Černobílé zamyšlení
Víte, nedalo mi to... Opravdu je černobílé vždy špatné? A není to tak trošku - černobílý názor?
Poslední dva dny jsem přemýšlel nad tím, jestli jsou mé černobílé odpovědi opravdu tak špatné, že jsou vhodné jen pro jednoduché lidi.
Intelekt s sebou nese strašlivé prokletí, prokletí pochybností. Zatímco jednoduchý člověk nepochybuje a je mu vše jasné (a to, co mu jasné není, o tom nechce vědět - v tom spatřuju dar prosté mysli), tak člověk, který je zvyklý nad věcmi přemýšlet a zvažovat je ze všech možných hledisek, těžko vynese jednoznačný soud. Čím víc má informací, které do rozhodovacího procesu může zahrnout, tím je jeho rozhodování těžší.
Interně můžeme zaujmout postoj na celé škále šedi - ba co dím, v celém HLS prostoru! Můžeme své názory diskutovat s dalšími, můžeme se dlouhé hodiny dohadovat o jednotlivých odstínech, a výsledkem toho nebude nic jiného než (přinejlepším) názorový posun k jinému odstínu.
Což nevadí u ryzích intelektuálů. Ti mohou se svým názorem stát kdekoli a jejich krédem by mohlo být: "Já neříkám tak ani tak, ale na má slova dojde!"
Problém není s názorem na věc.
Problém je jinde a zní rozhodování.
Zatímco názorů může být tolik, kolik je lidí, a zatímco můžeme vnitřně zastávat postoj jakkoli vyvážený, dojdeme do bodu, kdy je potřeba se rozhodnout.
A rozhodování není spojité. Je diskrétní. A to většinou velmi razantně. Leckdy je na výběr jen z několika málo variant, a dost často z pouhých dvou.
Lidé, kteří mají zkušenosti s počítačovou grafikou, tenhle proces znají. Setkají se s ním, když je potřeba převést obrázek ve stupních šedi na "opravdu černobílý".
Řeší se to trikem zvaným "dithering" - tedy že se každý bod rozdělí na "podbody" a čím tmavší byl původní bod, tím víc podbodů bude černých a vice versa. (Technické detaily opomíjím, nejsou podstatné.)
V našem případě by bylo potřeba každou "velkou" otázku rozdrobit na maličké, na ty odpovědět "ano/ne" a výsledek by se pak blížil našemu názoru.
Jenže někdy není možno drobit nebo zanášet do výsledku "ditheringový šum". Někdy je potřeba opravdu rozhodnout.
Když si ve svém oblíbeném grafickém programu dáte převést obrázek ve stupních šedi na černobílý (1 bit) a odškrtnete "dithering", uvidíte jeden jediný posuvník, nazývaný Threshold (práh). Ten určuje dělící bod - co je světlejší, bude bílé, co je tmavší, bude černé. Vy si musíte jen nastavit rozhodovací práh tak, aby výsledek byl pro vás přijatelný.
---
Lidé co se ohánějí demokracií se rovněž rádi ohánějí všelidovým hlasováním. Jenže referendum je právě takové "rozhodování bez ditheringu". Pamatujete se? Jistě jste měli na vstup do EU spoustu názorů... Zvaživali jste široké spektrum výhod a nevýhod. Nešlo říct ANO, nebo NE - či alespoň zodpovědný člověk to nemohl říct jen tak. Ale nakonec jste museli nějak nastavit práh a říct: ANO - NE?
Protože kdybyste neodpověděli černobíle, kdybyste mohli vyplňovat škálu, tak by z toho nebylo rozhodnutí, ale vyjádření názoru.
Vyjádření názoru je krásné, demokratické, pluralitní - a hlavně lze názor vyjadřovat donekonečna. Ale rozhodnout je potřeba. Je potřeba z toho celobarevného názoru udělat hnusně jednobitové rozhodnutí: buď ANO, nebo NE. Ostatně, už Nazaretský k něčemu takovému nabádal, vzpomínáte?
---
Nelze říct "Neortodoxní názor je dobrý, černobílé rozhodnutí špatné". Protože přijdou chvíle, kdy je potřeba opravdu celou "složitou a komplexní problematiku" zúžit, "degradovat" na pouhý jeden bit a rozhodnout se.
