Kultura nesouhlasu

Je tlačítko "Toto se mi líbí" popřením svobodné diskuse, výměny názorů a výrazem omezení na nutnost radostného souhlasu, nebo má na webech své místo? A je požadavek na tlačítko "Toto se mi nelíbí" na místě?

Tuhle proběhla Facebookem (ano, já vím, vy nechápete k čemu to je, ale to teď nechme stranou) zajímavá vlna. Facebook totiž přidal zajímavou funkci "Toto se mi líbí".

Aby bylo jasno: Na Facebooku (pokud ho neznáte) může každý přidat např. fotku, odkaz nebo jen krátký text ("co zrovna dělám"). Ke všem těmto entitám mohou přátelé (či kdokoli) přidat svůj komentář. A k těmto entitám právě přibyla kromě možnosti "přidat komentář" i možnost "Toto se mi líbí" a ikonka zdvihnutého palce.

Zdá se mi to sympatické. Jdu okolo, čtu něco pěkného, s čím se mohu ztotožnit, tak kliknu na "líbí se mi to"... Nepíšu kvůli tomu do komentářů "To se mi líbí" ani "to bych mohl podepsat", a přesto autor ví, že s ním souhlasím.

Považuju to za užitečné minimálně ze dvou důvodů: Zaprvé vím z vlastní zkušenosti, že spokojený a souhlasící čtenář málokdy píše komentář. Proč taky, že? Na druhou stranu ten, kdo nesouhlasí, ukomentne spíš. Já jako autor pak snadno nabydu dojmu, že se mnou nikdo nesouhlasí. A tak prosté tlačítko "líbí" mi dá najevo, že jsou lidé, kteří souhlasí, kterým se to líbí, a právě jen slovo "líbí" vyjadřuje v kostce vše, co by mapsali do komentářů. Nechtějí dodat nic víc, jen se jim to líbilo.

Druhý důvod je ten, že lidé, kterým se to prostě jen líbí, a chtějí vyjádřit svůj názor, nemusí "plevelit" diskusi pochvalnými, leč diskusi-nikam-neposouvajícími komentáři.

Jen pár hodin po předvedení téhle "pozitivní" zpětné vazby se objevily skupiny požadující zavedení stejné "záporné" vazby (někteří chtěli "palec dolů", jiní by se spokojili se vztyčeným, ale nikoli palcem, ovšem prostředníčkem). Tedy klasické kombo "líbí/nelíbí". Přemýšlel jsem nad tím, a zdálo se mi to nelogické.

Ano, jejich argumenty vypadaly pěkně: "Pokud bude jen samý souhlas, tak je to souhlas umělý, odpůrci nemají možnost se vyjádřit, bude to vypadat že všichni jen souhlasí, to není svobodná diskuse" atd.

Připomínám, že "palec nahoru" nenahradil diskuse jako takové, pouze přibyl jako možnost vyjádřit souhlas v případě, že nechci nic dalšího dodat.

Ti co požadovali palce dolů tvrdili, že tak by bylo přesněji vyjádřeno, jak se který názor líbí či nelíbí a že by to mělo přesnější "výpovědní hodnotu" o těch názorech. Já si to nemyslím.

Totiž já si nemyslím, že by takováhle "souhlasná zkratka" musela za všech okolností mít i "nesouhlasnou sestru". Dokonce si myslím, že prosté "líbí se mi to" má zcela jasnou výpovědní hodnotu i bez dalšího rozšíření a upřesnění, takže informace "Toto se líbí Petrovi, Vaškovi, Jardovi a dalším pěti lidem" je plně dostačující k tomu, aby bylo jasno. Naproti tomu prostý nesouhlas neříká bez dalšího rozvedení téměř nic - "Nesouhlasím s tebou" vás nikam neposune, nic vám to nedá, diskutovat o tom nemůžete... A informace "4 lidi jsou pro, 6 proti, celkem tedy -2" je už úplně na nic.

Říct, že se mi něco líbí, většinou znamená, že na to hledím ze stejného úhlu jako autor a že souhlasím s tím, co napsal. To nese samo o sobě dost informací. Ale "tohle se mi nelíbí"? Co to říká? Nelíbí se mu obsah? Forma? Nelíbí se mu to dneska? Nelíbí se mu cokoli řeknu já? K čemu mi taková informace je? Pokud nesouhlasíš, diskutujme. pokud souhlasíš, není o čem diskutovat!

