Odvykl jsem...

Vrátil jsem se zpět, i když jsme si nechyběli... (Drát / WWW)

Tak jsme se ve středu vrátili, ve čtvrtek vyspali a v pátek zas vyjeli na cestu. Čekal nás Plaváček a pes. Nečekal nás David Grudl. A po cestě jsem dospěl k několika zjištěním.

Odvykl jsem manuálnímu řazení. Zvyknout si na automat mi trvalo tři dny, zato v sobotu ráno, když jsem na parkovišti u zámku (spali jsme na zámku, heč! - a díky!) sedli do auta, tak jsem chvíli vejral a musel si uvědomit, co vlastně mám dělat. Ale ono se to zas poddá... A tak jsme jeli, já měl zařazeno za tři, jedu do kopce, motor řve a já šlapu na plyn, notak, notak... - a vtom manželka povídá: "Nechceš si tam dát dvojku?" - AJO!

Odvykl jsem českému stylu jízdy. Když jsem vjel na D1 a nastavil jsem tempomat, tak jsem si připadal jak exot. Vpravo se jede 100-110, vlevo 140 a víc. Navíc řítícímu se Audistovi (naprostá většina zezaduseřítících byly Audi) je nutno uhnout vpravo, mezi auta, co jedou o 30km/h míň. Takže je potřeba brzdit, zase přidávat, motor žere jak kráva... Kousek za Brnem jsem naštěstí chytil nějakého podobného kolegu a s ním jsme vytvořili "135 tandem" - a celkem v klidu jsme si jeli "tu svoji".

Odvykl jsem jet "co to dá" a zvykl jsem si jet "co se má". Mezi vesnicemi jsem si držel tvrdošíjně 90 km/h (tempomat je výborná pomůcka, která člověka uchrání od těžké nohy) a nenechal jsem se nervovat. Když mě začali ostatní předjíždět, do zatáček, proti kopci, zrcátko na zrcátko, tak mě napadlo, že něco nebude v pořádku.

Na zpáteční cestě, za Veselím, kdo to tam znáte, je taková křižovatka, kde je rychlost omezena na 70 a vyfrézovaný asfalt. Často a rádi tam stojí policajti a měří rychlost. Ona ta křižovatka vypadá přehledně, ale z jedné strany tam je ten nájezd do kopce a z druhé zatáčka. Jel jsem od Veselí svých 90, a u té křižovatky, kde jsou, mimo jiné, obrovské reflexní značky POZOR a 70, jsem začal brzdit a zpomalil jsem na těch 70. A když jsem projížděl tou křižovatkou, tak slyším hlasité troubení, a uprostřed křižovatky (!) mě předjel pán v Oktávce. (Když jsem začal brzdit, byl tak 150 metrů za mnou, značky musel vidět.) Vedle něj seděla paní a vzadu měli dvě děti, které se na mne otočily a dělaly gesta - holčička si plácala dlaní na čelo, chlapeček hrozil pěstí. O kus dál předjel do zatáčky další auto...

Fakt, něco nebylo v pořádku.

Za křižovatkou jsem zas přidal na svých 90 a zapnul tempomat. Do Budějc už to je pořád po hlavní silnici, žádná vesnice, žádné křižovatky, žádné omezení rychlosti, jen pár zatáček a 40 kilometrů, takže jsem si v duchu počítal: Je to 40 kilometrů, já jedu 90, bude mi to trvat 27 minut. On jede tak těch 120, předjíždí v křižovatce, předjíždí do zatáček, má tam dvě malé děti a dojede tam za 20 minut. A pak mi to došlo: On je v nepořádku... Co kdybych tam brzdil kvůli někomu, kdo přejížděl křižovatku napříč?

Jde jen o zvyk. Na svět, kde všichni jedou plusmínus stejně (a tudíž i předvídatelně) si člověk zvykne hned. Ale opravdu si nejsem jist, že si chci zvykat zpět na to, abych jel co to dá kvůli sedmi minutám a pro klid duše takových kokotů. Takže až někdy pojedete za šedým Peugeotem 307SW, co pojede 90 a nenechá se vaší blízkostí přimět k rychlejší jízdě, ani když to je na rovince,  tak to jsem já. Nezlobte se, ale mně to tak připadá normální.

