Úspěch Apple
Princezny nemají nohy a nečůrají.
Tuhle jsem si hrál s novou Nokií N900 a přemýšlel jsem, proč tenhle kapesní počítač neuspěje, proč si zákaznický mainstream bude kupovat z hlediska HW předražený iPhone, i když jeho výbava naprosto neodpovídá jeho ceně. Jako by ty věci od Apple měly jisté kouzlo...
Pixy tvrdí v nadsázce menší než malé, že uživatel Apple má vedle stroje láhev s vínem, uživatel PC šroubovák. Já jeho slova potvrzuji a jen dodávám, že svůj šroubovák používám i jako motorickou hračku a jako nástroj na škrábání různých částí těla. A na rovinu přiznávám, že mít doma Apple a používat ho ke každodenní práci, tak mi vedle něj stojí ne lahev vína, ale lahev výčepní lihoviny! Jsem totiž s Apple věcmi nekompatibilní - ale to je moje soukromá podivnůstka, tu sem nebudu tahat.
Vrtalo mi hlavou, proč mají tyhle na první pohled přehnaně drahé věci se zoufalou možností rozšíření, s poměrně omezenou možností výběru a se svého času naprosto neschopným zastoupením takový úspěch, že je lidé kupují, i když technicky srovnatelný stroj mohou mít o třetinu levněji (s jiným SW). Design jasně, ten se někomu líbí, někomu vyhovuje i styl ovládání... ale to přeci nemůže být to hlavní?!
Taky že není! Ta hlavní věc, co buduje úspěch Applu (a za co si Apple nechává zaplatit), je, že Apple přesvědčil svoje zákazníky, že princezny nechodí čůrat. (Znáte to - viděli jste snad někdy v pohádce, že by si princezna odskočila? Kdepak, princezna je vznešená, princezna nečůrá. Ostatně není to tak dávno, kdy lidé neměli pohlavní orgány a nesouložili, jen se modlili, popř. jen budovali socialismus.)
Apple tedy odstínil od uživatelů všechny možné problémy, které běžný uživatel Wintelu zažívá ob tři dny (běžný uživatel je ten mamlas, co si do PC natahá vše, co mu přijde do ruky, a pak nadává, že "ty windows stojej za prd"). Jako třeba: Instalace software. Nekompatibilita. Ovladače zařízení. Struktura souborového systému. Většinu těch "ošklivých" věcí člověk u Apple nepotká. Apple mu totiž dodá stroj, kde je vše už hotové z fabriky, a do kterého nenacpalo svoje ovladače osm různých výrobců různých komponent a šedesát různých vývojářských firem. Tedy stroj, u kterého je 99% pravděpodobnost, že bude fungovat, a že bude fungovat dobře, pokud do něj nikdo nebude vrtat, čemuž výrobce pro jistotu předchází tím, že vrtání co možná nejvíc znemožňuje.
Což je na druhé straně vyváženo slastí, že uživatel Apple nemusí volit (původně jsem chtěl napsat "vyváženo nemožností volby"). Uživatel Apple má co potřebuje, a co nemá, to nepotřebuje. Především se pak systém stará, aby uživatel nevěděl, a pokud možno se ani nemohl dozvědět, o tom, o čem vědět nemusí! Jako příklad mě napadá historka s poškozenou knihovnou na sdílení síťových disků v jedné verzi MacOS X - tedy věc, co se na Linuxu řeší rutinně ("Stáhneš opravenou verzi"), na Windows taky ("najdeš novou verzi ovladače"), ale na MacOS X jsme dva strávili večer tím, že jsme hledali vhodné řešení, které spočívalo ve stažení alternativního ovladače a jeho překladu. Což se ukázalo jako nadlidský úkol, protože MacOS X sice má balíčkovací systém, ale o pohodlí způsobu práce "stáhni a vyřeš závislosti" nikdy neslyšel. No a když dotyčný Macař nakonec vše postahoval, tak spustil slavné "make", které mu po deseti minutách napsalo "Error: 1". Ale to byl extrém a uvádím to jako příklad toho, že uvnitř se dějí naprosto stejné věci jako v jiných systémech, ale uživatelé o nich nechtějí a nemají vědět.
Minimálně 75 % lidí, co mají počítač, by mělo mít PŘESNĚ takový stroj. Z těch, co ho nemají, potřebuje takový stroj 98 %. Potřebují stroj, který zapnou a on začne fungovat. Dělá to, co oni chtějí, dělá to jen jedním přesně daným způsobem, uživatel si na to musí zvyknout ("naučit se s tím pracovat") a šmytec. Jako se naučili prát prádlo v pračce přesně daným postupem nebo nahrávat filmy na video jiným postupem. Oni nepotřebují "svobodu volby". Většina lidí, najmě tady, ve skutečnosti nepotřebuje svobodu volby a ráda ocení, když někdo udělá rozhodnutí za ně... To, že Apple v ČR nepřeválcoval konkurenci, je dáno tím, že konkurence (tj. PC od firmy Venda a syn Computers + upirátěné Windows a stažený Word) je stále ještě levnější.
Stačí se někde zmínit, že mi kleknul disk v počítači, že jsem si kupoval lepší grafickou kartu, že jsem si instaloval nový procesor a víc paměti, že jsem přeinstalovával aplikaci (nebo nedejbože systém), a pokud bude poblíž uživatel Apple, řekne: "Co že jsi dělal?"
Čůral jsem. To neznáš... Tvůj počítač nečůrá.
Pravda je samosebou jiná, ale hodí se mi to jako bonmot: I počítače Apple čůrají, ale jejich majitelé platí za to, že je při tom nikdy neuvidí.
---
Nedělám si iluze o tom, že co do obrany své víry jsou Macisti zásadně jiní než Operisti, takže diskuse zůstane zavřená - i když vlastně o Apple nic špatného neříkám, ale někomu to nevysvětlíš...