Kindle Boom

Netušil jsem, jak velký zájem bude v ČR o Kindle 3. Tedy - kdybych byl důvtipnější, došlo by mi, že starší generace jsou "čtenářský národ", co stál ve čtvrtek fronty na knižní novinky. Ne že bychom byli bibliofilové, ale byla to aspoň nějaká zábava, že... Každopádně Kindle je tu a válcuje trh. Kupodivu...

Totiž, abych byl pochopen a nebyl nepochopen, jak se mi občas stává: Kupodivu je to, že si lidé Kindle kupují, aniž by měli jistotu, že pro něj seženou obsah. Tedy oni ho seženou, otázka je, jestli z toho vydavatelé také budou něco mít.

Loni jsem na konferenci CIF hovořil o tom, že Kindle 3 prorazil hranici mezi "gadgetem pro vašeho ajťáka" a spotřebním zbožím. Jeho cena je velmi nízká - když si Kindle 3 koupíte ve verzi WiFi přímo od Amazonu, zaplatíte za něj i s poštovným 160 dolarů, což je cena okolo tří tisíc Kč. Verze WiFi + 3G je dražší, dáte za ni i s dopravou 210 USD, a pravděpodobně budete muset zaplatit i clo a DPH, protože bezcelní limit je 190 dolarů. (Pozor, brzy se má limit pro neplacení DPH poměrně radikálně snížit, takže jej budete buset platit od 22 EUR - upozornil Jan Vančura, díky!)

Technologicky špičková čtečka knih za tři tisíce je zkrátka dobrý kauf, i kdybyste si na ní měli pročítat webové stránky, knížky v angličtině a magazíny zdarma. A lidé to tak i chápou.

Mnohem důležitější je, jestli to pochopí i místní vydavatelé. Totiž - oni mají jen dvě možnosti: Začít prodávat a nabízet obsah pro čtečky taky, nebo váhat, čekat "až to nějak dopadne", "vymýšlet vlastní řešení", hledat (marně) způsob jak obsah "ochránit před kopírováním" a dojít k závěru, že "by to stejně všichni kopírovali, tak je to zbytečná námaha".

BTW - není zbytečná, a není to ani námaha (princip jsem popsal na Zdrojáku, skript jsem dal k dispozici pod licencí DPL (=neobtěžujte mě s tím, že tam chcete něco jinak; neradím)).

Čeká nás půlrok, během něhož někteří začnou prodávat obsah pro čtečky - knihy, články, magazíny atd. - a některým ujede vlak. Třetí cesta není, a za půl roku už bude pozdě přijít s něčím "vysloveně novým".

Hlavně: Pokud během půl roku nezačne být v ČR běžné "kupovat si knihy do čtečky", posílí "sdílecí subkultura" tak silně, že už nikdy nikdo placený model úspěšně nezavede. Akorát vydavatelé budou držkovat a žehrat na pirátění. Já budu pak první, kdo veřejně řekne: Můžete si za to sami! To časové období, kdy jste mohli lidi naučit si e-knihy kupovat, jste probendili!

Tedy já to řekl už na tom CIFu, ale tam to bylo v čase budoucím, jako že varování.

---

PS: Kdybyste si měli koupit, programátoři, jedinou knihu pro Kindle v angličtině, měla by to být Start small, stay small - skvělý průvodce pro programátory a vývojáře, kteří chtějí svůj "IT projekt" proměnit na startup a začít podnikat. Na rozdíl od spousty příruček "Začínáme podnikat" je tahle zaměřena právě na věci, které dělají programátorům a vývojářům největší obtíže pochopit a zvládnout. Po třetí kapitole jsem se přistihl, že jsem odhodlán založit startup. :)

PPS - aktualizováno: Vypuštěna zmínka o tabletu, která rozpoutala zbytečné a offtopic vášně. A pro pořádek dodávám: Kindle není jediná čtečka pro elektronické knihy - ale to snad každý chápe.