Clipboard.cz

Služba pro jednoduché publikování textů na web (konečně) veřejně...

Ten nápad jsem dostal asi před rokem. Krátce po tom, co jsem spustil Jdem, jsem si řekl, že by nebylo marné mít podobnou službu i na texty... Tedy jako že chci twittnout nějaký delší text, třeba citaci z nějakého webu. Nebo chci někomu ukázat kus zdrojáku.

Jedna možnost je vystavit to někde na svém serveru ke stažení. Nebo o tom napsat článek do Zápisníku a na ten pak odkázat. Nebo použít nějaké zahraniční služby, které to dělají, ovšem jejich problém je ten, že si žádnou nepamatuju...

Nakonec jsem se v květnu rozhoupal, pořídil doménu a začal jsem psát. Začal jsem přepsáním frameworku od Jdem, přidal jsem si do něho nějaké funkce typu "reCaptcha" či "přihlášení přes OpenID", no a když se přiblížilo léto, začalo to pomalu k něčemu vypadat. Ale já měl spoustu jiných věcí na starosti, takže jsem k Clipboardu sednul jednou za čtrnáct dní na hodinku, na dvě...

Mezitím jsem si nějak povídal s Plaváčkem a on se zmínil, jestli něco nechystám, že by si "zakódil", páč ho spolupráce se mnou prý bavila (tyjo!). No, nakonec slovo dalo slovo...

Na PWP jsem Plaváčkovi vylíčil svou ideu ještě jednou, aby ji opravdu pochopil, a pak jsme se, oba vytíženi jinými věcmi, pomalu propracovávali k cíli. Ota Korolus udělal vzhled (děkuji), Plaváček to nakódoval (děkuji) a celé to stálo na mně, až se rozhoupu k dopsání.

Nakonec jsem se mezi svátkama nějako vyhecoval a trochu jsem to poupravil a připravil k testování. Plaváček otestoval, řekl že OK, a dohodli jsme se, že bych to tedy měl pustit lidu.

Jenže.

Jenže mně se nechtělo. Po těch sedmi měsících vývoje už nadšení vyprchalo, a představa, že je třeba dopsat texty, vysvětlovat k čemu to je a poslouchat řeči od lidí, kterým se to nelíbí, mě brala veškeré zbytky energie a chuti do spouštění. Navíc jsem zrovna poslouchal z různých stran řeči o tom, jaký jsem, takže nebyla ani nálada.

Mezitím jsem ukazoval náhledy několika lidem. Hned ten první prohlásil, že "to je opravdu hnusný web..." - to taky nepřidá, že...

Ale Plaváček má velmi vysoké přesvědčovací schopnosti, takže jsem web nakonec začátkem ledna "odblokoval", a mohl tam kdokoli. I když jsem věděl, že web furt ještě není hotový tak jak chci, že tam nejsou některé vlastnosti, co jsem chtěl dodělat... proto jsem se nikde a nijak nešířil.

Nakonec jsem si, po dlouhé a intenzivní diskusi s Plaváčkem, řekl, že teda co už, že... a napsal jsem na Twitter takovou malou noticku.

Reakce lidí mě velmi příjemně překvapila a po pravdě řečeno mi dodala elán pro další vývoj (DÍKY). Takže jsem o víkendu sedl a programoval a zapracoval jsem trochu na API a na pravidlech a na desktopovém klientu, Plaváček každý den posílal drobné úpravy stylů, aby se mu to líbilo... Včera jsem si říkal, že během tohoto týdne by to snad šlo představit...

---

Ale mezitím vyšla zpráva na Živě. Takže když už to je venku, tak tedy oficiálně:

---

Služba se jmenuje Clipboard.cz a její hlavní funkcí je to, že uloží text a vrátí vám zkrácený odkaz na něj. Ten můžete twitnout, poslat SMSkou, nadiktovat do telefonu... Kromě této standardní služby umožňuje i nastavit textu to, že vyprší po určeném čase či počtu přečtení.

A jako perličku jsem dodělal možnost formátování zdrojových textů v různých programovacích jazycích.

Clipboard uloží čistý text, ale lze mu říct, aby jej naformátoval Davidovým Texy! (defaultně zapnuté).