O tom, jak člověk odvykne českým médiím a české politice - teda tomu, čemu se u nás říká politika - o tom jsem už psal.

---

Jo a taky budu muset něco udělat se svým zaměstnáním. Když jsem si včera vzpomněl (a připustil), že z původní dohody "nechci programovat, a už vůbec ne weby" je nakonec výsledek takový, že dělám weby, a navíc musím poslouchat řeči kolegů vývojářů o tom, že "my děláme pro IE, ladit to pro další prohlížeče je drahé", "udělat web v tabulkách je o hodně rychlejší, než se s tím patlat v CSS", nebo "jQuery používat nebudeme, je to zbytečně velké (!!!)", tak se mi navalilo. A když jsem si vzpomněl i na větu všech vět futrál: "budeš si na to muset zvyknout", tak si říkám, že leda hovno, že opravdu nehodlám přivykat věcem, co jsem před pěti lety zavrhnul.

Před dovolenou jsem koketoval s myšlenkou, že to pojmu jako osvětovou misi, ale teď si říkám, že to nemám zapotřebí. Že je můj čas příliš drahý na to, abych někomu vyvracel argumenty jako "validní kód je zbytečný", abych někoho přesvědčoval o něčem, co je v oboru už pět let axiom, nebo nedejbože na to, abych ohnul hřbet a dělal systém pro sledování využití reklamních ploch v IE-only frameworku pro webové aplikace a kašlal přitom na všechny pravidla, novinky a postupy, co jsem se naučil a co hlásám. Ne, opravdu nemá smysl vracet se do roku 2002 a znovu si zvykat na tehdejší technologie a postupy, za to mi zaměstnání nestojí... Budu muset promluvit s ředitelem a připomenout původní záměr.

---

Opravdu, nesmyslům člověk odvykne rychle.

Komentáře

Příklad k současné situaci na

Příklad k současné situaci na našich silnicích je na http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/o-vikendu-zahynulo-12-lidi/377403 . Je vidět, že trestné body, výše pokut, trestní odpovědnost ani měření radary to nezmění...
P.S.:
Děkuji za moc pěkné zápisky (nejen) o cestování po USA a už se těším na další reportáž http://misantrop.eu/712697-vyprava-09.php ;-) Moc rád bych se přidal.

Výprava pravděpodobně nebude,

Výprava pravděpodobně nebude, nemám dovolenou. Leda bych odešel na volnou nohu a dovolenou si prostě udělal... :)

To je škoda, taky bych o tom

To je škoda, taky bych o tom docela vážně uvažoval... : /
Tak teda příště.

Tož vítej v klubu :) Ani

Tož vítej v klubu :) Ani jsem si nemusel realitu profiltrovat Amerikou, a vidím to stejně. Modrý Scénic vážení, btw. Co takhle vymyslet nějakou hezkou samolepku na kufr? Třeba "Až pojedu kolem tvýho hrobečku, vesele ti zamávám, blbečku", nebo "Tvůj prasečí styl jízdy nesdílím" nebo tak něco.

Stojej ti za to?

Stojej ti za to?

Jasně

Jasně že mi stojej za to. Riskují totiž hlavně můj život a život dětí, které vozím vzadu.

Přesně tak. Sebevrazi by mi

Přesně tak. Sebevrazi by mi byli ukradení. Ale bohužel to jdou taky vrazi – a já si v autě vezu to nejdražší na světě…

Já snad ani nechci vlastní

Já snad ani nechci vlastní děti. Jak čtu ty neustálý stesky "tatínků" na to ohrožení života jejich dětí, přemýšlím, proč tak neskuhral i můj táta, dokonce ani máma. Jakto, že jsem mohl jezdit bez autosedačky, nepřipoutanej, na kole bez helmy a chráničů, na bruslích a lyžích jakbysmet, proč mi dovolili lézt na strom, jezdit na kole v centru Prahy (Ječná, Žitná), a že jsem dokonce (a teď se podržte) mohl chodit normálně ven sám, aniž bych měl někoho permanentně za prdelí.
Co je to za dobu?

Doba je 10x rychlejsi, 10x

Doba je 10x rychlejsi, 10x nervoznejsi a 10x vic plna aut.

Je dobre si na to zvyknout.

