Drazí kozovrazi

"Proč o našem komunitním projektu novináři nepíší?! Jsou to totiž prodejní lumpové, svoloč - a navíc nepřejícná!" aneb Co takhle se trošku snažit?

Celé to začalo článkem Přestaňte zabíjet česká kůzlátka, páni novináři. Napsal ho Pinky, což je, jestli jsem to pochopil dobře, člověk spojený se serverem Jabbim. Jabbim je, pokud to nevíte, nějaký poskytovatel Jabber služeb, což je něco jako ICQ, ale free, jasný? V článku se autor pohoršuje nad tím, že české magazíny, jako třeba Lupa a Živě, nepíší o českých projektech, ale ze změny loga na Google mají týden bonanzu a téma na hlavní stránku.

Pinky dokonce zmínil některé ty malé projekty - tedy kromě Jabbim například Jdem.cz či Twio. To je velmi dobře, že to zmínil, a ještě se k tomu vrátím.

Celou nosnou ideu článku celkem přesně shrnul Martin Hassman do jednovětého vzkazu českým IT novinářům: "Vždy když onanujete nad zahraničním projektem, bůh zabije jedno české nešťastné kůzlátko"

Tak.

Na zmínku reagoval Marek Lutonský z Živě, a po Markovi přidal svoje i Patrick Zandl z Lupy. V zásadě vysvětlují, že píší o věcech, které jsou nějak zajímavé nejen z hlediska jejich tvůrců, a že nemají síly, kapacity a vůbec ani prostor na to, aby prosívali český web a přednostně psali o českých službách, takže pokud česká služba není zrovna něco od Seznamu nebo za tím nestojí nějaký velký investor, tak se o ní zkrátka nepíše. No a pokud mají provozovatelé dojem, že by se o nich psát mělo, že si to prostě zaslouží, tak že je fajn poslat třeba tiskovou zprávu.

Což vzbudilo přímo orgie pozoruhodných myšlenek v reakcích, z nichž vyplývalo, že novináři jsou jen líná banda budižkničemů, a "co vlastně chcete, abychom si ty články psali sami?" Celá diskuse je taková poměrně jednoznačná - všichni vědí, že Jabbim potřebuje, aby se o něm psalo, ale snaží se vyvolat dojem, že nebýt Jabbimu a dalších podobných projektů, tak noviny ztratí "právo na existenci" a přijdou o smysl bytí. Napřiklad: "Zásadní problém je to, že jste nepochopili, že JÁ radím VÁM, jak se máte chovat a že máte konečně začít pracovat. Jinak vymřete." Nebo: "Pakliže Jabbim má pomáhat novinářům, uživatelé musí pomáhat Jabbimu." (sic!) - to jsem třeba vůbec nepochopil. Jak má Jabbim pomoct novinářům, a proč to je podmíněno pomocí uživatelů Jabbimu?

No, každopádně, v tuhle chvíli se pořád ještě perou... :)

Rád bych k tomu ale dodal svoje. Protože a totiž!

Když jsem udělal Bloguje, nebyl čas se o PR nějak starat. Jediné PR, které bylo, bylo to "virální" v blogosféře - zkrátka stačilo pustit pár komentářů u "významných bloggerů" a napsat o tom pár článků na vlastní blog, a uživatelé přišli.

Když koupil Bloguje nynější provozovatel, zastával podobný názor jako Pinky: "Nebudeme se podbízet, naše kvalitní služba si své uživatele najde i bez PR v novinách". A tak o Bloguje občas někdo napsal, když psal cosi o blozích, a ve firmě jsme z toho měli obrovskou radost a ředitel to bral jako potvrzení teze o "nepotřebnosti PR". Ano, věřil jsem tomu taky.

Naštěstí jsem brzy pochopil svůj omyl (na rozdíl od provozovatele chtělo by se napsat, ale to je jiné téma na jinou diskusi, do které se nebudu pouštět).

Pochopil jsem, že bez PR můžete mít službu jako víno, ale když o ní nikdo neví, tak o ní nikdo nebude psát. A jak se o ní asi ten novinář dozví?

A teď se vrátím k tomu, co jsem zmínil dřív. Ano, byl jsem nakrknutý, že Lupa nezmínila Jdem.cz v článku o nějakém českém zkracovači. Plno PR žvástů, ale "novinářská práce" veškerá žádná - třeba jako "zasazení do kontextu". Na to téma jsem si tehdy vyměnil názory s Davidem Antošem...

Já si totiž taky myslím, že by novináři měli být ti, kdo za informacemi jdou a nečekat, že informace přijdou za nimi. Taky si myslím, že by lidi na silnicích měli jezdit opatrně - přesto se ani jedno z toho neděje. Můžu klnout světu, ale nijak si tím nepomohu.