---

Služba je teď ve stádiu Release Candidate, tedy není to definitivní verze, pracuje se na tom a průběžně dělám úpravy a opravy, jak mi je lidé hlásí.

Na konec tradiční prohlášení: Služba je k dispozici, pokud se vám líbí či ji shledáte užitečnou, používejte ji a řekněte o ní ostatním, pokud máte připomínky, návrhy či jste objevili chybu, řekněte to mně, pokud se vám služba nelíbí a považujete ji za nesmyslnou a bezcennou, nepoužívejte ji. Díky všem, ať se vám líbí a ať je k užitku.

Komentáře

Detail: odkaz na úvod v menu

Detail: odkaz na úvod v menu vede na http://www.clipboard.cz/index místo na http://www.clipboard.cz, což je podle mě hezčí.

Máte pravdu, upravil jsem.

Máte pravdu, upravil jsem. Díky.

A znáte http://pastebin.cz?

A znáte http://pastebin.cz? :) Pravda, při absenci Texy je služba vhodná spíš jen na zdrojové kódy a irc logy, ale to sme se mohli domluvit a já bych tam podporu přidal.

Neznám, a dokonce jsem na něj

Neznám, a dokonce jsem na něj nenarazil ani když jsem procházel podobné služby po světě... Asi se používá v jiných kruzích. :) Ovšem vědět to, tak bych se na CB vykašlal... I když - asi byste tam ale nedodal ty funkce, které chci já na "remote clipboard" apod. :)
 
Každopádně díky za informaci a přeju Pastebinu hodně zdaru!

Díky za tip, parádní služba.

Díky za tip, parádní služba. Překvapila mě široká podpora syntaxí i hodně exotických jazyků...

přijde mi neslušné vzít cizí

přijde mi neslušné vzít cizí službu ( http://pastebin.com/ ), udělat stejnou službu na .cz a nechat jí stejný název. Podobně jako mi přišlo neslušné google.cz dokud to vlastnil ten spekulant, podobně jako mi přijde neslušné meebo.cz, ačkoliv je to pokaždé jiný případ.

já přeju clipboard.cz hodně zdaru, ačkoliv u mě spíš vítězí pastebin.com

Vzorce

Můžeme se těšit na podporu vzorců?

Ještě dotaz k zápatí: grafika dělal Ota Korolus a design Plaváček webdesign? Jaký je rozdíl mezi grafikou a designem?

Vzorce jsou dobrý nápad,

Vzorce jsou dobrý nápad, zamyslím se...
 
Jistě tam nějaký rozdíl bude... :)

Vzorce snadno a rychle

Ahoj,
s vzorci by ani neměl být nijak velký problém, takže pokud se rozhodneš to udělat, můžeš zkusit "mimetex":http://www.forkosh.com/mimetex.html. Je to CGI, které z LaTeXového vzorce poskládá "obrázek v gifu":[http://www.matweb.cz/cgi-bin/mimetex.cgi?\opaque{}\LARGE\frac{\lim_{x\rightarrow0}\frac1x}{x_1^{e\cdot\pi}}]. Pokud není problém s CGI, tak následné použití už je jednoduché :-). Čistě teoreticky můžeš i "vykrádat" "tamní skript":[http://www.forkosh.dreamhost.com/cgi-bin/mimetex.cgi?x=\frac{-b\pm\sqrt{b^2-4ac}}{2a}], ale nevím jak moc je to košér.

Hlásím, že matiku máme! :)

Hlásím, že matiku máme! :) Děkuji za tip!

Ještě k tomu doplnit nějakou

Ještě k tomu doplnit nějakou funkci kalkulačky a studenti by to mohli používat k posílání výsledků řešení různých příkladů ve skupině. Typicky středoškolské domácí úkoly, případně domácí doučování... (Kdysi dávno jsem to řešil přes skener a e-mail, když jsem někomu vysvětloval látku.)

Co takhle zobrazení textu

Co takhle zobrazení textu oproti ověření identity přes OpenID?

Je připravené, jako spousta

Je připravené, jako spousta dalších věcí... A nejen OpenID :) Přijde to časem...