Pomnicky v okoli bydliste meho detstvi varuji. Za poslednich 10 let jich pribylo sedm, pet z toho detskych. Driv nebyl ani jeden, nepocitam-li zastrelene a zavrazdene za Prazskeho povstani.

Vážně to nevíš?

Inu, je to doba, kdy na silnicích jezdí 3x víc aut 2x rychleji než v době, kdy jsi byl děcko. A taky v době, kdy klesl počet smrtelných úrazů dětí ze 400 ročně v 50.-60. letech na dnešních méně než 100. Ještě nějaký dotaz?

Jeden píše desetkrát, druhej

Jeden píše desetkrát, druhej dva až třikrát... Měli byste se dohodnout. ;-)
Každopádně, to byl jen akademický dotaz. Mně je jedno, jaká je doba, to mé povzdechnutí se týkalo něčeho jiného. Týkalo se toho, že chlapi dneska skuhrají jak baby a baby makaj jak chlapi. Nějak se nám ten poměr testosteronu otočil, jak se zdá.

A to mě sdělení, že seš

A to mě sdělení, že seš macho, má rozplakat, nebo co?

To mi říkali, když jsem byl

To mi říkali, když jsem byl malej - Ty jsi ale máčo. :-)))

Hmm, a proto si budu na kufr

Hmm, a proto si budu na kufr matlat nálepku, aby se "přijel podívat zblízka" i ten jinak slušný a spořádaný řidič, kterého by to jinak ani nenapadlo.
Gratuluji a tleskám :o))
Jsem na tom zhruba stejně jak Arthur. Zhruba stejně, tzn. já považuju i takovýto obšírný článek za příliš mnoho pozornosti pro takový obtížný hmyz.
Ignorovat, ignorovat, ignorovat. Třeba dají pokoj nebo se pozabíjí někde v ústraní.
Snad maximálně v příliš dobrém rozmaru, když si za mne stoupne nějaký trubadůr a vytrvale mne oblažuje klaksonem (přičemž já třeba stojím před ucpanou křižovatkou, nemohu vjet do ní, protože bych se z ní už nedostal, což trubadůra pudí k luzným tónům, neb on by ze všeho nejvíc toužil stát naštorc kolejí několik semaforových cyklů), s takovým mamrdem za kufrem je možno zabrzdit, rozblikat výstražná světla, odpoutat se, vystoupit a loudavým krokem se ho jít zeptat, o jaké nebezpečí vůkol jde.

Defensive driving

Tak tak... Já vím, že je to občas o nervy a není lehké být v pozici "mlčícího rozumnějšího, co ustoupí", ale je to ve výsledku nejbezpečnější. V US tomuto stylu řízení říkají "defensive driving", věřím, že to časem prosákne i k nám.

Dobrá říkanka:) Zkrátil bych

Dobrá říkanka:) Zkrátil bych to na údernější: "Až minu tvůj hrobeček, poznáš, kdo byl blbeček"

Jinak potvrzuji autorovu zkušenost se střelci v černých Audinách:-/

... všichni jedou plusmínus

... všichni jedou plusmínus stejně (a tudíž i předvídatelně) ...

No přece dyť jo. Vidím Audi, vím, že dylina. Vidím Ochcáfku, vím, že dylina. Všichni v nich jedou víceméně plusmínus stejně - někdo jako plus dylina, jinej jako mínus dylina :o))

Správně díš - nech je bejt a jeď si podle svýho (a paragrafu). Nechť se trotl třeba pomine.

Jojo... vidím kloboučníka

Jojo... vidím kloboučníka nebo čepičáře - a vím! :)

Nevím, jestli je to s těma

Nevím, jestli je to s těma Audinama náhoda, nebo ne, ale minulej týden v noci byla jedna dost drsně rozstřelená přímo v Budějcích — nějaký kluk jel z křižovatky na Dlouhej louce směrem na Plzeň podél Vltavy stovkou (je tam 70) a někde na půlce cesty mezi Výstavištěm a Tescem při honění se s Golfem uklouznul na kaluži a trefil lampu. Známý dělá u Policie a měl k tomu výjezd. Kluk i spolujezdkyně jsou mrtví (holce bylo šestnáct let a byla to bývalá spolužačka mého kluka).

Smutný příběh. Té holčiny je

Smutný příběh. Té holčiny je jednomu i líto, ačkoli ve svém věku už mohla vědět, že s debilem se do auta nesedá. Když ovšem netrefili nikoho nezúčastněného, vlastně to dobře dopadlo.

