Ovčí chřipka

Jsem oddělen od světodějných událostí, ale i přesto ke mně některé proniknou. A vidím, že o nic nepřicházím...

Připadá mi, že všichni v ČR žijí "prasečí chřipkou" - každý, s nímž jsem za poslední týden mluvil, ji zmiňoval. Jako že jsme u toho Mexika, že... A co jako já na to? Mno, asi tak: Ano, tady o ní mluvěj v CNN. Ideální postoj k "prasečí chřipce" je přepnout na Cartoon Network, tam dávají veselý pořad s mluvící houbou, nebo na Weather Channel.

Prasečí chřipka mi krásně zapadá do toho scénáře, kdy se kvůli "podezření na možné výbušniny v podobě gelů" pro sichr zakázalo cestujícím vzít do trazitu cokoli k pití. Takže na letišti jste odkázáni na alkohol, nemůžete si přinést flašku minerálky za 15. Sedíte dvě hodiny a sušíte hubu, v letadle dostanete 2x 2 deci čehosi k pití... KOKOTSKÉ! Neslyšel jsem, že by někdo vydal zákaz brát na paluby autobusů muslimy- a přitom v londýnských autobusech vybuchli právě muslimové. Nikdo nás kvůli tomu ale neotravuje, na zastávkách si nikdo nemusí zouat boty a flašku i muslima do autobusu pustí.

Na celou slavnou prasečí chřipku zemřelo osm lidí na celém světě. Fajn. To je statistika mrtvých za jeden víkend na silnicích v ČR. Na běžnou chřipku zemře jen v ČR ročně asi tak 2000 lidí - pět či šest denně.

A teď mi řekněte: OPRAVDU je CHŘIPKA, která zabila osm lidí na celm světě,důvodem k takovýmhle vylomeninám? Nevrtí tu náhodou ocas psem?

To není prasečí chřipka. To je chřipka tupých ovcí.

---

Podle známého aforismu se optimista učí anglicky, pesimista čínsky, realista střílet. Střílet umím. Teď se, koukám, objevuje podobné třídění na internetu. Optimisté věří v lepší svět bez dětského porna, pesimisté píší dopisy a realisté hledají cesty skrz Velkou Evropskou Zeď. Lidi jsou ovce, uvěří tomu, že je omezení pro jejich dobro (je to přeci "kvůli dětem"), přípdné odpůrce lze fláknout klackem: "Vy tedy podporujete dětské porno?"

Jsem realista. Cest přes Velké Evropské omezení vde několik. Zkusím tu nejjednodušší, šifrovanou VPN ven na vlastní server. Můžu s sebou vzít tak 10-15 lidí, co se podělí o náklady. Kdyby to bylo málo, mám v záloze další nápady, jak by se dalo tunelovat přes Evropké Operátorské Ticho, ale bude to chtít trochu pomoci zvenčí. Knihy se sem za bolševika dostávaly úžasnými cestami, dostanou se sem i data. I kdyby měla každá stránka putovat zabalená do fotky z dovolené.  :)

Až se vrátím, tak to rozpracuju...  bude se to hodit pro ty, co nechtějí zůstat u fám, co jim média cpou do hlav.

Přeju zdravý rozum všem.

Komentáře

:)

No jo.
Včera mě Týden už opravdu naštval svým do bleskova zabarveným tónem článků na internetu a přestala jsem ho odebírat přes RSS. Místo něj jsem si nastavila BBC.
A co nevidím?
Týden: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/v-mexiku-chripka-zabila-14...
BBC: http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8021547.stm
Podle BBC na prasečí chřipku zemřelo celkem 8 lidí, z toho 7 v Mexiku, a Týden hlásí 149 mrtvých? Trochu rozdíl, že? Jsem ráda, že se moje rozhodnutí tak brzo ukázalo být správným :)

Na BBC taky najdete zprávy o

Na BBC taky najdete zprávy o tříciferném počtu mrtvých, třeba tady. Rozdíl je daný tím, jestli se píše o "podezřelých" úmrtích, nebo pouze o potvrzených.

