Aby bylo jasno

Protože kdyby jasno nebylo, mohlo by dojít ke zmatení a někdo by si mohl myslet, že jsou věci jinak. Pojďme si udělat takový stručný přehled v zásadních věcech, takovou společensko-politickou názorovou mapu.

Mám takový dojem, až přímo tušení, že jsou určité otázky, na které jsou v současné době jen černobílé odpovědi. Ano nebo ne. Pro nebo proti. I když původně byly barevné, či aspoň v odstínech šedi. Jenže teď se prostor kolem #808080 vyčistil a stále víc lidí inklinuje k bílé nebo černé. Jiné barvy nejsou. A s rostoucí mezerou mezi těmi nejumírněnějšími z obou táborů roste i nevraživost. Často do takové míry, že dva lidé z protivných táborů spolu nedokážou o dané otázce diskutovat, namísto toho se okamžitě pustí do ostrých osobních výpadů.

To jsou otázky takové, že někteří zastávají jeden názor, mají pro to spousty objektivních důvodů a mají zároveň spoustu argumentů, kterými dokáží, že ti druzí jsou amorální debilové, kteří nechápou základní principy běhu světa. Problém je ovšem symetrický, z druhého břehu vypadá situace úplně stejně, jen argumenty se mění. A diskuse, pokud už nějaká vznikne, není na téma "jaké jsou styčné body" a "v čem můžeme spolupracovat", ale "jak dokázat, že ti druzí jsou kreténi a my máme pravdu?" (známé Copak to nikdo nevidí? Ne, nevidí!)

Takových otázek, co kopou příkopy a staví hradby mezi lidma, je víc. Zlatá otázka "Sparta nebo Slávie"? Ta nevraživost se sice táhne sto let, ale když hrál národní manšaft, tak fanoušci obou svorně fandili "našim". Bohužel, v následujících otázkách NAŠIM fandit nelze.

A jako mi byly ukradené spory Sparta vs Slávie, tak mi jsou ukradené (většinou) spory ostatní. Ne však všem. Občas sem zabloudí čtenář, který neví, který i tápe, a takový třeba nepochopí ironii, či se mu znelíbí nějaká narážka, a hned je oheň na střeše, píše komentáře a navíc si mě zařadí do nějaké škatulky... A to teda ne!

Rozhodl jsem se, že se hezky zařadím do škatulek podle některých zásadních, polarizačních otázek a mých názorů na ně sám. Takže takto to mám:

 • Levice/pravice: PRAVICE

V tom klasickém dělení podle názoru na roli státu jsem vpravo. Stát má být malý, zákony srozumitelné, daně nízké, státní přerozdělování minimální.

 • Ekonomika: LIBERÁL

Co není zakázáno, to je povoleno. Cenu výrobku určí poptávka, hodnotu mojí práce určí poptávka po ní

 • Radar: PRO

Nebudu zdůvodňovat žádnými argumenty, jsou stokrát omleté, takže jen: Podporuju!

 • Temelín: PRO

Ano. Bydlím dvacet kilometrů od něj a necítím se nijak nebezpečněji, než kdybych bydlel dvacet kilometrů od lesa.

 • Boj proti oteplení: PROTI

Nové náboženství, maskované za vědu a uchopené coby státní politika. Včetně exkomunikovaných, dogmat a koncilů.

 • Aktivisti: PROTI

Člověk aktivní uklidí svůj chodník. Aktivista půjde na demontraci za čistotu chodníků. Aktivní člověk hasí co ho pálí, aktivista burcuje a agituje ostatní, aby hasili, co je nepálí. Ve spojení s ideologií, která jim dodává víru v to, že ONI jsou ti VYVOLENÍ, co mají PRAVDU, je to opravdu obtížný hmyz.

 • NGO: PROTI

Institucionalizovaný aktivismus.

 • Lisabonská smlouva: PROTI

Stačí sledovat kdo je pro

 • Brusel: PROTI

Banda úředníků ve slonovinové věži, co snad opravdu věří, že lidi jejich nápady milují a potřebují.