Jj, Audi je typický, pak taky

Jj, Audi je typický, pak taky Bavory a další, nejčastěji černý. Černý auto je typická indicie. Pak kouřový skla, xenonový světla, modrý ledky, speciálo značka typu 7A7-0007... Jednotlivé položky samy o sobě nemusí nic znamenat, ale kumulativně se násobí. Každopádně jak v zrcátku vidím černý auto s xenonkama, je mi jasno a raději blbečkovi uhnu.

To je mi ale nevrazivost

Je to o lidech ne o vozech. To ze te dojede zrovna rychlejsi auto je prece dano statisticky ne tim ze by to byli sami kreteni. Ti sami v autech co jedou predpisove te nikdy nedojedou. Moje cestovni je 136-145 prip 150-158 kdyz specham.

Limity rychlostí

Mohu se prosím zeptat, jak jste došel k uvedeným rozmezím rychlostí? Nehledejte za tím nic, než zájem. Zajímá mne, jestli to berete tak, že něco nad limit se snese, nebo že tak jezdí vlastně i ostatní ... a jak byste uvedené limity nasadil, kdyby na dálnici bylo 110 nebo naopak 150 km/h jako oficiální limit. Díky za odpověď.

Limity udává pouze technika.

Limity udává pouze technika. Takže záleží spíš na autě.
Mě spíš pobavila ty čísla. 136, 158...wtf? :-)))

Re: Limity udává pouze technika.

Aha, takže Váš přístup je zase ten, že sešlápnete pedál až k podlaze a pak už jde jen o to, jestli někdo/něco nestojí v cestě a co unese adheze?

Já mám tedy spíš zkušenosti s

Já mám tedy spíš zkušenosti s Mercedesy. Ať už černý, nebo šedý, pravidelně v něm sedí blbeček Já-jsem-manažer-a-můj-čas-je-kurevsky-drahý-na-to-abych-pět-vteřin-počkal či blondýna, která je dělaná tak na Smart.

No, můžu se přidat leda se

No, můžu se přidat leda se svým "Až někdy pojedete za někým kdo jde pěšky..." :)

Predsevzeti

Ano, obdobná jsem měl po návratu také - a po pár letech mne pustila, jsou to ideály které tady nemohou fungovat a budete jen narážet do zdí.

"Nemohou fungovat" je

"Nemohou fungovat" je exemplární vyjádření začarovaného kruhu. Proč by nemohly fungovat? Protože je nikdo nedodržuje. Proč je nikdo nedodržuje? Protože nefungují. Proč nefungují? Protože je ostatní nedodržují... Naštěstí mi nevadí jít proti proudům a stát mimo společenství.

A díky za to, že takoví lidé

A díky za to, že takoví lidé pořád jsou...

Cestopis bylo bezva počtení (jako ostatně i další věci tady:), držím palce s ředitelem.

Jo, o těch autech je to

Jo, o těch autech je to výstižné až běda. Snad kromě jedné důležité věci, která chybí. Ono totiž české dopravní značení není moc dobré, resp. je dost často úplně nesmyslné. Především co se týče omezování rychlosti.

Jedu v Německu - omezení rychlosti je adekvátní povrchu, přehlednosti cesty, překážkám, provozu (dvourychlostní cedule podle toho, kolik je aut), nemám sebemenší problém respektovat, jakou rychlost doporučují a limitují (nemluvím o dálnicích, to opravdu ne :), protože to dělali lidé, kteří věděli, co dělají a dělají to dobře - německá policajt asi toprá policajt.

Jedu v Čechách - přehledné úseky naprosto bez rizika jsou často se čtyřicítkou a padesátkou, rizikovější místa, na kterých se nemůže nic stát, s třicítkou, u které sedí policajti a inkasují za každé projeté auto. Čirá buzerace řidičů, která s bezpečností provozu nemá nic společného, jen vyzývá k tomu, aby se nesmysl porušoval (a pak se to z toho u mnohých stane pravidlo). Samozřejmě to neplatí o těch, kteří chtějí jet 180 po dálnici a 120 po okresce a když sejmou strom, tak by hned vykáceli všechny aleje v Čechách. Ale policajti své vážnosti a vážnosti toho, co dělají, také nepřidávají a oslabují tak ochotu i těch, kteří se předpisy chtějí řídit.

