Papírový rituál

Pamatujete se na prognózy o tom, jak internetová média vytlačí ta tištěná? Je to opravdu tak? Chtějí čtenáři web, nebo chodí na web proto, že mezi tištěnými nic nenajdou?

Každý člověk má určitý rituál. Rituály rytmizují život a udržují stroj naší psychiky v chodu. Člověk, který je svého rituálu zbaven, se planě motá v bezčasí a hledá si rituál náhradní.

Mým rituálem bylo od 90. let čtení Reflexu. Ráno jsem ho koupil v trafice a během hodiny, co trvala cesta do Prahy vlakem, jsem jej přečetl od A do Z. A s tímhle rituálem jsem si vystačil až do letošního ledna.

Posledních šest let se k rituálu Reflexu přidal rituál Týden. Taky skončil letos v lednu. Ne, neprojevila se krize. Tedy ta ekonomická. Projevila se jiná krize, akorát si nejsem jist, jestli krize média nebo krize čtenářova.

Posledních několik loňských čísel Reflexu mi bylo intenzivně odporných. Najednou se objevily obrovské nicneříkající (ale kvalitní) fotky, úvodní stránka plná nějakých aktivistických slintů, "téma čísla", které se vleklo půlkou vydání atakdále. Zkrátka jsem zjistil, že mi Reflex leží na stole třeba ještě v sobotu, nerozbalený... a já nemám nijakou potřebu se do něj začíst. Reflex mi začal svou skladbou připomínat "čtvrteční přílohu MF Dnes", a kdo to zná, dovede si představit.

V případě Týdne jsem stáhl kalhoty ještě před brodem, ale podle reakcí lidí, co nestáhli, jsem udělal dobře.

---

Ale já časopis chci! Já potřebuju ten rituál, kdy v některý den vyzvednu ze schránky obálku s časopisem, večer pak vypnu internety a lehnu si a čtu si o věcech, které mě zaujmou, i když bych si je sám od sebe nevyhledal.

Někteří říkají prý: Čti internetová vydání, papír je mrtvý. Nemají pravdu. Internet je ukrutně roztříštěné médium, pokud čtu něco na internetu (nebo v PDF na počítači), nedokážu udržet koncentraci, kterou mi pomáhá u tištěného časopisu udržet právě to, že je hmotný, že jím listuju, že ho vnímám hmatem i čichem. U tištěného časopisu mě nic nerozptyluje. Mohu vykonat rituál.

U textu na monitoru je rituál vykonáván tak na půl huby. Text vidím - ale sedím přitom u počítče. A to je jiný rituál, to je rituál "práce", rituál "komunikace" či rituál "koníček", a všechny tyhle mi rituál "časopisu" kazí, navíc je pozornost slabší (nic necítím, nic nehmatám, jen oči unaveně kloužou po řádcích) - to není vono!

---

Odhlásil jsem tedy Reflex a Týden a ocitl jsem se v rituálovém vakuu. Co číst teď? "Číst knihy" je něco jiného, to není náhrada. Kniha je svátek, nikoli rituál. Potřebuju časopis. Ale jaký?

Respekt jsem zavrhl. Přečetl jsem několik čísel, přečetl jsem pár článků na webu, potkal jsem se s čtenářskou obcí na jejich blozích a sledoval jsem redaktorský boj proti Čermákovi, a všechno tohle ve mně zanechalo hluboký a nesmazatelný odpor k Respektu. Když jsem přemýšlel, co mi vlastně vadí, tak jsem došel k závěru, že Respekt podává buď témata, která mne nezajímají, nebo ta, která mne zajímají, ale zase takovým "všeználkovským" způsobem "majitelů jediné pravdy", k němuž mám intenzivní odpor - tedy "pokud vás náš názor dráždí, je to proto, že jste, chudáci, ohloupení propagandou a nejste ochotni se podívat na věci s nadhledem". Čili ideální čtení pro kavárenské mudrlanty a salónní levici. Kdybych měl parafrázovat Bernarda Woolyho: "Respekt čtou ti, co si myslí, že nejlepší vláda je žádná vláda, ale když už nějakou musíme mít, tak že by to měla být ta jejich." (Prý se za poslední rok změnil, ekolevicovosti prý ubylo... zkusím mu dát ještě jednu šanci.)

Euro je přespříliš ekonomické a odrazuje mne i ten název, co si budeme povídat. National Geographic jsem odebíral rok, ale už v třetím čísle mě přestalo bavit číst o "černém kontinentu" (nyní prý nahrazeno "Blízkým východem"). Lidé a země, 100+1 a další podobné - nemlich to samé. Z jednoho čísla dva články.