Díky za informaci o

Díky za informaci o tříciferném počtu i jinde.
Pro mě je hlavní rozdíl v tom, že Týden si klidně do titulku článku dá
"V Mexiku chřipka zabila 149 lidí."

Zdravy rozum veli

Zdravy rozum veli neprecenovat a nepodcenovat.
Nebezpecenstvo nie je v aktualnych poctoch umrti v Mexiku, ale v potencionalne pandemialnom charaktere toho konkretneho virusu, to uz teoreticky nemusi byt tych "obligatnych" 2000 ludi rocne v CR, ale zrazu vyhupne na 2000 denne.

Tak neprecenovat a nepodcenovat?

Ako si tak spominam na reakciu jedneho blogera na havariu v Polomke (pisal nieco o tom, ze treba investovat do zabezpecenia zavorami na uplne vsetkych prejazdoch), tak aj v tomto pripade by sa ponukalo podobne riesenie (treba vrazit vsetky dostupne peniaze do vyskumu dokonalej vakciny proti chripke, lebo je dokazane, ze chripka obcas zabija a pri ludskych zivotoch nemozno hladiet na peniaze). Tomu by sa dalo "nepodcenovat". Asi tak?

Problem je jinde

Souhlasim, ze jde vzhledem k soucasnemu vyskytu o mirne prehnanou paniku (tak to bude v dobe online informaci a medii vzdy), ale vas clanek taky ukazuje na uplne nepochopeni problemu.

Nejde o to, kolik lidi zatim bylo nakazeno a ze jich umrelo jen 8. Jde o to, ze mame z minulosti urcite zkusenosti s tim, co muze novy typ viru chripky napachat, pokud se mu povede rozsirit a zmutovat do nove a nebezpecnejsi formy.
K temto mutacim nastesti nedochazi prilis casto, ale kdyz uz k nim dojde, je treba udelat vsechna opatreni pro omezeni rozsireni, jelikoz ac zatim nejsou nasledky natolik zavazne, potencialni nebezpeci je obrovske a proto je nutne ho zacit omezovat co nejdrive.

Je to stejne jako jet v aute 100km/h a jen proto, ze vzhledem k autu mam nulovy pohyb a sedim si pekne na miste si myslet, ze se mi nemuze nic stat. Presto je treba myslet na to, co se stane, az to auto narazi do zdi a snazit se tomu predchazet.

Nikoli, problém je úplně

Nikoli, problém je úplně jinde. Problém je ten, že jsme si zvykli na bezproblémový život, v němž je "pandemie" něco STRAŠLIVÉHO. Navíc nemáme opravdové starosti, takže nás neznámá chřipka vyjuká až do extáze paniky... A tuším, že nejvíc jsou vyjukaní titíž lidé, co tu "běžnou" chřipku každoročně přecházejí - ale to jen tak na okraj. Hlavně že je o čem psát a lidi si nevšímají opravdových problémů...

Problem je jinde

To je mozna pravda, ale clanek je o necem jinem.

Zajímalo by mě o čem tedy

Zajímalo by mě o čem tedy podle vás je... Opravdu...

Nová doba, host poučuje

Nová doba, host poučuje autora článku o čem píše. :)

Jsem rád, že nejsem sám, komu

Jsem rád, že nejsem sám, komu současná panika připadá blbá, a dovolím si připojit bonmot:

"Smrtící pandemie takovéhoto rozsahu se zpravidla v našich novinách uvádí titulkem 'černý víkend na českých silnicích'"

Zdravá skepse je na místě,

Zdravá skepse je na místě, ona ta slavná ptačí chřipka u nás taky nijak moc lidí nezabila, že. Na druhou stranu - operovat počty mrtvých u choroby, u které se pořádně ještě nic moc neví, natož aby měla nějakou položku v katalogu příčin úmrtí, mi v této fázi přijde nekorektní.

