Arthur Dent bloguje

Povím vám, stejně to byly časy před těmi šesti lety... Po odpolednách a večerech jsem upravoval svůj blogsystém pro více uživatelů a v diskusním fóru jsme probírali všechny detaily, hlavně pak to, kdy má Networ vypojit konvici a zapnout server, aneb subjektivní pohled na to, "jak se rodilo Bloguje"

Pamatuju se, že jsem psal Pixymu, jestli mohu použít jeho Bloxxy jako jedno z "jader" Bloguje. Pixy odpověděl něco ve smyslu "Spánembohem, ale nechtějte po mně, abych k tomu dělal support!" Nakonec jsem se na Bloxxy vykašlal. Některé pěkné rysy jsem implementoval, ale systém jsem postavil na enginu z Neškodného.

Pamatuju se, že první verzi Bloguje jsme probírali s Jirkou Koubou a Marvinem. Jirka měl udělat HTML/CSS, Marvin návrh uživatelského rozhraní. Já jsem začal programovat. Když už se programování blížilo ke spuštění betaverze, tak Marvin s Jirkou prohlásili, že jsem na ně moc rychlý, že je potřeba hodně času na analýzu, že tamto a ono a hlavně, že název "bloguje" není moc dobrý, protože nikdo neví, co to vlastně znamená - "blogovat". (Nezapomeňte - blogů, co se nazývaly blogem, bylo v té době v ČR asi tak 30.) Tvrdil jsem, že "bloguje" je název dobrý, že se to slovo ujme (pokud se ujmou blogy jako takové) a velmi ostře jsem se stavěl proti jejich návrhu, který zněl: "Minimag".

Pamatuju se, že jsem se pak bavil s eLKa, tehdejším blogovým mogulem (autorem EasyBlogu), a mezi řečí jsem se mu zmínil, že pro Bloguje potřebuju HTML kód a nějaký vzhled. Prý se na to podívá... A podíval se: Napsal první vzhled (co zůstal v adminské části dodneška) během tří dnů.

Jakmile byl vzhled adminského rozhraní, začali jsme zvát lidi k betatestům. První betatesteři, kromě mne, eLKa a našeho servermastera 41200 (Networa), byli, namátkou vzpomínám, třeba Hub, Ota Flégr, Rony a další čtenáři Převážně neškodného.

Pamatuju se, že Marvin s Jirkou Koubou vzali vývoj situace s nelibostí. Snad i nějaká mailová výměna proběhla. Já stále prosazoval, že primární je spustit systém mezi lidi, i když nebude naprosto perfektní, a doladit chyby za provozu. Nakonec jsem si svou prosadil - a stihli jsme to pár dní po blog.lide.cz.

Pamatuju se, že Bloguje běželo na půjčeném serveru. Čekali jsme, že přijde tak sto lidí do půl roku. Jenže sto lidí bylo během prvního měsíce... Naštěstí to server ustál. :)

Pamatuju se, že tehdy Lidé přišli se sloganem: "blog.lide.cz/pepa - jednodušší už to nebude". Nabídli jsme "pepa.bloguje.cz" - a jednodušší to bylo. Chtělo to trošku "ohackovat" IISko... :)

Pamatuju se, že na podzim se ozval telefon, a v něm ředitel LAARu, který měl zájem se sejít - kvůli tomu, abych jim naprogramoval něco podobného pro jejich web. Že prý mě (či spíše "ty lidi za Bloguje") doporučila Denisa Kera. Nakonec jsem se při jednom setkání zmínil, že Bloguje má problémy se serverem, a LAAR nabídl, že by Bloguje provozoval...

Pamatuju se, že Bloguje v té době mělo za sebou už první aférky. Nejprve člověka, co psal jednoodstavcové příspěvky plné vulgarit. V raketě jsme se shodli, že ho vyhodíme. Pak nám napsal, co přesně že jsme, co přesně že nemáme dělat a koho všeho podřeže, když to dělat budeme.

K té raketě: Během intenzivní spolupráce a intenzivního psaní po ICQ se nám vyvinula určitá komunikační úchylka. Například já jsem oslovoval eLKa slovy "MilýIvo", a on mi to vracel zprávami typu: "Aštare, vítej v raketě, ještírci nám pokazili index.php na řádku 1844".

