Opera Unite - polemika

Má Opera Unite smysl? A pro koho?

U článku o Opera Unite na Lupě se během několika dní objevilo několik desítek komentářů. Zdráhám se to nazývat diskusí - gró naprosté většiny tkvělo ve sdělení, že jsem zamindrákovaný tupý pisálek, který nic nechápe a nikdy ani nepochopí. Tím pádem asi komentující usoudili, že není třeba namáhat se s nějakými věcnými výhradami. Někteří jen zareagovali na klíčové slovo "Opera", jiní zareagovali na moje jméno, a výsledkem je naprosto úžasné cosi, k jehož popisu si vypůjčím větu od Martina Maniše: Oponent obvykle nekonstatuje, že píšu blbosti (a pokud už ano, nečiní tak na základě toho, co jsem skutečně napsal, ale toho, jak si mé věty vyložil), ale že jsem blbec. Nepřekvapuje mne to. Navíc z některých komentářů bylo jasné, že komentátor měl rudo před očima už když přečetl první tři odstavce, a ze zbytku si jen vybíral něco, na čem by mohl demonstrovat mou pomýlenost.

Mno, každému co jeho jest. Někdo má z mého článku nutkavou potřebu mi to "nandat" v komentářích. Já mám z téhož článku večeři - roštěnou plněnou camembertem, ořechy a broskvemi, připravenou na dřevěném uhlí, k tomu americké brambory a jako zákusek palačinku se zmrzlinou. Řekl bych, že jsem na tom líp.

Přesto se objevilo pár střízlivých názorů, s nimiž by byla radost polemizovat. Bohužel, stejně jako nejím v zaplivaných pajzlech, tak odmítám diskutovat v debatě s podobnou úrovní, takže jsem nedebatoval přímo tam.

Jeden z dobrých odmítavých názorů napsal Dundee:

Rozhodně bych nebyl tak jednostranný. Osobně mi to přijde jako dobrá funkce, kterou pravděpodobně využiju - zejména na sdílení souborů během IM konverzace. Cílem určitě není udělat si doma web server, spíš umožnit jednodušší P2P sdílení bez nutnosti instalovat další software.

Přijal jsem výzvu a odpověděl mu - soukromě. Vznikla tak následující polemika o Opeře obecně a Unite zvlášť. A protože si myslím, že má větší cenu než libovolných 40 komentářů u původního článku, tak ji (s Dundee-ovým souhlasem) kopíruju sem (moje odpovědi jsou tučně, Dundee kurzívou):

Ono "sdílení při IM" je přesně to jediné, k čemu mi přijde Unite vhodné, a taky jsem to do článku poctivě napsal. Možná dobré rozšíření do prohlížeče, ale rozhodně ne "demokratický cloud" a "znovuvynalezení webu", jak včera tvrdili hoši z Opery. Z hlediska "potřeby sdílet soubor při IM" je to jistě perfektní, ovšem už z mírného odstupu to je akorát hračka pro geeky, které chybí spousta věcí - mimo jiné větší rozšíření :)

To máš pravdu, ten marketing byl opravdu dost přehnaný :)
Znovuvynalezení webu je fakt dost silné slovo :)

Moc nechápu, proč zmiňuješ rozšířenost Opery. To na službu přece nemá vůbec vliv. K souborům se dostane i člověk, který Operu nemá.

No, to je prosté: Pokud takovou funkci přinese IE nebo FF, tak z ní dokáží se svými čtyřicetiprocentními podíly udělat "cosi běžného". Dokud bude Unite pouze v Opeře, bude minoritní, okrajovou záležitostí, bez ohledu na to, že se na takto publikovaný obsah může podívat kdokoli. Jistě se shodneme na tom, že celý vtip Unite není v tom,kdo se na obsah může kouknout, ale v tom, kdo ho může produkovat... A jedno procento "možných producentů" je statistická chyba. ;)

To je asi pravda, ale funkčnost Unite to nijak neomezí. Nevidím v malé rozšířenosti žádný problém.
Myslím, že Opeře nejde o prosazení Unite do světa, ale spíš o prosazení celé Opery. A právě tomu by mohla i Unite napomoci.

Víš jak - Geoworks Ensemble byl geniálně navržený operační systém pro PC. V době 286 procesorů nabízel multitasking, multithreading, OLE a další podobné featůry. Jeho funkčnost nijak neomezovalo, že po světě bylo pár desítek tisíc uživatelů. Ovšem mizivé rozšíření vedlo k tomu, že skončil zapomenutý a ty techniky následně Microsoft po letech znovuvynalézal. A stejný osud potká IMHO Unite.