 • 30 Kč poplatek: PRO

Zdravotnictví není zadarmo. A po kampani ČSSD beru těch pitomých 30 Kč jako symbol, jako vyjádření postoje, že jsem si toho vědom a že neočekávám, že to za mně bude někdo platit. Vím, že ten "někdo" jsem já, ale stát mi před tím vytáhne z kapsy 50 Kč, aby mi 30 dal.

 • ČSSD: NE

Za Zemana snesitelná strana se proměnila v hnus.

 • KSČM: NE

Ani když byla Vůdčí stranou.

 • ODS: NE

Bývala stranou podivných bratří, pak chvíli vypadala jako pravý střed, teď vypadá jako spolek zoufalých

 • Lidovci: NE

Postoj k potratům a další věci je činí nepřijatelnými

 • Zelení: NE

Zelení? Spíš melouni. Přesvědčení o tom, že jejich Ideologie je PRAVDA, se chovají jako klasická strana bolševického střihu: Uvnitř tuhá kázeň, odhalování spikleneckých center a renegátů, navenek prosazování vlastní ideologie i proti zájmům občanů - věří, že jejich ideologie přeci MUSÍ být každého zájmem - a když ne, tak prostě bude!

 • Národovci: NE

Holé lebky jsou většinou i duté lebky

 • Cesty změny: NE

Bez relevantního vlivu. Strana, která si může své sjezdy pořádat ve výtahu, je na úrovni kavárenského klubu

 • Jiné pravdy a lásky: PROBŮH, NE

Co dodat... Nic!

 • Klaus: NEVADÍ

Ješita? Sebevědomý? Já s tím problém nemám. Názory leckdy neotřelé, ale vždy stojí za zamyšlení. Alespoň mně.

 • Paroubek: VADÍ

Zhmotnělá touha vládnout, řídit, rozhodovat - zkrátka být capo di tutti capi.

 • Izrael/Palestina: SPÍŠ IZRAEL

Krásně dnes Petr Koubský, za sebe dodám, že situace je natolik zmatená, že nikdo nemůže rozsoudit, kde je vina. Ale vzhledem k výše napsanému a vzhledem k informacím od lidí, kteří tam žijí, se kloním k Izraeli. I když některé partičky Židů stojí za hovor!

 • Praha/Brno: PRAHA

I když tam nebydlím. Pokud je volba taková, tak Praha. Ostatně je jen málo kombinací, kdy bych dal přednost Brnu. Třeba... Bruntál vs Brno.

 • Sparta/Slávie: NEZÁJEM

Naprostý.

 • Mazání komentářů: PRO

A necítím se kvůli tomu ani jako cenzor, ani jinak hnusně či nepatřičně.

 • Plat ředitele ČEZu: NEZAJÍMÁ

Vůbec. Je mi jedno kolik bere a nejsem z těch, kdo by řval: "Podívej se, elektrika čím dál dražší, a voni si dávaj takový nemorální platy." Cena služby a můj názor na ni nesouvisí s platem manažerů žádného podniku. Ale chápu, že někoho jiného to může zásadně trápit.

Ostatně - u každé z těchto otázek chápu, že někdo jiný bude mít přesně opačný názor. A mé jediné přání je: Kéž to chápou i oni.

Proto tu politicko-společenský kompas zůstane (vpravo v menu), aby nově příchozí věděli, s kým mají tu čest, a nemuseli psát po fórech, jak jsem je zklamal, že o mně měli lepší mínění (=mysleli si, že mám stejný názor jako oni) či něco podobného.

 

Komentáře

Vidím to stejně, snad jen s

Vidím to stejně, snad jen s drobnou výjimkou (Sparta) ;)

Vidím to stejně2

Vidím to stejně, snad jen s drobnou výjimkou (Brusel)
A zbývá otázka koho volíte, když dostaly všechny strany ne.
A kdyby náhodou nikoho, máte nějakou politickou osobnost, kterou byste volil?
Nejlépe jako předsedu nějaké nové strany?

Jasné, stručné, výstižné!

Díky za supr příspěvek! Člověk by měl k jistým věcem zaujmout jasný postoj a ne se přelévat podle názoru masy. Taková rozplizlost je jako dráždění kobry bosou nohou.

