Jak jsem potkal Jak jsem potkal vaši matku

Seriál, který jsem tu zmínil v nadpisu, a který budu dál označovat jako HIMYM, jinak se upíšu, se v premiéře blíží k polovině páté série. Za týden, dva, taknějak, ho začne dávat Prima KEWL s českým dabingem. Tento článek píšu proto, aby ti, co začnou sledovat český dabing, věděli, že ten seriál je jinak FAKT dobrej, vtipnej a stojí za to.

Pokud se nemýlím, tak na Slovensku tenhle seriál s názvem "Ako som spoznal vašu mamu" poněkud... propadl. Přitom na ČSFD má 93% A určitě se budou divit i mnozí čeští diváci. Minimálně z té upoutávky (které by slušela hláška "KULTO ... wait for it ... SEROŠ!") by se mohlo zdát, že to bude něco příšerného.

Nic, uvidíme za pár dní.

Já jsem HIMYM potkal před dvěma lety. Během dvou dnů, odpolední a večerů jsem pak projel první dvě série a začátek třetí a byl jsem nadšený. Opravdu velmi nadšený. Ten seriál měl všechno, co jsem od něj čekal. Byl vtipný, nebyl v něm doktor, ostrov ani kosmická loď, a vůbec to celé připomínalo Přátele, akorát že to bylo mnohem lepší.

(Teď mám takový rituál: Před spaním si pustím Přátele od nějakého náhodně vylosovaného dílu a dva, tři díly dám, než usnu. Řeknu vám, co je to za díly: Buď se v nich Ross rozchází s Rachel, nebo v nich Ross začíná chodit s Rachel.)

Pokud jste HIMYM neviděli a chystáte se na to, tak dál nečtěte.. Opravdu ne! Většina dílů je založena na nějaké překvapivé pointě, a když vám popíšu hrubý děj, jako že se na to chystám, tak vám zkazím zážitek (pokud to nezvládne Univerzální Dabingový Hlas - jistě víte koho myslím).

--- Už jsou ti, co to neviděli, pryč? ---

Tak jo. První dvě série byly jednoznačně legend... ále co, my to známe, takže: Byly fakt dobrý. S výjimkou několika ojedinělých dílů byly tyhle dvě série fakt nezapomenutelné... Díly jako "příhoda s ananasem" nebo Swarley, nebo i díly se svatbou ("Hele, ta tvoje buchta se právě vyzvracela do koše" - "Jo, to je ... moje žena!"), které by normálně byly slzodojné až za roh, jsou tu fakticky perfektní. A nejen díky výrazným postavám a "chemii party", ale i díky vypravěčskému postupu.

Jenže...

Pak se to nějako zvrtlo. Třetí série začala poměrně slibně, bylo pár dobrých dílů ("Říkejme jí Blabla" - "Děti, strejda Marshal dělal... no... řekněme že jedl sendvič" - zlozvyky) a pak přišla stávka scénáristů.

Jo, myslete si co chcete, ale podle mne se to zvrtlo přesně tehdy.

Po stávce scénáristů se najednou začaly řešit pracovní věci! Vztahy na pracovišti! To, co do té doby sloužilo jen jako zpestření ("Barney, co vlastně děláš?" - "Áááále....") se najednou řešilo ob díl. Nebo vztahy. Může se Barney vyspat s Robin? A co na to Ted? Donekonečna se probíralo, co to s kým udělá a jak se ten kdo bude cítit, a na závěr dílů nebylo třicet vteřin, které obrátily všechno, co se odehrálo, naruby, ale třicet vteřin, kdy se za doprovodu jímavé hudby událo nějaké ponaučení.

A Stella! Božemůj, Stella!

Ve čtvrté sérii se stala Stella takovou Yoko Ono - totálně rozmr**la celou partu (řekněme "rozmršila") a seriál se začal potácet v nekonečných "Přátelovinách" - má mě ráda, nemá mě ráda, máte nás rádi, nemáte mě rádi, já se stěhuju k ní, přátelé jsou daleko... A práce.

Nebo Britney Spears. Řekněme si upřímně: Čtvrtá série byla TAK špatná, že tam i Britney Spears působila přirozeně, i když HRÁLA, nikoli samu sebe.