Nejsem si jistý, jestli se to dá takto srovnávat. OS je věc, která rozšíření potřebuje, protože jinak není schopna zajistit podporu ze strany výrobců hardwaru a softwaru.
Unite je ale jen další součástí multiplatformní aplikace a snaží se učinit tu aplikaci více konkurenceschopnou. A jestli to Opeře opravdu na trhu pomůže nebo ne, to ukáže čas.

OK, to je taky pravda, i když jsem narážel spíš na určité techniky a nápady, co v Geoworks byly.
Ale vemme to takhle: Prohlížeč s podílem nula celá nic implementoval technologii, která není až tak úplně "killer feature". Je to prostě nápad. Jako že "Proč ne?! Umíme to udělat, tak to uděláme!" Nemyslím, že by to její konkurenceschopnost zvýšilo.
Proč? Protože po takovéhle feature není poptávka tak silná, aby se "konkurenčně" projevila. Profesionála neosloví - ten zná cesty, jak dosáhnout téhož efektivněji. A BFU to možná vyzkouší, ale narazí na omezení, která jsou zjevná, navíc spojená s přechodem od "oblíbeného prohlížeče" a změnou návyků - ne, ne, to nemá konverzní potenciál.

Uvidíme :)
Když někomu pošleš soubor přes Opera Unite, tak si ten člověk možná všimne, přes co to běží, a rozhodne se Operu zkusit. Tímhle způsobem by to mohlo pomoci.
Opera je velmi dobrý prohlížeč, nechápu její nízké rozšíření.

No, to by fungovalo, pokud dotyčnému secvakne, že to je "z Opery" a ne jen "nějaký file hosting". Coby "klient" tomu pravděpodobně nevěnuješ pozornost.
Opera je dobrý prohlížeč, ovšem s prachmizerným marketingem a s několika historickými přešlapy. Brzy bude mít našlápnuto ke stádiu EMACS: "Je to dobrý operační systém, jen tomu chybí schopný prohlížeč!" :)

Osobně mi nepřijde, že by měl Firefox o tolik lepší marketing. Vnímám ho spíš jako módní hit. Je tak trochu jako Ubuntu - jednoduchý na používání. Ale narozdíl od Ubuntu, je to děsný moloch.

No, vyber si. Buď má o hodně lepší marketing, nebo uživatelům vyhovuje víc. :) Přeci jen - jeden má 40%, druhý 1%. Buď je to marketingem, nebo kvalitama - ve smyslu "líp vyhovuje potřebám trhu" :)

Vlastnosti Opery asi dokáží doopravdy ocenit jen technicky zdatnější a těch je pomálu :) Proto asi Firefox lépe vyhovuje trhu jako celku.

Tak to přepíšu: Opera naplňuje jisté potřeby určitého segmentu trhu, a - bohužel - k jejímu využívání a "oblíbení" je třeba, aby uživatel byl technicky zdatnější. OK. A teď se vraťme k původnímu věcnému jádru: Proč tedy SW, který je oblíben hlavně mezi "zdatnějšími", přichází s funkcí, určenou pro BFU?! Kmenovým uživatelům je to nanic a BFU to moc nepřitáhne, protože BFU nepřitáhla ani jinými featurami...

Heh, dostal jsi mě :) Ale neřekl bych, že je to funkce jen pro BFU. Osobně se za BFU nepovažuju a když bude možnost, tak Unite použiju...
Ano. Ty se za BFU nepovažuješ, občas Unite možná použiješ (já ho dneska použil, když jsem posílal Patrickovi screenshot s komentářema na Lupě). Ale vzpomeň si na svá vlastní slova, že Opeře jde pravděpodobně o zvýšení konkurenceschopnosti. Tady mám pocit, jako by "přesvědčovali přesvědčené". Zkrátka Unite stále vychází jako možná zajímavá novinka pro ty, co Operu používají, ale stále tam nevidím ten potenciál přitáhnout další lidi k Opeře. :)

To asi nedokážu posoudit. Vcítit se do role BFU je dost obtížné :)

Opera asi nikdy nebude pro každého (jako FF), to by ji pak geekové přestali používat, protože by jim přstala vyhovovat.
Možná ale tímhle krokem přiláká lidi, co sice jsou technicky zdatnější, ale používají z nějakého důvodu FF. Nebo zatím o Opeře tolik nepřemýšleli a tohle je navnadí Operu zkusit. Ale to jsou všechno jen spekulace.

