Sváteční slovo

Sváteční vánoční slovo... do vašich řad! Plus bilance mého roku a nějaké to rozjímání... nad vámi...

Jelikož nejsme ani křesťani, ani si nehrajeme na pohany, nejsme Židi ani muslimové, tak nás Vánoce nechávají víceméně klidnými. My, příslušníci kultu Cargo, se zkrátka jen sejdeme pospolu a užíváme si, že jsme pospolu, jak pěkně štveme oběti vánočního šílenství ("Nakoupit! Uklidit! Kapra! MUSÍ to bejt!") tím, že nic nemusíme, a pozorujeme, jak se nám křesťani snaží se špatně maskovanou blahosklonností vyprávět, že NAŠE Vánoce nejsou Ty Pravé Vánoce. Buhehe. Budu to nazývat třeba Slavnost Velké Vysílačky, když vám to udělá dobře, ale nebudeme si rozumět.

V období kolem zimního slunovratu lidé houfně blbnou. Na letošní prosinec asi dlouho nezapomene slečna z jakési agentury, co obeslala velké množství novinářů z různých redakcí pozvánkou na nějakou akci. Bohužel, všechny obeslané napsala do rubriky "Komu", takže každý obeslaný dostal zárroveň seznam aktuálních e-mailových adres na lidi z médií a dalších agentur. No, tak čtyři stovky jich byly. PR oddělení děkují štědré dárkyni!

Já jsem osloven nebyl. Tedy - touhle slečnou. Já jen dostal několik desítek strojově generovaných a strojově srdečných přání všeho nejlepšího do nového roku. Dumám, jestli větší šmejdstvo je přání "další dobré obchodní spolupráce" od registrátora domén, od kterého jsem kvůli naprosto zoufalému způsobu práce přesunul domény pryč a zrušil jsem účet, nebo jestli je drzejší PF s "těšíme se na další spolupráci" od reklamní agentury, jejíž produkt jsem před časem zkoušel a kterým jsem třikrát psal, že "žádám o odstranění svých osobních údajů z vašeho systému". (A třikrát mi odpověděli: "To děláme pro vás, abyste je nemusel zadávat znovu, kdybyste chtěl účet obnovit!" Za tu PFku si zaslouží čtvrtý dopis a stížnost na ÚOOÚ!)

Období slunovratu je, jak jsme si už řekli, obdobím naprosté nesoudnosti a orgií PR tvořivosti, z nichž by i kůň blil. Všichni v marketingu jako by byli posedlí myšlenkou, že TEĎ budou lidi NAKUPOVAT, protože se to SLUŠÍ, ale že budou nakupovat raději, když jim nějak nenuceně, jak to jen marketing umí, vsugerují, že vlastně nenakupují, ale "myslí na své blízké", "dělají radost přátelům", "podporují dobré vztahy" a tak podobně.

Totiž, rozumějte: Nevadí mi, že firmy chtějí vydělat. Nevadí mi, že se snaží natlačit své výrobky na vánoční trh, protože to je prodejní masakr, kdy zešílevší zákazníci koupí cokoli. To je v pořádku. Jen mě neskutečně síří ten étos, co kolem toho budují - že nejde o vydělání peněz a o to, abyste něco koupili, ale o to, že koupí toho jejich šmejdu "myslíte na své blízké". Hu!

Vrchol naprosté slunovratové nesoudnosti předvedl Google s akcí "dejte blízkým prohlížeč Chrome". Jak podotkl Chinin: "Už vidím Evu Holubovou, jak pronáší do kamery: Vždycky jsem si přála prohlížeč!" Nepřála! Kurva, nikdo z nás si nepřeje pod stromečkem prohlížeč! Padli jste na hlavu? Google, don't be debil! A ještě to vysvětlení, jak s prohlížečem naložit, to už překonává všechny meze: "Zabalte ho podle svého gusta do jednoho z více než 100 nabízených obalů. Přidejte osobní věnování a třeba společnou fotkou z povedeného dne. Také ho ujistěte, že díky rychlosti jeho nového prohlížeče získá spoustu času k tomu, aby se stal lepším v tom, co si sám přeje." Hej, to jako fakt myslíte vážně? Žijete v jiným světě, nebo se u vás jen moc hulí?

Slunovratové orgie nesoudnosti jsou doprovázeny kýčem o "klidném spočinutí". Schválně, upřete oči na obrazovku (ne tuhle, televizor myslím), chudší mohou upřít ucho na rádio, nejchudší aspoň pohled do novin, a poslouchejte / čtěte, kolikrát se tam objeví nějaký mravokárce, co vám bude s lehce zvednutým prstem (většinou ukazováčkem) říkat: "Tytyty, ty ošklivý občane, cos podlehl komerci, zdalipak jsi nezapomněl na duchovní rozměr a na to, že na Vánoce bys měl klidně spočinout, he? Zapomněl, co... Jsi špatný člověk, víš to, když tiše nespočíváš?" Milí mravokárci, chcete-li klidně spočinout, tak klidně spočiňte a myslete si o sobě, že jste jediní lidé, co oslavili Vánoce tak jak se Vánoce oslavovat mají, ale necpěte svou představu jiným. A na cestu do redakce dostanete ode mne verš: Buďte té dobroty a nedělejte ze sebe kokoty!