Nebo... Barney s rodinou!

NTKV!

Manželka ke konci odmítla nové díly sledovat. Že jí to už nepřipadá vtipný. Já koukal, já jsem srdcař. Na poslední dva díly jsem koukal o dovolené v USA a vím, že jsem se znechuceně odvrátil, když se objevila Stella. Hej, chcete mě zabít, scénáristi?

A šest dílů naznačovali, že Barney miluje Robin. Ach...

Začala pátá série. První díl jel linii předchozí série. Povzbudivé to moc nebylo. B a R spolu, no co to je? tedy - je to logické, ale už to je jiný seriál! Druhý díl solidní. Třetí najednou překvapil: Cože? Takové vzedmutí? Byly tam flashbacky, byl tam vtip, celá parta víceméně fungovala...

Čtvrtý díl někde u druhého. A pátý zase dobrý (Roadtrip... Sbohem, Jiskřičko...) - sice "něco o vztazích", ale fungovali všichni, a dobře.

A poslední tři díly? Dudy ("Chci snad po tobě, abys namalovana na strop nahé lidi?"), Barneyho rozchod a velkolepý návrat ("Potápěč" - chybělo jen: "Neopren up!")

Fakt bych to nechtěl zakřiknout, ale mám dojem, že se vrátila "stará parta" z prvních dvou a půl sezón. Stellí sezóna zůstane, doufám, zapomenutá. Konečně zase sedím u HIMYM a směju se nahlas.

Jak říká Pixy: Jako by se vrátil ten hlavní člověk po roce a půl, řekl: "No tak se podíváme, co se dá udělat", vyhrnul si rukávy a "nahodil to do koleje".

Tak snad to v té koleji vydrží. Škoda promrhaný čtvrtý sezóny.

Jo a - kultoseroš? To někdo na Primě nepřemýšlel, nebo naopak přemýšlel až moc, ne? Cílová skupina HIMYM nejsou dvacetiletí frikulíni, himbajs, to je pro lidi 30+... A myslím že nikdo přes třicet neřekne "kultoseroš". Komu tím prospějete?

Ale doufám, že české znění poslouží aspoň jako šláfseriál před usnutím.

Komentáře

Pár poznámek

Martine, o HIMYM by šlo dlouze diskutovat, ale mám pocit, že
a) Stellou to možná chtěli utnout
b) seriálu uškodila absence, dle mého názoru, v reálu těhotné Lilly
c) pátá série je opravdu bomba
d) sklízíme nyní ovoce scénáristické stávky, kdy chytří scénáristi psali do šuplíku a pilovali a pilovali.

K bodu b) jen dodám že byla

K bodu b) jen dodám že byla těhotná i Robin. Scénáristé před sebou měli tvrdý oříšek a poprali se s tím se ctí.

ad b) Nemyslím si.

ad b) Nemyslím si. Těhotenství - obě, Cobie Smulders (Robin) byla těhotná taky - maskovali a používali fakt kretivně dobře, tam bych takový problém nehledal.

ad d) na tom by určitě mohlo něco být. Ale rozhodnutí vykašlat se na nějaké vztahy a háelpéčka a vrátit se k původnímu více-crazy pojetí svědčí spíš o (znovu)výměně šéfdramaturga, hlavního scénáristy nebo tak něco.

Nahoď péřovku! Jako obvykle,

Nahoď péřovku! Jako obvykle, dabing zabíjí různé vtipy (suit up!). Cool vážně nechápu, číst umí v Česku drtivá většina lidí.

Právě jsem si uvědomil, že si nepamatuju skoro žádný scénky, a když jo, tak nevim ani sérii ve který to bylo...čas na repete všech sérií :-)

Nemůžu ale souhlasit, že to je 30+, protože mě to baví, a 30 mi nebude ještě hodně dlouho.

Souhlas

Nemůžu, než souhlasit - jen ty 20leté frikulíny sis mohl odpustit :) Tohle označení se týká snad teenagerů. Mně je 21 a s výrazem "kultoseroš" se skutečně neztotožňuju :)

Dovolím si odpovědět za

Dovolím si odpovědět za Arthura. Výrok "není to pro dvacetileté frikulíny" implikuje, že každý dvacetiletý je frikulínem úplně stejně, jako z výroku "viděl jsem velkého bílého psa" vyplývá, že každý pes je velký a bílý.