Proč přesně by geekům přestala vyhovovat? Máš pocit, že "vhodnost pro geeky" jde ruku v ruce s "neobvyklostí"? Přestala by vyhovovat proto, že by nebyla výlučná, nebo předpokládáš, že kroky, které by musela udělat k tomu, aby byla pro každého, by nutně popřely to, co z ní dělá "geekovský SW"?

A teď upřímně - když MS zaintegruje do IE podobným způsobem svůj Live Mesh nebo někdo udělá doplněk pro FF s podobnou funkčností, tak nebude o čem debatovat (snad jen o tom, jestli Opera zase podá stížnost k EK). Osobně mi tenhle scénář, tedy to, že něco podobného udělá jiný prohlížeč, připadá pravděpodobnější než to, že se Unite projeví na penetraci Opery měrou vyšší než je statistická chyba.

Neřekl bych, že má Opera neobvyklé rozhraní. Jediné, čím se podle mě rozhraní Opery a FF doopravdy odlišuje, je dialog nastavení. A ten je opravdu spíš pro pokročilejší. Rozhodně bych nechtěl, aby byl předělán na FF-like, protože by hodně možností nastavení muselo zmizet.
Nevím jakým způsobem by něco jako Unite FF implementoval, protože jsou k tomu potřeba proxy servery a FF nikdy nic podobně centralizovaného nenabízel. U IE je to o něco pravděpodobnější, tam bych se nasazení nedivil.
Máš pravdu, Opera vždycky byla a asi nadále zůstane pouze geekovským prohlížečem. Je to ale škoda, protože mnohými kvalitami své konkurenty převyšuje.

Nevím jestli má jiné rozhraní - tys psal, že kdyby byla více "lidová", tak by ji geekové přestali používat, a já přemýšlím, proč. :)
FF by mohl "něco jako Unite" implementovat relativně snadno - otevřeným protokolem proxy serverů, takže by mohlo vzniknout víc poskytovatelů a la "xxx.operaunite.com". Tedy opravdu decentralizované řešení. Bonanza pro všechny ty zastánce "svobodných formátů". :)
Co já vím, třeba to Opera udělá sama dřív - a pak bych viděl cestu k většímu rozšíření Unite otevřenou...
Já kvality Opery moc nevnímám. Nepadla mi do ruky - a znáš to: Můžeš mít kladivo naprosto úžasný, jak ti nepadne do ruky, tak s ním nemůžeš pracovat.

Není to prostě a jednoduše proto, že geekové a BFU mají jiné potřeby?
Je pravda, že jsem si na Operu také musel chvíli zvykat, takže na tom asi něco bude.

---

Děkuju Dundeemu za souhlas se zveřejněním celé polemiky. Můžete se, pokud chcete, zapojit v komentářích.

Komentáře

...

Je fajn vidět, že ještě existují lidé, kteří se dovedou "slušně hádat" a sem tam i uznat cizí názor :-)

hm

" Z hlediska "potřeby sdílet soubor při IM" je to jistě perfektní" ... proč proboha? Pokud potřebuji sdílet při IM, tak sdílím tím IM, ne? Proč do toho tahat ještě Operu, nastavovat to, upravovat práva? Každý slušný IM klient (třeba Windows Live Messenger) totiž umí nejen posílat soubory, ale také je sdílet a synchronizovat určené adresáře mezi uživateli. A zrovna WLM má takový podíl na trhu, že Opera se krčí kdesi v koutě. (Kromě ČR) má WLM prostě každý (připomínka: Opera nemíří primárně na trh v ČR)

Opera Unite je tedy i na toto zcela zbytečná...

A na dedikované a špičkově pojaté sdílení je tu Live Mesh či (horší, ale stále dost dobrý) Dropbox.

Funkce "sdílení" není nová, naopak, implementují ji desítky nástrojů, kteří uživatelé rádi používají. A už tu byla i funkce "sdílení v prohlížeči", a neujala se. Byl to projekt AllPeers pro Firefox a zkrachoval na totální nezájem, přes úvodní halasné obdivné reakce (hloupějších) Firefox fanatiků.