Pamatuju se, že u Reflexu kdysi mě třeba zajímaly tři, čtyři články, ale zbytek jsem přečetl, i když mě téma nejdřív nezaujalo, protože bylo dobře podané. Nic takového se mi u Koktejlů apod. nestává.

Ale co teda číst?

Nechci nic odborného, to si najdu na internetu. Nechci Les a lov, nechci Sport, nechci Men's Health, Cinemu, nechci Zbraně a střelivo, Apetit, Stereo+Video ani Náš chov. Chci inteligentní společenský týdeník, který může číst bílý heterosexuální muž 35+, aniž by to bylo "o autech", "o sportu" či "nahotiny". Pokud možno bez velkých obrázků přes celé strany a bez "dynamické grafiky". Trochu společnosti, trochu analýz, trochu názorů, okořeněno špetkou populární vědy (odborné detaily si dohledám), s minimem rozhovorů a hlavně - bez příběhů...

Vychází něco takového v češtině? Nebo musím sáhnout po Time či Newsweeku?

Osobně jsem smířen s tím, že pravděpodobně objednám jeden z těch anglických - ceny jsou přiměřené, odpovídají cenám českých časopisů na stáncích. Ale ještě než objednám, tak bych skutečně rád dal šanci nějakému českému čtení.

Nějaké tipy máte?

Komentáře

Taky mě to zachvátilo,

Taky mě to zachvátilo, odhlásil jsem oba zmíněné časopisy již na podzim s tím, že nevím, jestli jsem se změnil já nebo časopisy. Tak to vypadá, že asi vážně to druhé. Zatím jsem na žádnou náhradu nenarazil, a s mou angličtinou asi jentak nenarazím.
"Chci inteligentní společenský týdeník, který může číst bílý heterosexuální muž 35+, aniž by to bylo "o autech", "o sportu" či "nahotiny"."
Tak to jsi nasadil laťku hodně vysoko :-). Myslím, že pro až takovou minoritu se bude hledat špatně.

Minorita, he? Já to věděl!

Minorita, he? Já to věděl! Ministerstvo pro minority by s tím mělo urychleně něco udělat! Měla by přijet Lejla Abbásová či tak něco...

Tip

Take mne Reflex nejak omrzel. O nejaky patek drive nez tebe, tak si rikam, jestli neni problem spis v nas. (Dospivani?)
Zkousel jsem Respekt, vydrzel asi rok, a pak jsem dospel k zaveru, ze mi je bez nej lepe. Prisel mi jako velmi depresivni cteni.
Ted jsem objevil VTM. Celkem prijemne, minimum spolecenskych temat a kdyz, tak podanych popularne-vedecky. Cisi z nej jakysi technooptimizmus a to mi celkem vyhovuje. Dalsi vyhodou je, ze ho mam zadarmo. ;) Bohuzel, je to mesicnik.

Pod tohle bych se mohl

Pod tohle bych se mohl podepsat. Až na jednu věc - Reflex odhlásit nehodlám, pořád je mi nejbližší ze všech u nás vycházejících. Pravda, Bílkova podoba mi seděla víc než ta současná Šafrova, fotky na titulních stranách narážejí v poslední době už na hranici vkusu.

Každopádně uvažuju, že bych Reflex zkombinoval s něčím v angličtině. A tak jsem velmi zvědavý na tipy. Na příběhy alergický nejsem, záleží jen, jak jsou podány.

k tomu respektu - dával jsi

k tomu respektu - dával jsi mu šanci někdy v poslední době (letos), nebo dříve? Já jsem takhle zavrhl Reflex taky a Respektem jsem příjemně překvapen.

