Nejsme personální agentura!

Kategorie:

Neexistující personální agentura mi neposílá žádné nabídky na práci na kontakty, které našla na mé webové prezentaci. Klasické kydy, navíc opepřené arogancí, jaké nevidno. Už dlouho mě něco tak nepotěšilo, jako tenhle pan jednatel.

Agentura CoolPeople mi delší dobu, řekněme asi rok a půl, posílá mailem nabídky práce. Většinou jsou typu "Pro zákazníka hledáme programátora PL/SQL za 80.000 měsíčně na tři měsíce, ihned, coolpeople.cz" apod. Kdo sleduje mé příběhy pravidelně, ví, že jsou zcela mimo můj zájem, a od loňského léta, kdy jsem nastoupil éru placeného pisálka, jsou i bezpředmětné, neboť jsem spokojeným placeným pisálkem (mám vlastní kalamář a zásobu linkovaného papíru, takže mi nechybí nic). Ale byl jsem líný kliknout na unsubscribe nebo to jakkoli řešit.

Před pár měsíci mi najednou přišla SMS na soukromý mobilní telefon. Koukám co to je, a tam nabídka od CoolPeople: "Specialista Delphi, na dva měsíce, 180.000 Kč/měsíc, ihned, více na coolpeople.cz" Obožemůj! A v první chvíli mě ani nenapadlo, že je něco špatně.

Napadlo mě to, když mi poslali asi pátou, zrovna ve chvíli, kdy jsem čekal na poměrně důležitou zprávu. Vrhnul jsem se k telefonu, a tam takováhle ptákovina... Tehdy mi došla trpělivost, a na mail, který mi poslali zároveň se SMSkou (ano, poslali totéž i mailem) jsem odpověděl, že si nejsem vědom toho, že bych jim dával souhlas s tím, aby mi posílali SMSky se svou nabídkou práce, a že bych ocenil, kdyby s tím přestali. A aby to bylo jednoznačné, tak jsem připsal i "nepřeju si, abyste mi nadále na moje tel. číslo cokoli posílali".

Ale nedalo mi to - kde, kruci, to číslo vzali a proč mi na něj píšou? A co vůbec o mně mají, že mi posílají takhle trotlovské nabídky? Takže jsem do mailu ještě přidal, že je žádám dle zákona o ochraně osobních údajů, konkrétně paragrafu 12 odstavce 2, o informace o tom, jaké údaje o mne shromažďují a jaký je jejich zdroj. Protože jsem si fakt nevybavoval, kde moje telefonní číslo, které nikde nevystavuju (ti z vás, kdo ho mají, si ho mohou zkusit najít Googlem a zjistí, že nic nenajdou) a do dotazníků nepíšu, vzali.

Čekal jsem cokoli - od odpovědi, že jsem se registroval a zapomněl na to až po to, že jim ho dal nějaký můj známý. Ovšem výsledek mě překvapil.

Nepřišlo totiž nic. Tedy to by mě nepřekvapilo, na to jsem zařízený, takže jsem po dvou dnech svou žádost zopakoval, a tentokrát s kopií na ředitele. A odpověděl jednatel, pan Milan Čálek. Odpověď cituji:

Dobrý den,
Naše poptávky jsme vám zasílali na základě vaší nabídky prezentované na vašich
veřejně dostupných internetových stránkách. Z vašich údajů evidujeme pouze údaje
kontaktní běžné v obchodním styku.
Nejedná se tedy o žádné osobní údaje podlehající registraci na UOOU. Stejně tak
naše emaily nelze, vzhledem k jejich povaze, (poptávka na základě internetové prezentace)
považovat za SPAM.
Další poptávky vám nicméně na základě vaší reakce samozřejmě posílat nebudeme,
respektive vám je nebude zasílat náš externích dodavatel marketingových služeb.
s pozdravem,
Milan Čálek,
jednatel
CoolPeople, s.r.o.