Stiny

Musim rict, se sluzba je to urcite zajimava, uz jen diky tomu, ze pastebin neni mimo IT verejnost moc znamej (spis vubec). Jenom mala poznamka k designu - ty stiny tam opravdu nesedej. Mozna je to nejaka chyba (Opera 9.6, linux, 1024x600) ale fakt vypadaj podivne. Jinak celkove to rozhodne neni spatny

Plaváček to rád uslyší... :)

Plaváček to rád uslyší... :) Jen prosím: Jaký stíny a kde, aby věděl...

Stíny vs Opera

Koukám na to v Opeře 9.62 (Win XP, 1280x800) a stíny vypadají stejně jako ve Firefoxu. Jedině snad moje osobní zmatenost ze stínu vpravo pod textarea. Vzhledem k těm ostatním mi tam nesedí :)

A hloupý dotaz. Náhled textu včetně formátování je v plánu?

Stíny

Ty stíny u poštovních schránek vypadají dost divne, u té vysoké začíná stín až nad černým podstavcem a u té menší začíná stín ještě dříve než začne schránka.

Co je Clipboard.cz? Fakt

Co je Clipboard.cz? Fakt nějak nevím, co si mám o tom myslet. Oceňuji pěknou doménu i schopnosti vývojáře, vypadá to snad i dobře, ale k čemu to je?

TO bych potřeboval trochu vysvětlit a možná, když to pochopím, tak bych to mohl i někomu doporučit. Když chci ale někomu "ocitovat text", tak mu ho přímo pošlu mailem, přes ICQ, AIM,... včetně linku na originální stránku?

Nebo tady jde o něco skrytého, co mi uniká?

1. Twitter. 140 znaků. SMSka

1. Twitter. 140 znaků. SMSka dtto, telefon taky.
2. "Originální stránka" nemusí vždy být to nejlepší řešení... "Je to na stránce blablabla, asi v polovině, začíná to slovy Pokud se nemýlím - vidíš? - Tak to a následující dva odstavce, ten za tím ne, ale plus pak ten další odstavec je přesně to co bych k tomu chtěl říct!"
3. Poslat do diskuse delší ukázku zdrojového kódu taky nebývá vždy ideální řešení - nikdy nevíš, jak ti to diskusní engine "rozláme"... Tady pošleš a řekneš: "Z téhle ukázky je to vidět, pro tebe jsou důležitý řádky 20-24, tam jsou parametry..."

Twitter nepoužívám, ale když

Twitter nepoužívám, ale když chci někomu poslat kus kódu, tak Ctrl-C/V do okna v ICQ nebo v AIMu, příp. do emailu bohatě stačí, příp. doplním ještě linkem na originální zdroj.

Je to ale asi podobné jako s tím používáním osvědčených mezinárodních služeb na zkrácené URL místo českého "jdem.cz", že :-)

www.tinyurl.com
www.pinurl.com
www.snipurl.com
www.swiftyurl.com
www.rubyurl.com
...

Nic proti ničemu, je to jen o tom plýtvání času schopných vývojářů :-)

No a já Twitter používám.

No a já Twitter používám. Takže se jen ujistím: DPL znáš? :) Aneb používejte si kdo co chcete, já si to udělal pro sebe, ale pokud se vám to líbí, můžete to použít taky.
 
Ostatně: Proč dělat Bloguje, když tu je Blogger.com? Proč vůbec cokoli dělat, když to někdo jistě někde udělal. Proč vůbec mít "českej web"...? :) Ale to už jsme probírali a nikam to nevede, než k poznání, že máme rozdílný názor. :)
 
PS: Pošli mi po ICQ tohle. Nebo aspoň HTML kód tak, aby ho ICQ nezprasilo. :)

Ty to nechápeš

Jsi schopný vývojář a plýtváš svým časem zatímco předsedáme EU. Nic horšího jsi už nemohl provést. ;-)

Pravděpodobnost, že někdo

Pravděpodobnost, že někdo bude potřebovat vzorce z ukázky poslat přes ICQ se limitně blíží nule.
Pokud budu někomu podobný vzorec vysvětlovat, tak to bude buď z oka do oka nebo minimalně z ucha do ucha. Co myslíte, že bude rychlejší? Vysvětlit vzorec po telefonu nebo se naučit mimetex?
A když už mají oba přístup k internetu, tak si ty vzorečky mohou poslat mailem, takže smysl služby mi uniká, přesto držím palce a přeji úspěch!