---

Debata se pak stočila k tomu, jestli není to, že je pouze kladná zpětná vazba, nějakým "pokřivením diskuse" a "umělým vyvoláváním pozitivního ducha". Něco podobného jsem slyšel už v té době, kdy na SME zavedli "karmu", tedy "výhradně pozitivní hlas". Logika je přitom zcela jasná: Líbí se ti? Tak nemusíš psát do diskuse, jen klikni a dej to najevo. Nelíbí se ti? Tak diskutuj nebo jdi jinam.

---

Ostatně i na některých diskusních fórech se rozmohlo tlačítko "Děkuji". Někdo přidá nějakou zprávu, informaci apod. a ti, kterým tato informace pomohla, kliknou na Děkuji. Diskuse tak zůstává čistá, ale autor ví, že jeho práce nebyla marná.

A teď mi řekněte: Proč tam není k pozitivnímu zpětnovazebnímu tlačítku DĚKUJI taky nějaké negativní tlačítko ("Chcípni!") Myslíte si, že by jeho zavedení nějak "pozdvihlo diskusi"? Že by zpřesnilo informaci? Že by narovnalo pokřivený uměle pozitivní náhled na svět?

---

Myslíte si, že tlačítka "Děkuji" a "Líbí se mi to" pokřivují realitu? I když si uvědomíte stav věcí a naši "remcalskou" kulturu, kdy je "svoboda slova" často zaměňována za "svobodu kdykoli kohokoli sprdnout a označit za nedomrlého kreténa"? Nebo to je ryze praktická věc, která nechává v diskusi prostor pro názorovou výměnu a odlehčuje jí o poplácávání po ramenou? A jaké by bylo "praktické využití" nesouhlasného tlačítka?

Mně totiž připadá, že požadovat tlačítko "nelíbí se mi" zavání touhou "to těm uživatelům nandat". Že jeho stisknutí neřekne nic, nijak nepřispěje, jen "sníží skóre". Jako taková čistá zlomyslnost.

Ale možná se mýlím.

Komentáře

Toto se mi líbí

*THUMBS UP*

Vïdíte? Já říkal, že to je

Vïdíte? Já říkal, že to je nicneříkající! :) Být tu tlačítko, mohl Grez kliknout - a bylo by! :)

Líbí

Líbí, palec nahoru. (sorry, že to píšu do komentářů, ale tlačítko tu na to není ;)

vzájemné poplácávání se po zádech

Je to pravda, nelíbí se mi, bez nějakých doplňujících informací neříká skoro nic. Možná kdyby někdo chtěl někam tuhle funkcionalitu zabudovat, zak po kliknutí na "nelíbí" by na uživatele vyskočilo povinné textové pole "proč?". Buď by upřesil, nebo by to nechal plavat.

Na některých komunitách mě štve jak strašně jsou souhlasné, jak vůbec neumějí říct, že je něco špatně a něco se jim nelíbí. A nepotřebují na to ani zbožňovací tlačítko. Nevím jestli se tam kritika prostě nenosí, ale komentáře se nesou v duchu obdiv nebo mlčení. Což taky není nijak přínosné.

O tom žádná. Ale zrovna na

O tom žádná. Ale zrovna na tom Facebooku mi to připadá rozumné.

Líbí se mi

Naopak se mi zdá, že trendem je právě nesouhlas a kritika. Obvzlášť pak v českých poměrech. Vždyť se podívejte téměř na jakoukoli diskuzi. Jinak článek se mi líbí. Palec nahoru.

české poměry?

rovněž souhlasím s článkem, ale měla bych trochu výhrady proti těm českým poměrům a kritičnosti - každá kritika může být zároveň i přínosem, ale měla by být právě odůvodněná... pokud není, tak to podle mě nemá žádný význam ani pro autora, ani pro nikoho dalšího, kdo uvidí pouhý "palec dolů"... jistě, je to vyjádření názoru a především je to jednodušší (možná trochu nevhodný příklad: hodně lidí nesouhlasí s poplatky u lékařů, ale když se zeptáte, co jim to tak hrozného udělá zaplatit pár korun, nebo co mají za jiný návrh, tak prostě neví - to je taková dost nekonstruktivní kritika, ale není to rozhodně problém jen u nás.. :o) )
možná, že jsem už v off-topicu, ale obecně jsem spíš proti jakýmkoliv "tlačítkům" (i třeba zaškrtávácím testům), protože si myslím, že to lidi odnaučí se vyjadřovat, ač je to pohodlnější...

Mám na to stejný názor.

Mám na to stejný názor.