Vezmi tady náhodně ležící číslo ze začátku února:
- editorial Taberyho - v pohodě (bez aktivismu Šafra)
- dvě strany krátkého přehledu "co se děje"
- zajímavý sloupek - odpověd na dotaz "Na co je v občance informace o rodinném stavu"
- O čem mluvil Obama v inaugračním projevu - pro mě méně zajímavé
- rozhovror s Bendlem - ke kterého je jasné, jak je ten člověk naprosti mimo, nevypadla z něj jediná kloudná odpověď, co chce na ministerstvu dělat. Palec nahoru pro Respekt
- EU v gaze - aktuální téma, ale politoligicky, nikoli šibíkovsky s velkýma fotkama
- Kalousek a sázky - opět poukaz na to, že politici jsou vedeni hloupostí nebo úplatky, palec nahoru
- Odboráři na řešení krize - s tím člábnkem budeš souhlasit do písmene
- glosa na téma internetové diskuse - tvoje oblíbené téma :)
- dvě eseje . Bohumil Doležal a Jan komárek - kvalita esejí je rozdílná a někdy tam ten závan starého levicového respektu je
- Domácí téma . hledá se dobrý učitel - zajímavý pohled na pedagogiku, palec nahoru (typicky Feřtekovské téma starého Reflexu)
- Příběh Danieli Filipiové - věcné představení nové ministryně, slušné
- Reportáž z města, kde zavřeli sklárnu - opět stejný typ článku jako býval v Reflexu, klidně by to mohl napsat JXD
- Stavba kluzistě ve veslkém oseku a megalomanské plány - poukazuje na další nesmyslný projekt, součást rubruky "z kraje"
- článek na téma očkování dětí, opět na téma státní šikana (odmítnete očkovat dítě, příjde na vás sociálka a zaplatíte pokutu)
- skialpinismus v Krkonoších --slabší článek, freerideři vs ochránci přírody
- Dáme aerolinie rusům - o nebezpečí prodeje ČSA Aeroflotu, palec nahoru
- audit J.macháčka - dá se číst na ihned.cz
- pohled na finanční toky ve světě, překlad článku z The Economist
- část ze světa - krize v Africe, v Lotyšsku a něco z Guanatana a Afganistanu, OK
- Zneuzivni oceanu lidmi - mohlo by to svadet k aktivistickemu clanku, ale je to opet preklad z the economist, 7 stranek
- rozhovor s Ondrejem Liskou, chapu ze te zeleny ministr tezko zaujme :)
- kultura - o tom, jak se rozmohlo vysilani primych prenosu opery v kinech, zajimave
- tri recenze knih, jeden film, jedna vystava
- jedna strana kulturnich tipu, alois nebel, upozorneni na novy literarni talent
- civilizace - jaky je rozdil v jednotlivych zemich ve veku, kdy mladi odchazeji z domova, zajimave tema
- neco o asistvane reprodukci a odporu cirkvi proti ni
- tema mystery shoppingu v supermarketech
- eseje topolanka o EU a Balabana o Gaze, prumer
- Clanek o propagandistickem vychodonemeckem radiu vltava, co vysilalo v 1968
- tri drobnosti, pokazde jine

Secteno a podrtzeno, pro me cca 7 velmi zajimavych clanku, 3-4 zajimave kratsi veci, alosi nebel a zajimava a neprogresivni graficka uprava :)

give it a chance :)

Jak jsem psal výše a jinde -

Jak jsem psal výše a jinde - intenzivní odpor se utvářel v letech 2000-2007. Zkusím mu dát ještě jednu šanci a uvidím.

taky doporucuju. nevim jestli

taky doporucuju. nevim jestli jsem se zmenil ja nebo Respekt, ale DA se cist. alespon ja se vzdy po precteni citim obohacen, lepe nez bez precteni.

Reflex -> Respekt

Musím se připojit. Reflex jsem četl roky a teď už rozhodně ne. To i ta příloha MF DNES je lepší. Ale v poslední době jsem si párkrát koupil respekt a úrověň článků mi přijde na české mainstreamové časopisy velice vysoká. Zajímavá témata, zpracování více do hloubky, prostě, pokud si dneska kupuju nějaký časák, je to Respekt.

Až najdeš, určitě si to

Až najdeš, určitě si to nenechávej pro sebe. Já nenašel... :/.

Taky tak

Ja jsem Reflex jeste neodhlasil, primarne z toho duvodu ze by mi ten ritual chybel a (pro mne) lepsi casopis jsem nepotkal. Ale rozdil mezi "Bilkovou" a "Safrovou" dobou je znat. Netvrdim ze za to mohou jenom sefredaktori, ale tam nekde vrcholil ten pocit "ze se neco lame". Driv jsem si zhruba u kazdeho tretiho cisla rikaval ze je skvele, dnes si obcas reknu ze mne jeden az dva clanky necim zaujaly :(

BIZ

"BIZ":http://www.casopis.biz/ je asi jeden z těch odborných, dohledatelných na webu, co?

Taky jsem přestal číst Týden.

