Kindle Fire s CyanogenMod ROM

Prvotní předpoklady se ukázaly správné: Amazon Kindle Fire není "all-purpose tablet", je to dotykový terminál pro konzumaci digitálního obsahu z obrovského cloudového skladu knih, hudby a videa, kterou Amazon disponuje. Ze známých důvodů (autorská práva) tento obsah není k dispozici mimo USA, takže v Evropě přicházíte o ... no, o naprostou většinu funkcí. A abyste nedržkovali, tak vám to Amazon preventivně mimo USA a pár vybraných zemí ani neprodá. Ale řešení tu je.

Kindle Fire totiž běží na Androidu, ale zároveň Android nenabízí. Amazon odstranil vše, co je "otevřené", a udělal z Androidu vlastně jen "kiosek". Ne že byste nemohli dělat nic, ale třeba s Android Marketem se rozlučte, jste odkázáni na appmarket Amazonu. (Můžete instalovat .apk balíčky, pokud to povolíte.) Na nákup digitálního obsahu potřebujete samozřejmě US kartu.

Trochu svobody vám dá rootnutí tabletu. Je několik způsobů - pohodlný je ten s použitím ADB (součást Android SDK) a SuperOneClick 2.2. Pak stačí jen sledovat návod.

Nebo jiný návod.

Ale počítejte s tím, že po updatu taky může root doRootovat...

Větší možnosti vám dá kompletní nová ROM - udělá z Kindle Fire obyčejný Androidí tablet. Přijdete tak o možnost nakupovat a konzumovat obsah z Amazonu, ale získáte tablet s Androidem za 200 USD. To jde, ne?

Jak na to?

Zaprvé: Zazálohujte si Fire.

Zadruhé: Pro flashnutí čistého Kindle Fire budete potřebovat tento soubor. (aktualizace: Viz XDA)

Zatřetí: Postupujte přesně podle návodu na XDA.

Výsledkem by měl být tablet s CyanogenMod ROM 7. Měla by fungovat hardwarová akcelerace videa a další věci. Samozřejmě jako vždy u neoficiálních hacků: Nemusí fungovat vše, nemusí to fungovat spolehlivě, a měli byste aktualizovat...

Co dál? Můžete zkusit Fire přetaktovat.

Můžete zkusit změnit oddíly a získat víc prostoru.

Můžete si změnit klávesnici.

A vůbec můžete hackovat o sto šest.

---

Za 200 USD to je docela pěkná hračka, že? Tedy - pokud koupíte Kindle Fire přímo od Amazonu a necháte si ho poslat přes nějaké to Shipito nebo Zásilkovou službu... Zaplatíte pár dolarů za poslání, pak daň a řízení - podle informací necelých šest tisíc Kč.

Slyšel jsem pověsti o tom, že má někdo (Alza? Vodafone?) Kindle Fire nabízet v ČR. Pověsti doprovázely i  naprosto nehorázné částky (osm tisíc?), futrované řečmi o "záruce a snadné reklamaci", což je v případě zařízení, které se k nám oficiálně nedodává a dodávat hodlat nehodlá, možné - na druhou stranu je to šedivý dovoz, "dovozce" to získá naprosto stejným postupem, jakým byste to sem dostali vy sami, a naúčtuje si za to nějaké peníze. Reklamace pak bude probíhat výměnou "kus za kus" - jenže oficiálně je vám Fire k ničemu, protože nekoupíte obsah. Předpokládám, že pravděpodobnější je představa, že si nějaký podnikavec dá inzeráty a bude nabízet za (třeba) šest tisíc Fire s nahranou CM7 - to pro ty, co si ho neflashnou sami.

---

Kindle Fire

Takže jak s Kindle Fire v ČR? Zaprvé: koupit od Amazonu. Zadruhé: Přeflashovat. Výsledkem je solidní tablet, který se rozhodně nemůže měřit s high-endem, ale ve své cenové hladině nemá konkurenci. Sedmipalcový IPS s rozlišením 1024 x 600, 8GB paměti, dvoujádrový OMAP - na druhou stranu bez GPS, bez slotu pro SD karty... (Nebo můžete za 250 koupit Nook, který má microSD slot).