Stáváme se internetovými podnikateli - lekce 2: Kopyrajtr

Kategorie:

V minulém díle jsme si vytkli náš cíl: Být v devatenácti letech internetovým podnikatelem. Za tímto účelem jsme si založili blog a vybrali svůj Kontroverzní Vzor (KV), jehož postupy napodobíme při svém podnikání. Dnes pokračujeme velmi jednoduchou disciplínou, a tou je kopyrajtink.

Máme tedy za sebou prvních deset článků na blogu - pokud máte Kontroverzní Vzor, opište jeho články a změňte v něm podstatná jména (to jsou ty slova, co jsou věci, jako třeba "mobil" nebo "hry" nebo "nátěrové barvy"). Taky prohoďte občas líbí za nelíbí, aby si někdo nemyslel, že jste sprostým napodobovatelem KV.

Napodobováním KV si zajistíte slušnou návštěvnost, někdy i 150 lidí, a je tedy načase začít s nějakým opravdovým vyděláváním. Prodávat tapetky, co jste si postahovali, nebo nabízet "desingy e-shopů" umí kdekdo, my jsme ale mladí budoucí profesionálové slova, takže se staneme kopyrajterem.

K cizím slovům: Kopyrajter je ten chlápek, co si dává do patičky svého blogu kopyrajt - to je takové to C v kroužku, a to znamená, že ty texty nepíše nějaká zavšivená socka zadarmo, ale že to dělá těžkej profík za prachy, pyčo! Kopyrajtink je pak psaní textů - s tím už máme zkušenosti, protože jsme opisovali těch deset článků od KV, takže se nebudeme stydět a oslovíme nějakého zákazníka, tedy v naší hantýrce klioše. Ideální bude WebTrh, ale bacha, tam je konkurence dalších podobných, takže pokud chceme nějaké ty klioše získat, musíme jít s cenou dolů. Zvolíme tedy 80 korun za normostránku (co je to normostránka, to si vysvětlíme dál) a dopíšeme "dohoda možná, množstevní slevy". Do inzerátu napíšeme taky, že se zabýváme PR texty a že používáme SEO.

Někteří se budou pravděpodobně ptát na reference, to jako abysme jim ukázali, co jsme už dělali, ale to jsou rejpalové, ti by pak šťourali i do našeho textu a hledali v něm chyby jen proto, aby nám nemuseli zaplatit. Pro nás takový zájemce znamená jen přidělávání práce. Ne, takového nechceme, my hledáme člověka, který je naladěn na stejnou vlnu jako my.

Jo ještě, co tedy kopyrajtr píše? Cokoli! Buď PR texty, což jsou pochvalné články (to je docela těžké, protože musíme znát určité triky, jak si ukážeme dál), nebo texty pro web (takové to "O nás" a "Naše firma se zabývá prováděním realizací"). To je lepší, tam můžeme vzít už něco napsaného a jen přepsat jméno firmy a to, čím se firma zabývá.

Dovolte mi poznámku k samotnému psaní: Kopyrajtřina je tvrdá dřina, a tu normostránku můžeme psát třeba i deset minut, když máme problém s hledáním písmenek na klávesnici. Nejdůležitější pomůcka je ale počítadlo znaků. Pamatujte si, že každá normostránka má 1800 znaků i s mezerama, takže nemůžeme použít toho triku s velkým písmem, aby se nám to natáhlo na víc stránek, jako když píšeme slohovky do školy, ale musíme splnit ten počet znaků. Jak říkám: je to drsnej džob pro profíky, co v tom uměj chodit, bejby!

Na to, že nám čeština ve škole moc nešla a ze slohu máme čtyřky, na to nikdo nepřijde. Pokud tam nějaké chyby budou, tak je rozhodně neobjeví zákazník, co si objednal normostranu za 80 vočí. Tomu šla čeština ještě hůř než nám, protože kdyby mu šla líp, tak si to napíše sám. Proto budeme v pohodě a s klidem profesionála odevzdáme text tak jak nám vypadl z klávesnice a jak ho automatický korektor ve Wordu opravil.

Jakmile náš text strčí někdo jiný na svůj web, získáváme tak achievment (čti [ečívment] a tvař se jako profesionál), tedy doplňkovou hodnost: můžeme se nazvat publicistou a zařadit se tak po bok lidí jako je třeba Dočekal nebo Koubský (pravděpodobně nevíte co jsou zač, ale to nevadí; v jistých kruzích má slovo "publicista" prostě lesk).