Souhlas

Na to, abych nejezdil jako hovado, nemusím jezdit do USA. Takže se přidávám - černá felda nebo tmavě zelená oktávka (i v oktávkách jezdíme slušně;)

Souhlas....

Měl jsem podobné pocity po návratu z Anglie, hlavně mě zarazil obrovský rozdíl mezi v mezerách mezi auty (nejen) na dálnici. U nás je ta mezera výrazně menší. Když se na českých dálnicích pokusím dodržovat "anglickou" bezpečnou vzdálenost, nacpou se do mezery minimálně dvě auta, typicky "myškou bez blinkru".

Před pár týdny jsem zažil tolik zbytečně nebezpěčných situací během jednoho dne, že jsem byl v pokušení vyrobi stránky jezdimjakocune.cz, kam by lide mohli popisovat situace, kdy je nějdo zbytečně ohrozil nebezpečnou nebo agresivní jízdou (s uvedením místa a ideálně popisem "čuněte" a jeho auta), ale pak jsem si řekl že nebudu vyrábět automobilovou obdobu zatepla.cz

Připomněls mi můj oblíbený

Připomněls mi můj oblíbený citát od G.B.Shawa:
„Rozumný člověk se přizpůsobuje světu, nerozumný se usilovně snaží přizpůsobit svět sobě. A proto je všechen pokrok závislý na člověku nerozumném.“

Nic nez souhlas

Nemuzu nez souhlasit, nahodou jsem se z US vratil taky pred mesicem (20 denni road trip z Miami pres LA ukonceny ve Frisku, kousky po R66) a je to proste o necem jinym. Mimonine me fascinovala kvalita silnic, lidi byl super a urcite se tam planuju vratit (musim si ale udelat ridicak na motorku :)

Dvaroky jsem zil v Anglii a ted se premistil na Novy Zeland, protoze zpatky "domu" se mi opravdu nechce. Jeste z tama musim dostat rodice (ti jsou uz ale po navsteve Anglie nalomeni, jeste je vezmu na Zeland a bude hotovo :)

P.S. Pokud ma nekdo chut zkouknout fotky tak tady jsou - http://picasaweb.google.com/ady.nasracky.cz/20090405_USA

Některé fotky vzbudily pocit

Některé fotky vzbudily pocit deja vu, aneb Najdi 10 rozdílů: http://picasaweb.google.com/ady.nasracky.cz/20090405_USA#532978109530780... a http://picasaweb.google.com/martin.maly/USA2009#5329966507788239746 (nemáme zatím probráno a setříděno, tak se moc nerozhlížet!)

Nechci bejt příliš vosobní

Nechci bejt příliš vosobní, možná bych to mohl vyřešit otázkou přes IM, ale zeptám se tady: zaujala mě tvoje věta o zaměstnání: "nechci programovat, a už vůbec ne weby". Když pomineme ty weby, co vlastně kromě programování může mít za náplň práce člověk, kterej se programováním živí cca. 15 let? Nechci nijak zpochybňovat tvé dovednosti, jistě umíš ledacos, jen jsem zvědavej, čím bylo programování nahrazeno.

Stejnou otázku jsem si kladl

Stejnou otázku jsem si kladl i já, a měl jsem na to celou Emeriku a víc. Řekl bych to takto: "Možnosti tu jsou" - kdyby to nepřipomínalo Špidlovštinu. Věř nebo nevěř, ale když řeknu "nechci programovat", tak mám mnohem širší výběr, než když řeknu "chci programovat". :)

Softwarový architekt? To je

Softwarový architekt? To je dobrá pozice. Jen navrhuješ a píšeš analýzy. Na programování jsou pak jiní. Tedy teoreticky, samozřejmě.

Velmi teoreticky :) Jsme v

Velmi teoreticky :) Jsme v sw/hw firme dva takovi a ze bychom neprogramovali se opravdu rict neda. Vlastne si to ani nedovedu predstavit. Kdyby clovek prestal uplne programovat, tak prijde o kontakt s prostredim a nastroji, ktere se neustale vyvijeji a k cemu by pak byly jeho navrhy a analyzy? Pro smich kolegu, mozna.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.