Kašpaři

Zas mám dojem, že jsem se ocitl ve školce pro blbé děti... Hej, Románku, nešťourej se v nose!

Jsem v posteli s chřipkou (pro anonymy: Manželka o tom ví!) a říkám si: Ještě že mám to PC na nočním stolku. Takže mi nic neunikne... Bohužel.

Například mi neuniklo, že se na Facebooku objevil můj oblíbený šmejd a ksindl (ano ten, jak se hrozně bojí prozradit své jméno). Pro forma jsem vyhodil případné společné známé a bloknul jsem si ho. Banalitka mezi dvěma šálky čaje.

Když už mluvím o svém oblíbenci, tak nemohu nezmínit slavný oteplovačský klacek - "hokejkový graf". Vypadá to, že to konečně prasklo, což mi taky neuniklo.

Neuniklo mi, že Slováci ze SME, naočkovaní Javůrkem, udělali elektronickou věštírnu, kde davová Pýthie (starší sestra známější Psychózy) bude věštit osud. Píšu o tom na Lupě, a u článku je i povídání od Adama Javůrka o tom, jak to vlastně funguje, takže se třeba i něco dozvíte.

Neunikl mi stupňující se nátlak eurohujerů. Kašpaři! Jako škrkavky - na svobodě jen hledají prdel, do které mohou vlézt.

A neunikla mi hlavně perla všech perel futrál, totiž případ blba z Horní Dolní (ne, to už není nic o výše zmíněném ekologovi a aktivistovi). Začnu oklikou:

V mládí jsem absolvoval mnoho osobnostních testů, jako např. testy inteligence, Rorschach, testy na představivost, asociace atd. V některých bývaly otázky tohoto typu:

"Levý se má k pravému jako tma k..."

(Napadá mne: "Blbej se má k myšlení jako lačnej k ...", ale to nepatří k tématu.)

Správná odpověď je samosebou "... k světlu". Jde o to, jestli člověk dokáže správně rozpoznat vztah mezi prvními dvěma pojmy, a pak tento abstraktní vztah (zde to byl protiklad) aplikovat na jiné pojmy.

Kdybyste podobných testů absolvovali víc, tak víte, že mezi první a druhou dvojicí není žádná souvislost. Obecně jde o věty typu "A+B je jako Q+W", kde spolu souvisí A a B nebo Q a W, ale nelze klást rovnítko mezi A a Q. Třeba.

Je vidět, že novináři ani politici na tyhle testy nechodili. Pravděpodobně si nepotřebovali nic dokazovat, o své vysoké inteligenci byli přesvědčeni a žádný test by jim tedy nemohl říct nic, co by nevěděli. Což je škoda, protože po několika testech by přišli na výše zmíněný poznatek, který se váže ke složeným výrokům a spojce JAKO.

A teď k věci: Ujo Topolánek prohlásil v reakci na nějaký žblept nějakého místopředsedy, že dotyčný nemluvil za stranu - je to podobně absurdní, podle Topolánka, JAKO kdyby se zeptali blba z Horní Dolní...

Oko trénované inteligenčními testy pozná výše zmíněnou ukázkovou větu ("Blb z Horní Dolní se má k oficiálnímu vyjádření stanoviska nějaké strany jako Vodrážka k ..."). Bohužel, tréninku se nedostává, takže výše zmíněná věta byla médii a politiky přečtena jako "Vodrážka je blb z Horní Dolní".

Kašpaři.

Trotlové.

Mamlasové.

Všichni. Od novinářů, co takovéhle kraviny píšou, přes toho íkvoně (Vondra?), co přispěchal s připomínkou, že Vodrážka není z Horní Dolní, alébrž odněkud z Vinoře, a konče partou patriotů právě z té Vinoře (či odkud), která považovala za nutné vydat prohlášení, že Vinoř není žádná prdel zakopaná, že tam žije spousta významných lidí, například Vodrážka zastupitel, a že se jich Topolánkův výrok tedy dotýká.

Výborně. Kdybych nastokrát vyzýval, ať zvedne ruku blb, co nerozumí česky, tak si na nich budou sedět. Takhle to máme hezky veřejně, mediálně zdokumentováno...

Hezkou výjimku připravil sám Vodrážka, který v rozhovoru pro LN odpověděl na otázku "Vypadá to, jako by vás Topolánek přirovnal k blbovi" (?!) celkem logicky: "Pokud to tak někdo vnímá, tak tomu chybně rozumí, já to nepovažuju za vyjádření na mou adresu". Plus pro Vodrážku. (Možné je samosebou i to, že to i Vodrážka takto vnímá, ale ješitnost mu nedovoluje to přiznat...)

Takže na mediální otázku "Kdo je blb z Horní Dolní?" můžeme směle odpovědět: Novináři, kteří to tak pochopili!