A napadá tě něco jiného, k

A napadá tě něco jiného, k čemu by Unite šlo použít? Byl jsem rád, že jsem přišel aspoň na tohle. :)

Vycházej z reality, nikoli z ideálu: IM tu reálně představuje převážně ICQ. Ne že by ICQ neumělo přenést soubory, ale když je na jedné straně třeba Miranda a na druhé straně ještě něco divnějšího, tak jsi v kelu. PAK máš potřebu "sdílet soubor při IM" a nemůžeš ji saturovat tak, že "prostě sdílíš soubor v IM".

Neposuzuj svou optikou - kdybych posuzoval svou optikou, tak řeknu "Soubor, co chci sdílet, prostě přesunu do oblasti, která je veřejná v mém Apache, a pošlu odkaz." Funguje to stejně, ale umí to o hodně víc a nezáleží na tom, jaký prohlížeč a jaký IM mám...

..

Na toto už jsem odpověděl: "(Kromě ČR) má WLM prostě každý (připomínka: Opera nemíří primárně na trh v ČR)"

Primitivní ICQ je české specifikum ;)

nebude to tím, že mají Češi

nebude to tím, že mají Češi vkus a ohyzdný WML z důvodů toho, že se na něj prostě nedá dívat? nemluvě o nedůvěryhodném původu WML xD

Tak tuto debatu, byť jen 3

Tak tuto debatu, byť jen 3 příspěvkovou, bych s trochou nadsázky klidně nazval soubojem titánů :)
2 VfB: Co ti připadá na WLM, v porovnání s originálním ICQ klientem, nevkusného? O jiném, než originálním klientovi samozřejmě nemá cenu se bavit, protože klient je ta jediná část ICQ, kterou vidíš, jeho druhá část - protokol (jakkoliv primitivní, nebezpečný a zastaralý) - nemá na estetický vjem žádný vliv. Mně osobně se WLM klient líbí mnohem víc, než ICQ (i když to je věc názoru a osobních preferencí), nemluvě o tom, že WLM je z velké části skinovatelné (když si s tím vyhraješ trochu víc, tak úplně skinovatelné ]:->), takže si vzhled můžeš přizpůsobit vlastním potřebám :)

Krásná debata

Sám sice používám FF, tak můžu být lehce zaslepený, ale naprosto souhlasím s Arthurem. Po tom nedávném soudu už se na Operu nedívám jinak, než jenom na zlobivého čertíka, který neumí zaujmout vlastní invencí a schopnostma, a tak místo toho jen čeří vodu.

Neumím říct, v čem je marketing Opery špatný a co by měli změnit, aby přilákali BFU, ale zřejmě je něco špatně. Osobně bych tipoval asi právě tu jednoduchost (kterou narozdíl od čisté instalace FF nebo Chrome Opera rozhodně nemá, alespoň pocitově), mnoho lidí zase odradí menší rozšířitelnost (opět srovnávám s FF).

Zajímalo by mě ale, kdo ve vedení rozhodnul, že killer-feature nové Opery bude právě takový nesmysl. Vždyť každému, kdo potřebuje něco poslat, běží v PC alespoň jeden IM, má e-mail, a vůbec - pro sdílení obrázků i obecných souborů existuje hromada serverů, nezávislých na Opeře. Možná by na Operu přešlo alespoň pár priátů, pokud by se soubory ukládaly někde na serveru, ale takhle je to vcelku zbytečná práce.

(A opravdu bych se nechtěl cítit, jako programátor, který má takovou funkci do Opery implementovat a strávit tak hromadu času nad něčím, co možná Opeře nakonec spíš uškodí, než aby to zvedlo její zbytky z popela...)

Rozšiřitelnost Opery

Já v Unite vidím pouze jednu výhodu. A to konkrétně, že Opera se posouvá ve své rozšiřitelnosti od menu a widgetů (které mi nepřišly jako příliš velký "bonus" ve srovnání třeba s extrémní rozšiřitelností Firefoxu) k další fázi, kdy se ten software zase o kousek otvírá lidem a umožňuje jim toho víc.

Opera, Eclipse, Winamp, Thunderbird, Miranda, to jsou věci, které spustím hned při spuštění počítače. Když budu potřebovat "webserver", je mi jedno, jestli ten webserver zajišťuje OS nebo kterákoliv z těchto aplikací - běží pořád (a koneckonců Opera běží určitě na víc desktopech, než Apache:) ) a pokud si ten webserver budu moci ovládat z aplikace, kterou používám rozhodně nejvíc (tedy Operu), ušetří mi to čas.