Teda tímto článkem jste mne

Teda tímto článkem jste mne opravdu zklamal. Myslel jsem, že se shodneme v tom, že člověk nemá mít na tyto věci vyhraněný názor.

Ne, v tom se rozhodně

Ne, v tom se rozhodně neshodneme. Už jste vyjádřil své zklamání instantním komentářem?

Instantní komentář je

Instantní komentář je bezvadný nápad. :)

Díky, Arthure, vidíme to

Díky, Arthure, vidíme to přibližně stejně.

Ale co mám odpovědět na Sparta-Slavia, když jsem v tomto názorový bastard a ve fotbale mírně favorizuju Spartu, kdežto v hokeji Slavii? :)

A asi se neshodneme ohledně toho ČEZu. Kdyby byl ČEZ soukromá firma, hájil bych jeho právo na svobodobnou platovou politiku do posledního dechu. Ale vlastník tohoto státního podniku se IMHO chová naprosto nemorálně (což je ale na jinou diskusi) :)

Vlastník státního podniku se

Vlastník státního podniku se chová nemorálně? Stát? Já myslel, že je řeč o manažerských platech

No vidíte. Já myslel, že je

No vidíte. Já myslel, že je řeč o manažerském platu v ČEZu.

Téměř naprostý souhlas

Kromě radaru a Brna to vidím úplně stejně. Rád Vás čtu, i když jste Misantrop :-)

Ty, takový mistr korektní

Ty, takový mistr korektní argumentace, a použiješ tohle?
"Stačí sledovat kdo je pro"
Vytváříš si názor podle stáda kolem nějaké věci a ne podle věci samotné?
Tomu nevěřím.

Kde jsem napsal, že si podle

Kde jsem napsal, že si podle toho vytvářím názor? Já napsal, že (nebudu argumentovat a pro pochopení mého odmítavého postoje) stačí sledovat kdo je pro. Byla to příliš smělá zkratka?

Zkratka smělá nebyla, tak

Zkratka smělá nebyla, tak nějak jsem ji pochopil, ale pro pochopení odmítavého postoje přece nestačí sledovat KDO je pro. Sympatizanti sice o věci něco vypovídají, ale nemůžou být důvod.
Takže jsi spíš než "odmítám to, protože s tím souhlasí xyz" (KDO) chtěl napsat - "odmítám z těch důvodů, kvůli kterým se to líbí xyz" (CO)?

Já jsem hlavně nechtěl

Já jsem hlavně nechtěl vysvětlovat, pouze jsem oznámil. To, že tam dodatek je, není vysvětlování, je to spíš takové: "Však se koukněte sami co je to zač..."

Bylo by mozne zaradit jeste...

- Trideni odpadu
?

Třídím.

Třídím.

Mně zase VÝRAZNĚ chybí pár

Mně zase VÝRAZNĚ chybí pár kruciálních okruhů jako třeba Java/.NET, Hulán/Antihulán, vegetáriánství/vegánství, Santa/Ježíšek, dvojčata shodila Al kajda/CIA... a tak.

Jinak vše v článku popsané prozatím quituji. Takže, mě jsi nezklamal. :-)

OK, takže: Java/.NET:

OK, takže:

 • Java/.NET: .NET
 • Hulán/Antihulán: Radši Hulán
 • Vegetariánství/Veganství: Ani / Ani
 • Santa/Ježíšek: Nic
 • Al Kaida/CIA: spíš ručníkáři. (Já na ty OSUDistické teorie spiklenecké moc nebyl.)

Java: .NET? :-)

Java: .NET? :-)

No a já volím zásadně

No a já volím zásadně Mažňáka. Páč Losna trvá na tom, abych nosil žlutej špendlík.

pěkný článek

Radar ne. Maškaráda skovaná za teroristy ve skutečnosti zkouška co Rusko vydrží. A až dojde ropa (nebo bude hodně obtížně sehnatelná) u arabů, amici otočí hlavy na sibiř.