---
Výše jsem napsal, že jen ryzí intelektuálové mohou donekonečna cizelovat své barevné škály a stupnice šedi. Lidé běžné praxe musí rozhodovat. Musí dnes a denně ze svých barevných názorů vytvořit jednobitová rozhodnutí.
Jemným zadostiučiněním je, že při pohledu z dostatečného odstupu se tyto malé černobílé body slijí do onoho původního "nečernobílého" vnitřního názoru. Ironie je, že nikdo z nás nemá dostatečný odstup od svého ditheringu.
---
A tak dál uvnitř zastávejte nejednoznačné postoje k velkým otázkám, ale buďte připraveni nastavit správně rozhodovací práh, až se doba zeptá... A pamatujte si, že ten, kdo se "bojí zkreslení" a "odmítá zjednodušit na černobílou" se v zásadních chvílích nerozhodne. A pokud se nerozhodne, rozhodnou za něj jiní...
Komentáře
Perfektní článek. Díky. Hned
Perfektní článek. Díky. Hned ta první věta mě vždycky napadne, když někdo někoho obviní z černobílosti :)
Díky, ten článek mi sedl. Po
Díky, ten článek mi sedl.
Po té, co jsi zveřejnil svůj politický kompas jsem zjistil, že mj. na otázku Izrael/Palestina nedokážu odpovědět. Nijak se to s přibývajícími informacemi nelepší, tak jsem si položil otázku, jestli na to nevykašlat. Odpověděl jsem si kladně. Ale stejně mě sejří, že neumím rozhodnout.
Nejhorší je, že většina věci, co máš v kompasu, spostu lidí nutká ke kavárenské chytristice. V osmnácti mě to bavilo, leč dnes to nudí až to sere. Asi si vytisknu svůj kompas, a než půjdu do kavárny, nalepím si ho na záda, a když zas někdo bude mudrovat, tak jen ukážu prstem přes rameno :-).
Jestli moc často neměníš
Jestli moc často neměníš názory, tak by se možná vyplatilo nechat si pár triček potisknout ;-)
Osobně se diskusím s lidmi opačného názoru vyhýbám, přestalo mě to bavit asi v 17ti, kdy mi (po dlouholeté praxi a snažení :) ) došlo, že argumenty člověk skoro nikoho nepřesvědčí o opaku toho, co si ten druhý myslí...
Občas na to sice zapomenu, ale vzápětí se mi to připomene.
Jinak článek je moc pěkný.
ad Izrael/Palestina
Nedokážeš? To já na otázku Izrael/Palestina dokážu dát vždy zcela jasnou odpověď. A kdyby jednu. Spoustu. Protichůdných a navzájem se vylučujících. Každou chvíli jinou. Velmi snadné.
:-). Díky. Tak to myslím
:-). Díky. Tak to myslím zvládám také.
Díky, skvěle napsané a není
Díky, skvěle napsané a není potřeba nic dodávat. Děkuji tedy alespoň za chytré vyjádření a vystihnutí podstaty. Takové příspěvky je radost číst.
Ať se daří.
To mi připomíná jednu citaci z Feynmana
Pracovní náplní některých lidí je činit rozhodnutí...
The lieutenant takes me to the colonel and repeats my remark. The colonel says, "Just five minutes," and then he goes to the window and he stops and thinks. That's what they're very good at -- making decisions. I thought it was very remarkable how a problem of whether or not information as to how the bomb works should be in the Oak Ridge plant had to be decided and could be decided in five minutes. So I have a great deal of respect for these military guys, because I never can decide anything very important in any length of time at all.
In five minutes he said, "All right, Mr. Feynman, go ahead."
Skvelý článok, mňam. Akurát
Skvelý článok, mňam. Akurát si nemôžem spomenúť na toho Nazaretského...
