Zkušenosti s Acer Aspire One

Jaké jsou mé první dojmy z AA1, jak se jeví po týdnu používání, proč to vůbec kupovat a jak se vypořádat s nedostatkem informací o tomto netbooku v češtině? :)

Pravidelní čtenáři vědí, že se svým odporem k notebookům nijak netajím. Považuju je za věc, která má jednu jedinou výhodu (je mobilní), vyváženou asi tak tuctem nevýhod, od nemožnosti úprav a změn HW s tím jak notebook morálně stárne přes mizerný výkon a neergonomickou práci až k naprosto neskutečným cenám. Pokud nepotřebuju jezdit po zákaznících a tam ho vytahovat, tak je mi opravdu nanic. Programátor nebo jiný člověk, co necestuje po všech čertech a u počítače sedí, nepotřebuje notebook. Stačí mu běžné stolní PC, kde má za míň peněz vyšší výkon, větší displej, pohodlnější klávesnici, pohodlnější myš a možnost kdykoli vyměnit odcházející součástku a ze zastarávajícího stroje udělat opět svižnou mašinku.

Takže notebook k nám domů nepáchne. Od té doby, co jsem si umístil jedno starší PC k posteli a mohu si tak lézt po internetu, koukat na filmy na 19" monitoru a číst si, a to vše za pár korun, padl i poslední důvod, proč si notebook domů pořizovat.

Přesto ale člověk jen nesedí doma, občas třeba jede na dovolenou, že... A tam by ocenil, že se může připojit, vyřídit maily, nahrát fotky na web, aby příbuzní věděli, či prostě jen mít v počítači oddechový film, knížku či itinerář cesty.

Na Islandu jsme to řešili tím, že jsme vzali manželčin služební notebook (pro šťouraly: S vědomím zaměstnavatele a jeho souhlasem). Ale je to drahé (takže člověk dával pořád pozor, aby s tím někde neťuknul či neškrábnul) a je to velké (toho místa v báglu, co zabere). Čili nepraktické. Praktičtější - ve smyslu "mobilnější" - je třeba můj telefon s WM6 a wifi připojením, ale zase na miniaturním QVGA displeji toho člověk moc neudělá, akorát tak zkontroluje poštu - na nějakou "práci s fotkama" nebo "itinerář" může rovnou zapomenout. Nota bene při jízdě mám mobil před sebou a na něm spuštěnou navigaci, takže nějaké listování itinerářem nepřichází v úvahu.

Před letošní dovolenou jsme s manželkou probírali, jak to tedy vyřešit, a já navrhl mininotebook, alias netbook. Je to malé, skladné, v báglu to člověk ani nepocítí, má to to co potřebujeme (wifinu, čtečku karet a prohlížeč), nemá to to co nepotřebujeme (Nemá to takový to --- blůtůt! nebo DVD mechaniku), dá se to přeinstalovat až do alelujá a kdyby se, nedejbože, s tím něco stalo, tak mě to nebude tak moc trápit, jako kdyby se stalo něco s velkou drahou krávou.

Manželka zprvu prskala, že to je další krám do baráku a že jsem sám říkal, že notebook nechci, takže jsem chvíli argumentoval tím, že to přeci není notebook za 20.000, ale užitečná věc, co je ještě lacinější než můj mobil atakdále, no a nakonec tedy souhlasila, že by se pro takovou věc na ty dovolené určitě využití našlo, že to je lepší než hledat internetovou kavárnu nebo táhnout notebook, a že tedy ANO, ale do desíti nejvejš.

