Kryptiáda

Přišel mi mail, u něhož při nejlepší vůli nejsem s to dešifrovat, co vlastně odesilatel chce a oč mu jde.

Ne že by mail neobsahoval sdělení žádné, to přímo naopak, jen mám stále pocit, že nesděluje to, co si autor přál, aby sdělil:

 

Subj.: Jenom zkouška kontaktu, více za, prosím vás:

od: **nejmenovaný student nejmenované univerzity**

Text:

Ptám se, jestli jste oněmi spoluzautory nejkratší české věty.
Dělám teď na čemsi ke klauzurám, potřeboval bych konzultovat.
Hestli ovšem budete tak laskavi.
A zdravím.
Poněvadž za případnou vaši budoucí laskavost děkuji.
Student.

Koukal jsem na to zleva i zprava a smysl mi to nedávalo. Už u předmětu jsem se zarazil, ale vlastní text mě dostal. O jaké nejkratší české větě mluví?

Zvykl jsem si na různé maily od studentů - například: "Dobrý den, četl jsem váš článek o počítání s racionálními čísly a o krácení zlomků. Potřeboval bych do školy příklady v Pascalu na počítání obsahu a obvodu trojúhelníků, mám to zítra odevzdat. Mohl byste mi to poslat vypracované v TurboPascalu 5.5, předem děkuji." Slyšel jsem i o mailech od studentů žurnalistiky, co píší do novin prosby: "Jsem student 2. ročníku žurnalistiky a potřeboval bych vědět, jaké noviny vycházely v meziválečném období. Prosím o každém titulu tak dva odstavce - stručný obsah a zhodnocení významu."

Říkal jsem si: Proboha, co je na těch školách učej? Sice jsem na jednu stranu měl radost z toho, že studenti aspoň umí pracovat s internetem a najdou si informace, na druhou stranu jsem posmutněl, protože nehledali informace o věci, ale o lidech, co by za ně ty informace zpracovali.

Ale musím říct, že mě mail od pana Nejmenovaného Studenta i přes to všechno překvapil. Nejenom že v něm chybí jakékoli představení, oslovení či vysvětlení problému, ale problém sám je tak zašmodrchán, že jsem opravdu několik minut přemýšlel, co se vlastně ode mne očekává A PROČ.

Nechápejte mě špatně, ne že bych nechtěl panu Studentovi pomoct, pomohu mu... jen si říkám: Jak to, že se student univerzity nedokáže vymáčknout srozumitelným způsobem? (Nota bene když po někom něco chce.)

---

PS: Jsem pětatřicetiletý programátor a potřeboval bych do zítřka algoritmus hledání nejkratší cesty. Zapište ho prosím v jazyce Fortran a pošlete mi ho do 8.00 s vysvětlením, jak funguje a jak ho mám rozběhnout. Děkuji.

Komentáře

Informační hodnota tohoto komentáře se dóst blíží k nule.

skutečně jsem se jednou okolo tohoto algoritmu ochomýtl. Byla to ročníková práce mého spolužáka. Jinak nevím jak bych Ti to poslal, i kdyby to dosud existovalo, bylo toho asi dvacet centimetrů děrných štítků. Po obdržení známky se nám podařilo získat ještě jeden chod a využili jsme ho na vypočítání optimální cesty Slovenským rájem. Ještě bych našel mapu oblasti s vyznačenými vzdálenostmi použitou pro přípravu vstupních dat.
Výsledek jsme nakonec nepoužili a prošli si Rájem tak nějak chaoticky... jako dycky.

PS

Vazne? Zkusmo jsem vygoogloval "Fortran code for shortest path in graph" a odkaz je ve WWW. Klidne bych ti to i napsal. Ale ucit se kvuli tomu Fortran, tak daleko zas moje dobrocinnost nesaha :-)

Jakoby ....

Text sdělení se tváří, jak by někde seznámili SPAMbota s Translatorem. 8-)

Ve svetle techto emailu

Ve svetle techto emailu povazuji za hrubou nespravedlnost, ze se mi nepodarilo dostudovat!

Jak tedy zní vlastně ta

Jak tedy zní vlastně ta nejkratší česká věta? Nebo nejsi oním spoluzautorem?

To já nevím. Nejkratší česká

To já nevím. Nejkratší česká věta, co mě teď z hlavy napadá, zní: "On je". Je to věta holá, čtyři hlásky, dvě slova, co víc (míň) chtít? Tipuju, že mu jde o "nejkratší větu se všemi hláskami" (viz) či "nejkratší větu se všemi znaky s diakritikou" (viz) - no, uvidíme, až Pámbu dopustí a student se srozumitelně vyjádří.

A nebo ten student neni cech

A nebo ten student neni cech nebo slovak a je rad, ze se v cestine vymacknul aspon takhle. V dnesni dobe na VS je mnoho cizincu, kteri se s cestinou seznamej pul roku pred nastupem v nejakym rychlokurzu a je pro ne uplne jina nez cokoliv co znaj. A vzhledem k tomu, jak se vyjadrujou dnesni 13ti leti emoprckove, tak mi tohle prijde jeste slusny.

