Neokounět!

Americká nákaza - a to si z vás neUtahuju! Aneb Skály, Twitter a muzika...

Amerika je nakažlivá. Po několika dnech poslouchání amerických rádií, sledování amerických TV, čtení amerických novin, nakupování v amerických krámech a potkávání s Američany mám v hlavě mnoho dojmů, které dohromady rezonují a zní nějak jako "To půjde, to není problém, dokážeme to..." Jak je to v ČR leckdy k smíchu, tak tady mám pocit, že to je normální, správné - a navíc je to nakažlivé. Takže mám najednou spousty nápadů (americké silnice přímo vybízejí k přemýšlení) a navíc věřím, že by se měly realizovat, že to půjde, že to dokážu a že to má smysl, hurá do toho... atakdále, viděli jste v US seriálech.

---

Mesa Verde je takové indiánské městečko ve skalách, staré asi 700 let. Indiáni tam několik set let žili, a pak se zvedli a odešli a dvěstě let to místo nikdo neviděl.

Z Mesa Verde jsme jeli dál na západ a na sever, přijeli jsme do Utahu a jeli k městu Moab. To nezní nijak dramaticky ani povědomě - ale dvě míle od Moabu leží park Arches. Nejprofláklejší obrázek z US západu je Grand Canyon. Druhý nejprofláklejší je pak právě Arches - pískovcové oblouky, mosty, okna ("Geologicky je tato oblast stále činná, takže okna i dnes padají" mě rozveselilo) a vůbec všechny ty obří rozpukané červené skály... Přijeli jsme akorát před západem Slunce a skály tak během hodiny změnily svou barvu z jasně žluté přes temně červenou až po hnědou. Už za tmy jsme odjížděli do Green River, kde jsme měli nocleh.

Z Green River jsme se vraceli stejnou cestou, ale v Monticellu jsme neodbočili, nýbrž jeli rovně a stále na jih. Tam leží Mexican Hat, což je - laicky řečeno - placatý kámen na vysokém pískovcovém sloupu. Vypadá to pěkně, hlavně s pozadím šedomodrých skal.

Kousek pod Mexican Hat leží Monument Valley. To je další ikona amerického západu - obrovské údolí s osamělými vysokými skálami. Eroze pracovala intenzivně a za miliony let vytvořila úchvatnou scenérii, a přídavkem pak závěje písku, v nichž jezdit je docela dobrodrůžo. Ale zvládli jsme to. Sice máme auto v barvě "pískově červená metalíza", ale zato spoustu fotek a zážitků.

To třeba takhle jedete do kopce, auto si jede kam se mu zachce, protože pod koly je písek, a najednou se před vámi objeví tři psi. Vynoří se z mihotavého vzduchu a jdou si po silnici směrem k vám. Pak se zastaví a koukají. Zastavíte taky. Psi pořád stojí a koukají, tak se chvilku smějete, ale pak chcete jet dál... Tak jsem zatroubil. Pes, co stál přímo před autem, udělal pohled, známý jako "... si děláš prdel, ne?" a stál dál. Zatroubil jsem znovu, pes znovu udělal ten samý pohled. Jako že "Zajímavý, a dál...?" Pak se rozhodne, že vás tedy nechá projet, a milostivě poodstoupí. Blízká setkání psího druhu.

Spíme v Kayentě, což je obydlená křižovatka na hranicích Utahu a Arizony, co patří do navažské rezervace. Nakupovat v obchoďáku tu je jako procházet se mayovkou ("Obsluhuje vás Laň-co-skočila-přes-kaňon"). Geograficky v Arizoně, čas utažský, ale na hodinách v pokoji arizonský...

---

Skoro u každého krámu tu je cedule "NO LOITERING". Včera jsem se konečně podíval, jestli to znamená to co si myslím, že to znamená, a ono jo: "Neokounět, nepostávat..." Fajn myšlenka. Kdo zažil letní seance somrkovbojů u Kauflandu, ten pochopí.

---

Právě v televizi povídají něco o tom, jak lidé přes Twitter posílají "storm alerts". Dnes jsem v US Today četl celostránkový článek o Twitteru a o cestovních tipech. Vida, @hassmanm a @adbar budou mít radost... :) A tak jsem se kouknul i já na své twitterfollowery, zakroutil jsem hlavou a říkám si: Bože můj! Když už, mí milí followeři, neunesete, že je mi úplně jedno jestli mě čtete nebo ne,a když neunesete, že se za tenhle postoj nestydím, tak si, proboha, odpusťte u svých ukřivdělých tvítů ten zavináč, ať mi to neleze do "replies". Díky. (Hned až se vrátím domů, tak si dám ceduli NO LOITERING na svůj Twitter.)