Jal jsem se tedy vybírat (a celý tenhle zdlouhavý úvod sloužil jen k tomu, abyste věděli, s jakými požadavky jsem do výběru šel). Chtěl jsem netbook co nejmenší, tedy úhlopříčka 8.9". Já vím že se dělají už i 10" a větší, ale proboha - kupuju mininotebook. A koupit "mininotebook", co je jen o kousek menší než normální, to bych si připadal jako pán, co si kupuje co největšího trpaslíka. Takže tedy 8.9". Asus Eee se mi vzhledově nelíbí, tím vypadl ze soutěže. Druhý byl na řadě Acer Aspire One. Nechtěl jsem 80GB disk, protože upřímně řečeno - na co by mi byl? Vybral jsem tedy model se SSD diskem, a k němu jsem přihodil hispeed SDHC 16GB paměťovou kartu. Ta je zastrčená v rozšiřovacím slotu a zvyšuje tak celkovou kapacitu na obstojných 24 GB. (A pokud budu chtít třeba koukat na film, vezmu další SD kartu co se mi doma válí, nahraju si filmy na ni a strčím do notebookové čtečky, že.)

Varianta se SSD diskem byla levnější o nějakých 1500-2000 Kč, asi především proto, že v počítači nejsou Windows XP, ale Linux. Konkrétně jde o klon Fedory 8 s xfce manažerem. Což mi zas tak nevadí, protože na to, co chci s notebookem dělat (viz výše) mi Linuch bohatě stačí. Manželka vybrala barvu, já jsem objednal a druhý den (tj. minulý pátek) byl netbook doma. Vytáhnul jsem ho z krabice a zapnul.

---

Mimochodem, všiml jsem si, že dokud nenapíšu značku a model toho, co jsem si koupil, jsou reakce přiměřené. Jakmile napíšu značku a model, objeví se vždy nějaký odborník, který můj výběr rozcupuje. Proto radši typy a modely věcí, o nichž píšu, nekonkretizuju, protože to vede akorát k výlevům typu "Něco takového jsou vyhozené peníze, počkej, uvidíš, měls radši koupit XYZ". Představa, že kdybych chtěl radu, tak se zeptám, je asi pro tyto radily příliš fantastická; možná žijí v přesvědčení, že jsem nesvéprávný idiot, který nedokáže posoudit své potřeby a podle nich vybrat.

Zkusil jsem to ověřit s netbookem - a opravdu: Jeden přispěchal s názorem, že "šetřím na nesprávném místě, když kupuju netbook s Linuxem, že Linux je nanic!" Mně stačí. Další zapochyboval o značce, Acery jsou prý "proslulé šmejdy". Několikrát jsem měl služební notebook Acer a nezažil jsem problém. Další prý proč jsem nekoupil Eee, které má užnevímco. No protože se mi nelíbí. Prý že jsem si měl koupit větší model. Ale já chtěl, kruciprdel, ten nejmenší, kdybych chtěl velký, tak koupím velký. Nebo další mladý rozumbrada, ten rovnou napsal "co na těch Acerech vidíte, vždyť to má hrozně hlučný větrák". Svatá prostoto - vyplývá snad z toho výše napsaného, že potřebuju ticho jako v kostele? Není tam dostatečně zvýrazněno NA CESTY, V AUTĚ a pod.? Atakdále, jak v panoptiku.

---

Zapnul jsem netbook a bylo ticho. Diody blikaly, pak naběhla uvítací obrazovka, zvolil jsem si tedy jazyk a heslo, počítač rebootoval, naběhlo hlavní menu - a bylo pořád ticho. Oproti normálnímu notebooku, v němž vrní disky, bylo ticho až nepřirozené. Po deseti minutách se zapnul větrák. Kdybych nedal ucho až k notebooku, tak ho neslyším. Chuj s rozumbradama!

Netbook má po zapnutí všechno co člověk potřebuje - bez problémů namountoval 16GB kartu do filesystému, bez problémů se připojil k wifi a bez problémů pracoval jak poštovní program, tak prohlížeč (Firefox) i OpenOffice. Jediný problém, na který jsem přišel, je ten, že když notebook uspím, usne i wifi - ale po probuzení se už neprobere. Nu což, budu ho vypínat - netbook nabíhá z OFF asi 20 sekund, to se dá snést.