Cituju z Kralického překladu,
Cituju z Kralického překladu, Matoušovo evangelium, 5:37: "Ale buď řeč vaše: Jistě, jistě; nikoli, nikoli. Což pak nad to více jest, to od zlého jest."
ekumenicky preklad se mi libi
ekumenicky preklad se mi libi vic:); i kdyz smysl je samozrejme stejny
"Vase slovo bud 'ano, ano - ne, ne'; co je nad to, je ze zleho"
ale neni to tolik o rozhodovani, kolik o prisahach - Mt 5,33-36.
Pěkný článek
Pěkný článek, jen to vyčleňování "intelektuálů" mi nějak nesedí, podle mne tohle vše platí pro každého člověka stejně, intelektuála i neintelektuála.
Problém je možná v
Problém je možná v pojmosloví: Zmínil jsem "ryzího intelektuála", nikoli intelektuály jako takové. Ryzím intelektuálem je pro mne (hypotetický) člověk, který si může dovolit luxus o věcech pouze přemýšlet, nikdy ne rozhodovat, tudíž není nikdy postaven před nutnost "zjednodušit". Z jeho pohledu je zjednodušení, pochopitelně, nepřijatelné.
Problémem intelektuálů je, že občas rádi podléhají dojmu, že si mohou dovolit být "ryzí" a žít v mnohoznačném světě, kde není třeba přijímat jednoznačná rozhodnutí.
I když ostatně - některé intelektuální elity udělaly v oblasti "nejednoznačných rozhodnutí" nezanedbatelný kus práce. Stačí vzpomenout např. na postoj českého zamini k válce v Iráku: "Jsme spojenci, ale neúčastníme se války, Saddám musí být svržen, ale vlastně nemusí, a my jsme jednoznačně proti válce, i když podporujeme Američany, ale ne tak úplně..."
Palec hore pane Dent
Perfektni clanek a citace k valce v Iraku je take bajecna. Díky
hele, mozna jsem se nekde
hele, mozna jsem se nekde ztratila ve vasi diskusi s panem Koubskym. Ale.
Ty ted obhajujes cernobile rozhodovani, ktere jaksi z podstaty tezko nekdo muze odsuzovat (mezi odpovedmi ANO/NE zadna seda neni). Tve puvodni otazky davaly jednoznacnou odpoved a ty jsi chtel, aby davaly jednoznacnou odpoved. A tve cernobile byly odpovědi opravdu TAK špatné, že jsou vhodné pro jednoduché lidi.
Chtel jsi dat jednoznacne odpovedi, nekdo jiny, se toho chytli, pak toho litoval a ted toho (zda se) litujes ty.
Chci rict... proc najednou pises o ROZHODOVANI, kdyz predtim se jednalo o pouhe (nezavazne) ODPOVEDI? A proc si za temi odpovedmi nestojis, kdyz jsi chtel, aby byly jednoznacne?
Nevidím rozpor... Píšu
Nevidím rozpor... Píšu NAJEDNOU o rozhodování, protože jsem uvažoval o ČERNOBÍLOSTI, a řetězcem asociací jsem se k tomu dostal...
Tak jsem k tomu chtěl něco
Tak jsem k tomu chtěl něco říci, ale než se mi podařilo se tady přihlásit, zapoměl jsem, co. :-(
Jo už vím. Že by se z toho
Jo už vím.
Že by se z toho dala udělat pěkná umělecká animace.
nieco ako "Tahle koule je
nieco ako "Tahle koule je cerna"? :-) (scena z Basnikov)
+1
Kde je to tlačítko "Tohle se mi líbí"? Protože teď bych ho použil.
Nečekala jsem, že dostanu
Nečekala jsem, že dostanu odpověď na své otázky v luxusní formě samostatného článku. Děkuju; je to skvěle napsané. Možná ale to pomůže v situaci, kdy je nutnost se rozhodnout, třeba když mě smysl pro občanskou povinnost dotlačí k účasti na referendu v nějaké záležitosti. V jiných případech se obávám, že ze mě jednoznačnou odpověď nikdo nedostane, speciálně když půjde v podstatě o nic, o nezávazný rozcestník třeba. Takže jestli můžu, mám tu výjimku: rozcestník: NE :-)
Citát
"Dá se říci, že na světě žijí dvě skupiny lidí: ti, kdo neustále dělí lidi do dvou skupin, a ti, kdo to nedělají."
Robert Benchley