---

Už jsem psal, že po cestě posloucháme rádio. Hity padesátých až devadesátých let. Některé kousky jsem neslyšel ani nepamatuju, takže jsem nelenil a poznamenal si je:

...a takhle si tu jedeme!

Komentáře

Muzika

Jo hnedle první video mi připomnělo staré dobré časi Rádia Limonádový Joe - tak jsem si ho naladil online ;-) Díky.

Amerika je nakažlivá

Je :-) Užívej si to!

Protože až přiletíš domů, do té naší malé špinavé, depresivní, zamindrákované, závistivé, nepřející "nic nejde" prdele, padne na tebe smutek. Místo vzletných nápadů se budeš zabývat imbecilní levicí, co chce ovládat každý kousek tvého života, místo usnadnění rozvoje těch nápadů budeš řešit miliardu úřednických musíš/nesmíš, místo podpory od ostatních budeš řešit, že si chceš koupit novou kozu a soused ji nemá, a jak z toho ven...

Američané jsou mnohem lepší "národ" (či "směska"?) než Češi.

Optimističtí, pracovití, přející, přirozeně zodpovědní (a tudíž pravicoví), "no problem" lidi. Je to národ, který dokázal udělat a neustále dělá velké věci přirozenou, svobodnou, pravicovou cestou, a který se vzmohl na mnohem více než pár "pomníků" z důvodu rozhodnutí diktátora.

Až v USA si člověk uvědomí, že v ČR prostě musí být mizerně a levicově blivno, protože všechno toto Čechům chybí a -NIKDY- to mít nebudou (mluvím o majoritě populace, která ovšem ve volbách rozhoduje o nás všech...).

Většina Čechů je dokonce s místní "prdelí" spokojena, protože nikdy nezažili to, že se z ní dá vylézt :-)

Slyšeli jste slovo boží

Amen :-D
Co Vy jste za člověka...

Hmm to je panečku komentář

Podepisuju v plném rozsahu.

Zas tak horké to nebude

Ano, jen přidám prochu optimismu. Majoritní množství studentů VŠ čím dál více jezdí díky programu Erasmus (a podobným) studovat do zahraničí, a ti vnímavější si odtamtud odnesou trochu více než vzpomínky na tamější pařby nebo tamější náctileté dobrodružství na jednu (nebo x) noc/í.

Není důvod předpokládat, že politická situace se v Česku změní k lepšímu, a proto je více než žádoucí poohlédnout se po studiu/podnikání někde mimo Schengenský prostor.

Díky zápiskům MM, který zohledňuje i sociální stránku života/cestování v US, se možná letos o něco více studentů rozhodne zkusit něco podobného. Možná jim to ukáže, co je to svobodný život...

Škoda, že jste nikdo nebyli

Škoda, že jste nikdo nebyli nuceni pracovat s těmi skvělými západními soudruhy.
Tolik nadutosti, hlouposti, politikaření v managementu, lezení nadřízeným do prdele a vyhýbání se jakékoliv zodpovědnosti se podle mě v nějaké evropské nebo české firmě nenajde. Připadá mi to, jako když si typický občan ČR, mající nakoukané všechny nové US seriály stažené z RS poprvé vyjede za humna (nebo za louži), kde prostě všechno musí být lepší, i kdyby na zdravotní pojištění pro 40 milionů občanů nebylo.
Hlavně jde o to zastávat opačný názor - prasečí chřipka? Všichni jste KOKOTI, žádnou prasečí chřipku jsem nikdy neviděl a ani nevidím. USA? Všechno je tady dokonalé, budoucnost je skvělá, máme se rádi. Vy všichni v ČR jste ubozí závistiví chudáci, já byl v USA na dovolené, takže vím, co je správné.
Nechci se Vás dotknout, jen používám slova, která jste víceméně použil ve svých článcích Vy. Nezastáváte vy náhodou taky názor, že ničení planety nikdo nikdy neviděl a globální oteplování je zastrašování ekoteroristů? (V rámci zachování zásadně opačného názoru, než má většina).

Budu ti tykat,

Budu ti tykat, anonyme...

Zaprvé: Nejen že plácáš páté přes deváté, ale ještě máš tu drzost polemizovat s něčím, o čem nevíš ani zbla, protože zjevně nejsi s to pochopit, co vlastně čteš. To, že pak tady nevinnému Mrázovi nadáváš za "další jeho články", je už jen perlička.