Nádhera. "Na základě nabídky prezentované na vašich veřejně dostupných internetových stránkách" je elementární fuckoff odpověď, to se učí první hodinu kursů pro marketisty. Různí kašpárci to na mne různě zkouší od roku 2002, takže si dávám velkého majzla na to, co o sobě píšu. A tím pádem i pozitivně vím, že mé telefonní číslo v žádné mojí "nabídce prezentované na mých stránkách blabla" není, tudíž mám za prokázané, že pan jednatel lže, až se mu od huby práší. "Údaje kontaktní běžné v obchodním styku" asi nebudou zahrnovat informace o tom, že mám nějakou praxi se SQL a že jsem kdysi psal v Delphi. Rovněž pochybuju, že na té stránce nalezli mé telefonní číslo, a že u něj byla poznámka "sem mi, prosím, posílejte nabídky SMSkou".

Dojala mě ta pasáž s "nejedná se o žádné osobní údaje podléhající registraci na ÚOOÚ". Zaprvé - pokud má někdo (minimálně) informace o tom, že je jakýsi Martin Malý, má takový a onaký mail, má takové a onaké telefonní číslo a pracuje (pracoval) jako programátor se zaměřením na Delphi a SQL, tak má údaje, vedoucí k jednoznačné identifikaci osoby - tedy osobní údaje. Pomineme to, že mají pravděpodobně i adresu a další údaje... A zadruhé by pan jednatel měl vědět, že se na ÚOOÚ neregistrují údaje, ale subjekty, které je zpracovávají či spravují.

Hezká byla i ta část, kde se z vlastní iniciativy rozhovořil o spamu. Tedy že rozhodně nezasílají spam. Já ve svém dotazu o spamu nenapsal ani čárku, chtěl jsem jen vědět jaké údaje mají a kde k nim přišli, a adekvátní mi připadala jakákoli odpověď od "napsal jste nám to do formuláře, viz zde" po "dostali jsme doporučení od pana XY". Ne, nic z toho. "Veřejně dostupný zdroj", navíc zjevná lež.

A celé to zaflekoval tím, že to řekne externímu dodavateli marketingových služeb. No výborně, takže osobní údaje pro ně zpracovává "třetí strana", která jejich jménem rozesílá cílené pracovní nabídky na mobil, který získali bůhvíkde, aniž bych o tom byl uvědoměn (o souhlasu nemluvě).

Takže jsem sedl a velmi diplomaticky jsem napsal, že pan jednatel lže ("dovolte, abych o validitě informací, uvedených ve Vaší odpovědi, zapochyboval"), stručně jsem mu shrnul to, co jsem tu napsal jako komentář, a dodal jsem, že pokud si budu muset u ÚOOÚ stěžovat, nebude to na rozesílání nevyžádané pošty, ale na podezření z porušení povinnosti správce či zpracovatele osobních údajů, kterého se dle mého mínění dopustili tím, že neposkytli odpověď (resp. poskytli, ale zjevně nepravdivou), a že zpracovávají data, s jejichž zpracováním nemají souhlas ani vyslovený, ani nevyslovený (např. že bych někde psal "Hledám práci, tady je můj kontakt...")

Na závěr jsem zopakoval svou žádost o poskytnutí informací o tom, kde získali mé údaje, a požádal o odkaz na tu mou "veřejnou prezentaci", na které je můj telefon a další kontaktní údaje a kterou lze považovat za "poptávku po zaměstnání" s tím, že pokud nedokáže své tvrzení takto doložit, budu nucen... stížnost... atd.