Taky jsem přestal číst Týden. Reflex nečtu už dávno. Respekt jsem zkoušel. Není špatnej. Má jen jednu nevýhodu - je na mě hrozně obsáhlý a nestíhám ho během týdne celý pročíst. Takže ho koupím tak jednou za 3 týdny když si přečtu na obálce něco zajímavého. Není špatnej.

tak nejsem sice muž 35+, ale

tak nejsem sice muž 35+, ale s tímhle se ztotožňuju. Hlavně s tím: "...bez příběhů!" Jestli mě něco dokáže vyslovně odpudit, ak jsou to "pravdivé příběhy (nedejbože čtenářů a dvakrát nedejbože čtenářek)" :o)))

Newsweek

Newsweek se má od května měnit. Tam bych s delším předplatným váhal. http://jdem.cz/azqm3

Reflex vs. Respekt

Já se bohužel rozhodl dát v prosinci ještě jednu šanci tomu Reflexu a to právě z té nostalgie, protože mě doprovází opravdu hodně dlouho (nezapomenu, když jsem si pro něj šel na jedné dovolené skoro hodinu v horách a když jsem přišel do stánku, prodavačka mě odmítla se slovy, že Reflex přece vychází ve čtvrtek - byla středa - byl jsem tenkrát ještě buď tak blbej nebo "natěšenej"). Dnes už bych si tu cestu rozmyslel. Každopádně, to co přináší Reflex teď je opravdu hrůza a dnešní (Janečkovská) obálka tomu dala korunu. Mám předplatné, takže rok ještě budu zřejmě muset přetrpět.
No a v pondělí mám Respekt. Již také několikátým rokem a musím říct, že za poslední dobu se to opravdu zlepšilo. A mě se na tom právě líbí tak šíře názorů. A nemohu říct, že by to podávali takovým tím způsobem, že my jediný máme tu jedinou pravdu. Mě se na Respektu líbí, že jde více do hloubky než Reflex, který opravdu dost často klouže po povrchu.
Ale chápu vaše pocity a Vaše utváření intenzivního odporu (to s tím panem Čermákem bylo dost nechutné, ale nemohu říct, že teď jsou na tom špatně).
Jinak po přečtení blogu jsem došel k názoru, že již prostě jiná možnost není. Co se českých periodik týká. Pokud však něco objevíte, šup sem s tím.
A když už jsme u rituálů - já si na záchod v současné době nosím komixy. Pravidelně nestíhám ranní trolejbusy do práce.

VTM

VTM čtu od roku 88, pamatuji tedy hodně jeho proměn. Jak správně podotknul vv, je to dnes takový technooptimismus a vyhovuje mi to. Teď v březnu má přijít nějaká další proměna, tak jsem zvědavý. Že je to měsíčník mi docela vyhovuje. Když čas rozdělím mezi knihy, internet a časopis, tak jsem rád, že to číslo přečtu dříve než se mi ve schránce objeví další :-)

Musím se přiznat, že se mi v poslední době stalo to, co jsem nečekal - že si v časopise přečtu něco opravdu hodně zajímavého a na netu si k tomu dohledám více (dokonce i přes odkazy uvedené v časopise). A nebýt toho časopisu, tak bych na to nedošel. A pak - takový ten rituál a soustředění, přesně souhlasím.

Ale nevím, zda by zrovna VTM bylo to, co Arthur hledá.

No jistě, že se Reflex změnil...

Proto snad vydavatel Bílka nahradil Šafrem, že chtěl změnu. Měl jsem tytéž obavy, jako autor, ale musím říci, že se mi dnešní Reflex líbí více, než se mi líbil stejný časopis před rokem. Tím, že se zbavil Feřtka, Komárka, Potůčka je více vyhraněný, ale v tom nevidím problém - nesnáším rozplizlé, "názorově vyvážené" periodika. Proto jsem nikdy nepřišel na chuť Týdnu.

O Respektu je škoda mluvit, Taberym počínaje, přes Macháčka a další autory je v každém čísle cítit pocit nadřazenosti, pocit majitelů klíčů, který žurnalisté úspěšně přenášejí na čtenáře. Sekta v pravém slova smyslu.

Každý rok vždycky vyhodím těch pár korun a koupím si kontrolně jedno číslo, abych zjistil, že se nic nezměnilo...

Jo a jinak mám ale stejný problém jako autor - není co číst...

Vesmír

Heleď, já vím, že to je off-topic, ale stejně ho (Vesmír) doporučuju Tvojí ctěné pozornosti.

Je to měsíčník a v poslední době ho nestíhám přečíst. Hlavně proto, že hodinu čtu jeden článek (a málokdy mám tu hodinu v kuse). V poslední době občas slyším výtky, že je tam moc zelenologie, ale mně to tak nepřipadá - někdy je víc článků z molekulární biologie, jindy se dostane víc na jadernou fyziku. Nečtu všechno, už na to nemám. Stejně jsem pozadu a vždycky se divím, že už je zase další číslo, když ještě nemám dočtený to poslední.

