Soutěž Student Agency

Kategorie:

Marketingu za mák nerozumím. Vůbec nechápu některé jemné nuance marketingového světa. Ale když někdo marketing pokope tak, jako Student Agency včera svým reklamním mailem, tak to vidím i já.

O co šlo? Přišel mi, coby zákazníkovi, mail tohoto znění:

 

Subj.: SOUTEZ

Vazeny kliente,

v ramci neustaleho zkvalitnovani nasich sluzeb jsme si pro Vas dovolili pripravit soutez, ktera je spojena s pruzkumem Vasi spokojenosti s nasimi sluzbami.

Jestlize se budete chtit zapojit do teto souteze, muzete tak ucinit na nasich webovych strankach www.studentagency.cz

Po prihlaseni do sekce "Prihlaseni Kreditove jizdenky" kliknete na tlacitko "SOUTEZ" a zobrazi se Vam dotaznik, po jehoz vyplneni a zodpovezeni tipovaci souteze budete zarazeni do slosovani o 10 jizdenek na vybrane vnitrostatni lince.

Soutez bude probihat v obdobi od 21.12. - 31.12.2009, dotaznik lze vyplnit pouze jednou.

Budeme velice radi, kdyz nam timto zpusobem poskytnete zpetnou vazbu, ktera je pro nas velmi dulezita a motivuje nas k neustalemu zkvalitnovani nasich sluzeb.

Zaroven bychom Vam chteli poprat krasne proziti Vanoc a uspesny vstup do roku 2010.

Vas

STUDENT AGENCY express

Mail přišel včera večer, ještě jednou opakuju...

Co jsem tedy udělal, a co asi udělalo víc lidí? Říkám si: Čas mám, se Student Agency jsem spokojen, dotazník jim vyplním, no co... Vlezl jsem na jejich stránky, přihlásil jsem se do sekce "Online rezervace" číslem své jízdenky a hledal tlačítko SOUTEZ. Nebylo tam.

Napadlo mě, že asi hledám jinde. Kouknul jsem znovu do mailu, a vidím: "Přihlášení Kreditové jízdenky" Hledal jsem to na webu, nenašel. Jediná sekce s přihlášením je ta "online rezervace".

V duchu jsem nadával autorům SA webu, kteří nejsou schopni udělat systém tak, aby se dalo přímo odkázat na stránku té soutěže, přímo na LOGIN či tak nějak.

Znovu jsem se koukal do mailu, jestli tam fakt někde není přímý link, a PAK jsem to viděl!

Soutěž bude probíhat až OD PONDĚLÍ!

---

Shrňme si to:

- V pátek přijde mail s typickou "výzvou k akci" - jděte na stránky a vyplňte dotazník. Na stránkách ale žádný dotazník není. Bude (možná) v pondělí - jenže akci jsem udělal v pátek, v pátek jsem k ní byl vyzván. Nikdo nevezme páteční mail, nepřečte si ho a neudělá si poznámku: V pondělí musím jít vyplnit dotazník! (dobře, někdo možná jo, ale naprostá většina lidí ne.) Na takovýhle mail zareaguju buď hned, nebo vůbec! A když to hned nejde, tak bohužel! Tedy když vyzýváte k akci, počítejte s tím, že lidi ji vykonají hned - nebo nikdy.

- Když vyzýváte k akci, hleďte, aby byla co nejpřímější: Sem klikni, přihlaš se a vyplňuj. Sáhodlouhé popisy a la "Po přihlášení do sekce 'Přihlášení kreditové jízdenky' klikněte na tlačítko..." jsou naprd. Nota bene když na www.studentagency.cz žádné "Přihlášení kreditové jízdenky" není! Do mailu patří odkaz www.studentagency.cz/anketa2009, na který kliknu a dostanu se rovnou na stránku s anketou! Přímý odkaz nenahradíš ani dobrým popisem, natož zmateným!

- Dobrá, když už tedy odkaz není a soutěž se ještě nekoná, tak dbejte na to, aby zákazníci ASPOŇ NĚKAM dorazili! Aby nebloudili po webu jak zmatené frustrované včely, protože tenhle pocit nemají zákazníci rádi. Připravte tam pro ně aspoň stránku s názvem SOUTĚŽ, a na ní ať je klidně text "sorry, lidi, až od pondělí, díky za zájem, ale přijďte pak!" Když lákáte zákazníka na web, tak hleďte, ať tam najde alespoň nějakou zmínku o tom, na co jste ho nalákali!

- Nejsme v roce 1999 a naprostá většina příjemců má mailový program, schopný zobrazit české znaky. Dokonce i správně. Minimálně pět let už nebývají problémy s "rozsypaným čajem" tak časté, aby ospravedlnily mail BEZ DIAKRITIKY. A to vážně! Zpohodlněl jsem a text bez diakritiky čtu (i píšu, kupodivu) mnohem pomaleji. A to jsem geek, co používá počítače od pětaosmdesátého roku... Jenže dneska už není důvod, proč posílat obchodní maily BEZ HACKU A CAREK. Takže pište tak, aby čtenáři mohli číst plynule a nemuseli se domýšlet, co vlastně píšete - tedy používejte diakritiku!

---

Jo, já si možná díky tomuhle článku příští týden vzpomenu a půjdu jim tam zahlasovat. Vy možná taky. Ale co ti další? Nebo že by v SA spoléhali na to, že "poslat mail v pátek večer" je totéž jako "poslat ho v pondělí ráno"?

Ptejte se Radima Jančury! :) (Drobná narážka: Kdo používá služeb SA, tak ví, že v materiálech mají napsáno: S připomínkami se obracejte přímo na ředitele...)