No a odpověď pana jednatele byla opravdu lahůdková, račte si zobnout:

Vážený pane,
zrovna minulý týden jsme s UOOU jedno obdobné řízení ukončili s výsledkem
který nám dal v našem konání za pravdu.
Víte že 90% všech hlášení na UOOU podává stále stejných 5 osob, slovy: pět osob.
Pokud máte nějaké psychické obtíže nebo fobie z toho že někdo neprávem vlastní
nějaké vaše "osobní" údaje, tak doporučuji návštěvu odborníka. Pokud chcete
šikanovat subjekty za to že vás poptávají o vaší práci, chtějí vám nechat v dnešní
nelehké době vydělat peníze, tak já osobně tomu nerozumím.
Přiznám se že nemám čas ani chuť si s vámi dál dopisovat. Žádné vaše osobní údaje
nemáme, nic jsme vám neposlali, nejsme personální agentura a vše jsem schopen
opakovaně a opět doložit příslušnému komisaři UOOU.
s pozdravem,
Milan Čálek
jednatel
CoolPeople, s.r.o.

La-hůd-ka! Panu jednateli CoolPeople zjevně cákly nervy, jinak si to nedokážu vysvětlit. Kdyby si byl jistý v kramflecích a kdyby opravdu věděl, že má pravdu, že moje údaje sehnali tak jak říká, tak odpoví věcně, protože si bude jist převahou. Místo toho tady pálí od boku jak zlodějíček chycený za ruku, dělá děsná ramena, jak si komisaře ÚOOÚ dává dvakrát týdně k obědu, a jeho komentáře na mou osobu snad ani nemá cenu vážně komentovat, ty jsou věrohodné jak nadávky staré sexuální pracovnice: "Impotente! Já ti chtěla udělat dobře! A nejsem žádná kurva, vy to víte, pane inšpektor, já to dělám z lásky!"

Žádné osobní údaje nemají, personální agentura nejsou (snad proto o sobě na webu píší, že "nabízí prověřené odborníky z IT" - ostatně i zmínka o tom, že jimi nabízení odborníci mají "soft skills", kterou naleznete tamtéž, dostává po reakci pana jednatele zcela nový rozměr), nic mi neposlali (to hezky kontrastuje s první odpovědí, která začíná slovy "nabídky jsme vám zasílali...") - a vše opakovaně doloží komisaři.

Odpověděl jsem panu jednateli, že velmi děkuji za upřímnou odpověď, a že chci už jen vědět, jestli to mohu považovat za oficiální veřejné stanovisko společnosti CoolPeople. Neodpověděl...

---

Krása. Chcete po agentuře (co není agentura, pozor!), aby vám napsala, kde sebrala vaše údaje, což je informace, na kterou máte ze zákona nárok, a když se nenecháte odbýt, tak se dočkáte výlevu o psychických obtížích, fobiích, a irelevantních žvástů o komisařích ÚOOÚ. Pan jednatel má asi hodně slabé nervy, když na slušnou žádost vyletí tímhle způsobem... Inu, soft skills jako vyšité!

A tak si říkám, že mu tu radost udělám a podnět podám, ale nepodám ho na CoolPeople, s.r.o., ale na "CoolPeople a blíže neurčeného externího dodavatele marketingových služeb", a nepodám ho já, ale obrátím se na povolanější. Co třeba Iuridicum Remedium? Ti si na takovéhle mátožné "agentuře, co není agentura a osobní údaje nezpracovává a nic nerozesílá" smlsnou, řekl bych, s podstatně větší chutí než já.

Kdyby pan jednatel uměl stěžovatele umlčet nenapadnutelnými argumenty tak dobře jako umí dělat ramena a poštěkávat, tenhle článek by nevzniknul. Bohužel neumí. Přitom stačilo málo - ukázat mi tu stránku, kde je moje veřejná prezentace s telefonním číslem, nebo říct, že ho "někde" sehnali, svolení neměli a že se omlouvají. Zvolili naprosto nepochopitelnou cestu arogance a vyfakování.

Jestli to je u této firmy běžný modus operandi, tak to tedy potěš pámbu klienty i ty, co jsou v jejich databázi (kterou nemají) - kontakty posbírané kdesi na netu prodávají firmám jako "prověřené odborníky", a chovají se k nim jak ke cvičeným opicím, co mají držet hubu a být rády, že jim milostivě nabízejí práci... Fujtajxl.