Je cesta do pekel dlážděna webovými aplikacemi?

Dan Dočekal varuje před přílišnou závislostí na online aplikacích. Má pravdu - ale je to jinde lepší?

Dan remcá (a oprávněně), že se chtěl přihlásit k nějaké Microsoftí službě, a zrovna jak na potvoru Microsoftům vypadlo Live ID, takže se nepřihlásil nikdo nikam. Dan správně píše: "Než vybudujete závislost na online aplikacích, myslete na to, jak to bude fungovat bez nich. Co si počnete, až to fungovat nebude?"

A je to tak. Vlna mashupů a nadstaveb a 3rd party aplikací sebou přinesla i dosud nevídanou míru závislosti jedné služby na druhé a druhé na třetí (a dvou třetin pak na Google).

Kdysi tuto závislost komentoval Allen Stern ve článku Nestavte své aplikace výhradně na cizích technologiích. Vcelku trefně připomínal: "A pokud Google umožňuje používání svých služeb a produktů dnes, co se stane v budoucnu, až bude Google potřebovat zvýšit výtěžnost akcií? Nejspíš zavedou poplatky za užívání. Vím, jak teď vrtíte hlavami, že se naprosto mýlím. Vytiskněte si to, uschovejte si to dva roky, pak to vytáhněte a uvidíme..."

Ještě před čtrnácti dny by jeho námitka vzbudila smích a pohoršení ("proč by to Google dělal? Nevěřím že to má zapotřebí!") Dneska se nad ní i ti největší příznivci Google musí zamyslet... Přeci jen - zaříznutí Notebooku a dalších aplikací (včetně "Twitter Killer" Jaiku) otřáslo vírou v nekonečnou dobrotu Google a ukázalo, že jeho dobrota je přeci jen konečná.

Ale nejde jen o Google. V podstatě jakákoli online služba může ze dne na den skončit a vy si budete hledat náhradu. Čím unikátnější služba, tím hůř ji budete hledat. ("Počítadlo návštěv" najdete na každém rohu, ale dobrý GTD kalendář?) A nezáleží na tom, jestli je služba placená - ostatně všechny dnes krachující firmy poskytují "placené služby", že?

Zdálo by se, že budování závislosti na online aplikacích je opravdu cesta do pekel, jak tvrdí Dan. Ale je to s desktopovými aplikacemi lepší?

Upřímně řečeno, o něco jo. U desktopové aplikace máte k dispozici jak data, tak program pro jejich zpracování (u online aplikací nejčastěji ani jedno, slušnější dají možnost stáhnout data, ty nejslušnější pak nabízí třeba lite verze svého produktu jako open-source či freeware, ale takových je jak šafránu). A v nouzi nejvyšší vždy někde vyštracháte tu prehistorickou 386, kde vám ta databáze ve FoxPro fungovala, a "nějak" se s daty poperete.

Ostatně znám firmy, které mají skladové hospodářství na staré 386 s Dosem ve FoxPro - a je to nejopečovávanější počítač, protože když klekne ten, tak je na neštěstí zaděláno. Původní autor ("Programátor ve FoxPro - Novotný Software, s.r.o.") je dávno v tahu a dělá něco jiného ("... nyní Novotný Kotle a Topení, s.r.o.") a není živé moci, která by sklad překlopila do "nějakého novějšího a podporovaného software". Na ruční přepsání není čas, na najmutí programátora, co by napsal převodní filtr, zas nejsou peníze, takže vše zůstává při starém a vrchní ajťáci se modlí, aby ta 386 ještě nějakou dobu vydržela.

S trochou (ale jen malou) nadsázky lze tedy říct, že ani desktopová ("offline") aplikace není výhrou a nezajistí vám klidné spaní. (Naprosto nechávám stranou mokré sny mladistvých horlivých zastánců open-source, kteří věří tomu, že open-source zajistí "kontinuitu vývoje". Leda houby, milí zlatí.) Závěr tedy zní: Cesta do pekel je dlážděna online aplikacemi. Na druhou stranu cesta dlážděná desktopovými aplikacemi vede taky do pekel, ale je delší. :)

Jenže co s tím?

