Nokia N900: Telefon pro geeky

Před necelými dvěma týdny se mi dostal do ruky nejnovější počin od Nokie: linuxový telefon, tedy pardon, komunikátor - N900. Pasoval jsem ho do role služebního telefonu a v článku vám popíšu, jak jsem s ním podle prvních dojmů spokojen. (POZOR! Článek obsahuje subjektivní informace)

Že bude N900 Něco s velkým Ň bylo zřejmé už delší čas. Nokia před časem koupila Trolltech, společnost, která stojí za Qt (základem KDE), vlastní linuxovou distribuci, postavenou na Debianu a nazvanou Maemo, už nějaký ten pátek používala v internetových tabletech, takže otázka, kdy přijde Maemo do mobilu, byla nasnadě. Maemo přišlo se strojem, který dostal označení N900.

Jaká tedy N900 je?

když jsem ji donesl domů, povídala manželka: "Tak ukaž ten zázrak!" Udělala Hm... Pak vysunula klávesnici, prohlásila, že ani ona si nedovede představit, jak by na takové klávesnici mohla psát, a to má, jak už ženy mívají, prsty útlejší než chlap, no a nakonec se slovy "vzhledem taky nic moc" telefon odložila.

Jenže já jsem geek, mě zajímá na telefonu co umí a ne jak vypadá. Tedy, to trochu taky, ale u N900 jsem byl spokojen: Telefon je elegantně černo-černý.

N900

Aby bylo jasno: Takhle vypadá reklamní foto Nokie N900, které najdete na nejrůznějších serverech a v eshopech, ale TAKHLE klávesnice u české N900 nevypadá. Pokud chcete OPRAVDOVOU a NECENZUROVANOU fotografii Nokie N900 takové, jakou seženete v ČR, tak prosím:

N900 CZ

Místo čtyř šipek jsou jen dvě, dvě klávesy padly na háček a čárku. Ale je to Linux, takže... Ale k tomu se dostaneme...

Já držel nový telefon v ruce a hledal, jak do něj vložit SIM kartu a baterku. Jasným kandidátem byl zadní kryt... ale JAK? Je tam takové místečko, kam by šlo cosi vrazit a zapáčit, ale to se mi nechtělo, přeci jen telefon stojí nemálo tisícikorun. Tak jsem podlehl a přečetl si návod.

Návodem jsem si nepomohl. Vůbec. "Přiložte prst a odklopte kryt" v něm stálo, a taky že nemusím nic mačkat. Hm. Přikládal jsem prst jako zběsilý, a po pěti minutách jsem podlehl. Vrazil jsem do místečka stylus a páčil. Nešlo to, nešlo... pak něco cvaklo vlevo... pak jsem zapáčil i vpravo, a pak kryt odskočil. Ano, byl to správný postup, ale jak nebyl kryt ochozený, musel jsem vyvinout sílu, která by mě u jiného telefonu vyděsila.

Zasunul jsem SIM kartu, baterii, kryt jsem zase zavřel, celý bazmeg jsem nenápadným tlačítkem nahoře zapnul, a bootování začalo. Nebylo to tak děsivé, jak jsem to podle popisu čekal ("Bootuje minutu!"). Při bootování se stroj zeptal na PIN kód, na nějaké úvodní nastavení, a bylo to.

Telefon naběhl, ukázala se plocha a za chvilku mi systém oznámil, že našel wifi síť a jestli ji má použít. Potvrdil jsem, zadal jsem síťový klíč - a to bylo všechno. Žádné složité nastavování ani laborování. Zapnu a funguje. Příjemné.

Začal jsem zkoumat, co mi N900 nabízí. V základní výbavě toho má hodně - víceméně standardní výbavu lepšího komunikátoru. Oproti běžnému telefonu je tu jiný styl práce - je nutno vyvolat menu, z něj vybrat program a ten spustit.

Ano, opravdu: SPUSTIT a PROGRAM. Jsme přece v Linuxu. Můžete si spouštět programy jak je libo, kliknutím na ikonku dostanete náhledy spuštěných, všechno běží naprosto hladce, souběžně, multitasking je opravdu preemptivní, není tu nějaká "aplikace na popředí+ostatní spící" jako (byly? Jsou?) u PalmOS, není tu ani "multitasking jen něčeho s něčím" jako na iPhone, ale opravdový a plný multitasking.

