Jak Vodafone nepřišel o zákazníka

a jak zafungovaly společenské sítě, až jsem se nestačil divit.

Ale no jistě, mohl jsem si za to sám, že jsem skočil na reklamní slogan, nepoužil mozek a nepřečetl si podrobně podmínky, teď už to vím.

Měsíčně platím Vodafonu nějakých plusmínus stopadesát korun. Na těch pět telefonátů a deset SMSek mi to připadá jako slušná cena za to, že mám tu možnost kdykoli zavolat. Jenže... Člověk takhle občas podlehne marnivosti, a tak když Vodafon rozjel kampaň "Datové služby na půl roku zdarma při první aktivaci", tak jsem zkusil.

Nejdřív mi jejich web tvrdošíjně oznamoval, že ne, nelze, nemám, neznám, pak pro jistotu spadnul, ale po týdnu - ejhle! Datové služby plus vánoční dárek, zdarma až do konce května. Aktivoval jsem, objevila se informace o tom, že dárek, zdarma, do konce května, gut. Ale bohužel mobil ani Ň. Vyzkoušel jsem všechny možné i nemožné kombinace, zadával jsem všechno všude, v zoufalství jsem i na stránky s podporou lezl (samosebou MŮJ typ nikdo nezná), hledal jsem výrazy jako "Windows Mobile Vodafone Datový tarif" - nic. Ani zaboha se mi nepodařilo ten křáp přimět, aby internetil. Tak jsem službu deaktivoval.

Druhý den jsem ji aktivoval manželce a nastavil na jejím mobilu - vše bez problémů. Hm, hm, hm... No co už.

Po Novém roce jsem nějak bloumal po webu a vidím: Vánoční dárek prodloužen, u Vodafone datové tarify všem zdarma na půl roku... Že by tedy opravdu všem? Do toho z druhé strany hučel kolega, že "to přeci nějak nastavit jít musí", tak si říkám: No, zkusit to můžu, ostatně do konce května to mám zdarma (leda houby, jak se pak ukázalo), tak jsem zas tarif aktivoval. Kolega chvíli bastlil s nastavením telefonu, viděl jsem čím dál větší zoufalost v jeho očích, a nakonec za mumlání "ale mně se to stopro u toho jinýho... to fungovalo... normálně bez problémů nastavil... něco divně... asi... nepovedlo..." vzdal. Nefungovalo, ani kilobajt se nepřenesl. Takže jsem zase vlezl na web Vodafonu a pokoušel jsem se tarif deaktivovat. Objevila se hláška, že "tarif bude deaktivován ke konci zúčtovacího období", a že mi pošlou SMSku. A pak se omlouváme, ale web není dostupný a já jsem to vypustil z hlavy.

Až do chvíle, kdy přišlo vyúčtování, z něhož se na mne šklebilo místo 150 korun nějakých 750. Samozřejmě - datové služby! Vrhl jsem se k samoobsluze, a vidím: Datové služby stále aktivní (a to běží další zúčtovací období!)

Hm. Zjevně jsem to špatně pochopil a podlehl jsem klamu. Zjevně "dárek zdarma" vyexpiroval při první deaktivaci tarifu a při druhé už holt platím plnou palbu - ačkoli mě reklama ujišťovala o tom, že nyní všem. Tak mně ne.

Zaplatil jsem, inu za blbost se platí, ale pořád jsem měl takový zvláštní dojem, že to není úplně košér. Že jsem vlastně zaplatil za službu, kterou jsem si zřídil kvůli reklamě "zdarma" (což byla, uznávám, moje blbost, sypu si na hlavu popelník a roztrhl jsem si roucho), ale navíc jsem ji ani nekonzumoval, nepřenesl jsem po ní jediný kilobajt - a to všechno dva měsíce. A platit 540 Kč bez DPH za to, že nemám tu možnost, to mi už obstojné nepřipadalo.

Líná huba, jak známo, holé neštěstí. Takže jsem sednul a napsal jsem na reklamační oddělení takový slušný dopis, kde jsem vylíčil celou situaci a požádal je, jestli by byli tak laskaví a revidovali to vyúčtování - službu jsem si zřídil na základě kampaně "zdarma", nemohu ji využívat, jistě dohledají, že přes spojení neprotekl ani kilobajt, a že bych tedy nesmírně ocenil, kdyby mi vyšli vstříc, ty datové služby neúčtovali a peníze, co jsem za ně zaplatil, připsali k dobru na můj zákaznický účet, děkuji předem za laskavost, s pozdravem, atakdále... Za slušný optání a slušnou prosbu člověk nic nedá, že.

