Konec politiky

Rovnýma nohama do politické reality.

Tři týdny jsem byl odkázán jen na internetové verze českých deníků, takže se dá říct, že jsem byl téměř v izolaci od dění na rodné hroudě. Ne že bych nebyl rád - předvolební tahanice tu stojí většinou za pendrek a jednomu z toho jde hlava kolem, i když to sleduje denně. Co teprv když přijede po pauze.
Hnedle někde za Strážným jsme chytili Český rozhlas - nějaký večerní publicisticko-zpravodajský blok, Radiofórum tuším. A na začátek byly zprávy: Summit EU povede Fischer, ČSSD dala vládě seznam 27 bodů, které vláda musí splnit, nebo... - no a český národní tým v něčem povede někdo. Straka? Hašek? Možná Čechmánek.
Uf.
Prý že to je skvělé, že summit EU povede Fischer a ne Klaus, protože Klaus je FUJ, pravil nějaký europoslanec na telefonu do rádia. Schůzka EU bude velmi důležitá, je na ní třeba Irům vysvětlit, proč je pro ně rozumné opakovat referendum o LS, a to by Klaus rozhodně nedělal. To taky pravil ten europoslanec. Vlastnímu uchu jsem nevěřil, ale bylo to tak. Připsal jsem si bod pro Klause.
Pak byl rozhovor s jiným kašpárkem o těch 27 bodech, které musí vláda splnit, jinak... (Jinak co? - Přesně tak!) Ten byl taky velmi výživný: ČSSD klade podmínky, ke kterým se vláda musí zavázat (či tak něco) - od zastavení privatizace letiště (jistě, privatizovat mohou jen stranické vlády, nikoli polostranické - co kdyby při rozdílení odměn za konzultace odměnily ty nesprávné konzultanty, že?) až po nějaké chujoviny, dohromady jak jsem si to pak zjistil, je to "nedělejte NIC!" Redaktorka se kašpárka ještě relativně příčetně zeptala, co se tedy stane, když vláda těchto 27 bodů nepřijme, jestli tedy ČSSD vládu nepodpoří, a kašpárek se rozhovořil ve Standardních Frázích o "jednání napříč politickými stranami", o "možných blíže nespecifikovaných důsledcích", dokonce hovořil i o "této možnosti, která není na pořadu dne, ale rozhodně ji nevylučuji" - ale co se stane, když si tím pamfletem vláda podloží stůl, to jsem se nedozvěděl. Stanovisko se pravděpodobně chystá a plán B jistě do té doby vymyslíme. Horší bylo, že tomu všemu redaktorka nahrávala a dokonce kladla otázky! Proboha, vždyť tam není prostor na žádnou otázku: ČSSD blafla standardní opoziční štěk, je to její právo a svatá povinnost, a drek se stará o následky, natož aby rozmýšlela další kroky. On nějaký průzkum ukáže.
Na druhé straně to není o moc lepší. Lidovce opustil jeden z mála schopných politiků vůbec a zůstavil ji nevolitelnou. ODS při svém boji za zrušení poplatků přišla s argumentem jako víno, totiž že pokud budou televize a rozhlas placené z rozpočtu, bude to "sociálně spravedlivé", protože pak bohatí zaplatí víc. Pominu že to je nehorázná kravina obsahově, pominu že to je chujovina záměrem (to jako že se bohatí víc koukají na televizi, tak ať ji taky víc platí?), ale co pominout nemůžu, to je argument, který je pro mne od pravicového politika nepřijatelný.
ODS je vůbec čím dál víc za chytrou horákyni, co je po lidoveckém vzoru pro, ale zároveň i proti. Proti EU, ale chce se na ní podílet (asi ji chce rozložit zevnitř...) Proti LS, ale pak pro ni zvednou státotvorně ruku. Mám dojem, že se dívám na zrcadlový obraz ČSSD, snad jen s tím rozdílem, že z Topolánka nečiší chorobná touha vládnout. Jinak co do vize a konzistence postojů je to pěšky jako za vozem.
Do toho se všelijací europoslanci uchází o naši přízeň a o náš hlas ve volbách do evropského čehosi. Asi Parlamentu, možná Konventu. Třeba i Rady, ono je to jedno. Já nemám problém s tím koho zvolit - to je až podružná otázka. Já mám vůbec problém odpovědět si na otázku proč bych měl jít k těmto volbám. Proč bych měl svou účastí legitimizovat nějaký orgán nesmyslné EU? Té EU, jejíž pasová kontrola se mě v Mnichově na letišti zeptá, jestli budu zůstávat v EU, nebo jestli jsem jen na mezipřistání a poletím dál domů. A to drží prosím v ruce můj pas s nápisem EVROPSKÁ UNIE. Inu, má to váhu, že? Proč bych měl dodávat zdání legitimity orgánu EU, která kvičí jak podsvinče, když je někdo proti jejím moudrým úradkům? Té EU, co slibovala volný pohyb pracovních sil, mazala med kol huby a dneska si odhlasovávají výjimky pro "staré" státy. Proč bych měl legitimizovat orgán EU, která mi slibovala bezvízový styk s USA, a nakonec, když si to dojednala republika s USA přímo, tak se zvedl povyk, že takhle tedy ne?! Té EU, která neustále dává najevo, jakou roli v ní mají hrát "nové" státy, i když má hubu plnou rovnosti...