Dostáváme se k PR textům. PR text je, jak jsme si už řekli, pochvalný text na nějaký výrobek. Napsat "Firma Vonásek dělá nejlepší plastová okna" umí každé pako - ale to není PR! PR vyžaduje vysoké IQ, jako máme my. V PR totiž nesmí být napsáno přímo "Kupujte okna od Vonáska". Musí to být nenápadné, třeba jako že okna jsou důležitá pro zdravý rozvoj člověka a pro formování osobnosti našich dětí. Pak napíšeme, že nejlepší okna jsou ta plastová, protože plastová okna mají spoustu výhod. Nemusíme psát jaké výhody, však neděláme nějaký rozbory, prostě jen napíšeme, že jsou lepší. Každý správný klioš si předem řekne, jaká slova se mají ve vašem textu opakovat nejčastěji (říká se jim "klíčová"), tak ta se snažíme dát do každé věty. Ale stále musíme mít na paměti, že to má být nenápadné, jako by to psal nějaký nezaujatý odborník nebo nějaký vobyčejný šmudla nepodnikatel.

Hojně používáme slova, která ve čtenáři vyvolají příjemné a pozitivní asociace. Základní slovo je "příjemný". Nepíšeme že okna jsou nejlepší, na to jsou čtenáři opatrní. Napíšeme, že jsou příjemná. Do toho nemůže žádný rýpal vrtat, že třeba nejsou nejlepší nebo v jakém ukazateli jsou nejlepší. Jsou prostě příjemná, a basta. Proto používejte slovo "příjemné" kde jen to jde.

Sami vidíte, že to není žádná brnkačka. Napíšete "Kupte si plastová okna, protože jsou omyvatelná" - a klioš vám to hodí na hlavu. Kopyrajtr sedne a napíše: "Plastová okna jsou velmi výhodná a jejich koupě je výhodná". Ovšem pravý machr ví, že je placený od znaku a že čím víc slov "plastová okna", tím víc odborník, takže napíše: "Jednoznačně, plastová okna mají řadu příjemných předností, jimiž plastová okna překonávají běžně používané technologie, které v mnohých ukazatelích zaostávají právě za mnohem příjemnějšími plastová okna, proto i vyšší investice se nám mnohonásobně vrátí, když místo obyčejných, použijeme příjemná plastová okna."

Všimněte si kreativního použití čárek. To je takový drobný trik - i čárka je znak, takže se do toho limitu 1800 znaků počítá, pánové! A určitě jste si všimli, že spojení plastová okna napsal odborník tučně - tomu se říká SEO optimalizace.

PR článek si buď zákazník nacpe někam na svoje stránky, nebo mu můžeme nabídnout zveřejnění na našich stránkách. Pokud chceme nabízet zveřejnění na našem blogu, dopíšeme do inzerátu "možnost zveřejnění na kvalitních stránkách www.naseadresa.cz, 200 návštěvníků, 2000/den" - těch čísel si nevšímejte, prostě je takhle opište - znamená to, že "jsem fakt dobrej, ale nevytahuju se a nenadsazuju". Hlavně nezapomeneme vypnout veřejné počítadlo. Není potřeba, aby každý věděl, že naše úžasné stránky vzbuzují světový rozruch hlavně v Šumicích a Ivančicích.

Když klient chce dát PR článek na náš web, bude tam chtít i odkazy - takže uděláme SEO, a to tak, že všechna klíčová slova uděláme jako odkazy na adresu, co nám klioš řekne. Navíc to ale musíme napsat tak, jako bychom tu věc měli v ruce, používali, zkoušeli a bez ní si nemohli život představit. K tomu slouží taky pár triků - základní je použít v textu několik vět, které jsou jako že náš názor. Dosáhneme toho tím, že k nějaké větě dopíšeme "Osobně" nebo "Osobně se domnívám" - všimněte si, není to nějaké usmolené "myslím si", je to pěkně vznešené a podtrhuje to osobnost pisatele. Tedy tu naši. Hnedle to vypadá, že máme na věc vlastní názor, nebo i víc.

Když už máme napsané cvičení plastová okna, můžeme text použít skoro beze změn na cokoli jiného, Třeba na dětské dřevěné pískoviště.

---

Když si to shrneme: "Příjemně", "osobně", hodně opakovat klíčová slova, psát je tučně; zákazníky seženeme na WebTrhu nebo v PlaCle. Po prvním textu, co napíšeme, se zveme "kopyrajtr", po prvním textu na cizím webu "publicista", pokud nám někdo zaplatí, jsme "podnikatel". Tituly se kumulují, takže pokud nám dal kamarád 100 Kč za to, že jsme mu napsali text na jeho web, jsme "copywriter, publicista a podnikatel". (Jo, kopyrajtr se píše "copywriter", jako že anglicky, jasný?)

Tím končíme druhý krok k internetovému profesionálství. Docela makačka, ale pro někoho s naším IQ a schopnostmi to není zas tak těžké, že? A v příštích lekcich si řekneme, jak vytvoříme katalog odkazů a jak prodáme blog na WebTrhu.

---

PS: Tento text používá nadsázku a ironii a v žádném případě nepopisuje podstatu copywritingu, pouze karikuje představy, jaké o něm někteří lidé mají a prezentují. Pokud vám to je jasné, tak se omlouvám za zbytečné PS, ale jeden nikdy neví, kdy se k jeho textu dostane nedovtipa...