Místo pro dva
Vypadá to, že na českém internetu je vždy místo akorát pro dva projekty...
Když jsem se dnes po ránu bavil novým projektem Tomáše Hodbodě, tak jsem si říkal, že kdyby se snažil proniknout v ČR, tak že má teoreticky prostor k tomu, aby uspěl. Proč?
Když jsem se zamýšlel nad osudem českých internetových projektů, tak mě tak napadlo, že to vypadá, jako by v Česku bylo vždy místo pro dva velké projekty jednoho typu. Dva katalogy/vyhledávače. Dva freemaily. Dvoje noviny. Dva diskusní servery. Dva komunitní servery... atakdále. Ne že by jich víc nevznikalo, ale ty ostatní buď živoří na pokraji zájmu, nebo vyluxují malou a specifickou cílovou skupinu. Velké, "masové" projekty, jako by byly vždy dva.
Jeden velký server určitého typu je anomálie, která většinou nemá dlouhého trvání - další tvůrci a provozovatelé si uvědomí možný potenciál internetové niky, a většinou vznikne několik dalších serverů s podobným zaměřením. Pak následuje krátká tahanice o uživatele, kdy se od původního solitéru část lidí přelije jinam, a nakonec vykrystalizuje většinou dvojice "Velký" a "Alternativní". Jeden server jako by byl zaměřen na co největší počet uživatelů, druhý server jako by nabízel služby navíc či trochu jinak, takže stáhne "náročnější klientelu". A takový stav se mi jeví jako poměrně stabilní rozložení.
Je téměř pravidlem, že naprostá většina pokusů proniknout mezi takto etablované servery s nějakou novinkou končí u nabubřelého tiskového prohlášení. Jen velmi zřídka se podaří nováčkovi zamíchat rozložením - mnohem snáz to jde v té fázi, když existuje jen jeden zástupce v dané kategorii, a nově vzniklé alternativy "míchají karty".
ČR je asi velmi malý trh na to, aby tu vedle sebe existovalo několik rovnocenných velkých projektů z jedné oblasti. Ani model "Jeden dominantní plus (třeba) tři stejně silné alternativy" není asi dlouhodobě stabilní. Zdá se mi, že opravdu stabilní uskupení v ČR je "Jeden leader, jeden subleader, zbytek příštipkaří".
Ale nemám pro to žádnou statistiku, je to jen můj dojem. Jaký je váš názor? Myslíte si, že to tak je, nebo nesouhlasíte? Díky.
Komentáře
cekal jsem par prikladu
Cekal jsem ze bude uvedeno alespon par prikladu. Osobne me napada treba mobil.cz a mobilmania.cz, seznam.cz a centrum.cz (+ atlas.cz centrem koupeny pokud se nemylim). Nic dalsiho me nenapada - ostatni servery co me napadaji jsou po jednom.
Co třeba, hmmm... "Libimseti"
Co třeba, hmmm... "Libimseti" a "Lide"? Okoun a Lopuch?
Okoun, Lopuch, Hofyland,
Okoun, Lopuch, Hofyland, Mageo, Nyx - Tady to trochu nesedí
Serverů jako "Libimseti" a
Serverů jako "Libimseti" a "Lide" je zrovna víc, ne? Třeba takové "UkazSe" už běží několik let a nezdá se, že by zacházelo na úbytě.
já bych to viděl jinak (až na
já bych to viděl jinak (až na diskusní servery) jeden globální, velký a profi subjekt a jeho kopie
Google a Seznam
Facebook a Libimseti (zbytek je statistická chyba - lide a ukazse)
Rapidshare a Letecka pošta
Youtube a Stream
eBay a Aukro
LastFM a nic nebo možná bandzone
imdb a csfd
blogger a bloguje
twitter a asi nic
delicio.us a snad linkuj?
Že jsem stáhl už mraky filmů,
Že jsem stáhl už mraky filmů, seriálů a muziky a ani jeden soubor se nenacházel na letecké poště. To srovnání kulhá na obě nohy a jednu ruku.
Google se Seznamem... hm hm hm.
Lide.cz statistická chyba... hm hm hm.
Blogger x bloguje? wtf? Podle počtu uživatelů to asi nebude, vzhledem k tomu, že bloguje.cz má něco přes 4k a blog.cz něco přes 800k.
Střílíte od boku?
