Mám rád proroctví...

Mám rád hlavně ty odborně podložené předpovědi o technickém vývoji. Jako třeba tuhle kouzelnou předpověď o budoucnosti blogovacích systémů z roku 2003.

Včera jsem hledal cosi z historie blogování v ČR a zasekl jsem se na dobových článcích. Hlavně tedy na reakcích u nich. Jedna mě zaujala obzvlášť. Šlo o člověka, který prudil na pooh.cz a psal tam klasické poselství té doby (ve smyslu "blogy jsou kraviny"), a tam jsme se střetli poprvé.

Citace ale pochází z komentářů u článku Jirky Bureše. Dotyčný (s nickem "La Mamba") tam přišel opět vyprávět své názory na budoucnost blogsystémů a blogování vůbec:

 

Bloguje nemůže uspět. Jeho autoři nechápou to základní - že úspěch netkví v dokonalém designu, snadném ovládání a kupě velmi propracovaných funkcí. Úspěch je založen na lákavém obsahu, a ten nikdy nezískají. Nezískají, protože nepřijde nikdo, koho by stálo za to číst. Po opadnutí počátečního nadšení konečně někdo nahlas řekne, že jediné, co vzniklo, je nové Mageo (...)

Smysl veškeré publikace, ať tím či oním způsobem, je vyprodukovat OBSAH. Jestli na Bloguje bude psát tisíc lidí, ale budou to samé kraviny (a to budou), tak celé Bloguje žádný smysl nemá. Protože to nikdo - po opadnutí počátečního nadšení - nebude číst. A texty, které nikdo nečte, nejsou k ničemu. Celá ta myšlenka "dostat blogování (psaní) mezi lid" je zcestná od prvopočátku. Nikdy se to neosvědčilo. (...)

Ještě - za komunistů nemohl publikovat (teď myslím klasická média) téměř nikdo, teď naopak může téměř každý. A kde je ten explozivní přírůstek vynikajících autorů, kde jsou ty tuny úžasných knih? Jistě, trocha jich skutečně přibyla, to nelze popřít, ale rozhodně to není v relaci s tím, jak se zlepšily možnosti. Věc je jednoduchá - ti lidé, které se snažíte přimět ke psaní, nepíšou nyní proto, že by neměli možnost, ale prostě proto, že nemají co říct. Ostatně asi nemá smysl se o to hádat. Za rok uvidíme.

 

Za rok jsme opravdu viděli... ;)

Nejhezčí pohled je ale stejně s dnešním odstupem téměř šesti let. Kde je dnes La Mambě konec? A kde je konec všem těm, co mi říkali, že Bloguje nemá smysl (a později že to celé dělám blbě...)?

A největší poznání, co jsem si z toho všeho odnesl, je to, že mi kritizující a prorokující La Mamby nestojí ani za to, abych jim psal, co mi mohou políbit...

 

PS: To byste nevěřili, jak protivné to je, když člověk ví, že má ve většině věcí téměř vždy pravdu a že se kritici téměř pokaždé mýlí. Ale zase to spoustu lidí okolo dokáže pěkně nasrat! ;)

Komentáře

Řekl bych, že

La Mambě asi tak úplně nedocházelo, že hlavní motivací při tvorbě Bloguje nebylo "generovat" kvalitní OBSAH, ale něco docela jiného... (tedy ne generovat něco jiného, ale vůbec něco jiného... tento... že :)

K PS: To by člověk nevěřil, jak je protivné, když si na něco pracně udělá názor a pak si přečte jeden-dva články na blogu Arthura Denta a celé se mu to ("to" zvané "názor") překope - protože člověk ví, že AD má téměř vždy pravdu a jeho kritici se téměř pokaždé mýlí. No dobře, občas je to přeci jen spíš lenost vymýšlet něco "vlastního", vždyť je tak jednoduché říci "podle Arthura Denta..." :D

La Mambě to pak došlo, ale

La Mambě to pak došlo, ale zdálo se jí, že ani to není nikterak vznešený cíl...

hmm zajimave

Zajimave je, ze jim to stejne neprimo pisete, co vam maji polibit a dela vam to dobre. Jak jinak si vysvetlit hulanovsky ps.. Proti blogistkam, bloguje ani pip. Samozrejme preji hodne stesti, at mate dal ve vetsine pravdu. :)

