Amazon Kindle 3 - první zkušenosti a pár tipů
Pořídil jsem si čtečku Amazon Kindle třetí generace. Jak jsem s ní spokojen a co bych doporučil majitelům? Plus drobný dáreček: způsob, jak mít každé ráno čerstvé zprávy v Kindlu, a česky.
Aktualizace: Lidé se mne často ptají, kde Kindle 3 koupit a jakou verzi. Tady a tuto.
Před několika lety jsem tvrdil, že elektronické knihy jsou nesmysl. Jen masochista nebo člověk, co nezná požitek ze čtení, by se mohl zastávat listování v PDF. A trvám na tom stále. Všechny možné odpovědi ("čtu si na notebooku, to je SKORO jako knížka", "čtu si na mobilu, to je SKORO jako knížka" a "ty tomu nerozumíš") jsou naprosto - řekněme že pomýlené.
Elektronickým knihám totiž stále něco chybělo. Ano, uznávám, že text lze číst na monitoru notebooku, počítače, mobilního telefonu či kapesního organizátoru lze, ovšem rozhodně to není žádný požitek. Navíc jsem ten člověk, který v knihách usíná, který s knihami cestuje, který si knihou listuje na ulici, a nic z toho tyhle šajsdreky neumí. Navíc po hodině čtení "knihy na monitoru" jsem měl pocit, že mi zároveň kdosi dře rohovku šmirglem. K tomu, abych byl ochoten vzít elektronické knihy na milost, chybělo zařízení, které by bylo velké jako knížka, lehké jako knížka, které by vydrželo delší dobu než tři hodiny, které by nesvítilo a na kterém by nemusel číst text s lupou v ruce.
Čili chyběla čtečka. Chyběl Kindle. Pak přišel, a za cenu 15kKč (či kolik) jsem usoudil, že doba nenazrála. První cukání jsem měl loni, ale váhal jsem - mám netbook za 5, proč bych si za 6 kupoval čtečku na knihy?! Letos na konci července oznámil Amazon novou generaci Kindle, tentokrát s wifi a dalšími vylepšeními, za pouhých 130 dolarů. S dopravou za 150. Tedy něco kolem tří tisíc Kč. A za tu cenu? Ano, za tu cenu jsem váhal jen tři dny.
Dlouho se nic nedělo, až 27. srpna napsal Amazon, že zásilka bude "shipped soon". A fakt ten den večer odešla. Z Phoenixu v Arizoně. Včera jsem se šel podívat, kde už je - a ejhle, ráno byla v Praze. V poledne mi ležela doma. Slyšíš to, Česká Pošto?
Rozbalení je zdokumentováno na Stručném, takže fotky tu vynecháme, prohlédněte si je tam.
Kindle 3
Jak jsem se už přiznal, je Kindle 3 moje první čtečka. Srovnání tedy nemám a je možné, že spoustu funkcí mají i jiné čtečky. I iPad. Ale já mám Kindle 3 a budu popisovat ten...
Velikostí je tak zhruba jako menší brožurka - rozměrově jako obal na DVD, jen o něco užší a s poloviční tloušťkou. Váha je opravdu mizivá. V ruce se drží dobře (zadní kryt má takovou tu protiskluzovou úpravu).
Displej - ano, to je to, o čem každý mluví, a pokud víte co máte očekávat, tak budete nadšeni. Displej nesvítí. Vypadá jako lehce našedlý papír. Text je na něm zobrazen černě (a krásně se čte, protože je zjevně vyhlazený). Na první pohled a pohmat je to lehký nezvyk - nešustí, ale není lesklý a to, co známe z LCD pod pojmem pozorovací úhel, zde ztrácí smysl. Vypadá to trochu jako text vytištěný na laserové tiskárně a přikrytý tenkou fólií.
Otáčení stránek je rychlé (ale problikávání, hlavně při otáčení více stránek najednou, ruší). I tlačítka pro obracení listů mohla být o něco větší. Zbytek jsou samá pozitiva a sociální jistoty.
Do Kindle můžete dostat dokumenty dvojím způsobem - buď po kabelu nakopírovat jako na mass storage (doproučuju pro PDF), nebo poslat na adresu svého Kindle. Totiž - každé zařízení u Amazonu má svou mailovou adresu ve tvaru *****@kindle.com, a co tam pošlete, to Amazon doručí do vašeho Kindle. Stačí jen nastavit správně parametry wifi sítě. Připojení k WEP2 bylo naprosto bez problémů, Kindle dostal z DHCP adresu a sesynchronizoval se.
Kromě toho, že z Amazonu dostanete své knížky a dokumenty, co si tam pošlete, si Kindle ukládá vzdáleně (pokud mu to nezakážete) i vaše výstřižky a záložky.
Práce s textem - soubory si můžete samosebou různě organizovat do kategorií a pracovat s nimi, ale tím možnosti práce s textem nekončí. Při čtení knížky můžete v kterémkoli místě začít psát na klávesnici - objeví se vstupní pole, kam zapíšete výraz k hledání. Prohledávat můžete aktuální knihu, všechny knihy, Amazon Store, slovník (Kindle obsahuje dva anglické výkladové slovníky), Wikipedii nebo použít Google.