Zadruhé: Kdybys četl očima, tak bys chápal, že nepopisuju "jak jsou skvělé USA", ale jak mám skvělou dovolenou v cizí zemi, a jak tu zatím převažují pozitivní zážitky nad negativními. Což, chápu, anonyma může donutit až k sepsání komentáře.

A konečně zatřetí: Slovo KOKOT jsem nepoužil! Nebylo totiž potřeba - tys tu do té doby nekomentoval!

Nechtěl jsem Vás rozčílit,

Nechtěl jsem Vás rozčílit, prostě jsem vyjádřil nesouhlas s Vašim pohledem na věc, řekl bych, že to je důvodem, proč je možné zde psát komentáře.

Ad zaprvé: to je jen takové plácnutí do vody, asi jako když někomu dojdou argumenty. Prostě nejsem schopen pochopit smysl článku. Hotovo dvacet. K panu Mrázovi: o něm jsem nepsal vůbec, takže nevím, o čem je řeč. Měl jsem jen nutkání mu doporučit vyhledání si slova "majoritní" ve slovníku cizích slov, nebo požádat ho o předložení důkazu, že na Erasmus vyjíždí více než 50% českých studentů, ale neudělal jsem to, jelikož nejsem rýpavý člověk :) a takové detaily s klidem přehlížím.

Ad zadruhé: samozřejmě tady není nikde žádné školácké vychvalování, ale celkové vyznění článků dohromady s komentáři na Twitteru typu: "proboha co to je? To jsou moji spoluobčané? No potěš... Můžu na nejbližší zastávce vystoupit, prosím?", případně odpověď davhabovi, která byla celkem mimo mísu, docela závanějí pěkným pocitem nadřazenosti a pohrdáním kýmkoliv v ČR. A právě proto, že vím, že lidé tu zdaleka nejsou až tak strašní (porovnávám s USA, Anglií a Francií) a nic není tak černobílé - měl jsem pocit, že se k Vašemu postoji musím vyjádřit.

Ad zatřetí: neříkal jsem, že jste použil slovo KOKOT, ale že používám slova, která jste víceméně použil ve svém projevu. Ono najít na tomto čtivém a snad seriózním webu vůbec slovo se stejným základem je docela síla. Jasně, je to Váš web a můžete si zde psát co chcete, ale já se k tomu zas stejně tak můžu vyjádřit - a pokud si zde můj názor nepřejete, můžete ho klidně smazat.

Dobrá, tak tedy smířlivěji a

Dobrá, tak tedy smířlivěji a seriózněji...
"Smysl" článku není žádný. Jen si prostě zapisuju postřehy z dovolené a nabízím je těm, které zajímají.
"Pocit nadřazenosti" a "pohrdání lidmi v ČR" je, řekl bych, nepřesné čtení. Nahoře je titulek: "Misantropův zápisník".  Je to trochu nadsázka, ale má racionální jádro: Já totiž nemám rád lidi. Ne že bych jimi přímo pohrdal, jen se zkrátka "nepotkáváme".  A to, jestli to jsou Češi nebo Američani je mi šumák, snažím se nerozlišovat... Hledám si sobě rovné, a je mi jedno odkud jsou.
ČR je země kde žiju, takže mě zajímá její osud. A když v jedné diskusi čtu takových nadávek na ty zkurvený podnikatele a vychvalování toho, jak to "za socíku" bylo skvělé a vyhovovalo to 80% lidí, tak se nestačím divit, a upřímně mě děsí, že mí spoluobčané s volebním právem majíí tento pohled na věc. A volby se blíží, tak mě to holt děsí víc. Ale tenhle postoj nesouvisí s "povýšením", viz výše. Jen s tím, že tito lidé spolurozhodují o tom, jak bude vypadat země, kde žiju.
Já samosebou vím, že nic není černobílé a všude je chleba, co má dvě kůrky... A pokud na vás moje články zapůsobily jako bezhlavé vychvalování všeho amerického a zatracení všeho českého, tak jste získal mylný dojem. Ale rozumím tomu.

OK, diky za komentar. Nerad

OK, diky za komentar. Nerad rozpoutavam vasnive diskuse, i kdyz v tomto pripade to mohlo vypadat opacne. Chapu Vas nazor, stejne tak jsem jen uvedl svuj. Myslim, ze jsme se nakonec celkem pekne domluvili :).