ODS ano. Omlouvá je pouze a POUZE to, že za stavu 100:100 se dá udělat leda tak velký hovn´ s ústupkama melounům a černoprde´níkům.

Plat řediteli ČEZu je pro mě nemorální ze strany státu (je to státní podnik tak co) že když si ředitel o tak hodně peněz řekne a oni mu ho schválí.

Třídím když chci. Když třídím chci úlevy za odvoz. kom. odpadu, když netřídím chci platit normálně/zvýšeně (ať třídí za mě někdo jiný) a ať si lidi vyberou.

Platy a jiné nehorázné odměny

Překvapuje mě, jak se kdekdo vyjadřuje k platu ředitele ČEZu, aniž by měl základní povědomí o tom, o co jde.
Jak to tedy je: ředitel ČEZu údajně získal na odměnách za minulý rok 670 milionů korun nebo tak nějak.
To je ovšem pitomost na entou. Jeho plat je daný, odměny také, oboje v mnohem nižším řádu. Těch spousta milionů byl prodej akcií, které získal v opčním programu.
Nehodlám se tady rozepisovat, co to jsou opce, co jsou to motivační programy a tak podobně. Podívejte se do nějaké wiki nebo si to vygůglujte.
A pro obzvláštní natvrdlýše - tento komentář není žádná obhajoba ČEZu ani jeho vedení.

OT: Jde o jeho nehorázný

OT: Jde o jeho nehorázný "základní plat", nikdo asi nekritizuje ten "opční program", což je sice také do nebe volající stupidita, ale budiž.

Základní problém je, že ČEZ je státní firma. To asi všem vadí nejvíce.

Výborný nápad s takovým kompasem

Výborný nápad s takovým kompasem, neva když si ho zkopíruju včetně hodnot?:)

Teď mě napadlo že by na to mohl být nějaký mikroformát, nejlépe s povinným euroidentifikátorem, aby pak mohli Sarkozyho pohůnci napsat:

IMPRISON( RIDICULIZE( SELECT name, adress FROM citizens WHERE eu = false OR brusel = false OR klaus = ano OR lisabon = false OR ngo = false OR gives_up_freedom_after_global_warming_scarecrow = false ));

SET ALL MEDIA, PROPAGANDA VALUES (eu = true, brusel = true, klaus = false, lisabon = true, four_legs_or_green = good, two_legs_and_liberal = bad);

DISINFORM_AND_ACTIVIZE( SELECT * FROM citizens AS c WHERE STANCES(c) = mostly_neutral )

GRANT OBEY TO citizen;

REVOKE FREEDOM, BUDGET_OVERVIEW, DECISION_MAKING ON * FROM citizen;

RENAME TABLE citizens TO sheep;

UPDATE definitions SET value = 'slavery' WHERE key = 'freedom';

UPDATE definitions SET value = 'environmental war' WHERE key = 'peace';

UPDATE definitions SET value = 'ignorance' WHERE key = 'strength';

SET foe = 'EastAsia' SINCE always;

SET DATE = 1984;

Zkopírovat možno, hodnoty lze

Zkopírovat možno, hodnoty lze dosadit vlastní, otázky lze přidat, změnit či upravit. Budiž nošeno viditelně na stránce :)

Nikdy není tak jasno, aby nemohlo být jasněji

Mám podobné jasno (až na ten státní ČEZ), díky. Možná by to stálo za následování na dalších spřátelených blog stránkách, aby bylo všem na světě ještě jasněji. Můžou lidi převzít ten tvůj otázkový 'Dent model'?

A co odpověď na "základní otázku"?

Budu jen rád, když bude i

Budu jen rád, když bude i jinde jasněji! :)

udávaný obsah nevyhovuje směrnici

...anebo: Upozornění: Chystáte se vstoupit na stránky, jejichž udávaný obsah nevyhovuje směrnici 2011/385 Evropské Komise o homogenizaci názorových proudů (dále jen Směrnice), můžete se [vrátit] anebo [pokračovat na vlastní nebezpečí *]

*) Pokračováním se vystavujete možnosti postihu dle §19 Směrnice, zároveň dle §20 Směrnice vyslovujete svůj souhlas s použitím nápravných opatření Law Abiding Citizen Has Nothing To Hide Act zákona.