Zkusil jsem si pustit film i s titulkama - hrál bez cukání. Hudba bez problémů. Manželčin 3.5MB itinerář v DOC - OK.

Čili jsem byl spokojen a spokojen jsem stále. Na celodenní práci to není, ale dvě, tři hodinky (to je výdrž malé baterie při zapnuté wifi a normální práci) s tím dělat není problém. Snad jen ten touchpad - ale ten nesnáším obecně, takže si k NB radši připojuju externí myš. Klávesnice je překvapivě solidní - na nějaké spisování programů to není, ale článek se na tom napsat dá.

Linux je, jak jsem už psal, klon Fedory 8 s xfce, takže "milovníci příkazové řádky" si přijdou na své - pokud tedy vědí jak na to.

Při brouzdání internetem jsem našel pár informací pro majitele Aspire One s Linuxem - v angličtině. V češtině jsem nenašel žádné stránky, které by se tímhle notebookem zabývaly nějak intenzivněji - většinou jen recenze, reviews či zmínky "tak ho taky mám" (asi jako tento článek). Nakonec jsem si řekl, že by byla škoda nechat si úpravy a nalezené vědomosti pro sebe, a výsledkem jsou stránky o Aspire One v češtině. Přidávám tam tipy, triky a návody, jak je různě nacházím po internetu ve fórech či na různých stránkách - samozřejmě až po vyzkoušení a ověření. Zjistil jsem, že lze bez větších problémů např. nastavit vypínání ventilátoru (pokud se vám i to tiché bzučení zdá hlučné), přeinstalovat starý Firefox na verzi 3 či místo původního přehrávače nainstalovat VLC. Postupy jsou opravdu jednoduché, většinou jde o pár příkazů v terminálu, takže by byla škoda je před "běžným uživatelem" tajit. :)

---

Resumé: Mininotebook se mi líbí a funguje tak, jak jsem od něj čekal. Lze se v něm dostatečně "pohrabat", když člověk chce, na druhou stranu ani "čistý uživatel" (třeba ten Applista se sklenicí vína) nebude nespokojený (manželka s netbookem strávila víkend a byla spokojená, klávesnice prý příjemná, na prohlížeč si zvykla, obraz dostatečně ostrý a kvalitní, jediné výhrady šly na vrub OpenOffice 2.3 - budu muset přeinstalovat na OOo verze 3). Na denní práci to určitě není (ale to žádný notebook), ale na cesty, myslím, ideální stroj - do auta, letadla, vlaku.

O svých zkušenostech po "zátěžovém testu" na dovolené se samosebou podělím - zde i na stránkách Aspire One.

Komentáře

rony

ako budes riesit IM siete? meebo alebo nejaky desktop klient? RSS citacka?

mailovy klient to uz nejaky malo v sebe od prirodzenia?

Má "to" v sobě od přirození

Má "to" v sobě od přirození mailový klient, RSS čtečku i IM klienta (Jabber, MSN, Google Talk, bohužel ICQ není). Místo maileru lze snadno nainstalovat Thunderbirda, ale asi nebüdu instalovat. Na ICQ se chystám použít Pidgin. RSS čtečka je OK, s tou jsem spokojen.

nevim jak primo pod fedorou

nevim jak primo pod fedorou ale kdyz jsem zavital na linux tak se mi libil IM kopete... umi i to icq...
treba vas oslovi treba ne :)

U nás doma netbooka primárně

U nás doma netbooka primárně používá syn nyní už šestiletý, hraje si na něm hry, píše nebo volá po Skype, pouští si filmy, v autě se taky zabaví. Já si ho občas beru do pelechu nebo na cestu jako navigaci, je to prostě super věc.

Barva

A jakou barvu manželka vybrala?

Hnědou. Vypadá to takhle:

Moc hezká barva. Sama mám

Moc hezká barva. Sama mám Aspire One (v hnědé) a jsem naprosto spokojena...:)

wifi

Pokud má Fedora stejného network managera jako Ubuntu, tak stačí po probuzení zakázat a znovu povolit síť. Wifi pak během několika sekund opět naběhne.