Zatím jen tak obecně tlachám - však taky pro Unite nejsou napsané žádné pořádné aplikace. V každém případě kdyby mi to pomohlo mít z Opery prostředí, které celý den ani nemusím opustit (jak to mají v mnoha případech uživatelé Firefoxu), byl bych jedině rád.

Ale na to Unite asi stačit nebude. Každopádně zlepšení rozšiřitelnosti (je mi jedno, že Unite je server v prohlížeči, zajímá mě ale, že půjde chování měnit javascriptem a ještě víc, co z toho půjde vymáčknout) považuji za krok správným směrem.

Z pohledu neúspěšného tvůrce webů..

Tak tak... Párkrát jsem se dostal do situace, kdy jsem měl relativně dobrý nápad na zlepšení toho či oného internetového projektu, který sám o sobě byl na první pohled dobrý; avšak sám o sobě nenavštěvovaný, neúspěšný. To zlepšení jsem udělal a čekal zázraky, jenže když ho nikdo nepoužíval, uvědomil jsem si, že ač zní tak nějak krásně a prakticky, ve své skutečnosti je naprosto k ničemu a ani já sám si nedovedu představit, k čemu bych ho používal.

Kdoví, zda někdo z Opery to nějak horečněji využívá...

užití mě napadá

Tak to sdílení souborů, je vcelku jasné. S kamarádem jsem jednou chtěl vyměnit soubory a IM nepřipadalo v úvahu, mail taky ne a někam to posílat už vůbec. Škoda že tenkrát Opera Unite nebyla, mohla se tak krásně hodit. :)

Nicméně není to tak k zahození jak se to tváří. Asi jiná perspektiva je člověka, který nevěří na desktop aplikace a jedinou aplikací kterou na desktopu spouští je prohlížeč. Pak Opera Unite je skvělá, na pár kliků mám staženou aplikací co umí pracovat s lokálními soubory a výsledek se dá publikovat na web. Super.

Stejně tak pohled provozovatele webové aplikace. JS API a možnost zpracovávat soubory, takže lze napsat interakci s vaší aplikací. Rozhodně výhoda. I když to třeba nebude úplně to co vývojáři Opery zamýšleli.

Představa že by Firefox či IE něco podobného implementovali mi příjde úsměvná. Nápad je to starý a jeho realizace ale trvá. Firefox měl mít Allpeers ale jejich krachem tuto větev zařízl. IE to ani mít nebude, mají přeci tolik "lepších" nástrojů.

Každopádně se Opeře povedl hezký tah, na to jak je to "neužitečné" už se napsalo dosti článků. Na twitteru to bylo v trending topic, což na prohlížeč na úrovni statistické chyby je velmi solidní výkon.

"výsledek se dá publikovat na

"výsledek se dá publikovat na web. Super." - Otázka zůstává: Proč publikovat "na web" s něčím, co publikuje jen když můj počítač běží? Proč nedat přednost persistentnějšímu způsobu? A proč si publikováním souborů zatěžovat vlastní počítač pokaždé, když se na ně někdo podívá?

Jsou věci, které člověk

Jsou věci, které člověk nechce dávat na veřejné servery, protože 1) jsou určeny jen několika málo lidem, 2) se na nich ještě pracuje a pokud by měl autor ručně uploadovat každou upravenou kopii, tak by se uuploadoval.

Budu-li dělat někomu návrh obálky na knihu, nebo návrh na design webu, mohu mu přes unite vystavit náhled a upravovat ho podle jeho připomínek. On třeba řekne "já bych zkusil to písmo tučné," já změním pár bytů v CSS, on reloadne a hned vidí, jak to bude vypadat. Obejde se to bez uploadování na FTP nebo na Leteckou poštu, obejde se to bez nutnosti spouštět vlastní webserver, je to pohodlné a okamžité.

Určitě jsou takové programy, které tohle umožňují provozovat na profesionální úrovni. Ale předpokládám, že žádný z nich není integrovaný přímo v browseru (který mám spuštěný tak jako tak).

ano, to je dobrá připomínka.

ano, to je dobrá připomínka. Pracoval jsem s několika webdesignéry, kteří podobně fungovali. Všichni někam uploadovali. Schválně jestli přejdou na Unite...

Přijde mi to podobné, jako

Přijde mi to podobné, jako když si CSS otevřu přímo přes FTP. Nemusím ho přece pořád uploadovat, jen ho po každé změně prostě uložím.