Dabing

Velmi pekne si vyjadril asi nazor vacsiny tych, ktori sleduju nielen tento serial v originalnom zneni, ze dabing v drvivej vacsine pripadov dopadne priserne.

Inak, ten ritual s priatelmi mam aj ja, teda zalezi od toho, aky uspavaci serial zrovna mam, ale aktualne su to tiez priatelia.

No a co sa tyka dabingu, prekladom sa prirodzene stratia naznacene vtipy, ktore sa len velmi tazko daju v nasom jazyku reprodukovat, i ked som uz parkrat zazil, ze dabing bol sity na lokalnu krajinu a tam kde sa dalo, boli vtipy mierne upravene, rovnako mena, atd. Bohuzial, to su skutocne len svetle vynimky.

U nas sa serial nechytil z viacerych dovodov. Chodil neskoro, alebo moc skoro, dabing bol priserny a este horsia propagacia. Uvidime, ako to dopadne u vas.

K vysílání na Primě - však už

K vysílání na Primě - však už bylo na čase. Je průšvih, že HIMYM do ČR přichází legálně až čtyři roky (!) po premiéře. A to máme prosím jednadvacáté století a žijeme ve svobodné zemi. S takovouhle ten svět nikdy nedoženem.

mozna se blyska na lepsi casy

Nova tento tyden zacina The Mentalist, v Usa bezi 2 serie, takze se docela pochlapila...

Se stávkou jsem měl přesně

Se stávkou jsem měl přesně stejné myšlenky. Dá se ovšem aplikovat na většinu seriálů které byli takto přerušeny. Buďto byla sezóna předčasně ukončena a tím zjednodušena zápletka, nebo jako u HIMYM druhá polovina nepříjemně odfláknutá.
Z vysílání HIMYM na české televizi nevím jestli mám být nadšený nebo naštvaný. Zatím převládá to druhé, vzhledem k dabingům předchozích seriálů. Musím stihnout co nejvíce přátel naočkovat anglickou verzí seriálu dřív než začnou vysílat tu českou :]

Mimochodem postavám v seriálu je kolem 28 let (i když hercům je mnohdy více), tak si myslím že jeho sledování nepodmiňuje věk 30+, nepřehánějte to s tou fotrovostí :]

Ještě jeden seriál který potkal stejně úděsný osud (dabing ala Cool) je Family Guy (Griffinovi). Takový jiný humor, někdy ho sám nechápu, někdy naopak povedeně nekorektní narážky na černochy, náboženství, apod.. že se musíte divit jak to že seriál ještě nezrušili. Oni ho totiž už zrušili, dokonce 2x, v současnosti se ale opět vysílá a to už 8. série. Seriál je v originále samozřejmě velmi dobře namluvený a to z velké části samotným jeho tvůrcem Sethem MacFarlanem, který sám namluvil několik hlavních postav a to opravdu skvěle. Mimochodem není vůbec tolik podobný Simpsonům jak by se dalo na první pohled zdát.
Sledujete? :] *giggidy*

Stejní tvůrci

Zdá se, že tvůrci jsou pořád stejní. Viz např. http://www.imdb.com/name/nm0063215/filmoseries#tt0460649

Hehe, že je stejný jeden z

Hehe, že je stejný jeden z autorů, vůbec nic neznamená. Vůbec nic nemusí znamenat, ani kdyby bylo stejných deset nebo padesát scénáristů. Z toho mála, co jsem se o tvorbě amerických sitcomů stačil dozvědět, přinejmenším vím, že scénář není nikdy dílem jediného člověka (ten údaj "padesát scénáristů" není vůbec tak scestný, jak by někomu mohl možná připadat) a současně to celé hodně striktně kočíruje jen velmi málo lidí a hodně do toho může kecat i pár ještě důležitějších lidí, kteří v titulcích už vůbec nebývají k nalezení.