Podpis

Nebo by tam mohlo být tlačítko, pod to bych se mohl podepsat. (Či něco podobného :D )

tohle se mi libi

tohle se mi libi

Nesouhlasné skupiny

Martine, můžeš prosím odkázat ty skupiny, které požadovaly přidání palce dolů? Děkuju.

Tady je ta, v níž jsou

Tady je ta, v níž jsou někteří mí frendi: http://www.facebook.com/group.php?gid=49960429913 Další už mi zmizely ze zorného pole a nechce se mi je už hledat (důvod viz Twitter, heslo "framework") :)

Aha, čili to se jedná o české

Aha, čili to se jedná o české skupiny. Tak to jsem si oddechl. Mně totiž přišlo divné, jak píšeš, že lidé v komentářích neradi chválí a rádi nesouhlasí. Pokud šlo ale o Čechy, tak už to snad chápu.

Jo, to jsem zapomněl dodat,

Jo, to jsem zapomněl dodat, to se "ztratilo v toku myšlenek" - chuť remcat, nesouhlasit a "vytmavit mu to" jsem intenzivně zažil hlavně na CZ webu.

nejen v CZ

no, mohu te ubezpecit, ze jsem resil uplne stejne zvratky i pred 8 lety na komunitnim portalu ve Spanelsku.. Tim nechci cesky web nijak omlouvat (je to stejne pidiprocento priblblych uzivatelu, kteri se tak chovaji), ale Spanelaci byli (jsou) uplne stejni:).

Líbí se mi to

taky bych to tlačítko tady (i u jiných vašich článků) použil, kdyby tady bylo... :)

Yup, než psát do diskuse

Yup, než psát do diskuse "dík", "hezký" nebo "souhlas", tak jen kliknu a autor ví. V diskusi je pak prostor pro brblaly nebo věcnou diskusi. Jsem jednoznačně pro čudlík "Líbí se mi".

No a kromě toho takové tlačítko může (no, u Facebooku asi ne) mít v návaznosti i další funkci - někde kliknu na "Líbí se mi" třeba u fotky nějakého psiska a příště mi dá FB vědět, že je k dispozici nějaká psiskovitá fotka. Nebo mi dá vědět když autor té první vyplivl nějakou novou...

OK, trošku za vlasy přitažený příklad ale myslím že každý ví co tím myslím.

Jo a Facebook je přece pro lidi, co si tam léčí své problémy a utíkají před realitou nebo jak to ta paní řekla ;)

To je přesně ono, teď jste na

To je přesně ono, teď jste na to přišel. Právě proto chtějí remcalové negativní tlačítko. Kvůli doprovodným funkcím, aby je na to, když se objeví něco podobného, systém upozornil a oni mohli nadávat i tam.

to si nemyslim

sama sem na facebooku, alae nejsem ten klasickej maniak, co si kupuje pratele a nuti je neco delat, nebo si poridil pets a snazi se s nim trhat rekordy... ciste jen nova doba a to, ze vetsina lidi z myho okoli uz nepouziva nic jinyho nez facebook me donutilo si ho tky zalozit... myslim si o sobe, ze jsem hodne velkej remcal a na svet koukam vetsinou hooodne negativne, ale tlacitko "nelibi se mi" by mi ulehcilo praci, pokud o me treba nekdo neco napise, tak se mi to proste nelibi a nechci resit proc, at to jsou drby, nebo fakta, jen chci dat ostatnim vedet, ze s tim nesouhlasim... a nebo fotka se mi nemusi libit... podle meho je tlacitko "nelibi se mi" dobry napad, ale vetsina lidi na to prijde az po te, co se opravdu zavede, jelikoz si nedokazou predstavit, na co by bylo

PS: k tomuto clanku bych "nelibi se mi" uvitala, nepotrebuji se s nikym delit o to proc, ale chybi tu, tak to musim bohuzel rozepsat...

Chcípni.

Chcípni.

Hlasuj: Toto je kvalitní

Hlasuj: Toto je kvalitní názor!
 
Děkuji!
 
Toto se mi líbí!
 
Mé vznášedlo je plné úhořů!

Já rozumíš:

My nipples explode with delight!

Má kolčava chápe!

Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! … Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput.

Múehehehehe hehehch he chrr

Múehehehehe hehehch he chrr he hehechrrr heh héééé chrrrrrghrgh@#$@#x_x

Tlačítko "Nelíbí se mi" by

Tlačítko "Nelíbí se mi" by nebylo potřeba v případě, že by na zeď skupin/stránek mohli přispívat i lidé, kteří nejsou ve skupině. Teď to bohužel nejde.