A sociální je to někdy až-až. Nezřídka se člověk i skvěle pobaví, třeba když čteš polemiku dvou kapacit v oboru... A ano, je to časopis o přírodních vědách, ale přesto se dočteš překvapivě hodně o češtině, architektuře a malířství.

a navíc ...

... jsou tam obrázky od Kantorka :-)
Je to jediný časopis, který mám předplacený, ty ostatní si kupuju spíš náhodně.

MF plus

Já jsem si na čekání do porodnice koupil (ze zoufalství) MF Plus a byl jsem nadšen. Samozřejmě nevím, jestli by to zajímalo i tebe, ale možná to zkus. Jsou tam drobné zprávy, které jinde nenajdeš, zajímavosti a populárně vědecká támata Není tam příliš názorů, jako spíš objektivních informací a to oceňuju, protože názor si udělám sám a číst cizí znamená se buď rozčílit, nebo souhlasně pokývat hlavou. Ani jedno mi však nic nedá.
Respekt jsem nikdy moc nechápal a na Reflex mám posledního půl roku stejný názor jako ty. MF Plus mě příjemně překvapil.
Já mám tedy jasno ;-)

Respekt

Respekt šel myslím kvalitou trošku dolů – rozbřednul se, ale pořád je to to jediné, co jsem schopne číst, aniž bych většinu času v duchu pronadával nad bídnou kvalitou článků (věcnou, žurnalistickou, jazykovou…).

To poznám

Tiež som takéto obdobie zažil. Pomohli mi komixy :)

co skusit slovensky .tyzden ?

co skusit slovensky .tyzden ? btw. tiez hladam alternativu k Newsweek a Time, ale toho a tu asi nedockam, daju sa aspon pravidelne niekde citat v PDF na webe?

ktery, tebou zminenych

ktery, tebou zminenych anglickych titulu, pise i o CR? nejak ti nerozumim. newsweek je lepsi jak tyden? nw pise pro bile hetero 40- ? cesky a o CR?

Anonymové většinou nemívají

Anonymové většinou nemívají velkou schopnost pochopit psaný text, takže si tam podsouvají něco, co autor nenapsal - jako například podmínky "aby časopis psal o ČR" a "aby psal česky". Navíc občas slučují nesouvisející tvrzení do jednoho prapodivnými implikacemi či ekvivalencemi, nebo zamění otázku za tvrzení atd.
Ale chtít po anonymovi, aby se naučil číst a chápat česky psaný text, je zjevně přehnaný požadavek. Většinou nepochopí ani rozdíl mezi tykáním a vykáním...

precetl jsem TYDEN ohledne

precetl jsem TYDEN ohledne Liberce, precetl jsem RESPEKT o tomtez. Tyden pise konkretneji,

pane dente, jak jednoduche je

pane dente, jak jednoduche je (ty vole) vas popichnout :) neunavuje vas porad psat o nechapani textu ctenari? jinak jsem jednoznacne pro mazani komentaru.

Co bych to byl za člověka,

Co bych to byl za člověka, kdybych méně šťastným a méně obdařeným nedopřál trochu toho povyražení, že?

dent: Chci inteligentní

dent: Chci inteligentní společenský týdeník, který může číst bílý heterosexuální muž 35+, aniž by to bylo "o autech", "o sportu" či "nahotiny".

já: Chci inteligentní společenský týdeník, který může číst černý homosexuální muž 35+, aniž by to nebylo "o autech", "o sportu" či "nahotiny".

Hm, tak pak leda předplatit

Hm, tak pak leda předplatit "TePlayboy".

Time x Newsweek

V UK jsem četl Newsweek, pak tady dva roky Time. Letos jsem (jen tak) zase zkusil Newsweek. Přijde mi, že ten nový Newsweek mi nějak nesedne, Time mi přijde teď lepší. Kromě opravdu jiného pocitu - ve starém Newsweeku míval články Steven Levy (autor Hackers - kdo nečetl, tak doporučuju) a byla tam Science rubrika. Předplatné v rámci různých akcí (před Vánoci třeba, nebo gift orders) se dá sehnat pod dvacet korun za číslo. Amíci můžou mít třeba Time za 20 dolarů za rok :(

Ja jsem z reflexu presel na

Ja jsem z reflexu presel na 21. stoleti. Sice je tam sem tam bulvar, ale ctive to je...

Epocha

Zkoušel jsi epochu? tu já mám relativně rád

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.