Jinak z hlediska běžného telefonisty, managera, co si koupí "nejnovější nejnadupanější telefon", není N900 ta nejvhodnější volba. Prvních několik hodin jsem byl poměrně nešťastný z toho, že vše funguje tak nějak neintuitivně, systém člověka nijak nevede, neříká kam se dá dojít a jak. Je to opravdu jako sedět před počítačem s neznámým OS: Najdete prohlížeč a mail, ale někde tam jsou desítky dalších funkcí a programů, které dokáží spoustu věcí. Jenže jsou někde v menu a musí se nějak spustit... A nebyl by to Linux, kdyby se ty pravé perly neskrývaly v repozitářích. Ne, N900 rozhodně není pro pojídače koláčů.

Pokud chcete komunikátor ve stylu "rozbalím - zapnu - funguju - o nic se nestarám", není N900 pro vás. Pro koho tedy je? Tak, můžete si ho koupit, pokud jste idiot, co se se svým telefonem vytahuje před jinými, stejně postiženými, idioty. Za půl roku přijde něco novějšího, co si budete moct koupit, a během té doby vlastně ani nezjistíte, co všechno N900 umí. Ale nebude vám to vadit. Vám stačí naučit se pár frází, jako: "No patnáct kolíků mě stála, ale fak je to dělo", "Fakt promakaný, hele, dá se šoupat tím pozadím", "Tyvole, sjíždím na tom péčko z netu, jako, a v klidu, jako, rozumíš?" a "pětimegapixlovej foťák, dvaatřicet gigáčů, rádio, voe, všechno!" Vám rozhodně nebude vadit, že na klávesnici není znak "svislá čára" (|). Nikdy jste ji nepotřebovali, ostatně telefon máte přece hlavně k tomu, abyste měli něco v ruce, když řídíte své SUV.

Můžete si ho koupit, pokud opravdu všechny ty funkce potřebujete. Pokud potřebujete mít v telefonu GPS a FM vysílačku. Pokud se nebojíte toho, že N900 je vlastně spíš počítač, kterému někdo dodělal telefonní modul (ano, plnohodnotný počítač). A pokud se smíříte s tím, že některé funkce bude muset nastavit váš ajťák.

Kupte si ho, pokud chcete mobilní zařízení, které se umí připojit k internetu takřka kdekoli. Zařízení, na kterém můžete sledovat film z internetu (prohlížeč má zabudovaný přehrávač Flash 9). Zařízení, které morálně nezastará příští týden. N900 je počítač s operačním systémem postaveným na Debianu (nepsal jsem to už?) a co si do něj nainstalujete, to vám v něm bude fungovat.

Třeba simulátor SNES...

Nic vám nebrání nainstalovat si třeba DOSBox a v něm spustit Windows 3.11, pokud máte dojem, že na mobilu musí být Windows :)

A určitě si ho kupte, pokud jste geek (a pokud na to máte). Lepší hračku v dobrém slova smyslu nenajdete.

Totiž, jak jsem psal (nebo ne?) - N900 běží na systému, odvozeném z Linuxu, a nestydí se za to. V menu tedy najdete Xterm a Správce aplikací.

Správce aplikací je vůbec pěkná věc. Umí to, co umějí správci na desktopech, tedy přidat program (z repository), umí ho odinstalovat a umí automatické aktualizace. No a umí i přidávat další debianí repository. Což je věc, kterou uděláte hned na začátku. Protože pak budete moci spustit terminál, v něm napsat "sudo gainroot"... a víc snad není potřeba dodávat. Ano, funguje apt-get. Ano, je tam i Python.

N900 term

(tady jsem právě instaloval PyQt4)

Každopádně - v repository naleznete spoustu užitečného software, a to nejen pro programátory. pamatujte si, že pokud standardní software v telefonu něco neumí, tak v repository můžete najít něco jiného, co to dokáže. Třeba kalendář, co se umí synchronizovat s iCal. Nebo blogovadlo, co umí posílat příspěvky na WordPress, Blogger i Drupal (viz).

