Pondělně...

Pátrání po časopisu pokračuje - web na první dobrou - globální oteplení a posvátné krávy - diplomka za dvěstě.

Pátrání po časopisu, který bych mohl číst, zatím nemá vítěze. Na přímluvu čtenářů jsem dal ještě jednu šanci Respektu - opět nezaujal. Pokoušel jsem se formulovat důvody, stručně a shrnutě by se dalo říct, že je to bez ksichtu. Časopis jako encyklopedie. Respekt je světonázor, kterému se udělal časopis; bohužel ten světonázor zní "HLAVNĚ VYVÁŽENĚ".

Druhý pokus byl Johnnym doporučovaný MF Plus.Koupil jsem, četl jsem a už na páté stránce jsem měl pocit čehosi nepatřičného. Ještě chvíli jsem to zkoumal, a pak mi to došlo: Časopis má otřesnou redakční úpravu! K sazečům ještě nepronikla sazba do bloku, takže je celý text left-aligned. Vypadá to opravdu hnusně. K tomu si přidejte neopravené překlepy a chyby a vyjde vám, že to je časopis z rodu do vlaku dobrý, ale doma to číst nebudu.

A tak se vrátila zase otázka Time nebo Newsweek, do které včera rázně vstoupil Petr Koubský se svým "Já čtu Wired". Pročetl jsem si tři loňská čísla a vypadá to, že se k němu přidám. Sice má extravagantní grafiku a není až tak úplně společenský, ale je to nesuchopárné čtení.

Třeba to o globálním oteplení a o "nepříjemných pravdách". Krásně řečeno: Pokud chtějí zelení omezit emise CO2 a snížit spotřebu elektřiny, musí odvést některé své posvátné krávy na jatka. Například podporovat rozvoj měst (člověk ve městě nechává výrazně nižší CO2 stopu než člověk na venkově), podporovat rozvoj jaderné energetiky, přijmout fakt že klimatizace je účinnější než vytápění atd. Plus k tomu některé buřičské myšlenky, jako například ta, že planetě je úplně jedno, jak bude teplá, jediný kdo s tím má problém je člověk. Že celý slavný Kjótský protokol ušetří asi čtyři dny emisí. A vůbec se to celé neslo v takovém duchu, který by normálního zeleného přivedl do stavu BANZAI.

Ostatně, koukal jsem, že čím dál tím víc vědců kritizuje celý slavný IPCC a jeho modlu, antropogenní globální oteplení. Předpovědi o roztání ledu v Arktidě v roce 2008 nějako nevyšly, dokonce i největší alarmisté musí připustit, že ledu je víc...

Tak jen nezbývá doufat, že bude tahle klimatická astrologie (termín, kterým oteplovačskou teorii označili japonští vědci) urychleně uložena k ledu dřív, než naše skvělé bruselské mozky schválí další klimatické balíčky.

---

Bavili jsme se tuhle s Pixym po jeho článku, který byl tak krásně sepsut na Lupě, a Pixy si nad jedním komentářem (ve smyslu Pixy je bloud, IE je strašný, má spoustu chyb. Pixy to ignoruje, ergo vůbec nerozumí webdesignu a kodéřině) povzdychl: "Copak já za to můžu, že dělám weby na první dobrou? Napíšu web a on funguje. Asi bych měl kvůli nim začít prasit, abych taky mohl nadávat na ty hrozný prohlížeče..."

A má recht. Od té doby, co programuju víc tužkou než klávesnicí, zjišťuju, že píšu programy taky na první dobrou. Kouzelné slovíčko je ŘÁD a PRAVIDLA. Čím míň výjimek sám sobě povolím, tím míň chyb pak musím hledat.

---

Kouzelný spam mi dneska přišel. Formou vypadal jako webové stránky z roku 1994, polovina textu podtržená; text byl pak blbý jako náborový leták Herbalife. Některé perličky ocituju:

Proč nezpeněžit něco co se nám jen tak valí v počítači nebo v papírové podobě někde ve skříni ?

Skutečně chcete aby Vaše práce sloužily pouze proto, abyste prošli daným předmětem nebo získali vysokoškolský titul ?

Že je pak zahodíte, odstraníte z počítače, vymažete z  paměti ? Prosím Vás a proč ?

Proč zkrátka nemít navíc stálý příjem z něčeho, co by Vám jinak vytvářelo nějaký zisk jen stěží ?