Zkusím, ale mám dojem, že

Zkusím, ale mám dojem, že jsem zakazoval a povoloval jako zběsilý. Je na to nějaký hack pro WinXP, kdy se v Napájení nastaví pro wifi adaptér uspávání na false, ale v tom Linuxu jsem to jaksi... ehm... Někde to bude, zatím ale nevím kde.

napajanie

jaaaaaaaaaaaaaaaaaaj, foto napajadla niekde nemas?

vidim to na "tejto hromadnej fotke":http://enstxzrnsprxt.6hops.net/Acer_Aspire_One_Ultra_Portable_Notebookwf0Detail.jpg

znamena to, ze ma ten hruby 220V kabel a ta krabicka je relativne tak velka ako u vsetkych notebookov???

Je hrubsia ako hrubka AA1?

Napájedlo je opravdu úplně

Napájedlo je opravdu úplně obyčejné jako u ostatních notebooků - na jedné straně 230V kabel, na druhé straně konektor... 19 voltů, nevímpřesněkolik wattů...  Je o dost menší než "normální" napájecí cihla. Ale pokud máš někaký vydesignovaný napáječ za 100 euro, co má na výstupu 19 voltů, tak ho můžeš použít.

Nemám to tu vedle sebe, takže ti neřeknu, jestli je tlustší než AA1, každopádně se vejde do dlaně.

premyslam, ze peknym riesenim

premyslam, ze peknym riesenim by bola skrateny ten hruby kabel 230V (trochu usetri miesta) - skoda, ze to nie je taky typ kabla aky byval k HiFi vezickam (dvojkolikovy).

tisne sa mi do klavesnice otazka AKEJ DLANE :-) ale staci aj takto - mam radsej ak je napajac skor placaty aby sa zmestil do toho obalu, co je v baleni - pri tej cene celeho kompletu je akakolvek investicia navyse privelka.

Vyzera to byt na dobra kupa presne na to, co si chcel - strcit do suflika a prilezitostne vybrat na cesty.

Silne premyslam

Já si HO doma změřím, vyfotím

Já si HO doma změřím, vyfotím a pošlu ti informace, jo? :)
Já jsem zainvestoval "navíc" do autoadaptéru, na cesty se bude hodit. Jinak mě to netrápí. A jak ses ptal na FB: Jasně, to i ten Linux sneseš, Windows netřeba. Po většinu roku to stejně bude někde ležet, asi jako foťák nebo kamera.

Rozhodující u PC je barva :-)

Jsem už kdysi psal, že u počítače rozhoduje hlavně design a barva :-) Jinak, mám úplně stejný problém s tím touchpadem, jako máš ty. Bez myšky nejsem schopen vůbec nic dělat. Každopádně, ať ti slouží ten "další krám do baráku", čeká mě podobný výběr v průběhu měsíce :-)

:) Design je u AA1

:) Design je u AA1 přijatelný, barvu jsem původně chtěl modrou, protože manželka má modrou ráda, tak aby byl odpor k "novému krámu do chalupy" menší... ale nakonec si vybrala hnědou, protože modrá prý "moc řve". :)

A k té myši - objednal jsem si takovou speciální k ntb, ale nechci prozrazovat víc, protože to tu manželka čte (ahoj!), a nebylo by to pak překvapení. :) Ale až přijde, tak poreferuju.

Tak tohle, tohle Ti nezapomenum rozumíš!