Aplikace používat musíme a na cizích technologiích jsme závislí. (Samosebou, do důsledků vzato nemusíme a nejsme, vždy můžeme zahodit veškeré technické výdobytky a filosofovat v kavárně nad šálkem kávy o rozprostírání se do absolutna a posmívat se otrokům technické civilizace, ale já hovořím o těch, co musí pracovat či co si rádi civilizačních výdobytků užívají.) A upřímně si myslím, že na "závislost na aplikacích", ať už to jsou desktopové nebo online, není lék; jsou jen prostředky, jak zmírnit dopady případných problémů, ať už to je "konec vývoje", krach firmy či (extrémní příklad) vypnutí internetu. Na druhou stranu jsou i způsoby, které případné dopady zesílí, že... :)

Ale když už nějakou aplikaci používat musíme a když už na nějaké technologii musíme stavět, tak je třeba minimalizovat rizika a nechat si otevřená zadní vrátka, kudy půjde případně uniknout. Tedy:

  1. Když už mobilní aplikace, tak ani striktně online, ani striktně desktopová. Ideální je mix (napadá mne např. mail - doma mám lokální složku s poštou, kopie zůstává na serveru - mohu změnit jak poskytovatele mailových služeb, tak mailového klienta s minimálními náklady)
  2. Pokud možno dokumentovaný souborový formát (a možnost exportu dat, že)

Určitě by se daly najít i další významné rysy, které přispívají ke zmírnění aplikačních abstinenčních syndromů, ale tyhle dva jsou esenciální, a pokud nejsou splněny, bude vaše závislost na online aplikaci mnohem nepříjemnější.

Ono je to, milé děti, tak, že jakmile se rozhodneme používat jakoukoli aplikaci, ať online či desktopovou, stáváme se na ní závislými a kráčíme do pekel. Na druhou stranu - máme hlavu k přemýšlení a oči k vidění, takže si můžeme vybrat, po jaké cestě půjdeme. A já vám přeju šťastnou ruku.

 

PS (taknějak se mi to sem hodí, tak to sem napíšu): Před časem jsem se rozhodl "otevřít data Jdem.cz" a poskytnout je veřejně ke stažení. Nikoli celou aplikaci, pouze soubor s informacemi o tom, jaká zkratka kam vede (kromě zaheslovaných, samosebou). Plus, jako bonbónek pro milovníky statistik, i informace o tom, kolikrát bylo na který odkaz kliknuto. Doufám, že to některé uživatele alespoň trochu potěší či uklidní. (Odkaz na stažení souboru dodám večer.)

Komentáře

Mno...trochu pochybuji nad

Mno...trochu pochybuji nad smyslem clanku. Stejne tak mame cestu do pekel dlazdenou operacnim systemem, elektrinou, surovinami potrbnymi k vyrobe elektriny...
IMO jsou veci, ktere je potreba prijmout a moc je neresit...

Smyslem článku je říct přesně

Smyslem článku je říct přesně to, co píšete v komentáři. Jaký je tedy smysl vašeho komentáře?

Highway to hell -

Highway to hell - http://www.youtube.com/watch?v=erJc4dzZ3IA

Asi bych konečně měl postavit ten backup server pro poštu a takové věci.

Jo a Tchibo je nejhnusnější kafe co jsem kdy pil. Jak takovej hnus někdo může pít? Zlatý Nescafé.

Jedině kombinace offline a online aplikací má budoucnost...

Souhlasím s článkem, i když nechává prostor k přemýšlení, neboť dokonalé řešení dnes ve světě IT neexistuje. Každé PRO má své PROTI a záleží na konkrétním řešení.

Dalo by se říci, že výhrou by mohla být kombinace desktopová ("offline") aplikace s lokálními daty, která jsou automaticky synchronizovanými někam "online". No a k tomu "online" klient. Přesně jak popsáno s tím emailem, to je nejlepší příklad a dle mého by takhle měly být nachystané všechny aplikace dneška (co bude "zítra" se uvidi).

Každopádně, já se snažím dělat vždy kombinace online - offline řešení, neboť to je jediné smysluplné řešení.