Roztomilé, že? Vemte si modelový příklad: "Vaše díla můžete nabízet ke stažení od 30 až do cca 300 Kč v závislosti na charakteru práce. Např. za kvalitní diplomovou práci zájemce jistě rád zaplatí 200 Kč." Taky jste z toho tak odvaření jako já? Diplomka za dvě stovky!

A hezkej tejden přeju!

Komentáře

Díky za tip, Wired vypadá

Díky za tip, Wired vypadá dobře.
Původně jsem četla 100 + 1 zahraniční zajímavost, tam šla úroveň do kytek už před více než 10ti lety a potom Týden, který poslední dobou není taky nic moc.

já čtu mateřídoušku, její

já čtu mateřídoušku, její úroveň zatím neklesá

a já čtu lidi, začalo to u

a já čtu lidi, začalo to u pokeru..

Instinkt

Já si minulý týden koupil Instinkt a přečetl jsem ho během relativně krátké doby téměř celý. Na první pohled je to sice Reflex v bledě modrém, ale články mi přišli o poznání zajímavější. Možná se jim vydařilo číslo, uvidíme příště... Ovšem jejich web raději nenavštěvovat.

Časopis a tak dále

1) Tak jsem dnes po dlouhé době místo Týdne koupil Respekt.
2) Tak jsem dnes na dlouhou dobu dopředu naposled koupil Respekt.
Ne, že by to byl vyloženě špatný časopis, ale nesedl mi. Týden má aspoň názor.
Instinkt i MF Plus jsem před časem koupil - plytkost z nich IMHO přímo čiší.
Takže zítra zajdu do knihovny, tam mají všechny možné časopisy, a budu si pár hodin listovat as vybírat.
3) Jak to vy, webdyzajnéři, děláte, že hnedle napoprvé uděláte web který vypadá stejně ve více prohlížečích? Mně se to nakonec také podaří, ale ve webu který takto spáchám je jaksi přeDIVováno :-) Že by léta praxe? Naštěstí se nepovažuji za webdesignéra, to by ode mně byla troufalost. Až budu dělat třicátý web, třeba to bude už také "na první dobrou".

The Economist

Mozna by stal za pokus. Sice to je uz par let, co jsem ho videl naposledy, ale libil se mi. Jinak Wired je prosluly tim, ze o cemkoliv napise (mineno velke trendy), je automaticky "doomed" v budoucnu:)). Ale cte se fajn, o tom zadna.

Měl bych řešení...

Vytiskni si můj blog na papír a pak ho čti. Pro zábavu i poučení. :-p

Roman

Ten spam o diplomovke došiel aj mne. Asi zbierali adresy na tvojom blogu :-). A Pixiho je mi fakt luto. Pre dobrotu na žobrotu. Keby sa niekto obúval do mňa asi by bol som sa prepol do módu myego... ;-)

Wired je fajn. Asi rok čtu

Wired je fajn. Asi rok čtu jeho internetovou podobu a jsem spokojenej.
Zrovna tohle číslo Respektu mi tematicky docela sedlo. Články sice nejdou moc do hloubky, ale zase umožňují si názor utvořit a případné další informace dohledat. Než jeden dokonalý článek o politické kauze, která stejně vyzní do ztracena, radši infoservis o několika zajímavých věcech, které jsem do té doby neznal (distanční studium v UK přes internet například) a o které se můžu dál zajímat sám.

ad úprava MF Plus

Dovolím si tě trochu uzemnit s tou úpravou MF Plus. Za prvé podle kontextu soudě asi nemáš na mysli *redakční úpravu* (tj. krácení textu, změny formulací atd.), ale úpravu *grafickou*. A za druhé, sazba *na prapor* (doleva) je naopak modernější. Hlavně proto, že algoritmy pro "justify" nerovnoměrně rozpalují sazbu a beznadějně zabijí dojem z každého krásného fontu navrženého pro pěkné *"maso"*. A ani si nemyslím, že by ti to nemělo vadit – spíš bych tipoval něco jiného kolem, co tě (podvědomě) vizuálně irituje a ty z toho viníš zarovnání sazby. Za mě: čím užší sloupce, tím spíš by se mělo místo zarovnání do bloku používat to "left-aligned".

Za redakční vs grafickou dík,

Za redakční vs grafickou dík, překlep. A ad sazba doleva: Moderní či nemoderní, ruší mě to. Dost možná je to v kombinaci s něčím jiným - s řádkováním, s mezerama mezi sloupcema, zkrátka s něčím dohromady mi to vadí. Ale zkoumat to nebudu.