A to máš štěstí, že nevím kde bydlíš.
Tak zaprvé, když jsem to začínal číst, říkal jsem si, nechá mne to chladným, ŽÁDNÝ důvod pana Denta se nemůže rozhodně krýt s mými důvody. pshav, všechny!
Za druhé jsem si říkal beztak je to drahý jako hrom, kruci, na tu Alzu jsem se neměl dívat, ty slevy, agrrr!
Za třetí, hnědá mne tedy neoslovila, skoro jsem si oddech, než jsem se podíval na tu modrou, uáááá. Co prosim tě Tvoje drahocená polovina má proti té modré, řvavá!? Je nádherná. Tedy pokud nevíš něco co se nedá na monitoru posoudit.
Tak. Máš něco na mou záchranu, nebo si tu "věcičku" fakt "musím" koupit?

Měj se, a díky za ty ryby...

vypada ferove. a hlavne ze

vypada ferove. a hlavne ze nehuci.

Pokud jsi mladý odborník na

Pokud jsi mladý odborník na notebooky, tak ti hučí. A furt.

anebo jsi majitelem Dellu

anebo jsi majitelem Dellu

Roman

Pred vianocami som tiež kupova netbook pre Andrejku a chcel som eeeee... (keďže mi ho brácho predtým predviedol a naozaj sa mi zapáčil). Nakoniec si tiež vybrala podla vzhľadu (eee sa jej nelubil). To čo si vybrala je menšie, a hranatejšie a keďže nemali červený model, uspokojila sa aj s bielym. Čo ma neskôr trochu vydesilo bolo, že urvali z rozlíšenia nejakých 24 pixelov a skoncilo to na 1024 x 576 .. ked som to ale pustil a neskôr sa s tým trošku hral pravdupovediac to až tak nevadilo, zistil som tiež, že je to výkonnejšia mašina ako môj pár rokov starý desktop bežiaci na nejakom p3 celerone (na ktorý nedám dopustiť hlavne vďaka tomu že ma drží na uzde ;-) , občas na tom malom počítačíku pustíme malej film na telke a ten počítač nemá problém zobraziť full hd rozlíšenie. Niekedy si hovorím, že či k tomu nepripojit klávesnicu a myš a pracovať na tej štedrej ploche telky ;-). Taká malá krabička a čo to dokáže, nehovoriac o tom že to vydrží nejakých ~6 hod a na harddisk sa zmestí zábava na pár dní. A má to aj nejaký vstavaný software na báze linuxu, kde sú základné veci, ale to som zatiaľ neskúšal.. Netbooky sa nezdajú.

není to špatný

Není to špatný, ale pokud se ujme platforma nvidia ion, pak si takovou krabičku pořídím jako primární stroj.

výlev

měls radši koupit XYZ bike

Mno

Měl, ale já na žesťové nástroje neumím!

Před Vánoci

jsem sháněl netbook, páč furt lítám za Kanál a notebook je na přepravu fuckt obtížná wjec. Ale nakonec jsem koupil druhej notebook a ten první si nechal v Anglii. Jsem prostě lišák všema mastma mazanej. Jenomže tahle varianta se dá použít pouze v případě, že lítám umanutě pořád na to samý místo. Do netbooku půjdu taky, až trochu vylepšej parametry. Zatím všeobecně nic moc...

A jaký parametry přesně by

A jaký parametry přesně by měli vylepšit, hele? Větší displej, větší disk, rychlejší procesor? A nebyl by to pak náhodou úplně normální notebook? :))

nie nie nie. Mal by sa

nie nie nie. Mal by sa zmensit display, zvacsit vydrz, malo by sa to zmestit do zadnej kapsy dzinsov a malo by to vediet telefonovat, posielat smsky a java hry :-)

Já bych spíš řekl, že by

Já bych spíš řekl, že by stačil jednoduchý LED displej a místo klávesnice otočný knoflík s časem... Vevnitř by mohli vyhodit všechny ty USB a wifi a disky a místo toho přimontovat 350W mikrovlnnou lampu, aby se tím dalo ohřívat jídlo!