Psal jsem také podobné zamyšlení: http://caymanislander.blogspot.com/2008/09/maji-budoucnost-online-aplika...

Každá infrastruktura je riziko

Jakmile akceptujeme online služby jako prostou součást kyberprostoru tam venku a začneme je brát jako samozřejmé, spadnou prostě mezi ostatní infrastrukturu… to je jasné. Takže mě napadlo, jestli tenhle post nějak (myslím inspiračně) souvisí s příbuznou úvahou Petra Koubského.

Nene, v době, kdy Petr

Nene, v době, kdy Petr Koubský vydal svou úvahu bylo tohle už napsané a čekalo to na publikování, či lépe řečeno na to, až budou zas fungovat tyhlety internety. Ale jinak má Petr pravdu a já jen dodám, že ke stejnému závěru, tedy "nespoléhat na to, že dokážeme udržet status quo a raději se připravit na následky", jsem došel i s "globálním oteplením" :)

Live.com vs Google

Bez online aplikací se nedá existovat. Nicméně, riziko se dá minimalizovat. Pokud člověk používá třeba jen Google, má obrovský problém. Přestane fungovat Gmail a nemá nic, emaily, data, kalendář, poznámky.

Když přestane fungovat Live.com, moc se toho neděje, protože to není jen webová aplikace, ale i aplikace desktopové, které sychronizují emaily, kontakty, kalendář mezi web a desktopem (případně i telefonem), ale když web nejede, stále mám svoje data. Mohu si zvolit jiného providera a jen přetažením emailů a kontaktů z jedné složky do druhé udělám jejich upload a funguji dál. Takto jsem během 5 minut migroval gigabajt emailů z Live.com na hostovaný Exchange (plus kontakty, kalendář, atd.). Protože mám data (i) na desktopu :-)

Toto mohu samozřejmě dělat (částečně) i s Googlem (aspoň pro ty emaily), tedy použít jeho ultra pomalý IMAP a cpát to do Thunderbirdu, ale moc lidí to nedělá. Hromada lidí má "email na Seznamu" a tam sync emailů/kontaktů neznají už vůbec.

Spoléhají se pouze na to, že webová pošta, jejich emaily a kontakty zde budou "věčně". Nebudou...

Problém není online aplikace jako taková, pokud mám sync dat na desktop. Problém je mít -pouze- online aplikace. I proto třeba Google (či Seznam) online aplikace nikdo jen trošku zodpovědný nemůže brát vážně.

Vážně nevážně.

Proč bych neměl brát Google vážně? Vše co potřebuji mít a vlastnit i po možných katastrofických scénách (smrt google, smrt internetu) mám offline na disku. Možná to je tím, že pouívám jen Gmail a Gcalendar, který synchronizuji i s mobilním telefonem. A s další webovou aplikací. Jelikož je pro mně kalendář nenahraditelný, mám 4zálohy "živé" + 1archivní. Nemám se čeho bát, pokud nevypnou elektřinu, neb do papírového kalendáře už opravdu data nepřepisuji.

Přesné

Jojo, tohle docela dobře popisuje můj neurčitý pocit, díky kterému si raději poštu stahuju do klienta a nepracuju s ní v čistě Gmailu, stejně jako kalendář si synchronizuji s GCal, abych k němu mohl i odjinud, ale mám ho i já sám :).

Soubor ke stažení

V tom souboru, budou i trvalý odkazy? Tak nějak jsem zapomněl heslo pro trvalý odkaz a vede to na veřejnosti-nemá-být-přístupný dokument :-) Nějak jsem ty online aplikace podcenil (přecenil?) :-)

Ani trvalé odkazy nebudou...

Ani trvalé odkazy nebudou... Jen klasická přesměrování zkratkou...

Autor článků na tomto webu je

Autor článků na tomto webu je velice inteligentní.

Autor clanku je...

mam ponekud obavu, ze takto sofistikovana ironie nebude pochopena.

Jasně, on je totiž autor

Jasně, on je totiž autor úplnej debil, co nepozná ironii. Ještě že mám tebe!

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.