Hoďte se do Gala

Psal se rok 94 či 95, já byl mladý rocker, poslouchal jsem Majklova strýčka, hrál jsem v rockové kapele... tak jak se mi tam vzala taneční hudba?

Seděli jsme po zkoušce v hospodě a hráli kulečník. Kecalo se, probírali jsme úpadek kultury, jak je to disko neskutečně tupé a řešili jsme, koho že bychom vzali na milost z toho "diskofilského kruhu". A nakonec z toho vypadly dvě jména. KLF a Gala.
Tehdy hrála rádia středního proudu takovou zvláštní hudbu. Buď styl, co jsme nazývali "zpoza rohu vyjde černoch s kazeťákem na rameni", nebo takové podivné písničky "a la Lambada". Nedalo se tomu utéct, hrálo to furt a všude a člověk ani nepoznával rozdíl (asi jako dneska: Je to Kryštof, Chinaski, Ready Kirken? Je to "nějaká česká kapela"!) No a v tomhle proudu zaměnitelných písniček jsem jednou zaslechl úplně stejné tuctuc, ale s unikátním hlasem.

No a právě na tenhle hlas jsem si vzpomněl v té hospodě. Povídám: "A co třeba Gala?" A Johnny (ne tenhle, ale náš zpěvák) povídá: "Jo, ta je zajímavá. A navíc je to i pěkná ženská!" On totiž Johnny měl MTV, takže ji i viděl.

Pak se mi nějak podařilo sehnat i další písničky a zjistil jsem, že ten hlas nebyla náhoda. Její "Nobody loves me enough to save me" mi zní v uších dodneška.

Když začal být internet k něčemu, tak jsem se popídil po informacích. Jednak jsem zjistil, že Gala fakt byla pěkná ženská (to měl Johnny pravdu), ale krom toho jsem zjistil i to, že Gala je její skutečné jméno (příjmením Rizzatto), žije v New Yorku (ale pochází z Itálie) a zpívala víceméně náhodou, hlavně prý tančí, dělá choreografii, fotografuje či režíruje. A taky jsem si přečetl její texty. Ani mě nepřekvapilo, že to není takové to tradiční "Mám ho ráda, šalala, moc se mi líbí, ou jééé, kamán bejby kiss me!" Zkrátka: Písničkářka, co nějak spadla do středního proudu, ačkoli hlasem, záběrem i textama patří jinam.

Pak jako by se po Gale slehla zem... Vypadalo to, že si užila své krátké zpěvácké kariéry v mládí a vrátila se ke skládání hudby a k choreografii. Dlouho o Gale nebylo slyšet, až jsem před pár lety při nějakém nostalgickém záchvatu zjistil, že Gala má nové video.

(Nemůžu si odpustit: Než jsem poprvé viděl Nenápadnou bloggerku, tak jsem si ji představoval - podle toho stylu psaní a dojmu, jakým na mne její blog působil - nějak jako Galu právě v tomhle klipu. Snad se ani jedna z nich nebude zlobit...) :)

Pak zas pár let nic, až teď na podzim vyšlo nové album "Tough Love". Slyšel jsem, a už to nějak není ono. Originální hlas zmizel, místo něj nastoupily všelijaké mašinky, jak kdosi poznamenal: "Místo jedinečné Galy je to zaměnitelný hlas, jaký má kdejaká pipinka v N.Y."

Ale nevadí. Třeba to další album v roce 2015 bude zase ta netuctová Gala. Už se těším.

 

Komentáře

na ja

Na jmeno tehle pani jsem uz uplne zapomnel, ale prvni dve zminene pisnicky se mi zaryly do pameti tak hluboko, ze si je obcas v dobrem rozmaru zanotuji. Dekuji za pripomenuti.

Díky za připomenutí!

Obvykle mě zde prezentovaná hudba nijak zvláště neoslovuje, ale tady jsem zavzpomínal opravdu rád, tohle byly moje oblíbené písně! (Asi si budu muset zase někde sehnat celá alba.)

ad Gala - je to tezke

ad Gala - je to tezke rozhodovani, ale myslim ze Nena je jeste o kus hezci ;)

A v jaké rockové kapele jsi

A v jaké rockové kapele jsi hrál a na co, jestli se můžu zeptat?

Díky za připomenutí....

Taky díky za připomenutí, úplně jsem na Galu zapomněl a teď si jí budu zase pouštět. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.