Hlavně by to mělo mít

Hlavně by to mělo mít integrovaný hřebínek, neboť do "zadnej kapsy dzinsov" patří přece hřebínek a příp. zrcátko u "enterprise" modelu. Jo a pro kuřáky by to mohlo mít ještě zapalovač, buď USB nebo integrovaný v touchpadu :-))

No...

myslel jsem hlavně výkon a výdrž baterií. Někde jsem četl, že už letos by se mělo na trhu něco takovýho vyloupnout. Já potřebuju display 11 palců. A nic jedlýho jsem v týhle kategorii neviděl.

Znáš to - jsou tři faktory a

Znáš to - jsou tři faktory a jen dva jsou splnitelné:

 

Buď je to malý a výkonný, ale pak to žere baterie.

Nebo je to malý a úsporný, ale pak to nemá výkon.

Nebo to má výkon a výdrž, ale pak to zas není miniaturní.

 

Tak si vyber.

Počkám si

na to malý, výkonný a úsporný. :p

v tom pripade to treba hladat

v tom pripade to treba hladat v trenkach :-)

zkušenosti

Jsem vlastníkem Aceru Aspire one (taktéž brown a SSD HDD) již 2 dny a zatím se mi jeví jako skvělý pomocník na cesty, pro manažery, studenty a nebo lidi co prostě chtějí mít Inet kudy kam. Výkon mě docela překvapil, NB jsem zakoupil už i s WIN Xp home což mě těší (protože nadšenec linuxu nejsem). Určitě má nedostatky, hry si na intel 950 prostě nezahrajete (3D), HD film taky nepustíte (ale na co proboha na 9" displayi). Každopádně myslím že je to zase věc která se bude do života hodit.

Take spokojenost

Musim naprosto a uplne souhlasit s duvody koupe uvedene v clanku, jsem na tom stejne. Tento strojek jsem si koupil minuly rok pred nekdy v rijnu a jsem skoro stoprocentne spokojeny. Kupoval jsem ho v anglii na amazonu za 180 liber (pri ehdejsim kurzu to vyslo na cca 5000,-). Po tydnu bojovani s Linpusem (tehdy jeste na webu nebylo tolik informaci neb to bylo relativni novinka) jsem tam dal Gentoo a na nem jedu spokojene doted.

Jedine problemy co me zatim stvou:

- vetrak je opravdu hlucnejsi - respektive ze zacatku o nem nebylo slyset ale s postupem casu a pouzivani se rozjidi z "drnci" - podle informaci na webu je to obecny problem, acer tam dal nejaky opravdovy sunt
- nestaci mi 512 mega pameti - netbook pri pouziti firefoxu s vice panely obcas swapuje a na 10 sekund se uplne odmlci (pomuze upgrade pameti, ktery ale neni uplne trivialni - kazdopadne se na nej chystam :)

Jinak splnuje presne co po nem chci - na cestach bezproblemove pripojeni prakticky ke kazde wifi (a samozrejme s patricnou vybavou a moznost "zjisteni" heslo na wifi), prehraje film a prakticky na nem s chvili snahy rozjede cokoliv (skype a kamera take funguje). Ten problem s hibernaci je dlouhodobe znamy, je to nejaky bug ktery zatim nikdo nevyresil - ifconfig up/down nepomuze).

Windows

Hezký dobrý den, všude čtu jen u linuxu nevíte kde se řeší podobná problematika AA1 vybavené Windows XP

Windows

Dobrý den všude se dočítám pouze o linuxu , nemáte někdo skušenosti nebo odkazy na AA1 s Windows XP

hlučnost

Mam aspire one 531h, a když ho pustim ve třídě, tak se otačej o dvě až tři řady předemnou. Uplna katastrofa. a vyčetl jsem, že acer dava ruzny ventilatory. takže prej někho ho ma tichej a někdo hlučnej jako krava. Navic to hučí pořád, kdyby jen při zatiženi tak to pochopim. Proti pc, ktery mam doma s vodnim chlazenim to nejde srovnat. a kolega ma lenovo, a to je uplně tichoučky za stejny penize

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.