Když je nějaká opravdu hloupá skupina a já chci vyjádřit svůj nesouhlas s jejími názory, musím se stát nejprve členem, abych mohl svůj názor vyjádřit. To je dost hloupé.

Tohle jsme už probírali s

Tohle jsme už probírali s Danielem Péderem na FB a jsem rád, že to tu někdo zmínil. Základní teze zní takto:
 
- Skupiny na Facebooku, které už svým názvem vyjadřují názor či postoj, jsou skupiny "fanouškovské" (nebo "uživatelské") a je jasně dáno, že její členové mají v odpovědi na fundamentální otázku jasno. Ti kdo souhlasí, jsou členové skupiny, ti kdo nesouhlasí, nejsou členy.
- Skupina mi připadá hloupá. Lidé v ní přesto jsou, zjevně JIM tedy z nějakého důvodu hloupá nepřipadá.
- Důvod, proč jim nepřipadá hloupá, může být jakýkoli - pravděpodobně ale ten, že mají jiný názor či jiný vkus než já.
- K čemu by vyjádření nesouhlasu bylo? K čemu by bylo mně? A k čemu by bylo těm členům?
 
Vyjděme z toho, že lidé nejsou členy "skupin, co se nám jeví jako hloupé" proto, že jsou hlupáci, co nevědí, jak se věci mají, ale předpokládejme, že mají jiný názor či jiný vkus. Tento názor či vkus nevznikl u členů až členstvím v dané skupině, ale naopak - byl primární. Oni svůj názor dali najevo tím, že do skupiny vstoupili, a dá se předpokládat, dokonce je to velmi pravděpodobné, že vstoupili do té skupiny proto, aby si s dalšími lidmi, kteří mají na danou věc stejný názor, popovídali, aby s nimi sdíleli prožitek. Ať už jde o příznivce dechovky, blobu, ČSSD, Rákosníčka, iPhone nebo Karla Gotta.
 
Když někdo zbožňuje Krtečka a vstoupí do skupiny "Milovníci Krtečka", tak to nedělá proto, aby diskutoval o tom, jestli je Krteček správný nebo ne - v téhle věci totiž nelze rozhodnout o správnosti. Navíc on má v odpovědi na otázku "Je Krteček líbí nebo nelíbí?" naprosto jasno. Takže chce jen s dalšími, kteří mají na Krtečka stejný názor, sdílet prožitek - buď se bavit o tom, jak je Krteček boží nebo rozebírat animátorskou chybu v díle 4F15, ale nechce diskutovat o tom, jestli ta jejich záliba má smysl nebo ne. PRO NĚ smysl má, bez ohledu na to, za jak hloupé to ostatní považují.
 
A teď prosím pěkně: Když já budu podobnou činnost považovat za naprosto stupidní hloupost a půjdu jim to říct, co tím kdo získá? Oni nic - to že existují lidé, kteří jejich zábavu považují za kravinu, pravděpodobně vědí. Co jiného jim mohu sdělit? Mohu jim dokazovat, jak jsou ubozí, protože Gott, Krteček a ČSSD jsou kýče (dle mého) co kazí (dle mého) kulturu? Mohu, ale jaký to bude mít smysl? Já nevěřím tomu, že je moje elokvence přesvědčí, oni prozřou a skupinu zruší - v takovém případě by to byli opravdoví hlupáci!
 
Zkrátka skupiny, které jasně deklarují svůj postoj k nějaké otázce, asi nejsou vhodnou platformou pro vyjadřování nesouhlasu s tímto postojem.
 
Skupiny, v nichž lze diskutovat i nad "fundamentální otázkou", většinou pak nejsou stavěné jako skupiny s jasně profilovaným názorem - nebudou se tedy jmenovat ani "miluju Klause" ani "Nenávidím Klause", ale třeba "Co si myslíte o Klausovi?" - a člověk, který chce diskutovat, se může stát členem takovéhle skupiny bez nějakých vnitřních zábran.
 
PS: Nesouhlasím s tím, že musím být členem, abych mohl vyjádřit nesouhlas! Například já nesouhlasím se skupinou "Chci v Praze blob" ani se skupinou "ČSSD - záruka šťastné budoucnosti" a svůj nesouhlas mohu vyjádřit (a taky to dělám) z plna hrdla!