Opravdu nechápu co máte na

Opravdu nechápu co máte na mysli. Majoritní znamená většinový nikoli nadpoloviční.

Pokud máme skupinu 12 osob, kde budou 4 Němci, 3 Francouzi, 2 Češi, 2 Italové a 1 Španěl, tak Němci budou v tomto případě tvořit majoritní podíl všech osob z hlediska národnosti. Pouze se na tomto příkladu pokouším vysvětlit rozdíl mezi 50% a pojmem "majoritní".

Také nejsem rýpavý člověk, jen nerad pozoruji, když zůstane něco takového nedořešeno.

Pokud se dostaneme k programu Erasmus, tak máte naprostou pravdu. Skutečně s ním nevyjíždí více než 50 %, ale zlomek tohoto počtu. Přesné informace naleznete v propagačních materiálech jednotlivých fakult. Máte pravdu i v tom, že použít slovo majoritní, nebylo nejšťastnější řešení. Myšlenkou bylo, že stále více a více lidí vyjíždí při studiu do zahraničí a pak zde hledají i uplatnění v praxi.

Hudba

To jsou moc skvělé klipy! Na Facebooku jsem založil skupinu "nostalgické hudby", tak to tam přidám a jste vítán - poslal jsem Vám teď pozvánku :)

Ja bych ty followery vsechny

Ja bych ty followery vsechny zakazala. Tyhlety zavinace jenom kazdeho otravuji.

díky ti

ahoj martine,

děkuju za ty články o státech. už poměrně dlouho přemýšlím nad podobnou dovolenou a akorát si mě přesvědčil, že je to opravdu dobrý nápad.

užij si dovolenou, pozdravuj ženu of followerů a doufám, že se pak ukážeš v praze, moc rád bych si na téma amerika s tebou popovídal nad pivem.

Díky za ty klipy. Písně

Díky za ty klipy. Písně všecky znám, lidi ne (nebo nemám přiřazeno). Ani jsem netušil: a) že mám vlastně rád nějakou píseň od Stounů, b) o čem to ti Hermani zpívají a že to jsou vlastně oni. Půjdu si asi zalovit na YT a doplnit si mezery ve vzdělání - hlavně co se týče vizáže kapel...

Že? Já taky nevěřícně koukal

Že? Já taky nevěřícně koukal na to info... STOUNI? Ale jo, fakt to byli voni! :) Já teď ladím průběžně mezi čtyřkou a devítkou, tedy písně 40. - 90. let, a občas zahrají song, co jsem dvacet let neslyšel... Volám pak na manželku: "Zapiš si...!" :)

Stouni

Hele, nechci vám dvěma (pixy_co_ho_nebavi_se_porad_prihlasovat a Arthur) do toho kecat, ani se tvářit, že jsem sežral Šalamounovo h***o, ale vy se divíte Stouní písničce Paint it Black? Té SUPER známé písničce vod Stounů, vo který každej (no tak teď asi trochu přeháním, já vím) ví, že je STOUNÍ, kterou fandové Stounů vyhlásili v nějaký jejich hitparádě za nejlepší stouní věc všech dob (možná zase kecám, ta písnička mohla bejt i druhá), kterou nahráli ještě než se utopil Brian Jones a proto tam mohl hrát na ten orientální nástroj?
Jo, jasně, nejste znalci týdle kapely, ostatně ani já ne, ale tohle je přece...
No nic :-) I mně so každou chvíli stane, že se o nějaké písničce dozvím, kdo že je autorem nebo interpretem a já pak jen čumim jak péro z gauče.
Jo a abych nezapomněl - přeji pěkný zbytek dovolené, doufám, že ještě nejste ani v polovině :-)

No loitering...

...je bezva nápad, ale má to jednu vadu. Na těch cedulích by mělo být napsáno "No loitering, PLEASE". Neokounět, prosím.

Bohužel je to trend, který se ujal i u nás. "Zde neparkujte" a "Chodník uzavřen, přejděte na druhou stranu" a podobné bláboly vidí člověk dnes a denně, ale prosté "prosím" u nich chybí. Já chápu, že inkoust do tiskárny na šest písmen stojí těžké prachy a šetřit se musí, ale na troše zdvořilosti ještě nikdo nezkrachoval.

Cedule, kde není napsáno "prosím", nutno ignorovat.

Někde to PLEASE bylo - jestli

Někde to PLEASE bylo - jestli jsem dobře pozoroval, tak četnost PLEASE rostla s velikostí města a s honosností čtvrti.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.