Hmm

Ak to je tvoj nápad tak gratulujem. Slogan "Aby bylo jasno..." má šmrnc a nečudoval by som sa keby sa touto myšlienkou nadchlo aj zopár ďaľších blogerov. Konkrétne sa už teším na Dg... ahem.. Davidov zoznam ;-)

roman

Přímou inspiraci jsem neměl,

Přímou inspiraci jsem neměl, nebo si jí nejsem vědom, ale rozhodně věřím, že nejsem první. Já hlavně cítil potřebu dát rovnou najevo některé své postoje, aby se tím předešlo následnému "Tys mě zklamal" blemcání v komentářích a aby si náhodný kolemjdoucí třeba nemyslel, že zde uspěje např. s aktivistickými řečmi. :)

Zásadní omyl

Stálí návštěvníci Tvé názory víceméně znají, zatímco náhodný kolemjdoucí si tento článek (do dvou měsíců beznadějně odsunutý někam dolů nebo do archivu) samozřejmě nepřečte a následné rozmrzení pak instantně vyjádří komentářem, který sesmolí osobně, protože si toho opravdu instantního nevšimne...

Bude skutečně třeba příslušného mikroformátu a následné implementace do všech prohlížečů včetně Elinksu.

Rozhlédni se po stránce...

Rozhlédni se po stránce... :)

Potíže s černobílou

Arthure, blahopřeju, vynikající nápad; ale jednu připomínku přece jen mám. Souhlasím, že "jsou určité otázky, na které jsou v současné době jen černobílé odpovědi". Jenže co třeba s otázkou NGO ano/ne? Některé NGO nemohu vystát, většina mi je fuk, některé podporuju. Brusel ano/ne? Budiž, tam se asi lze vyjádřit k něčemu jako vektorový součet, což ale u těch NGO není korektní... Nevadí; zahraju si to taky, už se těším.

Ano, nic není černobílé a nic

Ano, nic není černobílé a nic nelze šmahem zavrhnout en bloc. Ostatně třeba některé pozitivní vymoženosti "sociálního státu" pocházejí z Německa z 30. let, kde je prosadila NSDAP atd. ;)

 

U Brusele a NGO jsem váhal. Jistě nelze říct "NGO jsou špatné, všechny a bez výjimek" - ostatně některé podporuju a většina je mi fuk. Na druhou stranu třeba nesouhlasím s vizí, že by politika neměla být dělána "prodejnými politiky, co sledují své zájmy", ale "nevládními organizacemi" (asi čistých a idealistických občanů). Je to na dlouhou diskusi, ale když jsem chtěl být stručný, tak jsem váhal mezi "užitečností NGO coby mechanismu občanské společnosti" a "vyděračskými praktikami některých (např. ekologických) organizací", kdy nejde o občanskou společnost, ale o další metodu získávání politického a ekonomického vlivu bez zodpovědnosti za výsledek (a teď odmysleme od české reality, kde je pojem "politická zodpovědnost" prázdnou frází). Nakonec jsem došel k názoru, že nevýhody, které v "moci NGO" vidím, převažují v tuto chvíli nad výhodami, a zvolil jsem PROTI.

 

Brusel je totéž v bledě modrém. Jsou desítky a stovky rozumných dohod, ujednání, norem či smluv, které z Brusele vzejdou a člověk se o nich ani nedozví. Na druhou stranu cítím intenzivní duch "právního pozitivismu", s nímž zásadně nesouhlasím, a když čtu rozhovory či projevy bruselských úředníků či politiků, tak opravdu často nabývám dojmu, že ti lidé žijí v nějaké jiné galaxii a říkám si: To přeci nemohou myslet vážně! A když si k tomu uvědomím, že já jsem je nevolil, nikdo je nevolil, že to jsou většinou jmenovaní šášulové, co vydávají různá nařízení jen proto aby ospravedlnili existenci své funkce, tak musím říct, že současná podoba fungování EU (personifikovaná "Bruselí") je věc, s níž se nemohu ztotožnit. Takže zase NE.