Pokud budu mít čas, tak k eurovolbám půjdu a do obálky vložím čistý papír. Pokud ne, kašlu na ně. Nevidím nejmenší důvod svou účastí něco takového, jako je současná EU a její orgány, podporovat a dodávat jim zdání demokratické legitimity.
Když mi Filip Rožánek psal, jak česká média rozebírají sexuální život ministryně zdravotnictví, tak jsem si uvědomil, že vlastně ani nevím, kdo má být ministryně zdravotnictví. A co hůř: Nepřišel jsem na žádný důvod, proč by mě to mělo zajímat (a už vůbec nevím, proč by mě měl zajímat její sexuální život).
A v tom je jádro pudla.
Není důvod zabývat se českou politikou. Ona se totiž v Česku politika neprovozuje. Jediné, co se provozuje, je politikaření. Politika jako souboj vizí, ideálů a postojů ke správě věcí veřejných začala mizet z veřejného života někdy za Zemana a zmizela za "letních premiérů". Od té doby se provozuje jen politický boj, politická debata, politické soupeření, politické tlaky, fungují aparáty politických stran, průzkumy veřejného mínění na politická témata ovlivňují politickou rétoriku, uzavírají se politické koalice a politické obchody - ale nedělá se politika. Situace připomíná permanentní předvolební kampaň. Pokud už v ČR někdo nějakou politickou práci odvede, je to pravděpodobně jen vedlejší efekt politikaření (viz dohody o radaru) či výsledkem práce "náhodných kolemjdoucích", kteří nemají na politikaření buňky (a proto bývají rychle odejiti).
Zlé časy pro politické komentátory a analytiky. Politika se neprovozuje, tak nemají co analyzovat ani komentovat, a tak klesají na úroveň glosátorů malicherností. Jsou jako sportovní komentátoři, co sledují, komentují a rozebírají pobíhání dvou mužstev po hřišti, glosují jak se hráči domlouvají, jak naznačují výpady na levém křídle, jak brání na pravém křídle, jak centrové přecházejí do protiútoku, diskutují o tom jak sudí píská fauly - ale nikdy se doopravdy nic nestane, protože nemají míč.
Ale jak vidno, tribunám to nevadí, tribuny řvou... Tribuny mají chléb a hry.
Jen se člověk diví, že o tomhle média informují, jako by šlo doopravdy o politiku...
---
A PS na odlehčení: Po Paroubkovi kdosi hodil na mítinku v Kolíně vejce. Prohlášení k této události jsou roztomilá a přesně ilustrují to, co jsem krkolomně naznačoval výš:
1. Nikdo vajíčka po předsedovi nehodil
2. Stejně se netrefil
3. To oranžové na předsedově saku nebyl žloutek, ale ozdoba v barvách ČSSD.
Navíc se celá událost stala až po akci, když tam Paroubek už ani nebyl, on toho pána stejně nezná a pravděpodobně ho pozval někdo ze sekretariátu.
Rádio Jerevan hadr!
Ale co Paroubek řekl, to jsem se nedozvěděl.

Komentáře

Ano.

Vyborny clanek. Dekuji.

Tož vitaj zpět

Díky aspoň za ten veselý konec.

Za prohloubení depky fakt nedík

Nejhorší je ale těch pověstných jakstohoven. Nezájmem o volby dávám do ruky větší sílu všem, kdo chtějí volit něco, co já bych opravdu nerad, a opravdové politiky, co to myslí upřímně, aby jeden pohledal s lucernou ve stohu…

Politika není o ideálech ani jinde ve světě

Doporučuju velmi zajímavý dokument BBC o odklonu od politiky ideálů k politice nabízení ochrany před uměle vytvořeným strachem (politiky?).

První díl trilogie je zde http://video.google.com/videoplay?docid=2798679275960015727&hl=cs ale doporučuju shlédnout všechny tři díly

třeba o tom pan paroubek

třeba o tom pan paroubek blogne.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.