Asi jsme si špatně rozuměli,

Asi jsme si špatně rozuměli, PS jsem psal já, nikoli Radek, a není v něm nic o tom, že by mi měl někdo něco políbit. Dokonce ani nepřímo. Je v něm napsáno, že "mít většinou pravdu" člověka časem unaví, protože spory začnou být nezajímavé. Co taky říct člověku, který mě o něčem přesvědčuje, a já vím, že nemá pravdu? Nic, dohadovat se nemá smysl, lepší je diskusi ukončit a nechat ho v jeho přesvědčení... On to za nějakou dobu zjistí sám, a pokud je opravdu vůl, tak ho ještě dodatečně vytočí, že jsem měl zas pravdu. :)

Kde tam vidíte co o líbání pozadí? To zase bylo přání otcem myšlénky, že? Vidím něco, zdá se mi to arogantní, tak zašermuju Hulánem... ;)

"La Mamby nestojí ani za to,

"La Mamby nestojí ani za to, abych jim psal, co mi mohou políbit..." Jestli Vam za to nestoji, proc tedy pisete, ze Vam za to nestoji? Jsem hlupak no a koukam na zaklad veci.

PS: To byste nevěřili, jak protivné to je, když člověk ví, že má ve většině věcí téměř vždy pravdu a že se kritici téměř pokaždé mýlí. Ale zase to spoustu lidí okolo dokáže pěkně nasrat! ;)

Nemyslel jsem v zadnem pripade, ze to psal Mgr. Hulan, to bych zde byl naposled asi a hlavne nekomentoval, ale ten pristup je jak od nej pomalu. Zadny problem, z cesky blogo sceny stejne ctu jenom vas a pixyho, takze vim, ze jste to tak nemyslel, ja ctu mezi radky a to se nema. pekny zbytek dne

Koukáte na základ věci, a

Koukáte na základ věci, a přesto vám uniká. :) Sledujte:

Píšu snad něco "La Mambě"? Kdepak, píšu metainformaci, tedy že jim nemá smysl odpovídat. Říct "S ním nemá smysl se bavit" je přeci něco jiného než říkat "s tebou se nebavím!" Ta druhá obsahuje sama v sobě rozpor, zatímco ta první je zcela legitimní.

Teď mi došlo, že jste možná nečetl diskusi na odkázané stránce - já totiž před lety La Mambě napsal, co mi políbit může. Během té doby jsem pochopil, že to nemá smysl, a o tuto informaci jsem se teď podělil... Ne že byc teď "ex post" mezi řádky posílal nějaký vzkaz, to prosím pěkně ne...

PS: Víte, myslel nemyslel - už jsem to kdysi psal: Kdysi mě trápilo, že mě lidé považují za arogantního. Pak mi to naštěstí jedna M(o)UDrá paní vysvětlila, takže vím, že to tak prostě je a bude, a smířil jsem se s tím. Jen si čas od času dopřeju libůstku a pošťouchnu davy, aby nebyly pochybnosti. :)

davam si facicku a

do komentu omluvu. sry, necetl jsem diskusi a jiz to chapu. :) diky za trpelivost.

Hele, tobě zas chybí nějakej

Hele, tobě zas chybí nějakej ten Jára, nebo Vlada, že jo. :-D

ďakujem

za bloguje. Pomáha mi už veľa rokov.

Děkuji též

Připojuji se. Nejsem na bloguje.cz dlouho, ale vybrala jsem si ho mezi všemi českými blogerskými možnostmi jako jediné možné úložiště svých přebytečných slov.

tak oni většinou na bloguje a

tak oni většinou na bloguje a podobných jsou jen blogy s třpytivými obrázky a tak, takže mě se teď nezdá o moc lepší... ale samozřejmě je pár výjimek (např ahyde na blog.cz)...

Na Bloguje je asi 6000

Na Bloguje je asi 6000 uživatelů, a vždycky když někdo říká, že na "Bloguje a podobných" jsou hlavně blogísky s glitterskama, tak říkám: Ukažte mi je na Bloguje! To že jsou na Blog.cz či blog.lide.cz, o tom vím, ale ukažte mi je na Bloguje! Je tam šest tisíc blogů, stačí když mi ukážete deset blogísů s třpytivými obrázky!

... a je zvláštní, že na mou

... a je zvláštní, že na mou výzvu nikdy nidko nezareaguje!

Glitrsky nejsou, ale to je

Glitrsky nejsou, ale to je jen otázka času;) Ale nejsou na tom náhodou blogy podobně, jako emailová pošta? Ve které 80% mailů tvoří spam:) Kolik z těch blogů jsou byť plytké a bezobsažné výtvory konkrétních lidí a kolik z nich jsou strojově vytvořené kopie? Táži se AD - neměl La Bamba přeci jen v něčem pravdu? Netvrdím, že blogy jsou všechny pouhý plevel, ale prokousat se někdy tou hromadou vaty...

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.