Pravděpodobnost, že by chtěl

Pravděpodobnost, že by chtěl někdy někdo psát svůj deníček veřejně je téměř nulová. Takový nesmysl nemá šanci na úspěch.
---
Poslat zprávu SMSkou na web, aby si ji mohl každý přečíst? Něco takového nikdy nikdo nebude potřebovat.
---
K čemu ICQ, když mail funguje víc než dobře.
---
atakdále. Nechal bych to plavat, oni už lidi využití najdou! ;)

Vyzkoušel jsem funguje

Testnul jsem a vše jde skvěle. Odkaz na twitter s úryvkem textu, skvělý nápad. Asi začnu twittovat básně :-). Díky.

Paráda

Skvělá služba, moc se mi líbí. Hlavně v použití s Twitterem. :) Vzhled taky líbivý. Jen tak dál!

Příjemná věc...

Zatím jsem nic takového nepotřeboval, ale když na to tak koukám, tak mne hned napadá, co s tím půjde provést :o) Vše funguje jak má, jen při vložení do schránky (přes odkaz nad tím zdrojákem u http://www.clipboard.cz/6fk) je v potvrzovacím dialogu zmršená diakritika (Internet Explorer 7). Když se teda mají hlásit chyby...

Opraveno, díky

Opraveno, díky

Omezení počtu zobrazení

Vyzkoušel jsem omezení v počtu zobrazení a výsledný počet možných zobrazení je o jedna menší. Tzn. když zadám 1 zobrazení a po vygenerování adresy jsem přesměrován na výslednou adresu, tak už je "vypršelá".

Jo, takto je to jen při použití hesla - nechá mě to zadat heslo a oznamí konec platnosti.

Opravím...

Opraveno, díky...

Teď zase bez hesla je to o

Teď zase bez hesla je to o jeden víc... :) Zadám dva a můžu zobrazit třikrát.

Aha, už vím... :) Opravím,

Aha, už vím... :) Opravím, ale až zítra
---
Update: Opraveno

Mrtvé odkazy

Počítám, že problém s množstvím kombinací není, ale stejně - Co se děje s odkazy, které vyprší? Bude prostě spousta "clipů" jen oznámením o vypršení? Nebo se časem znovu použijí?

Nepoužijí. Budou expirované.

Nepoužijí. Budou expirované. Vzhledem k tomu, že URL je jen trošku "zašifrované" pořadové číslo by nějaké vracení starších do oběhu nebylo zrovna triviální (a ani žádoucí...)

PALEC NAHORU

Arthure, nepatřím sice mezi cílovou skupinu uživatelů nové služby, ale líbí se mi po všech stránkách (nápad, provedení, styl). Ten palec nahoru je hlavně za to, žes to dotáhl do konce!

Do konce? Ani zdaleka! Jsem

Do konce? Ani zdaleka! Jsem teprv na začátku.

uplne si zapomnel rict, ze o

uplne si zapomnel rict, ze o tom vysla informace na 30m :-)))

Ale tvou reakci jsem

Ale tvou reakci jsem zmínil... :)

Výborná služba

Myšlenkou veřejného publikování textů pomocí na autorovi nezávislé služby se zabývám po dva roky. Tehdy jsem pochopil, že pro několik zajímavých nesouvisejících článků není potřeba vydržovat si blog, jehož nevýhodou je odsouvání článků do zapomnění. Jelikož jsem žádnou takovou služby neznal (snad jen jottit.com, ale to je spíše wiki), pohrával jsem si s myšlenkou, že bych se snad do něčeho takového mohl v budoucnu pustit sám. Proto jsem velmi rád, že už je to hotové, v češtině a že v tomto nápadu nejsem osamocen.

Plnou sílu však tento systém dostane až v momentě, kdy bude mít autor nad svým příspěvkem kontrolu: v editaci, mazání, náhledu před odesláním a změně parametrů.