A když už sme u těch "NGO",

A když už sme u těch "NGO", pěkný příklad, blízký každému, kdo v posledních dvou letech kupoval pevný disk, DVD nebo USB klíčenku, je OSA.

Jak tu tak vidím přidávání sporů tak zásadních jako vymačkávání pasty, nemohu nevzpomenout sporu z nejbizarnějších - slipy vs trenýrky, ukončeného až vstupem třetího hráče (boxerek) do konkurenčního boje o pokrytí v oblasti genitálií a Brusele, eh, chci říct hýždí.

a co třeba myčka v

a co třeba myčka v domácnosti? ano/ne?

neřekl bych, že to je nějaká

neřekl bych, že to je nějaká zásadní otázka, co polarizuje populaci, a že by kdy někdo měl nutkání někam psát, že jsem ho svým názorem na myčku v domácnosti zklamal.

Ovsem jedna zasadni tu chybi

zubni pasta od konce nebo z prostredku :)

Jsem muž, takže od konce (od

Jsem muž, takže od konce (od toho co je dál od uzávěru). Z prostředka zásadně mačkají pastu ženy.

Jsem...

... protipriklad: (hmotnost zbyle pasty soustredena v casti tuby bez uzaveru snizuje kotitelnost sklenicky s pastou) ... ;-)

Mladá paní, a co takhle

Mladá paní, a co takhle ukládat pastu uzávěrem dolů? :)

Uzaverem DOLU?!?!?

To... to... to je... To je proti memu nabozenskemu presvedceni!!!

Banán?

A co banán? Od kterého konce?

Banáni, myčkáři, slipaři a

Banáni, myčkáři, slipaři a pastaři... stejná odpověď: To není "polarizační názorová otázka". Ten článek jsem myslel v mezích možností vážně.

On ale asi myslel

On ale asi myslel banan.cz...

Tak už je jasno.

Něco podobného již existuje - včetně na web umístitelné grafické zkratky na http://politicalcompass.org/ ... kdysi si ji umístil na svůj blog mudd ( ... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...). Ale jinak standardně pěkný článek.

Ano, "Politický kompas",

Ano, "Politický kompas", proběhl blogama v říjnu 2004 - v archivu jsem našel třeba Pixyho, vím že jsem si to vyplňoval taky. Ostatně z výsledků toho kompasu jsem vzal i první dvě otázky, ale zdálo se mi to málo na to, aby bylo jasno, takže jsem to rozšířil o další otázky, protože společnost je rozdělena nejen v otázce liberalismu či pravice/levice, ale i postojema k radaru, oteplení, ...

naprosty souhlas, snad az na

naprosty souhlas, snad az na to Brno. autor mel jiste na mysli brnaky, a co me zkusenosti rikaji je, ze lidi jsou vsude de facto stejni. nedebila aby clovek pohledal :-)

Skoroshoda

Tak vidím, že na většině tady zmíněných bodů se asi shodnem. Na ty ostatní nemám vyhraněný názor, takže u těch bodů nejde ani o shodu, ani neshodu... No možná bych se neshodl na aktivistech a NGO, ale to záleží na definici. Ta podmnožina, kterou popisuješ ty, je opravdu obtížný hmyz. Podle jiných definic sem spadají i organizace typu Médecins Sans Frontières, proti kterým nic nemám.

Z dalších otázek v komentářích mě zaujalo třídění odpadu: Ano i ne. Třídit třeba sklo, papír nebo některé kovy nejspíš smysl má, ale příliš nevěřím na třídění plastů. Někdy je třídím, abych zbytečně neprovokoval plasto-třídící věřící, ale nejsem přesvědčený o smyslu tohoto počínání. Podle mě je to jenom ždímačka dotací, podobně jako populární zpětný odběr drobné elektroniky...

Jo a je otázkou času, kdy se tu objeví nějaký přitroublý SHARP a bude poučovat o holých lebkách. :-)

NGO

Copak jsou všechny NGO špatné? I když si teď nemůžu na žádnou dobrou vzpomenout :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.