Mně by se dost líbilo, kdyby

Mně by se dost líbilo, kdyby s každou skupinou existovaly paralelně dvě podskupiny, kromě "fans" ještě "haters". To by řešilo mnohé, fanoušci a odpůrci by si vesele švitořili na vlastním písečku, navzájem si nelezli do zelí a všichni by byli happy.

Vždyť to není nemožné. Ke

Vždyť to není nemožné. Ke skupině "Chci BLOB podle Mistrova návrhu" vznikla zároveň i "Čest Kaplického památce, ale BLOB nechci". (Jestli k "Demokracie staví" vznikla i kontraskupina "Demokracie projímá", to nevím.)

Zaujímavé...

Akurát som dneska ráno bráchovi vypenil na MSN o chrapúňoch a chamradi (rozumej zopár závistlivých jednotlivcohc) ktorá si v bezvýznamej súťaži na bezvýznamnom webe jedného viac menej bezvýznamného hokejového klubu zakladá tristo kônt len kvôli tomu aby akurát fotka toho ich dietaťa (či dieťata ich známeho) vyhrala súťaž. A tak potom vidíte že naklikajú na jednej foto samé nuly a na druhej samé deviny a myslia si že bohvieakí spravodliví a vtipní a beztrestní sú. Ľutujem všetky organizácie ktoré sa na webe pokúšajú o súťaže, ankety a pod či už o nic, aleob o vecné či finančné ceny a nemajú možnosť takéto niečo odsledovať a zabrániť manipulácii. 99% takýchto ankiet je totiž totálne diletatntsky nakódených... prípadne trpia na to (ako napr. aj tá moja súťaž (tú stránku som nekódil ja)), že registrácia nevyžaduje jedinečný e-mail a potvrdenie kliknutím na link ktorý príde v registračnom mejli, či prípadne nejaké podobné aspoň ako tak spomaľúce riešenie. V každej komunite sa nájde zopár ľudí čo si myslí, že ich nikto neprichytí (lebo na to hádam organizátor, či prevádzkovateľ kašle) a tak nemajú žiadne zábrany urobiť čokoľvek pre dosiahuntie cieľa. A týchto zopár ľudí je schopných zlivkidovať akúkoľvek pozitívnu vec behom pár hodín. Moj skepticizmus sa po tých pár rokoch čo sa stretávam s "homo iunctus" (?) dosiahol už takú úroveň, že si viem živo prestaviť to, že ešte aj tlačítko "Toto se mi líbí" dokáže takáto svorka použiť tým najhorším možným spôsobom.

Tlačítko Chícpni

Kdybch měl na blogu tlačítko "Chcípni", tak jsem už několikrát po smrti. A jak k tomu přijdou lidé, kteří nebudou chtít autora pohřbít, ale rádi by ho někam poslali? (zelený háj, zadní část těla těsně u ukončení páteře... atd.). Při této logice bychom nakonec museli vytvořit sadu spravedlivých pozitivních a negativních tlačítek, což by se bezpochyby odrazilo na použitelnosti. Uživatelé by například museli více přemýšlet, zda autora poslat pouze do háje anebo mu přát rovnou strašlivou smrt v křečích.

paci sa, palec hore :-)

paci sa, palec hore :-)

Sem s nesouhlasným tlačítkem!

Myslím, že to je ta správná podvratná technologie, kterou Internet úpící pod knutou Rožánkova monopolu na komentářovou službu potřeboval. Sice nemá srovnatelné parametry, ale bezkonkurenční cena to jistě vynahradí těm uživatelům, kteří nepotřebují na svých stránkách plnohodnotný "flame", ale spokojí se s málem. Ostatně zdejší instantní komentáře již ukazují cestu, bloggerská a sociálně síťová komunita si jistě časem vymyslí k tlačítkům více nenávistných možností a Rožánek se místo nadměrného obohacování bude muset věnovat rozvíjení služeb, aby nezaostal. A bude muset jít dolů s cenou - ať žijí hry s nenulovým součtem.

Souhlasím alias líbí se mi

Super článek který mě utvrdil v tom že můj názor je správný a ušetřil mi nějaký čas ztrávený nad bloumáním o tom jestli by to bylo dobré nebo ne. Vím že aktivity osttaních tipu zakládání skupin ve stylu: chceme tlačítko XX je úplně k ničemu a vývojáří dobře vědí proč něco dělají nebo nedělají, přeci jenom kvůli nim je FB tam kde je. P.S. líbiála se mi věta "svobodu kdykoli kohokoli sprdnout a označit za nedomrlého kreténa"? a díky za odkaz na Twitteru

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.