Nakonec asi nepůjde tolik o

Nakonec asi nepůjde tolik o kodéry a programátory jako spíš o designéry takové. Tedy, pokud grafik pracuje na designu webu musí vždy náhled přeuložit a nahrát někam na ftp nebo např. na flickr. Takhle by ho "jen" přeuložil do jpegu.

Ale toto již napsal Arthur v komentáři nad Vaším, tak jen pro upřesnění.

Instantní Komentář

Dovolil bych si říct, že "u mně dobrý".

Používám Operu a čas od času mám potřebu s někým sdílet soubory a toto bude rozhodně pohodlný způsob.
Pro mne to bude například pohodlnější než nahrávání souboru na rapidshare a všechny podobné služby. Nebudu muset čekat až se mi objeví link a nebudu si muset nikam poznamenávat link na smazání.
Stejně tak nebudu muset vzpomínat, jaké je vlastně to heslo na ftp, ani pak čistit ftp od balastu, který se tam časem nahromadil a už ani nevím, komu a proč jsem ho chtěl sdílet.

Není to žádný zabiják, ale hodí se mi to. Myslím, si že nebudu jediný takový.
Ostatní uživatelům Opery pak tato funkce nebude nijak vadit a uživatelům jiných prohlížečů pak může být ukradená úplně.

SMB

Když nad tím tak přemýšlím, tak Opera Unite je vlastně takové sdílení souborů ala SMB (Samba), s tou výhodou, že účastnící mohou být v oddělených sítích, nebo dokonce za NATem. Nevýhodou pak ale je, že klient musí použít webový prohlížeč. Kdyby mohl k souborů přistupovat přes FTP, bylo by to pohodlnější.

... a kdyby si ho mohl

... a kdyby si ho mohl namapovat jako síťový disk, tak už je to VPN :) Jojo, možností je spousta a bude to zajímavá cesta vývoje, ale jak jsem psal: Opera Unite nebude, přes všechny sny jejího vedení a přes všechna přání jejích fanoušků, její hlavní větev, ale leda tak milník na cestě...

suhlasim s arthurom. moj

suhlasim s arthurom. moj nazor na operu je znamy uz dlho. opera ma z casu na cas svoje svetle stranky co sa tyka bezpecnosti, za co ju skutocne mozem len pochvalit. som rad, ze ako prvy implementovali do SOP zakaz pristupu externeho webu k lokalu, co znacne zvysuje bezpecnost a zopar inych veci. na druhu stranu, opera je uzavrety projekt, to je podla mna dovod, preco sa vlastne nikdy nerozsirila. aj ked je mozno firefox urcitym modnym hitom, hlavny dovod vidim v pouzitelnosti a prisposobitelnosti. dnes si ludia radi upravia aplikaciu tak, aby im vyhovovala. staci sa pozriet na facebook, ktory cely svoj uspech postavil na aplikaciach tretej strany. opera sa sice sanzi za pomoci widgetov nieco podobne dosiahnut, ale ako je vidiet, nikam to nevedie. firefox je moloch ked sa do neho daju rozne dalsie doplnky, je to pravda. na druhu stranu pouzitelnost po rozsireni daleko prerasta operu, ci iny prehliadac.

co sa tyka unite, bohuzial, som zaujaty. ako napad to mozno nie je zle, ale skor ako len myslienka, urobit z prahliadaca komplexnu aplikaciu, ktora nahradi niekolko dalsich desktopovych aplikacii. tym sa skor posuvame k tomu, ze by mohol prehliadac aj vdaka roznym webovym sluzbam postupne vytlacit cast beznych aplikacii. inak v tom vyhodu nevidim. zdialenie suborov cez im, to mi pride trosku padnute na hlavu. dnes maju milioni ludi skype, msn a co ja viem ake dalsie IM (pravda je, ze ICQ je rozsirene primarne len sk/cz/ru, cast balkanu). Tie vsetky maju podporu pre prenos suborov, niektore dokonca kryptovany prenos suborov davno priamo implementovanu.

rovnako je to aj s grafikmi. ak chcu klientovi ukazovat navrh, ktory bude len refreshovat, mozu pouzivat niektory z desiatok nastrojov, dropbox, sugarsync a dalsie. vsetky vedia subor synchronizovat okamzite bez namahy. bezpecnost je uz ina vec, ale u nej by sa dalo pozastavit aj nad celym unite. je len otazka casu kedy sa zacnu objavovat rozne bezpecnostne chyby projektu, predsalen je to len softver. nevidim v unite ziadnu vyhodu, ktoru by mi priniesol. ak niekto ano, tak je to len dobre, aspon sa tie stovky, mozno tisice odpracovanych hodin nehodia len tak do kosa.

