Jdem.cz má nového majitele

Kategorie:

Oficiálně byla změna majitele oznámena včera, tak dovolte dnes ještě mé soukromé doplnění.

I když jsem přesvědčen, že Marek Prokop svoje argumenty na podporu tvrzení o zabíjení internetu neobhájil, a nechme stranou komentář proč tomu tak je, tak mi to nebrání, abych o nich alespoň nepřemýšlel.

Když jsem Jdem.cz spouštěl, chtěl jsem ho hlavně pro svoje potřeby. Nelíbilo se mi ani Tinyurl, ani bitly a chtěl jsem mít něco, kde si budu moci pohrát s API, kde si budu moct vyzkoušet nový framework a kde budu moct zaexperimentovat. Jenže pak mi to nedalo a chtěl jsem to udělat pořádně. Proto jsem na Jdem udělal různé heslování odkazů, vícenásobné odkazy, API pro JS i pro Twitter, upravil jsem pro něj zkracovací pluginy pro Firefox...

A jednoho dne se mě zeptal David Grudl: "To je všechno fajn, ale co se stane, když budu Jdem používat, a ty se pak rozhodneš, že už tě to nebaví... To všechny ty zkratky přestanou fungovat?" Čili klasická otázka u každé one-man show služby.

Ne, nerozhodl jsem se, že mě to nebaví. Jdem nebylo pain in my ass jako třeba Bloguje po pár letech. Jdem bylo "hodné dítě", problémů minimálně, uživatelé příjemní a tolerantní, náklady na provoz minimální, renomé slušné... Ale přemýšlel jsem nad tím, co říkal Marek o provozování a nad tím, co říkal David, a věděl jsem, že mají pravdu. Že tohle riziko tam je a že ho lidé vždy budou vnímat: A co když se ten jeden člověk, který to provozuje, zvencne a celé to zavře, zruší, přestane ho to bavit, ...?

Cesty z téhle pasti one man show byly v podstatě tři. Buď proměnit Jdem v regulerní firmu, nebo z něj udělat komunitní projekt, nebo se opřít o firmu, která bude moct garantovat nějaké dlouhodobější fungování.

Možnost ad 1 jsem zvažoval, nakonec shořela, protože jsem nebyl schopen vymyslet obchodní model pro službu tohoto typu. Možnost ad 2 jsem nechával až jako záložní, protože dát správcovství komunitě je problematická věc a pokud není komunita stoprocentně loajální, hrozí velké riziko. Možnost vejít do spolupráce s firmou byla nakonec nejlogičtější.

Nechtěl jsem jít cestou prodeje prvnímu kolemjdoucímu, právě proto, že jsem se bál toho, Markem zmiňovaného, zneužití. Hledal jsem nejprve partnera, který by provoz zkracovače nějak garantoval (např. tím, že by zajišťoval hosting a fungování) a zároveň by se zavázal nezměnit uložená data a zachovat službu tak jak je s tím, že bych ji dál vyvíjel. Pochopitelné bylo hledat takovou firmu, která provozuje portfolio projektů tohoto typu a pro kterou by mělo použití jdem.cz nějaký smysl, protože - co si budeme nalhávat - ze zkracovače výdělečný podnik nebude nikdy, ale náklady nejsou zas tak děsivé, aby je bylo nutno akutně řešit, a když se vhodně rozloží, tak je to nula nula nic.

Nakonec mi z těhle všech úvah vyšlo jako číslo 1 Internet Info, a to ještě před tím, než jsem se stal jejich placeným pisálkem. Vím že IInfo provozuje několik podobných služeb, a dávalo mi smysl i použití Jdem.cz pro ostatní služby - IInfo jako společnost, zaměřená na obsah, může jdem.cz smysluplně použít.

Nakonec jsme se dohodli nikoli na partnerství, ale na kompletním prodeji se vším všudy. Provoz Jdem a přidružených webů (chod a clipboard) tedy zajišťuje IInfo, já kecám do vývoje a ve volných chvílích dál Jdem.cz programuju. Pro uživatele se tedy nezmění nic: žádné zpoplatnění, žádné masivní olepení reklamou, žádné přesměrování odkazů se nekoná. Mým cílem je i dál dělat Jdem.cz pořádně, a to, že je jeho majitelem Internet Info, je jen logickým důsledkem této snahy.

Takže: Už to není one man show, Davide, a až se jednoho dne zblázním, porubu komentátory mačetou a zavřou mě do Bohnic, tak Jdem.cz bude fungovat dál i se zkratkami, co sis tam udělal...