Znáš tu úlohu, jak čert uzavřel smlouvu s kupcem na jeden měsíc, že mu každý den dá tisíc zlatých, ale kupec mu z toho splatí první den krejcar, druhý den dva, třetí den čtyři a každý další den dvojnásobek předchozího? U autonehod, tuberkulózy, klasické chřipky nebo infarktů jsou počty úmrtí tak nějak stabilní, ale tohle se může ještě nějak dynamicky vyvíjet. Nebo taky ne. Tak radši počkejme se závěry.

Počtem mrtvých operují média

Počtem mrtvých operují média v rámci zachování paniky. Já jejich vlastní přístup (a čísla) používám ke zpochybnění této paniky.

Cože? Jen osm mrtvejch? Já

Cože? Jen osm mrtvejch? Já někde četla nějakých stopade, nebo kolik. To si fakt musím pustit BBC raději.

To by mě teda ale fakt zajímalo, jakým způsobem na ten počet mrtvých v českých novináchj přišli. Že by bulvarizátor nadpisů měl další funkci? Fce ENM - Exponenciální navýšení mrtvol? ;o)

Co se ti na tom nezdá?

Prostě se moc neprodávali léky, tak tomu museli trochu pomoct marketingem.
Nechápu, že se lidi nepoučili z ptačí chřipky...

Dělám pro distributora léků.

Dělám pro distributora léků. Ještě před pár dny jsme dávali slevy na Tamiflu, když si to někdo koupí, než to projde. Dneska máme prázdný sklady. :-)))

Ještě tady máme zbytečně moc léků na malárii...

Argumentace

Vase argumentace s 8mi mrtvymi je hloupa. Stejne tak by se totiz dalo argumentovat, ze je absurdni strach z nuklearnich zbrani, ktere usmrtily jen necelych 300000 lidi a to jeste pred 65 lety, kdyz konvencni zbrane usmrti vetsi pocet lidi kazdy rok...takze by je vlastne mohly vyrabet i vlastnit soukrome subjekty, kdyz relativne malo zabijely, a vse by bylo v poradku.

btw. s kritikou prehnene histerie souhlasim, ale i tam to imo neni tak strasne. ja ji vidim jen na nove, z lidi kolem me nikdo nepanikari :)

Přečtěte si prosím znovu co

Přečtěte si prosím znovu co píšu a v jaké souvislosti jsem zmínil osm mrtvých... Jen mi připadá, že se tu dělá z komára kulička :)

Kolik lidí kolem vás vlastně

Kolik lidí kolem vás vlastně je? Je to reprezentativní vzorek?
Vždycky mě fascinuje, když někdo argumentuje několika svými známými.
BTW, je smutný, když se ženská rozčiluje, že už došly roušky, nemyslíte?

Chřipka v můj prospěch?

Noviny nečtu, na bednu se nedívám, zato mám rád vepřové, které teď asi nějakou dobu bude velmi laciné. Nejen firmě Tamiflu přinese chřipka i něco dobrého...

Taky docela zlevnily zájezdy

Taky docela zlevnily zájezdy do Mexika. :-)))

Jo, mimochodem. V Izraeli se

Jo, mimochodem. V Izraeli se tomu nesmí říkat prasečí chřipka, nýbrž Mexická. Politická korektnost. http://jdem.cz/bc8d6

Ovce nebo Sheeps?

Dle twitter trend topics, kde už je přes týden na prvním místě Swineflu resp. #swineflu s 10 000 tweety za hodinu, které pochází z 99% (50% psáno s panikářským Caps Lockem) z US, mám pocit že tam ve státech musíte o ty tupý ovce zakopávat :))

Jak jsem psal - přepnul jsem

Jak jsem psal - přepnul jsem na Weather Channel :) Ale dneska jsem četl v US Today článek o swineflu, kde psali, že strach se šíří rychleji než virus. Že některé školy přerušily výuku a zrušily některé hromadné akce - dokonce i ve státech na severu u Kanady, kde nemají ani jednoh nemocného. Největší zmatky ale napáchal vieprezident se svým prohlášením, že on by nikomu nedoporučoval někam letět nebo jet autobusem - pak to nějak dementovali či co... Ale "hlavní hygienik USA", kterého citovali, říkal totéž co si myslím i já: Stačí dodržovat pravidla hygieny, nepřecházet příznaky, nelézt nemocnej mezi lidi - a chřipka nemá šanci!

