Cloud server jako blog server

Kategorie:

Už jste četli můj oblačný seriál na Zdrojáku? Dnes další díl, tentokrát i s novinkou.

Inu, povolila mi ostražitost. Leckdy horší, než když povolí svěrač...

U minulých článků jsem se nechal ukolíbat tím, že ohlasy byly příznivé a dotazy k věci, takže jsem zapomněl na přesvědčení "nečíst komentáře" - a prásk kozu do vozu!

Mám se prý vrátit na svůj Twitter (David mi tam drží místo), protože jsem povrchní novinář (sic!), který viděl slovo "Cloud" v obchodním názvu "Mosso CloudServers", a tak je to prý pro mne cloud server a bastafidli, a přitom jen v Mosso plácli buzzword nálepku na úplně obyčejný VPS, a tím získali oslavné ódy na zcela nevýznamném serveru.

Hledal jsem, i v takhle zjevně averzivní reakci, nějaké jádro, něco, čeho bych se mohl chytit a zjistit, jestli jsem nenapsal opravdu nějakou pitomost. Jádro jsem našel. Bohudík, pitomost jsem nenapsal, jen mi byla připsána. Psal jsem o "CloudServers", což je obchodní označení, a dotyčný ignoroval zbytek informací o dalších službách, zaměřil se pouze na CloudServers, neshledal v tom rozdíl proti VPS (i když tam je), a rozhodl se, že mě v tom vymáchá, pravděpodobně proto, že jsem mu nesympatický (což by mě potěšilo).

Nebýt té vylité žluči okolo, tak by to byl prostý komentář od člověka, co nepochopil. To se stane každému. Jen někteří ale dokáží nepochopit, a ještě si v tom přešlápnout. Čert ví, odkud dotyčný komentátor přišel, takže jsem mu nemohl napsat, kam se má vrátit... Tedy - mohl jsem mu napsat, kam má jít, ale nejsem si jist, že by se zrovna vracel. I když... :)

Ale to je jen banalitka.

Víc mě zaujal výsledek ankety. Tak trošku jsem podobný výsledek čekal. Koresponduje i s prvními dvěma komentáři - na jednu stranu lidem není jasný rozdíl mezi existujícími službami typu dedicated server či VPS a serverem v rámci cloudu, na druhou stranu jsou "otrávení" z "buzzwordu"...

---

Ono je to jako u blogů, sémantického webu, webu 2.0 a dalších podobných termínů. Vznikly jako rozlišovací pojmenování pro něco, co se taknějak tušilo, ale bylo to potřeba uchopit, aby se s tím líp pracovalo. Před pěti lety jsme slýchávali, že někomu "už leze ta blogománie krkem" a jiní zase "nechápali, co ten blog je, když to je vlastně úplně obyčejná osobní stránka". Dtto s dalšími termíny.

Dneska se situace usadila, blog se docela dobře etabloval jako označující pojem (byť dosti volný) a celkem slušně koexistuje vedle osobních stránek, no a slovo se ohladilo používáním do podoby, kdy je docela běžné.

A totéž nás čeká i s "cloudem". Ještě tak dva, tři roky hostilních reakcí, a pak si na něj zvykneme úplně stejně, jako jsme si zvykli na ostatní formy hostingových služeb.

Do té doby bych ale asi měl zase přestat číst komentáře.

Komentáře

Nikdy ses mi nepochlubil, že

Nikdy ses mi nepochlubil, že Twitter je tvůj!

Máme ho teď napůl...

Máme ho teď napůl...

Takže Ty seš teďkonc novinář,

Takže Ty seš teďkonc novinář, jo?

Kdo píše do novin je přeci

Kdo píše do novin je přeci novinář, ne? Dyk je to jasný! (Taky mě to pobavilo...)

Případně no-viník!