jen drobná poznámka na okraj

Souhlasím s Vámi, možná bych jen doplnil na okraj pár slov: Opera je webový prohlížeč a jako takový slouží ke komunikaci jen okrajově. Možnost sdílení souborů dle mého názoru patří spíše do oblasti komunikátorů, protože typickým případem je diskuse typu "Hele mám tu ty fotky, tady je máš", což s webem naprosto nesouvisí. To by za chvíli mohl být součástí prohlížeče třebas nějaký version control system.

vypínanie

//>Běžné pracovní počítače se totiž většinou vypínají.//

No neviem, mne bežia doma počítače: **non stop**, stolné počítače nevypínam, maximálne vypnem monitor... Myslím že tento projekt len ukazuje cestu akou sa bude internet v budúcnosti vyvýjať, až sa tak stane bude sa dať konečne hovoriť o slobodnej a decentralizovanej sieti. Konečne si bude mocť každý publikovať čo chce. Mna inak niečo podobné napadlo už dávnejšie.

ČEZ jásá... Od té doby, kdy

ČEZ jásá... Od té doby, kdy jsem začal svoje domácí počítače vypínat (a ne jen monitory), se mi to projevilo velmi výrazně na spotřebě el. energie. Myslím, že víc nás bude takových, co si vypnou (uspí)... Nechávat počítače běžet je jen chvilkové poblouznění majitelů rychlého internetu, které odejde s prvním vyhořelým PC a s prvním ročním vyúčtováním za elektřinu. :)

Četl jsem kdesi kdysi...

...že počítač dostává při každém startu daleko větší "čočku", než za nepřetržitého provozu. Asi to bude jen urban legend; nejsa elektronik, nevím, zda je to technicky možné.

Ovlivněn touto teorií, své počítače jsem nikdy nevypínal (už od dob své první 486ky, což už je nějakých skoro patnáct let), a musím říct, že za celou tu dobu mi pouze jednou shořel zdroj za plného provozu, a ten byl ještě v záruce. Všechny ostatní závady (jednou shořelý monitor, dvakrát zdroj) se odehrály při "studeném" startu, podle vzorce "větrák bzukne, reprák pípne, stroj chcípne". Všechny tyto poruchy kupodivu nastaly v posledních pěti letech, z čehož by se možná dalo usuzovat i na klesající kvalitu zdrojů (nebo na to, že kupuju levné křápy).

Ano, je to víceméně tak jak

Ano, je to víceméně tak jak píšete - nejhorší "soda" je, když najednou nabíhají disky, procesor, roztáčí se větráky - jak známo k udržení věci v pohybu je zapotřebí mnohem míň energie než k jejímu uvedení do pohybu (nebo ubrždění). Dnes jsou zdroje často poddimenzované, tak odcházejí... Já jsem dva roky své počítače nevypínal vůbec, a když jsem zjistil, že spotřeba domácnosti vzrostla asi o 20%, tak jsem je začal uspávat a hibernovat - probouzení ze stavu spánku není tak drastické jako studený start...

...líp vyhovuje potřebám trhu?

"No, vyber si. Buď má o hodně lepší marketing, nebo uživatelům vyhovuje víc. :) Přeci jen - jeden má 40%, druhý 1%. Buď je to marketingem, nebo kvalitama - ve smyslu "líp vyhovuje potřebám trhu" :)"
A nie je to tym, ze za IE stoji Microsoft, za Firefoxom, ci Chrome - Google a za Safari - Apple?
A lip vyhovuje potrebam trhu? To znamena, ze aj IE niekolko rokov lepsie vyhovoval a vyhovuje trhu? Nie je ten trh umelo ovplyvnovany a prisposobovany IE?
Avsak, napriek tomu vsetkemu, je Vas clanok postaveny informaciach o minoritnom postaveni Opery na trhu. Neviem, ktore statistiky pouzivate, kde ma FX 40% a Opera 1% (to neuvadza ani NetAplications, ktory mapuje Servernu Ameriku), ale podla StatCounter je podiel prehliadacov v tomto mesiaci: IE - 59.4%; FX - 30.29%; Opera - 3.6%; Safari - 2.89%; Chrome - 2.78%
http://gs.statcounter.com/#browser-ww-daily-20090601-20090623-bar

Vida, tak podíl Firefoxu je

Vida, tak podíl Firefoxu je podle vašich statistik o 10 procentních bodů nižší, podíl Opery o 2.6 procentního bodu vyšší, a přesto stále platí to, co jsem psal, tedy že FF je VÝRAZNĚ rozšířenější než Opera... Q.E.D.