Jinak povedený design odvádí návštěvníka od samotného článku, takže se mi strašně líbí přepínač do textového výstupu.

Několik nápadů:

1) Přihlášení k editaci by mohlo být kromě OpenID i přes e-mail. Při vytváření článku by autor připsal e-mail a při pokusu o editaci by se ho služba na něj zeptala. Pokud by odpovídal (MD5), tak by se na něj zaslal jednorázový odkaz k editaci, řekněme platný po jeden den. Autoři by tak nepotřebovali žádná hesla ani registraci.

2) Volba "Souhlasím s Pravidly použití" a "Použít Texy!" by se mohla zapamatovat pro příště (cookie). Osobně bych asi souhlas řešil poznámkou u odesílacího tlačítka (něco jako "Uložením textu souhlasíte ...").

3) Odkaz na Twitter bych tam dal jako volitelný.

Nalezená chyba:

Při použití přepínače pro textový režim se ignoruje schválená doba / počet platných pokusů a lze tím tedy vyvolat již nefunkční články.

Přidávám se ke gratulantům. Bude-li v plné verzi možnost editace příspěvků, budu Clipboard.cz rád používat. Dobrá práce.

"Myšlenkou veřejného

"Myšlenkou veřejného publikování textů pomocí na autorovi nezávislé služby" jsem se zabýval před šesti lety a bylo z toho Bloguje :)) Ne, vážně:
 
Editace, uživatelské účty atd. tam jsou, připravené na "druhou vlnu novinek". Plaváček může potvrdit, že to menu bývalo podstatně košatější, když to zkoušel :) Nakonec jsem zvolil tento postup, takové "pomalé přivykání". Už tak je dost práce s vysvětlováním "k čemu to je", tak ještě vysvětlovat "proč se mám registrovat?" by bylo moc najednou.
 
Jednorázové či dočasné odkazy na editaci jsou zajímavá myšlenka, popřemýšlím jestli je to tak zajímavé, aby to případně nahradilo celý systém uživatelských účtů.
 
Zapamatování voleb via cookies by šlo a nebylo by to nic proti ničemu, tak asi ano. I souhlas odesláním by šel.
 
Odkaz na Twitter volitelný? Proč? Je to služba, která služí především jako zkracování textů a následné poslání na Twitter! :)
 
Chybu upravím.
 
Díky za nápady i report!

Pár drobností

Pokiaľ sa snažím pastnuť nejaký príspevok bez zapnutého JS, tak mi to vypíše

Nonce test failed

Ďalšou drobnosťou je to, že pri matematických vzorcoch nefunguje ?text -> http://www.clipboard.cz/9yk?text (možnosť zobraziť si kód tých vzorcov) - pri písaní práce v LaTeXu by sa to hodilo - človek to nemusí pracne prepisovať :-)

Ďakujem za službu, už by to chcelo len plugin do ViMu na automatické odoslanie priamo z editoru... Nemá to už niekto spravené (a je ochotný to poskytunúť?)

Nonce test... ano, já vím...

Nonce test... ano, já vím... otázka je, jestli povolit přístup bez Nonce, nebo jestli vyžadovat zapnutý JS. Obojí má pro i proti. Uvidím podle toho jak se to ukáže po pár dnech provozu.
 
Text u matematiky jsem nedomyslel, pravda... měl jsem zato, že zůstane uložen v "originále". Budu se muset pořádně podívat, jak to tam je a kudy to chodí... :)
 
Plugin do ViM-u není, ale Stařenka udělal shellskriptík (v další porci novinek bude), tak by to mohlo být už jednoduché... :)

Výborná služba, díky!

Výborná služba, díky! (Vzhledem k vyšší koncentraci ironie v článcích i komentářích na tomto webu dodávám - vážně.)
A http://pastebin.com/ znáte? Mají tam jednu zajímavou možnost - upravování a diffy mezi upravenými verzemi. Chystáte to též? :)

Upravování asi ano, diffy a

Upravování asi ano, diffy a verzování jen kdyby byl opravdu zájem.

RESUMÉ

Děkuji všem za reakce, tipy a návrhy. Chyby jsem, jak to šlo, opravoval a Plaváček dělá na nějakých úpravách exteriéru. Takže co se z diskuse vyvrbilo?