Případně no-viník!

roztomily komentator :) jinak

roztomily komentator :)

jinak ad buzzwords - to je opravdu hloupe, a taky to na sobe pozoruju. obcas jsem tak alergicky na nejaky (margentingem zprofanovany) buzzword, ze k produktum s jeho nalepkou citim od zacatku nelibost, i kdyz jsou treba fakt fajn a uzitecne. a lepsi to nebude :)

bruce schneier

ako na ranu prisiel clanok od brucea schneiera o cloud computingu, ktory napisal par dni dozadu. prave tam rozobera tento buzzword ako aj historiu celeho cloudu. odporucam precitat

http://www.schneier.com/blog/archives/2009/06/cloud_computing.html

Plusmínus totéž jsem četl

Plusmínus totéž jsem četl postupně o: Internetu, webu, internetových obchodech, freemailech, hostingových firmách, Google, weblozích, online aplikacích, Webu 2.0 a naposledy teď o OpenID. Nepřipadá mi to ani jako "rozebrání buzzwordu", ani jako "historie cloudu". To, že zmiňuje, že nejde o nic nového (jasně že ne, platba za strojový čas je starý dobrý koncept), tomu se nedá říkat "rozebrání historie". :)

a ako sa tomu da povedat?

a ako sa tomu da povedat? kedze sa jedna o starsi koncept = historia. tym ze ju postupne prechadza = rozoberanie. alebo mas o tomto spojeni inu predstavu? kazdopadne, na tom nezalezi. proste to tak nejak sadlo, ze to napisal par dni pred tebou. ja s tebou samozrejme suhlasim, mne sa buzzwords pacia, pretoze jasne pomenuju to, co nevyhovovalo pomenovanemu. to ze su tie nazvy trosku iritujucejsie je samozrejme zamerom, aby bili do oci.

Já tam nenašel rozebírání

Já tam nenašel rozebírání historie. Pojďme si tu pasáž s historií přeložit (hype překládám jako "mediální masáž", OK?):

 

Pokud věříte mediální masáži, tak v cloudech je budoucnost.

Ale, masáže stranou, cloudy nejsou nic nového. Je to moderní verze sdílení času z 60. let, které bylo opuštěno s nástupem osobních počítačů. To je totéž, co celou dobu dělal Hotmail a Google a jejich sociální sítě, služby vzdáleného zálohování nebo společnosti na vzdálené filtrování mailů jako MessageLabs. Libovolný IT outsourcing - infrastruktury, bezpečnostního monitoringu či vzdáleného hostování - je forma cloud computingu.

Starý model sdílení času vznikl proto, že počítače byly drahé a náročné na údržbu. Moderní počítače a sítě jsou mnohem lacinější, ale stále náročné na údržbu. Jak se sítě zrychlovaly, bylo zase snazší nalézt někoho na těžkou práci. Výpočetní výkon se stal pomůckou; uživatele víc zajímá výsledek než technické detaily, které tak mohou být upozaděny.

Ale co bezpečnost? (...a blablabla o bezpečnosti)

 

Tomu se fakt nedá říct "rozebrání historie". To je maximálně tak "letmá zmínka", ale mnohem spíš klasický boj proti buzzwordu metodou "To není žádná novinka, to už tu bylo dávno, tak abyste se z toho nezbláznili..." Sorry.

nuz, volaj to ako chces. pre

nuz, volaj to ako chces. pre mna to bolo rozobranie historie, aj napriek tomu, ze je to bezna argumentacia proti buzzword. ano je, to mas pravdu, ale proste sa v nej vzdy pouziva rovnaka taktika. "jedna sa o koncept starsieho data, niekto davnejsie uz s nim priesiel, zmienka tu, zmienka tam, dokaz tu, dokaz tam". ja to povazujem za historiu (kedze je to starsieho data) a tym ze sa snazi v tom nieco najst, tak je to preberanie, sturanie, alebo uz cokolvek. mame asi iny nazov pre taketo veci, ja sa vsak nechcem natahovat o slovicka.

Asi tak: Četl jsem, nepřišel

Asi tak: Četl jsem, nepřišel mi nijak úžasný. Věnovaný především otázkám bezpečnosti, stejným otázkám, co jsou už rok pokládány a odpovídány. Ergo: Nic nového. To je celé. Pro mne nezajímavý článek, tak.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.