---

S tím souvisí taky věčný opruz s Ježíškem - viz všechny ty FB skupiny "Neberte nám Ježíška" a "Chceme tradiční Vánoce". Ano, mně naděloval dárky Ježíšek a dodneška naděluje (ačkoli jsem mu už několikrát psal, že nechci). Ano, Ježíšek je symbol. Vím, že coby dítě jsem si ho představoval zhruba tak pětatřicetiletého. (Novorozeně? Pche!) Ale o to nejde. Jde o to, že Ježíšek je "v nás" a nemá nějaké zhmotnění. A když nějaký symbol nemá zhmotnění, znak, nelze ho namalovat, vytisknout na přání ani z něj udělat figurku, tak je neprodejný. Nedá se tedy použít ani v marketingu.

A tak vznikl červená-čepice-bílý-vous Santa. Ten je hmatatelným symbolem Vánoc, proto na něj lze pověsit všechno to obchodování a vydělávání a rozdávání dárků...

Než si odplivnete, tak si uvědomte, že Ježíš taky vznikl jako zhmotnění symbolu "abstraktního jediného Boha". Zkrátka aby si jednodušší lidé, sehnaní ze všech koutů světa, zvyklí uctívat starý strom, skálu nebo sochu, mohli na svého Boha šáhnout. Přeci jen - idea abstraktního Boha je docela těžká na představivost a Mojžíš kvůli tomu tahal Izraelity čtyřicet let po poušti. (Křesťani to mohou vidět jinak, ovšem to, že se rozhodli věřit zromantizované verzi, je jejich věc, nikoli moje, stejně jako to, že s tímto výkladem nesouhlasí, neboť VĚŘÍ v jiný.)

Nechte světu obchodu Santu. Nechte červené čepice televizním reportérům - když stojí reportérka před nákupním centrem v tichém spočinutí, nikdo nepozná, jestli jsou Vánoce nebo jestli usnula, popř. že jí vypadl port. Když tam bude stát v čepičce a s fousama, bude vám jasné, že mele o Vánocích. Bude to jasné i Japonci, Rusovi, Němcovi, Mexičanovi stejně jako Španělovi. (Francouzovi taky, ale nikdy to nepřizná!) Copak vás to nějak ohrožuje? Copak vám reportér v červené čapce nějak bere vaše Vánoce nebo vám nutí jiné? Nebo snad "vraždí Ježíška"? "Zabíjí tradici"? Copak si nemůžete sežrat kapra, když jste viděli v obchodě Santu?

No a jak by tam měl ten reportér být, abyste byli spokojení? V jeslích, nahatý, mezi volem a oslem?

Že prý Santa Claus ničí tradici - nikoli. Je to jen jiný kýč než ten, na který jsme zvyklí - ten o "klidném spočinutí".

Rozumní lidé oslaví svátky (i když to nejsou zrovna JEJICH svátky) takovým způsobem, který je pro ně sváteční, a nebudou z toho dělat vědu. A hlavně - nenechají se vyviklat názorem kohokoli jiného.

Takže:

 

Všem svým čtenářům přeju, aby si svátky čehokoli, co uznají za vhodné, prožili tak, jak považují za příjemné, aby jim bylo fajn a aby si to hezky užili! Mějte se krásně!

---

Ostatně, já se dobře měl. Rok 09 začal s novou prací, o které jsem si myslel, že přinese pozitivní posun. Přinesla, ale až na svém konci, tím, že mě donutila k opravdu radikální změně. Z jednoho z nejnepříjemnějších zaměstnání, kde jsem kdy byl, jsem se v půlce roku přesunul do jednoho z nejpříjemnějších zaměstnání. Fakt. Nádhera a spokojenost. Pozitivní.

Nemálo se na mém rozhodnutí radikálně změnit práci podepsala i dlouhá dovolená, při níž jsme si projeli šest států na západě USA. Ano, chci tam znovu, chci znovu jet po těch dlouhých rovných silnicích do zapadajícího slunce a poslouchat ze satelitu country. Jednoznačně perfektní zážitek.

Jo a i jinak se mi v roce 09 dařilo tak, že kdybych si stěžoval, budu lhát. I přes drobné zdravotní komplikace, které se vyskytly, převažují pozitiva. Tedy: Jsem spokojený.

A přeju vám do nového roku dvakrát to, co přejete vy mně!