V HIMYM např. v titulcích najdeš jako hlavní autory Craiga Thomase a Cartera Bayese, ale např. na minulou sezónu se tam objevila, coby "supervising producer", nějaká Theresa Mulligan. Supervising producer, přišedší ve 4. sezóně, po skončení stávky scénáristů, to může docela dobře znamenat "policajt" nasazený od vedení stanice, který má se seriálem provést nějakou změnu. A klidně mohlo stačit, aby se jí udělal názor, že seriálů potřebuje víc citů, vztahů a HLP, a měl dostatečnou váhu, a mohlo to mít za následek celou tu nešťastnou čtvrtou sezónu (protože nikdo mi to nevymluví, ale to musela být ženská v týmu, co tohle způsobila). Neříkám, že to tak je, já do zákulisí CBS nevidím, jen že to klidně mohlo proběhnout i takhle. A jsem přesvědčen, že něco na ten způsob to bylo.

myslim ze prima cool je

myslim ze prima cool je jedina ktera ma prostor experimentovat s titulky, + produkce titulku je mnohem lacinejsi... kazdopadne co me velmi zajima je jak se televize poperou stim ze se casem serialy (4 roky stare dily) budou hure prodavat protoze 95% trvalych fanousku je stejne uvidi prelozene cca 20 hodin po puvodnim odvysilani. Veril bych ze optimalni reseni by bylo kdyby se ty serialy vysilaly ve vsech koutech sveta zaroven.... uvidime

ako to vidim ja

tie serialy sa u nas nechytia a nebude to vzdy hlavny dovod dabing, ci vysielaci cas alebo co z toho.

1. skalni to uz sleduju, to je zaklad
2. kedze sa k sledovaniu na nasich TV neprimknu skalni a ziju si svoju liniu, tak nedokazu vtiahnut do sledovania aj ostatnych ludi (videl si to vcera? nie? sleduj nabuduce)
3. skalni miesto bodu dva pritiahnu dalsich rovno medzi seba a svoj sposob sledovania serialu.

Takze jedina cesta von pre nase TV je dostatocne VCAS vystihnut, ktory serial by mohol "ist" a kontinualne mu robit dabing (o ano, dabing - su ludia, co bez toho VSETKO inojazycne nevedia sledovat - nespekulujme preco existuju). Dajme tomu vysielanie dalsej casti tyzden, max. dva tyzdne po oficialnom uvedeni.

Inak to nema moc sanci.

Ine riesenie:

vytvorit si TV stanicu na serialy (nieco ako AXN scifi) a preberat serialy, pridat trebars titulky (ak nestihaju dabing). Vysielat s pevnym vysielacim casom a NEMENIT HO! Dovysielat celu seriu.

Ci by som ja sledoval serialy s danym casom vysielania? Asi nie :) Proste uz mam tu svoju liniu, ktora uz ide mimo schemy "stvrtok 20.00 su tekadecka na primje"

Pod vše co bylo řečeno v

Pod vše co bylo řečeno v článku i diskuzi bych se s klidem podepsal,ale s jedinou výhradou. Seriál jako takový si prošel hodně slabým obdobím a souhlasím s tím, že za to může Stella, ale zatracovat hned celou řadu a půl? Možná epizody nebyly tak kvalitní jako byl nasazený standart, ale ve většině epizod prostě bylo něco u čeho člověk prostě musel vyprsknout smíchy. Netřeba připomínat Nakedmana, Intervention (Barneyho trick Time traveler) nebo Three Days Rule (copak jste zapomněli na to kdo vlastně vynalezl tohle pravidlo? :) ).
Faktem, ale je že staré dobré HIMYM se, zdá se, vrací a možná je to tím, že už se prostě vystřídaly všechny kdo-s-kým kombinace v rámci party a scénaristé se konečně mohou přestat soustředit na vztahy.

Nakedman byl naprostá

Nakedman byl naprostá zoufalost. Intervention o něco lepší (tam aspoň fungovali členové party podle svých nátur). Three days rule zase topornost (nemluvím o pravidle a Ježíšovi, mluvím o celém dílu) - jednotlivé vtípky ucházející, ale děj celého dílu byl řídký jako moje trenýrky v létě 1997.

Lepší než Friends? Tak s tim

Lepší než Friends? Tak s tim se souhlasit nedá, ti jsou nepřekonaní.