- Vzorce. Už jsou.

- Podpora programovacích jazyků

- zvažuju zda nezkusit Geshi místo JS zvýrazňovače

- Zobrazení na OpenID - nejasná funkce, asi ne.

 

Co bych rád udělal co nejdřív (=dneska, zatímco předsedáme EU):

- Náhled před odesláním (hotovo, Plaváčka poprosím, ať to nějak pěkně graficky pojme)

- Zapamatování volby "texy" a souhlasu (hotovo)

- Oprava chyb v textové verzi (nerespektuje expiraci, nezobrazí math výrazy) (hotovo)

 

Věci "do konce týdne":

- Editaci (buď pro přihlášené nebo na základě mailu s editačním odkazem)

- Desktop klient (bude asi potřeba snížit nároky, .NET 3.5SP1 je asi příliš)

- Podrobnější návod ("Jak zapsat zdroják?", "Jak zapsat matematický výraz?") - zde je vítána pomoc kohokoli, kdo vládne češtinou a kdo dokáže mluvit jazykem srozumitelným uživatelům...

Mě fascinuje, jakým tempem

Mě fascinuje, jakým tempem každou takovou službu rozšiřuješ a implementuješ novinky. Jak na běžícím pásu.

Jinak jak čtu tady ty komentáře, vidím dobrý potenciál i pro zmíněný pastebin.cz, který by mohl fungovat o dost specifičtěji pro úzké skupiny programátorů.

To tempo je jasné: Musím toho

To tempo je jasné: Musím toho stihnout co nejvíc, dokud mě to baví. Jak mě přejde elán, zas měsíc neudělám nic...

cl1p.net

Dovolim si pridat odkaz na zahranicnu konkurenciu http://cl1p.net - pouzivam k spokojnosti uz niekolko rokov.

Mám rovnou vytáhnout svůj

Mám rovnou vytáhnout svůj seznam služeb, na které jsem narazil, které dělají plusmínus něco podobného a které to dělají jinak, než to vyhovovalo mně, nebo tu budou dál jednotliví kolemjdoucí chodit a říkat: "A já znám ještě tohleto..."? ;)
 
Ano, cl1p  je jedna z těch služeb, které jsem si při nejlepší vůli nezapamatoval.

Ak mam pisat uprimne, podobny

Ak mam pisat uprimne, podobny zoznam by sa hodil :)
Som najvdacnejsi na svete, ked v komentaroch k nejakemu clanku o zaujimavej sluzbe, aplikacii ci hocicom inom, najdem kopec suvisiacich odkazov a mozem tak lahsie dohladat to, co prave mne najviac vyhovuje. Kazdopadne to asi nemozem cakat od autora aplikacie :p

Nevidím v tom problém. Jen si

Nevidím v tom problém. Jen si musíte počkat, protože odkazy mám rozstrkané všude možně. :)

Pochvala

Musím pochválit kvalitní práci. Já TAKY znám spoustu podobných služeb, ale rozhodně ti nebudu říkat "why reinvent the wheel"... Můj názor je ve vývoji by se nemělo nikdy ustat, pokud někdo říká proč to nedělat, když něco podobného už existuje mi přijde směšný a hloupý... stagnace vede k úpadku... kdo ví co z téhlé příjemné služby vzejde? Možná nic, ale možná taky něco, co budu rád používat.

Jo a ta DPL nemá chybu, nasmál jsem se dost (v dobrém slova smyslu).

Vlastní adresy

Mrkl jsem na zmiňované stránky cl1p.net a je tam jedna zajímavá funkce - možnost zadat vlastní url. Nic takového clipboard.cz nechystá?

:) A to je další funkce, co

:) A to je další funkce, co je připravená. Schválně jestli někdo přijde na tu poslední, co chystám. :)

Jenom taková drobnost.

Jenom taková drobnost. Kdybych chtěl zístak klíč k API, tak to po mně chce, abych zaškrtl, že souhlasím s podmínkami. Možná jsem špatně hledal, ale na celé stránce jsem nenašel odkaz na stránku s podmínkami.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.