No a včera přišla odpověď. Že tedy prozkoumali mou stížnost a že ve vyúčtování neshledali pochybení. (Jak jinak, ono tam opravdu žádné, technicky vzato, nebylo.) Že služba byla účtována tak jak má být a podle podmínek, které si dohledám na webu. (Dohledal jsem si a při podrobném studiu jsem uznal, že to fakt je tak jak Vodafone říká.) Takže tedy oni nic špatně neudělali. Ale proto, že jsem dlouholetý zákazník (sedm a půl roku, děkuju za optání) a že opravdu službu nevyužívám, tak že se rozhodli k mimořádnému kroku, a ačkoli nijak nepochybili, tak že mi protentokrát vyjdou vstříc, peníze za datové služby vrátí a vyúčtování zrevidují. Ale prý si mám uvědomit, že jde opravdu o mimořádný krok a že mi takto vstříc v budoucnu už nebudou moci vyjít, což jistě chápu.

Ano, já to chápu.

Nebojte, datové tarify od Vodafone si už neaktivuju, i kdyby čert na koze jezdil a rozhazoval tiskové zprávy o tom, že je to OPRAVDU pro VŠECHNY zdarma!

Uznávám, byla to moje chyba. Mohlo to dopadnout tak i onak. Vodafone mohl říct: "Nepochybili jsme, nic vracet nebudeme, přejeme hezký den a doufáme, že budete spokojen" a já bych nemohl ani pípnout. Ale Vodafone se zachoval vstřícně, čímž si u mne udělali velké plus. Takže děkuju, mimořádnost rozhodnutí chápu a vstřícnost oceňuju. Mé cukání odejít k jinému operátorovi opět zesláblo.

---

Celá věc má zajímavou dohru: Pod rozhodnutím byla podepsána paní Dana Janečková, a já v prvotním rozjaření napsal na Twitter zprávu: Vodafone příjemně překvapil, nepřijdou o zákazníka. Zdravím tímto paní Danu Janečkovou a děkuji. (Po pravdě řečeno jsem na ni i hledal mail, že bych poděkoval - i když možná nerozhodla ona, ale někdo jiný, a ona pouze sepsala odpověď, tak je pro mne "člověkem z Vodafone, co přinesl dobrou zprávu" - a basta!)

Moje utwittnutí se objevují na Facebooku. A u tohoto se asi za dvacet minut objevil vzkaz od Romana Appeltauera: "Pozdrav a díky jsem předal dál". Nojo, Roman pracuje u Vodafone, tak paní Janečkovou asi zná, a vyřídil jí poděkování.

Na jednu stranu mě to potěšilo. Na druhou stranu je to trošku děsivé, nemyslíte? :)

Komentáře

Volaké čudné

Já si také aktivoval Internet do mobilu zdarma a jestli si to dobře pamatuju, tak u toho nastavení bylo tlačítko jak Brno "Vánoční dárek zdarma". Bylo tam i napodruhé? Navíc nedotovaná cena by měla být 177Kč, těch cca 600 Kč stojí "Připojení na stálo".

Já tam měl tlačítko "VÁNOCNÍ

Já tam měl tlačítko "VÁNOCNÍ DÁREK ZDARMA" už v době, kdy kliknutí na něj vedlo na "Omlouváme se, tato funkce je dočasně nedostupná", takže mě nijak nepřekvapilo, že pátého ledna už informace o VÁNOČNÍM dárku nebyla. Ale jak říkám: Na webu zrovna běžela kampaň "...zdarma všem - nyní až do konce ledna (února?)", takže mi neexistence tlačítka VÁNOČNÍ DÁREK nepřipadala nápadná, protože KDYŽ DÁREK, TAK PRO VŠECHNY, že?! :)