Pamatuju se na aférku Impuls s Bigasem mladším. Spustil na Bloguje blog, který nazval "webem deníku Impuls". Což se nám nelíbilo - dávali jsme do toho vlastní čas a peníze a říkali jsme si, že by sakra deník Impuls mohl aspoň přispět na provoz. Vcelku slušně jsme jim navrhli, že jim uděláme redakční systém na míru, ale že Bloguje pro tento účel používat nemohou, to ať se nezlobí. Zpočátku to vypadalo dobře, slíbili že nás osloví s výběrovým řízením, nakonec po několika urgencích opravdu poptávku poslali - a ten den odpoledne jsem se dočetl oznámení, že deník Impuls podepsal smlouvu s kýmsi... na systém pro online publikování... Což mi přišlo nefér a trošku jsem to rozmázl. Bigas ml. mi pak napsal pár vulgárních vzkazů, včetně "zničil jste mi kariéru" (!!!), ale nakonec jsme si to s Bigasem st. vysvětlili.

Pamatuju se na první blogocelebritu na Bloguje - pana ředitele Žertvu. Dodneška prý dluží Pixymu láhev vína, či tak něco... :)

Pamatuju se na první zmínku v novinách - tuším že nějaká příloha Lidových novin psala o blozích, a při té příležitosti zmínila Řetězčin blog.

Pamatuju se, že v létě jsem odjel na dovolenou na Island a z internetové kavárny z Akureyri jsem kontroloval, jestli server běží. Běžel.

Zbytek je historie...

Já nejsem dostatečně nestranný na to, abych se k ní jakkoli vyjadřoval, a už vůbec nejsem kompetentní k tomu, abych se vyjadřoval k současnosti či budoucnosti Bloguje. Ale přesto - bylo to fajn a byla u toho sranda. Někdy. Většinou...

Takže všem, co se na tom podíleli: Díky a doufám, že dnes nelitujete! :)

Komentáře

litujeme?

vobec nie :-)

Tu konvici Vam nezapomenu

Tu konvici Vam nezapomenu dodneska :) ale nahodou to byla totalni spica:) super pul rok, co jsem mohl hostovat system bloguje. Dodneska je to pro me pocta, ze jsem aspon na zacatku mohl byt u toho.

Vzpominam si na prvni sraz blogeru v Brne...

Vzpominam na zertvu, HUBa, Retezku, eLKu, Pixyho...

Skoda ze uz je to sest let, uteklo to jako voda, ale vzdy si vzpomenu v cervnu a zamacknu slzu. Kde jsou ty doby, kdy se neznami lide paktovali ku dobre veci...

Dneska si dam vinecko (Lambrusco;) a budu zpytovat svedomi, co ta konvice delala v serverovne :)

a to obchadzame spomienkami

a to obchadzame spomienkami na BrBlog 2004(?) :-)

jj :) sem si nemohl vpomenout

jj :) sem si nemohl vpomenout na rok :) ale byl to BrBlog, kteremu predchazel PraBlog

Ďakujem

za bloguje. Každý rok napíšeš post ktorý mi pripomenie že sa blíži výročie môjho blogu. Ten čas ale pekelne letí.

Promiň mi mou sklenózu, ale

Promiň mi mou sklenózu, ale Žertva mi něco dluží a proč a zač a děkuji uctivě?

Něco s obálkou knihy "Deníček

Něco s obálkou knihy "Deníček manažera", která byla ve skutečnosti přemalovaná obálka "Případů nevěrné Kláry", kteroužto fotomontáž jsi ty odhalil jako první, a Žertva pak psal, že ti pošle láhev vína či co... :)

Vidíš Aštare? Bál ses

Vidíš Aštare? Bál ses ještírků a kam jsi to až dotáhl ;-)

Jó, to bejvávaly časy :) Ale

Jó, to bejvávaly časy :) Ale nějakou nelibost z mé strany si nevybavuji. Možná už jsem starý a zapomínám.

Mačkám

slzu.

Jéé

Úžasné vzpomínky, moc mě potěšilo že si Arthur vzpomněl, já ani nepamatuju co záslužného jsem dělal. No to byla doba, to jsem chodil ještě na střední školu :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.