Nakonec jsem svůj postoj přehodnotil. Stále si myslím, že by novináři měli být ti, kdo za informacemi jdou - ale přijal jsem jako realitu, že to nedělají. Čistě pragmaticky jsem se pak sám sebe zeptal: Co mi pomůže víc - konstatovat, že realita je smutná a novináři nejsou ideální, nebo si tu sebepropagaci napsat?

Takže jsem tu zprávu o Jdem napsal.

Nenapravitelný idealista může hodit kamenem, že jsem zaprodal přesvědčení a přistoupil jsem na jejich hru. Že jsem se v předklonu podbízel... že jsem chválil zboží, které se přeci má chválit samo... že jsem podal prst té zlé komerci, ohnul hřbet...

Nechť nenapravitelný idealista vrhá a věří, že svět se otočí kolem jeho přání. Nechť věří, že - slovy Filipa Rožánka - když bude onanovat nad českým kůzlátkem, tak Bůh zabije zahraniční projekt!

... místo toho, aby třeba napsal vlastní článek a šířil ho mimo "novinářské sítě", když je má za tak prohnilé, líné a neschopné!

---

Mimochodem, proč jsem od Pinkyho nečetl na Lupě ani na Živě článek o tom, co to ten Jabber vlastně je, proč ho používat, kdo by ho mohl používat...? Jistě by za to i nějakou tu pětku dostal. Je to snad přílišné zaprodání a zrada ideálů? Pokud ano, tak tedy nezbyde, než fňukat nad chcíplýma kozama. Ale ta kůzlátka nezabíjejí novináři. Kůzlátka většinou chcípají hlady kvůli hrdosti jejich autorů, co věří, že jim přeci někdo to žrádlo donese!

Komentáře

Konec dobry, vsechno dobre

U Lutonskeho, komentar c. 68 to nastesti rozsekl na pravem miste :-)

Arthure

Výborne si to zhrnul. Ty máš proste talent sformulovať moje súčasné, minulé aj budúce názory tak dobre, že už vlastne ani nemám čo dodať. ;-) (a to myslím vážne)

Názory

Jo, jo, souhlas. Dokoce když chci zjistit, jaký mám na něco názor, jdu si přečíst Misantropa ;-)

A já zas když chci vědět,

A já zas když chci vědět, jaký mám mít názor, tak jdu a čtu Romana. V tu chvíli se ve vesmíru vytváří časoprostorová smyčka a trhá jemné předivo příčin a následků na sračky. Pokud máte pocit, že svět je zmatené místo, je to důsledek tohodle toho! Zkuste pro uklidnění pít vodu nosem, nebo si v duchu dělte trojciferná čísla. Nulou.

:-)

Arthure, momentálne píšem svoje názory na Twitteri ako Dmagician. Doména filantrop.info už bola obsadená ;-)

Totálně mimo mísu

Ta přebytečná čárka v prvním komentáři mě vedla k dlouhému zamyšlení, jestli je "U Lutonského" nějaká nová kletba (něco jako "U Tutatise").

Není to kletba, ale rozhodně

Není to kletba, ale rozhodně by měla být! To by znělo: "U Lutonského, zase zabili jeden český projekt! Ty parchanti!" :)

Pinky má bod :)

Ať už to byl záměr či ne, o Pinkym / Jabbim se píše a u mě má bod. Dokázal rozvířit diskuzi a VÍ se o něm.

Ví se to o něm dneska. Dneska

Ví se to o něm dneska. Dneska si lidé zjistí, co to je za kuriozitu - příští týden to zase zapomenou, zahlceni záplavou dalších kuriozit, a za čtrnáct dní pes neštěkne. Za měsíc se bude říkat: "Jabbim? Nevím... Jo to je ten jak se hádal s Lutonským vo ty podřízlý kůzlata?!" Myslím si, že Pinkymu nešlo o TENHLE druh popularity, že jeho projekt není založen na vytěžování krátkodobých efektů.

Tohle ale mohl být dobrý

Tohle ale mohl být dobrý start, i když určitě nechtěný. Jestli teď na Jabbim začnou aspoň trochu dělat PR, dnešek jim mohl pomoci. Večer už třeba vydali tiskovou zprávu. Teď jen doufat, že před každou další nebudou potřebovat, aby do nich lidé celý den kopali :)

(Zkoušel jsem se sem po nějaké době přihlásit pomocí OpenID, a jen mě to utvrzuje, že to není technologie pro lidi. Pak jsem si ale všiml záložky Windows Live Identity a šlo to na první pokus.)

Třeba jen dělali Zagorku:

Třeba jen dělali Zagorku: "Ne, nenapíšeme TZ! Ne a ne a ne! Fakt ne, nepřemlouvejte nás! Nic vydávat nebudeme! Ne, nemá to smysl, opravdu ne... Nebo myslíte že by...? Ale ne, nevydáme TZ! Ne a ne a ne! Anebo... tak teda když jinak nedáte, tak teda dobrá... ale jen kvůli vám, jasný?! Výjimečně!"

