je to krok zpátky. Ano, kliknout na "přidat komentář" a napsat dvě věty je mnohem snazší. Bohužel je to příliš snadné; komentář lze odeslat dřív než se nad ním zamyslíte. A to není dobře.

Vraťme se tedy k původnímu postupu. Dnes je to mnohem snazší než dřív, možností jak někam napsat svůj názor, je mnoho.

Takže už nikdy nechci slyšet v souvislosti se stránkou bez komentářů o "pošlapání svobody slova"!

 

A teď jděte a pošlete odkaz pěti kamarádům, jinak bude svoboda slova pošlapána. Kdo přeruší řetěz, tomu přijde na dobírku kniha sebraných komentářů z iDnes!

-------

Reakce:

Chceme návrat k webu 1.0? - Frantovo.net (moje odpověď na Posterous)