Literární noviny

Za sebe doporučuji jako čtivý týdeník Literární noviny. Navzdory svému názvu a v souladu se svou slavnou tradicí se nevěnují zdaleka jen literatuře, ale mají o dost širší společenský přesah.

Leckdo (včetně mě) jim možná občas vytkne jistou tendenčnost v některých tématech, ale nedá se jim upřít jedno velké a přesvědčivé pozitivum. A to je jakýsi zápal, upřímná snaha o nějaké podstatné sdělení.

Nejsou proto ani trochu sterilní a z toho důvodu je to dobré čtení. Všem (v téhle souvislosti odpustitelným) vadám navzdory.

Dříve Patočkova agitka, v

Dříve Patočkova agitka, v brzkém budoucnu Věstník Paroubkizace? Děkuji, nemám zájem, a to ani zadarmo.

Inu...

Inu i tak se dá rychle a snadno vyřídit časopis. Dá se mu šikovná nálepka a pak už se mu každý rozumný člověk (míněno pravičák) vyhne na sto honů.

Aniž bych v těchto kategoriích měl nějak moc jasno, levičák nejsem a Paroubka nemám rád.

Přesto Literárky se zájmem čtu. Důvody jsou uvedené výše.

I takto se dá rychle a snadno

I takto se dá rychle a snadno vyřídit oponent: Nařkneme ho ze "škatulkování", z "nálepkování", mezi řádky propašujeme ždibec ironie... :)
 
To že mají Literárky "zápal" je pochopitelné - "zápal" je věc společná všem fanatikům, tudíž je jasné, že zelený časopis bude právě tímto oplývat (pokud byste snad nabyl dojmu, že považuju zelené za fanatiky, tak máte naprostou pravdu). Ale jak jste jistě pochopil, nehledám zapálený časopis. Hledám časopis "o světě". Ne "o světě viděném optikou zelených", natož "rudých či modrých". Zkrátka jen "o světě". Literárky toto nesplňují.
 
Ale jsem rád, že aspoň někdo čte časopis, který téměř žebrá o předplatitele. :)

Další nálepka

Hledáte objektivní časopis? Něco takového existuje?

Jak se zdá, poměřujete objektivitu počtem předplatitelů. Pak je ovšem volba vašeho časopisu bez problému, stačí porovnat pár čísel a hotovo. Mimo to jste předvedl další nálepkování.

To, co tu provádíme není diskuse, nýbrž dvě mimoběžná témata. Nemá to smysl. Za sebe to končím. Máte příležitost mít poslední slovo.

K tomu nemám co dodat. Věta

K tomu nemám co dodat. Věta "Jak se zdá, poměřujete objektivitu počtem předplatitelů." je terminální.
Tady žádná diskuse neprobíhala. Vy jste přišel navrhnout časopis, já ho odmítl jako nepřijatelný, a DOVOLIL JSEM SI TU DRZOST, že jsem nezopakoval a nerozvedl všechny své výhrady a myšlenkové pochody a rozhodovací procesy, které mě k tomu vedly, ale pouze jsem napsal stručnou charakteristiku, která je pro mne dostatečná k odmítnutí. Ovšem to jsem netušil, že vy se z toho opupínkujete,  protože ve vašem světě je "nálepka" sprosté slovo.
Jděte odkud jste přišel, ale aby to nebylo tak jalové, tak vám dám radu do života: Vyhýbejte se výrobkům firmy 3M!

Pravidelná týdenní hrst bláta

No jo, opět tu je pravidelná týdenní hrst bláta mířená na ekology, už se mi začínalo stýskat :))
Hlavně jste mě Arthure velmi rozhodil, protože po přečtení článku mám pocit, že zřejmě nejsem ekologem (ekologistou?), ač to o mně mnoho lidí říká. S posvátnými kravami, které bych měl asi dle článku vzývat, se setkávám prvně v životě :)
Neznám jediného ekologa, který by prohlásil, že život na venkově je obecně ekologičtější nežli ve městě. Kupodivu to naopak slýchám hlavně od militantních ekologobijců ("...tak se odstěhuj na samotu u lesa, když chceš bejt ekolog!")
Klimatizace účinnější nežli vytápění? Huh? Asi jsem se celý život učil jakousi divnou fyziku, neb účinnost přímotopů je 100%. Nebo spíše autor tohoto bonmotu si trochu plete termíny.
Kolik procent ekologů je proti jádru? 20%? Ekologové nejsou jen Bursík.
Že Kjótský protokol je neúčinný kompromisní paskvil, se ekologové vzácně shodnou. Také jeho původní návrh byl mnohem radikálnější, ale jak to bývá, politikové si z něj vyvzdorovali stovky výjimek a úprav, že je z něj to, co je.