Já těm internetům nevěřil a

Já těm internetům nevěřil a zašel jsem si na pobočku, aby mi to aktivovali. Pak jsem se docela divil, proč mi zmizelo cca 500Kč. Nelenil jsem a zašel jsem na jinou pobočku. Tam mi řekli, že tam mám poznámku, že to má být aktivní, ale není. A že peníze mi vrátí. Moc jsem jim nevěřil a po uplynutí lhůty jsem zašel zase na jinou pobočku a tam mi řekli, že reklamace neuznána. Tak jsem se před nimi trošku urazil a najednou to hned šlo a po jednom telefonátu jsem měl kredit zpět okamžitě. A dokonce už mi to funguje, ale mám SE K750 a na tu návod je, i když stejně musíte laborovat. Takže nakonec jsem získal všecky peníze zpět a službu používám. Musí se trochu přišlápnout, ale pak všechno jde. U Vodafonu rozhodně zůstanu. U ostatních operátorů by podobné problémy nebyly, protože nic takového nenabízejí...

Vodafone stálí zákazníci zajímají...

Všiml jsem si u Vodafone že má o udržení zákazníka velký zájem (na rozdíl od mnoha jiných firem).

Když jsem jim volal, že chci přejít zpět z tarifu zpět na Vodafone divokou kartu (dokončil jsem rekonstrukci domu a objem volání výrazně klesl), nabídli na 6 měsíců 25% slevu na paušál. Bez jakýchkoliv dalších podmínek. To mi přijde solidní.

Tom

Jako obvykle - OT

Arthure, Vy česky umíte. Jak chápete větu:"5 měsíců za 255,-Kč!"? Stejně jako já, nebo jako UPC?

Že uhádnu, jak ji kdo chápe?

Že uhádnu, jak ji kdo chápe? :) Měli napsat "5 měsíců po 255 Kč" nebo "za 255 Kč/měsíc". Takhle by to ale určitě vydalo i na nějaký opruz od Sdružení na ochranu spotřebitelů.

Čas přejít úplně jinam, protože už je kam

Ale tohle bude u nich pořád stejné, to, co jste popsal. 95% zákazníků pokorně zaplatí (zanadává a zaplatí), 5% podá reklamaci, z nich možná jednomu z deseti operátor vyhoví, možná ne. Možná mají adresář lidí, kteří jsou publicisticky činní a kterým se vyhoví, aby jim nekazili renomé a možná si to jenom namlouvám.

Dneska je ale opravdu možné jim už dát sbohem - máš mobilní telefon co je dual wi-fi(VoIP)/GSM, naprostou většinu času jsem někde v dosahu Internetu, tedy volám přes svého VoIP operátora (který má 1 tarif stručně a jasně a nehraje se mnou hrátky), a když nejsem, brnkne to přes GSM. Útrata třetinová a nemám pocit, že jsem loutka na provázku.

Mno, to jsou právě ty

Mno, to jsou právě ty rozdílné preference. Mám sice taky telefon, co má wifi i GSM, i já mohu teoreticky volat přes VoIP, ale: Většinu času jsem buď doma nebo v práci. Doma mám levnější pevnou, v práci není wifi. Když potřebuju být k zastižení, tak je to např. na louce se psem (opět bez wifi) nebo v autě (dtto). Naprostá většina hovorů, co uskutečním, jsou hovory příchozí. Odchozích mám za měsíc třeba 15 minut. K čemu by mi byl wifi VoIP operátor, byť i s jedním tarifem?

Spokojenej zakaznik

Dobry den jsem u Vodafone uz pres rok a pul a jsem velice spokojeny.Take jsem si tehdy aktivoval Vodafone internet na pul roku zdarma a nemel jsem s tym zadny problemy ale to bude tim ze jsem si od nich tehdy vzal i mobil.V prubehu toho pul roku jdem vystridal nekolik mobolnich pristroju ale zadny problem jsem s tim nemel.Pred tim nez jsem prisel k Vodafonu tak jsem odskousel nase dalsi operatory ale spokojenej s pristupem k zakaznikovi jsem nebyl.U vodafone si nemohu stezovat nebot co jsem chtel to udelali bez toho ze by me rekli ze to nejde.Mel jsem i jisty problem a to ze me nauctovali hovory ktere jsem neuskutecnil .Reklamace probehla v poradku bez zadnych problemu.A co chci rict nevim jak ostatni lidi ja jsem s Vodafone spokojenej a nevymenil bych za nic jinyho.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.