Som rad, ze ste prijali

Som rad, ze ste prijali "moju" statistiku, ktora znizuje Vas neprehliadnutelny 40-nasobny trzny rozdiel, na necely 8.5-nasobok. Ked si k tomu priratate rozdielnu koncepciu prehliadacov, kde jeden ma funkciu uz integrovanu a do druheho je ju potrebne pridat, pritom vacsia cast uzivatelov toho prehliadaca nepouziva ziadne rozsirenia, dostaneme sa este na mensi rozdiel.
Ak by ten 8.5-nasobok bol pre Vas, este stale obrovsky, mozeme sa pozriet do Europy, kde by bol len 4.5-nasobny. Co uz trosku narusuje Vasu ironicku poznamku: "A jedno procento "možných producentů" je statistická chyba. ;)"
Tak, ci onak, treba vyckat, ci sluzba zaznamena nejaky uspech (i ked v meritku uzivatelov Opery, ako "moznych producentu") alebo je to velky preslap.
Myslim, ze je to rovnake ako s technologiou Opera Turbo. Je uzitocna len pre specifikovanu a uzku skupinu uzivatelov prehliadaca Opera, napriek tomu sa nejedna o vyslovenu zbytocnost...

Jsem rád, že jste pochopil,

Jsem rád, že jste pochopil, že jde o záznam polemiky, nikoli o článek v běžném slova smyslu, a že jsem polemiku vedl s někým jiným, nikoli s vámi. Z hlediska vedené polemiky je úplně jedno, jestli má Opera 1% nebo 4%, je to zkrátka minoritní prohlížeč. I když je opravdu roztomilé sledovat, jak vám každé přiznané procento pro vašeho favorita (předpokládám) dělá radost.

Jsem rád, že nehledáte ironii tam, kde nebyla.

Na to, abych napsal o Unite, že to je ptákovina a její marginálnost jí moc šancí nedává, nemusím čekat na její úspěch či neúspěch. Přijďte podiskutovat za rok, rok a půl, pokud Unite zaznamená úspěch, rád přiznám, že jsem se mýlil. Ale moc se neradujte - většinou se nemýlím!

vadí mi ten twitter co leze do čtení

A Opera ho nezablokuje, odradí to od další návštěvy stránky. K debatě uživatel Opery, který ji používá a ovládne zaslouží uznání, i kdyby to byl charakterový deviant.

Ha, zmizel po vypnutí Javascriptu.

Firefox má rozšíření

Používám Firefox, ale je dost pomalý. U Opery jsem slyšel o rychlosti surfování

Dojem z rozhovoru

Přečetl jsem jak článek na lupě, tak i všechny komentáře zde a mám pocit, že na už na začátku polemiky byl každý ze zůčastněných na svojí straně a nehodlá přejít či příjmout názor druhé strany. Holt ten kdo má operu bude stát za ní i kdyby hrom byl.

Konkrétně k opeře, tato super novinka dokazuje co si delší dobu myslím. Opera je nacpaná spousty "super" vychytávek, které jsou hezké na pohled ale nejsou praktické. Je to spousta služeb, které jednou možná v budoucnu jednorázově využiji ale pro každodenní využití to není. Sice je krásné se tím chlubit ale čím víc těhle věcí v opeře je, tím více se snižuje přehlednost a ovladatelnost. Kvůli těmhle službám a vychytávkám si také získala ten dojem, že je pouze pro profíky a ne pro BFU.

Firefox šel v tomhle správnou cestou, každý si může z doplňků namixovat co chce a v základu je až velice skromná výbava. Nic nám nenutí, můžeme jít cestou přecpaného tanku nebo odstranil lišty a ovládat ho gesty, krása je ta svoboda. Opera však lajnuje trasu tak jak si ji představuje ona a její představy jsou dost často zcestné. To je můj celkový názor na to, proč opera stále prohrává. Žaloba k EK byl krok do propasti, mnoho lidí nyní na operu zanevřelo a microsoft, který chudák musel ustoupit, se těší popularitě. Uvidíem co bude dál.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.