Ano, Kindle obsahuje i prohlížeč, postavený na WebKitu, takže je - s určitými omezeními - dostupný i web. Ale už z umístění prohlížeče (v menu Experimental) lze usuzovat, že to není na Kindle to podstatné.
Při čtení textu si můžete kdykoli pomocí Shift a Sym zapnout či vypnout předčítání textu technologií Text-to-Speech. Pokud některému slovu v angličtině nerozumíte, můžete na něj najet kurzorem a jeho význam se vám objeví na kraji obrazovky. Můžete si označit slova, věty, odstavce a uložit si je. Nebo je můžete poslat na Twitter či Facebook spolu s krátkým komentářem. Můžete se podívat, pokud to opravdu chcete, i jaké výstřižky si v té které knize označili jiní... A pokud si u čtení rádi pustíte nerušící hudbu, můžete: stačí ji nahrát do zařízení jako MP3.
Kindle umí předčítat audioknihy a poradí si s texty v několika formátech - nechybí PDF, HTML či MOBI - a s čím si neporadí, to zvládne Calibre. Čeština je bezproblémová a pokud není "pomršený" zdrojový soubor, zobrazí se na displeji správně. (Jediný problém byl s jedním podezřelým PDF, zkonvertovaným posláním přes @kindle mail.)
Texty
Kde vzít texty? Knihy můžete koupit na Amazonu. Můžete je sehnat na Palmknihách. V brzké budoucnosti je chtějí začít nabízet některá česká vydavatelství. Můžete si je udělat sami.
Pro správu knih v počítači se vám bude hodit Calibre. Umožňuje spravovat knihy, převádět je mezi formáty, a pokud chcete, umí vám je i poslat na Kindle adresu.
V Kindle Store najdete knihy, časopisy i noviny - v češtině bohužel nic a z českých titulů jen Prague Post. Hledal jsem na českých webech novin a časopisů možnost digitálního předplatného - většinou není, nebo když je, tak je jako PDF. Zatím tedy nic moc...
Pokud si budete převádět text z Wordu do čtečky, uložte si ho jako "HTML, zjednodušený". Tato volba vytvoří jeden HTML soubor a k němu partu obrázků (pokud v textu jsou). HTML a obrázky zabalte do ZIPu a naimportujte do Calibre. pak je snadno převedete na formát .mobi pro Kindle.
A ještě jedna rada: Pokud budete převádět z formátu pro Palm, zadejte si kódování "windows-1250" a zaškrtněte "převést řádky na odstavce".
Tolik asi o novém Kindle. Po prvním dnu jsem s jeho používáním spokojený, ale na nějaké resumé je brzy. Zatím mi nabídl mi vše, co jsem od něho čekal, a teď ho posouvám z kategorie "gadget" do "beru s sebou na cesty místo Reflexu". Snad jeho nízká cena pomůže rozhýbat obchod s elektronickými knihami i v ČR. :)
Zbytek je pro webaře, co by rádi po ránu měli v Kindlu porci českého čtení...
Jak mít po ránu čerstvé čtení?
Jsem duch zvídavý, hloubavý a neskutečně líný. Tudíž mě možnost ráno vstát a přečíst si v Kindle noviny velmi vyhovuje, ale bohužel mi nevyhovuje to, že jsou jen anglicky. Udělal jsem si proto takový, ehm... skript. Ten načte úvodní stránku některého českého webu (příkladmo již zmiňovaného E15), najde v něm odkazy na hlavní články dne, ty si postahuje a vytahá z nich text a obrázky. Vyhází veškeré formátování, nechá jen nadpis, perex, perexový obrázek a text článku, udělá z něj jednoduché HTML, a to předhodí programu Kindlepub. Kindlepub je řádková utilita, která z HTML nebo z metadat vytvoří soubor s knihou. Poslat ji mailem na správnou adresu je taky hračka...
Přemýšlel jsem, že bych to udělal jako službu pro lidi, ale to bych narazil na autorská práva. Použití pro vlastní potřebu ale zákon výslovně povoluje. Takže pokud si chcete vytvořit pro svou potřebu podobné zasílací machinárium, můžete, mé skripty jsou k dispozici. Nejsou univerzální, fungují jen pro E15 a budete-li chtít jiný deník, budete si muset upravit HTML parser. Nejsou ani nijak speciálně čištěné, je to quick-and-dirt slepenec několika skriptů, které nemám čas sjednocovat a dávat jim štábní kulturu. Skript je rozdělen na dvě části - první stahuje články do cache (volá se CRONem odpoledne a ráno), druhá vygeneruje HTML soubor, převede jej a pošle do Kindle (volám ji v 7:15).
Upozornění: Použití skriptů je na vlastní riziko a vyžaduje určité zkušenosti. Kód je psán "na první dobrou", není dokumentován, ale je poměrně jednoduchý. Jo a - skripty jsou pod licencí DPL!