A nebo je jeste jedna moznost - psali jste nekdo nekdy email totalne ozralej?

Podle příjmení i podle jména

Podle příjmení i podle jména nešlo o cizince...

Un i

Věděl bych o kratší větě, jenom mám pochybnosti, jestli je česky. Každopádně jí rozumějí lidé na Hlučínsku.

Věta zní: "Un i" - On jí

Nejkratší věta podmiňovací zní: "Un by id." - On by jedl.

Nejkratší věta podmiňovací rozvitá zní: "Un by baj i id." - Docela by i jedl.

no jasně

Vzhledem k tomu, že mám manželku z prajske, tak moc dobře znám.
Případně ještě "He, un i." - Hele, on jí.

Nebylo to "Le, un i"?

Nebylo to "Le, un i"?

jo

už jsem to doma schytal...

P.S. "když jabko tak rajské, když babu tak z Prajzské"

Nejkratší věta...

Nejkratší věta je: "Un i."
Věta rozvitá: "Le o, un i."

Podmět bývá v české větě

Podmět bývá v české větě běžně nevyjádřen, čili by stačilo pouhé "Je." Nebo "Jí." Nebo "Ví." Na domažlicku možná i "Pí."

najkratsia

je gramaticky správne "On jí" (v zmysle - on požíva potravu)? Pretože samotné "On je" mi príde nedopovedané resp. samotné "sdelení" takej vety konštatuje pomerne všeobecnú skutočnosť, kým ta moja konkrétnejšiu činnosť a má teda aj vypovedaciu hodnotu. Ale pravdepodobne je česky nespisovná.

Buď v klidu, "On jí." je

Buď v klidu, "On jí." je zcela gramaticky správně.

Gramaticky správně by mělo

Gramaticky správně by mělo následovat "Ona jemu." :o)

A gramaticky správná reakce

A gramaticky správná reakce je "Vy nám taky!" :)

Třeba "Ó!" A pokud tu má být

Třeba "Ó!" A pokud tu má být úplná věta (tedy s podmětem a přísudkem) tak třeba "Ir ví."

OT

Nejkratší lež: Róm dře.

WoW do Brna

Svojho času sa mi ozval podobný človek. Chcel po mne, aby som mu poslal World of Warcraft do Brna. Bavil som sa s ním nejaký čas, skúšal som sa pochopiť, čo po mne vlastne chce. (Z jeho pohľadu to bolo jasné - chcel po mne WoW do Brna!)

Nakoniec som to vzdal. Odvtedy si na mňa občas spomenie a po IM mi pošle nejaké nadávky.

Většina IM má praktickou

Většina IM má praktickou funkci jménem Ignore List ;) Ten Vás spolehlivě od takových lidí odstíní. Tedy pokud jeho nadávky nejsou nějaké perly, které si sbíráte :)

Hl.

"Hl" je taky věta (taková teda horší). Teda "hl" je něco jako "hnul", ale asi to není úplně spisovné :). A podmět i předmět jsou nevyjádřené...

plz email me teh codez

plz email me teh codez!!!

(kdo nezná: stačí zadat větu do googlu. jde o celosvětový fenomén)

budu hadat, nekdo z

budu hadat, nekdo z Filosoficke fakulty? :D ono to totiz vypada jako nejaky pokus o "basen" (ci vlastni styl), ktera se nerymuje

Více vysokoškoláků

Nevím, čemu se divíš. Toto je jeden z mnoha praktických důsledků snahy o co největší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí. Nemyslím tím, že by VŠ měla takový dopad na daného jedince. Chci říct, že aby se dosáhlo onoho vysokého procenta, tak se musí zvýšit počet přijatých i dostudovaných.

Pak ještě zbývá připustit možnost, že je ten e-mail od tak hodně geniálního autora, že mu lidé s normálním IQ nejsou schopni porozumět.

No, tak to tipuju tak na

No, tak to tipuju tak na 190 - to se pak člověk diví, že zvládne něco tak přízemního, jako je poslat mail.

To mi připomenulo zájemce o práci redaktora

Tento "článek" mi jednou odevzdala jedna redaktorka: "Viržin America

Dodatečně, letecká společnostní Red Inflight Entertainment síť dovolí zákazníkům užívat široké varianty pro okamžité sdělovací služby -----, včetně MSN posla, Gogole komunikace, Yahoo! Posel, Skype a Am."

Další perly jsem pak zveřejnil v tomto článku: http://www.itbiz.cz/preklepy-omyly-prehmaty

rekl bych, ze..

..je to programot ve whitespacu http://compsoc.dur.ac.uk/whitespace/index.php

Algoritmus

Smíchej litr zkyslého mléka se třemi zkaženými vejci, řádně protřep a na ex vypij. Nejkratší cesta na záchod se ti promítne před očima! :)

Honor est homini qui separat se a contentionibus omnes autem stulti miscentur contumeliis.

Pochybuju... To bych spíš

Pochybuju... To bych spíš okamžitě názorně viděl klasickou parabolickou trajektorii kapaliny, vyhnané pod tlakem do prostoru, na nějaké cesty někam bych neměl ani pomyšlení

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.