Nokia N900 není perfektní tím, co všechno pro ni existuje, ale tím, co všechno pro ni může existovat. Pokud umíte C/C++ nebo pokud umíte psát aplikace v Pythonu / PyGtk / PyQt, tak máte v rukou perfektní mobilní platformu, na které můžete vyzkoušet svou kreativitu.

Na druhou stranu

Jasně, jsem geek, ale mám taky jen jedny nervy. Jasně že jsem chtěl několikrát celý ten verk prohodit oknem, a jen vědomí toho, že to není laciná sranda, mě od toho odradilo. Například ve chvíli, kdy mi začala N900 tvrdit, že se nemůže připojit k síti. Ne a ne. Prostě - ne! Pomohl restart.

Jindy mi zase přestalo fungovat Magické Tlačítko. Což je nedobré. Navíc - jak teď restartovat? Nakonec jsem si pustil terminál a v něm jako root spustil "restart". Řekněte sami - umí tohle váš mobil? A řekněte sami: proč by to vůbec nějaký mobil měl umět? ;)

Když jsem do telefonu dal paměťovou kartu, tak se začaly objevovat podivné chyby - při připojení psal, že "paměť může být poškozena" a že ji mám opravit, foťák odmítal ukládat fotky a tak... Nakonec jsem to vyřešil tím, že jsem paměťovou kartu vyndal a budu to zkoumat "až někdy".

Taky nějak v té době mi zmizely všechny ikonky a widgety z plochy. Nojo. od doby, co je SD karta venku, se to nestalo.

Pokud chcete vidět klasickou chybu použitelnosti, zkuste si změnit vyzváněcí melodii. Dostanete se sem:

N900 fail

a tady skončíte. Ani zaboha vás nenapadne, že to vlevo se dá posunout, že tam je dole víc voleb. Nic na obrazovce vám to ani ve snu nenaznačí.

No a nejobskurnější chybu, totiž že klávesnice má sice velké kroužkované Ů, ale nenapíšete znak &, | ani % (zato Euro a Libru napíšete...), jsem nakonec vyřešil po linuxácku: Přepsal jsem si mapovací soubor pro klávesnici.

Resumé

N900 je dobrý telefon. Je to dokonce velmi dobrý telefon. Ale musíte mu dát šanci a musíte být trošku cvok do techniky. Já třeba oceňuju to, že uživatelské rozhraní funguje plynule, že po úvodním nastavení služeb (Jabber a Skype) si telefon sesynchronizoval kontakty, takže mi stačí kliknout na "Krčmář" a mohu si vybrat, jestli poslat SMS, jestli poslat zprávu na Jabberu, jestli zavolat na telefon, na Skype nebo přes Google talk. Na klávesnici se po dvou dnech cviku píše obstojně (je totiž dobře tvarovaná) a vyfotit obrázek a poslat ho na Flickr je otázka několika kliknutí.

To, že "svisle" funguje jen telefon a vše ostatní se dělá "vodorovně" mi nevadí. Krom stránkového zlomu jsem zvyklý koukat na monitory s orientací "landscape". Naprostý detail, ale zmínit to musím, někdo v tom může vidět zásadní nevýhodu. Jako programátor chápu, kolik práce a vztekání to ušetřilo a kolik problémů to ušetří dalším vývojářům.

Jako obrovské plus vidím otevřenou linuxovou platformu. I když není N900 binárně kompatibilní s desktopovými programy pro Debian (přeci jen ji pohání ARM7, přesněji Cortex A8), lze aplikace pro Qt/Gtk přeložit ze zdrojových kódů téměř bez úprav. Aplikace pro PyQt / PyGtk jsem pak spouštěl bez jakýchkoli úprav. A fungovaly. Na první dobrou. To je dobrá zpráva.

Pro N900 se určitě brzo dočkáme dalších aplikací, a podle informací, co se proslýchají, není N900 rozhodně posledním Maemo telefonem! Jen je první vlaštovkou. Velmi slušně vybavenou, ale pořád hodně novou. Pořád to chce být fanda, pak je N900 naprosto perfektní.

Ale potenciál jednoznačně má!