"Bloguje" a "Blog" ;) Myslím,
"Bloguje" a "Blog" ;)
Myslím, že to není případ jen ČR. V celosvětovém měřítku je jen problém v někdy menších, někdy větších rozdílech: "Google vs Yahoo/Live Search", "MySpace vs Facebook", "Pandora vs Last.fm",...
živě.cz vs root.cz? :-)
živě.cz vs root.cz? :-)
Polesný vs Macich! :)))
Polesný vs Macich! :)))
Imho podstata je správná,
Imho podstata je správná, vyvozený závěr ale nikoli. Já bych to zobecnil trochu jinak: ČR je malý trh, na kterém velká množina konkurentů nemá moc šancí a čím víc jich je, tím víc živoří. Čím masovější obor, tím spíš se tam vykrystalizuje někdo dominantní – u těch nejmasovějších jich může být víc: tři hlavní mobilní operátoři, několik hlavních zpravodajských serverů (iDnes, Aktuálně, Novinky), několik všesortimentových nákupních center, několik hlavních prodejců bílé techniky, fototechniky atd., čím specializovanější, tím spíš zůstává dominantní jen jeden (či zmiňovaný model 1+1), u nejokrajovějších žánrů je pak spíš typická roztříštěnost mnoha malých hráčů bez výrazně dominantního predátora.
Nápad je to sice hezký, ale tady je spíš přání octem míšenky, řek bych.
Paretovo pravidlo
Máme-li 10 provozovatelů služby X, dva z nich ovládnou 80 % trhu. Myslím, že to docela odpovídá i českému "internetu".
Jinak bych řekl, že fenomén "dvou dominantních" je tu už od dob Losny a Mažňáka. Nebo to byli Klaus a Zeman?
Pravidlo 80/20
To pravidlo platí, o tom vůbec nepochybuji, ale jak je to v zahraničí? Tam by také mělo 20% poskytovatelů služby X ovládnout 80% trhu.
Pokud bude někde 30 provozovatelů služby X, myslím tím 30 normálních konkurenceschopných a ne úplně mimoidních poskytovatelů, tak 6 z nich bude hodně vidět.
U nás to bývají 2 dominantní provozovatelé čehokoliv proto, že jsme fakt mrňaví. Realita je taková, že potenciál českého trhu v čemkoliv = potenciál většího města v USA, například. To jsem si moc dobře uvědomoval když jsem se zabýval obchodem se software a pak obchodem s těmi zvláštními počítači co mají v logu ohlodané jablko.
Jistě existují
Jistě existují výjimky.
Například amatérské literární servery vedle sebe koexistují dost dobře. Spousta literátů totiž schizofrenně koexistuje na více místech, aniž by některý ze serverů významněji preferovala. Lépe tak svá díla dostanou do povědomí opravdu všech dostupných čtenářů.
Etolog by se pousmál
A prohlásil něco ve smyslu jako "evolučně stabilní stav". Já etolog nejsem, ale protože mám permanentně rozečtený Sobecký gen (Richard Dawkins), tak přesně tohle mě napadlo.
Ve stručnosti - pokud v nějakém prostředí (biologickém, ekonomickém, internetovém...) existuje pro účastníky strategie, která zaručí dlouhodobé rovnovážné fungování prostředí (a nemusí to být nutně ta nejlepší strategie pro jednotlivé účastníky, ať už je jejich pohled jakýkoliv a ať už to znamená cokoliv), tak se prostě prosadí a situace bude oscilovat okolo tohoto rovnovážné stavu nebo okolo tohoto evolučně stabilního stavu. Neznamená to, že se vývoj zakonzervuje, ale že evoluce bude dlouhodobá.
Nebudu to tady dál rozvádět - nejsem etolog, nejsem sociolog, nejsem ekonom a nejsem matematik, abych tady dokázal obhájit to, co jsem přečetl a co v tom vidím (=i kdybych chtěl, nemám na to čas si dohledávat další zdroje a tady se o to hádat; nepotřebuju to). Jsou to moc složité a dosud obecně nepřijaté poznatky na to, aby se tady neobjevil někdo, kdo mi to bude chtít vyvrátit.
Ale koho to zajímá, tak ať zapátrá dál, zajde do knihovny a třeba ho to inspiruje stejně jako mě.
Dvoje noviny
Aktuálně, iDNES, Novinky. Které slovo nepatří mezi ta ostatní?