Live ID

To vypadá, že už jsme 2 uživatelé v ČR, co používají Live ID pro přihlašování. Vzestup o 100%!

to je sprostá lež

Windows Live ID prokozatelně používá nejméně 12 lidí, rADo, pan Waic z Živě a ten človíček z této diskuse,(12 protože jeden rADo je za deset obyčejných pičmulínků pozn. pro matematické fašisty)
ale asi to bude ještě víc protože celá redakce živě musí povinně používat to microsoftí ICQ a ten program možná používají i nějací lidé z českého MS

:)

Však to taky dalo práce, aby

Však to taky dalo práce, aby to pokračování vůbec bylo. Celý den několik lidí v podstatě prosilo, aby aspoň pustili nějaké informace, které by šlo zveřejnit... :)

jj

S Pinkym jsem kdysi dávno mluvil. Ptal se mě, zda nechci zpropagovat Jabbim. Říkal jsem mu, že když si -on sám- napíše článek, zdarma mu jej uveřejním. Od té doby nic :-) A není to první ani poslední případ, těch projektů, které chtějí propagaci, ale nejsou ochotni napsat článek, je hromada...

To mi něco připomíná…

Taky jsem s Pinkym nedávno komunikoval. Měl zájem o nějaký vývoj a úpravy UI. Když jsem projevil zájem a udělal si na něj udělal čas, tak už se víc neozval. Asi celkem signifikantní, zdá se.

Když jsem tedy nakonec včera

Když jsem tedy nakonec včera večer na Živě něco vydal, doufal jsem, že už bude klid. Jenže už ho zase mám v diskuzi: http://mareklutonsky.blog.zive.cz/2009/05/mila-nestastna-kuzlatka/#comme...

I když s ním včera byla legrace, vážně jsem se snažil pomoci a poradit, co mají dělat, aby si jich média všímala. Stejně jako ostatní z branže. Jenže před tím bylo špatně, že o nich nepíšeme, teď je špatně, že jsme napsali. A ještě slibuje jakousi dohru.

Nechápu ho, ale příště bude nejlepší Jabbim ignorovat. Čtenářsky to není příliš zajímavé téma, a ať uděláme cokoli, nakonec nám za to stejně vynadá.

Jak je vidět, tak stále

Jak je vidět, tak stále neumíte jednat s lidmi, co vám poskytují služby zdarma! :) (Viz odkaz o pár komentářů níž) Ale pobavilo mě to, že Pinky zůstal věren svému přesvědčení a žádnou TZ nenapsal! Ne a ne a just ne!

čiastočne máš pravdu

Až na to že tú negatívnu publicitu absolútne nevedeli využiť vo svoj prospech. Chýba im odstup a keď vidím že to už robia 8 rokov tak ani veľmi nemám nádej, že sa to zlepší.

jabbim

Tak neviem ... ked vidim projekt ktory na strankach sam o sebe pise ze je "najoblubenejsi cesky / slovensky / best of the world cosik" prestavam mat chut rypat sa v nom dalej.

Pinkymu ať te koze zdechnó

Tož tutaj si počtite, co je ten Pinky za pazgřivca škaredého: O Icq a jabberu.cz trochu jinak - taký ozgúň by něl po čuni dostať a ne reklamu v magazínu.

Ale to je moc pěkný odkaz a

Ale to je moc pěkný odkaz a moc hezká diskuse. Původně jsem si myslel, že jen Pinkymu došla trpělivost, ale ta diskuse vypadá, jako by "ujíždění nervů" bylo jeho modem operandi... Každopádně za "Naučte se jednat s lidmi, kteří vám poskytují služby zdarma" velký dík, to vrhá na celý včerejší spor zcela nové světlo :)

Novináři si sice mají

Novináři si sice mají zajímavé věci vyhledávat sami, ale těch věcí je tolik, že se prostě ke všemu nedostanou ;) Nemyslím si, že by byli líní. A právě proto člověk musí vlastní projekty propagovat. Až na tuhle drobnost o novinářích s tím článkem plně souhlasím.

Četl jste ten článek celý?

Četl jste ten článek celý? Nejsme ve sporu... Navíc nikde nepadlo slovo "líný", aniž by bylo z kontextu jasné, že jde o ironii. Zkrátka o pozornost soupeří tolik zpráv, že si málokdo vůbec může dovolit ten luxus se jimi zabývat jen "napůl" a, třeba, polovinu času věnovat vlastnímu hledání. "Investigativní IT novinář" se totiž vystavuje riziku, že zatímco po týdnu práce vyšťourá jeden zajímavý projekt a napíše o něm opravdu hodnotný článek, tak zisk z takové zprávy bude tak malý, že si zkrátka nevydělá ani na slanou vodu.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.