Na naši civilizaci není třeba útočit zbraněmi - stačí pustit fámu a lidi se už umlátí sami.

BTW, kreslenej vtip na té sam stránce znázorňoval Obamu, jak leží v nemocnici s "pork flu" a nad ním stál doktor a říkal: Udržujte ho v umělém spánku, protože vždycky když je vzhůru, tak rozhazuje miliardy! (Obama prý přislíbil zas nějaký balík peněz na "řešení svinské chřipky")

Naprosto s vami souhlasim ze

Naprosto s vami souhlasim ze nema cenu panikarit (ma to asi stejny efekt jako dat si papirovy pytlik na hlavu). Na druhou stranu je dobre priznat si ze to muze byt velky problem pro kazdeho z nas. Ted nemyslim jenom umrtnost, ale hlavne nemocnost. V soucasne dobe nikdo nevi jak se situace bude vyvijet dal. Hrozba je ale realna. Delat ze se nic nedeje muze byt stejne spatne jako uzavrit vsechny skoly na svete.
Panika neni na miste, ale je dobre o rizicich vedet.

Epidemie chřipky, co se

Epidemie chřipky, co se objevuje každý rok, je způsobena vždy "lehce zmutovaným" virem. A to nikdo nepanikaří a každý ví, co by měl dělat: Mýt si ruce, nelézt moc na místa kde je hodně lidí, pojídat preventivně vitamíny. A když se cítí nemocně, tak si dojít k doktorovi a týden až deset dní to vyležet. Bohužel většina na to, s prominutím, sere, lezou do autobusů a do práce nemocní, chrchlají na ostatní - a tak se chřipka šíří.
Tato chřipka je mechanismem přenosu obdobná. Všichni víme, co je třeba dělat: Mýt si ruce, nelézt na místa... atakdále. A nelézt nemocný mezi lidi a nepřenášet to dál. Tahle pravidla bohatě stačí! A ono ne, ono se panikaří, letušky měřej teploty pasažérům, infračervenou kamerou je skenují na letišti - už jen pár chvil zbývá do vybíjení prasečích chovů...
Takže souhlasím: Dělat že se nic neděje je špatně. Chovejme se tak, jak bychom se měli chovat při chřipkové epidemii. Podcenění není na místě - a přehnané reakce už vůbec ne!

Souhlasím, že přeceňovat

Souhlasím, že přeceňovat situaci je hloupost. Nicméně strach není z běžné chřipkové "epidemie" či "pandemie", která znamená deset dní v posteli, bolesti kloubů a případně smrtící kombinace chřipka a rýmečka. Strach je z něčeho obdobného, jako byla Španělská chřipka.

Španělská chřipka přišla po

Španělská chřipka přišla po 1. sv. válce, kdy byla velká část evropského obyvatelstva oslabená dlouhodobě špatnou výživou, to podstatně zvýšilo počet obětí.

Jistě, to vím, nicméně i když

Jistě, to vím, nicméně i když zrovna netrpíme hladem, nikdo neví, kdy se něco obdobného semele. Je to podobné jako se cvičeními IZS - taky cvičí hromadné nehody, aby v případě nutnosti byly schopní rychle a účelně jednat.

pár chvil do vybíjení?

Kéž by, moje poznámka o laciném vepřovém výše byla inspirována vybitím egyptských prasat - http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/africa/article6193785.ece

paráda

je fajn vidět že se bouří víc lidí :) do té VPN bych šel taky :D ale asi s kamarádem založíme vlastní :D gl

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.