Jinak je ale HIMYM hodně dobrej, teda spoň do nějaký tý 3. serie. Co se teď dívám na nejnovější díly, tak to je hodně krize. Spíš mi to přijde jako experiment studentů na umělecké škole.

Problém je, že dřív to bylo víceméně realistický. Teď se tam objevuje hrozně moc věcí, který by se ve skutečnosti nestaly. Road trip se ti líbil? To neustálý opakování "I need to pee" mi lezlo na nervy. Vtip byl vyjádřen někdy u 5. zopakování zcela dostatečně. Lily na střeše auta? WTF??

Jinak odhad, že HIMYM je pro skupinu 30+ je mimo. ;)

To je prosté, hele: Kdybys

To je prosté, hele: Kdybys byl 30+, tak pochopíš právě ten vtip opakovaného čůrání. :)

Já ho pochopil. Dokonce 6x

Já ho pochopil. Dokonce 6x jsem ho pochopil.

... takže nepochopil :)

... takže nepochopil :)

Vtip pro diváky 25-30 je zase

Vtip pro diváky 25-30 je zase v tom že můžete některé triky skutečně vyzkoušet a nevypadáte u toho až tak toporně :]
Tím teď nemluvím o zmiňovaném "nakedmanovi". Ale takový "Hello, have you met Ted?" skutečně funguje, dokonce se stalo +- to co v seriálu, což pokládám za skutečný scenáristický génius :] Přispělo určitě i to že kamarád který si nechtěně vyzkoušel Teda seriál nesleduje.

30+

Ja jsem 30+ a nechapu to. Fakt nevim, muzes me trknout? Vim, ze deti furt chtej curat, ale nejak mi to v serialu vubec neprijde vtipny... Lily na strese auta? To taky nekomu prijde vtipny?

1. Znáš tu scénku z Cimrmanů

1. Znáš tu scénku z Cimrmanů "Výška, tlak, teplota, rosný bod..."?

2. A připadá ti vtipná?

3. Jel jsi někdy v autě s manželkou na dlouhou cestu?

4. Víš jak vypadá člověk předávkovaný kofeinem či jiným stimulanciem?

Scenu z Cimrmanu znam a

Scenu z Cimrmanu znam a prijde mi vtipna. S manzelkou jsem jel za 1 den 1000km a sli jsme na zachod asi 3x a jednou jsem se na pul hodiny prospal. Predavkovany kofeinem jsem byl, ale akorat mi busilo srdce. Porad mi ta scena neprijde vtipna, ale zkusim se podivat jeste jednou zitra v letadle, tam na to bude cas... HIMYM mi prijde jako jeden z nejprecenovanejsich serialu soucasnosti, prestoze Jason Segel je muj oblibeny herec. Mozna je to fakt otresnym hereckym patlalstvim Joshe Radnora a nehezkou Cobie

Nehezká Robin? To stahujete

Nehezká Robin? To stahujete HIMYM v tak mizerné kvalitě? :)

Nepředpokládám, že by Arthur

Nepředpokládám, že by Arthur myslel, že je to jen pro skupinu 30+, ale dá se uvažovat nad tím, že je primárně pro tuto skupinu určen, vždyť se děj odehrává kolem třicátníku, kdo jiný to prožil než 30+? My, mladší, určitě ne. Samozřejmě, pro mladší generace je to taktéž skvělý seriál, ale věřím tomu, že po třicítce máš na tyto věci jiný náhled a zdá se ti to mnohem vtipnější.

Já jen doufám, že HIMYM neskončí tak brzo, jako Friends (ano, 10 sérií je málo, i když už nebylo z čeho brát!), nemám rád loučení s partou lidí, které znám lépe jak sebe.

At si budem nalhávat cokoliv

At si budem nalhávat cokoliv HIMYM je v prdeli x/ 5. serie jen pokračuje v té započaté nudě a při představě, že existuje smlouva na další 4. sezony je mi tak nak nevolno...BBT je oproti HIMYM ve velkém předstihu...

Odpověděl bych, ale s

Odpověděl bych, ale s anonymama nechci diskutovat.

pravil anonym Arthur Den ;)

pravil anonym Arthur Den ;)

 

AD: Tenhle komentář tady nechávám, aby se zasvěcení mohli pobavit. A pro tebe, anonyme: Pravidla moštárny.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.