Ale hlavně jsme to krásně těm ekologům nandali, že?

Že něco neznám neznamená, že to neexistuje.

Jé, pane ekolog, a jak s přímotopem výměníte vzduch v místnosti při zachování vaší Perpetuum mobile účinnosti? To jste se učili opravdu divnou fyziku.

Roberte, Roberte, co bych bez

Roberte, Roberte, co bych bez takových jako jste vy každý týden dělal. Já bych si snad takové šuliny, co mi podsouvají něco, co jsem nenapsal, musel vymyslet!

Začneme hnedle obecnou otázkou: Můžete mi prosím ukázat, kde se v textu vyskytuje slovo "ekolog"? Pokud dobře vidím, tak na této stránce padlo poprvé až ve vašem komentáři.

Co vím, tak jsem nikdy proti ekologům neřekl křivého slova, a pokud mne usvědčíte z opaku, tak se velmi podivím. Protože, a na to si dávám opravdu pozor, se snažím rozlišit ekologa od ekologického aktivisty. Toto rozlišení, které úzkostlivě dodržuju právě kvůli podobným lehkookým čtenářům jako jste vy, Roberte, jste bohorovně ignoroval, a můj odpor vůči zeleným (což je institucionalizovaná podoba ekologického aktivisty) jste vztáhl z nějakého, pravděpodobně jen vám známého, důvodu na ekology.

Takže bohužel - tentokrát jste mi to opravdu nenandal. Zkuste to někdy příště.

(Normálně podobné nesmyslné polemiky s něčím, co jsem nenapsal, zahazuju, ale tohle je překroucené tak průzračně, že jsem se rozhodl, že si to tu ponechám.)

Proč tak květnatě?

Proč tak květnatě? Stačilo napsat tři věty: "Nelíbí se mi obecně přijímaný význam slova ekolog, označující mj. i ekologického aktivistu. Proto v článku používám výhradně výraz zelený. Čtenáře, který v komentáři použije slovo ekolog v původním významu, sprdnu za to, že mi předhazuje něco, co jsem nenapsal".

Fajn. Proveďte v mém prvním příspěvku nahrazení s/ekolog/zelený/g a zhodnoťte můj příspěvek znovu. Ok?

"Neznám jediného zeleného,

"Neznám jediného zeleného, který by prohlásil, že život na venkově je obecně ekologičtější nežli ve městě." No vidíte, já jich pár znám.

"Kolik procent zelených je proti jádru? 20%? Zelení nejsou jen Bursík." - Ano, zelení jsou přeci Patočka! :) Ale vážně - z dokumentů samotných zelených (evropských) vyplývá, že jsou nejen proti jádru, ale i proti GMO, a tento svůj postoj podporují tak kokotskými argumenty, jako že "jaderná energie je spjata s nacionalismem". Viz zde, dokument s názvem "Jaderná energie naše klima nezachrání". To se ta argumentace trošku sype, že?

Zkusíme to ještě trochu jinak - nechte původní tvrzení s "ekologama", a já vám je podepíšu, protože s nimi plně souhlasím, to nejsme v rozporu. Problém vzniká ve chvíli, kdy nějaký zapálený horlivec (jako teď vy) vezme argumenty, které používám proti ekologistům (aktivisté Greenpiss, Hnutí Duha, Děti Země, v umírněnější podobě strana zelených), a snaží se mi nabulíkovat, že to tvrdím o EKOLOZÍCH, tedy o vědcích, co se zabývají životním prostředím, nebo o EKOLOGII.

A, prosím, nesnažte se mi podsouvat, že vkládám do úst ekologům nějaké pitomé výroky, že na ně házím bláto atd. To, že jste reálné pitomosti, co vypouští z úst aktivisté, vztáhl na ekology a ekologii, to je jen vaše vina.

1 -> Vy znáte, já neznám. Asi

1 -> Vy znáte, já neznám. Asi ani jeden z nás nestaví na statisticky významném vzorku ekolog(ist)ů. Shodneme se aspoň na tom, že v oficiálních materiálech ekolog(ist)ických organizací se nic takového jako "návrat do vesnic" nevyskytuje?

2 -> Jaderná energie opravdu naše klima nezachrání, v tom mají Evropští zelení pravdu. A nevyplývá z toho, že jaderné elektrárny se musí zakázat. Čističky odpadních vod také klima nezachrání, z čehož neplyne, že se nemají stavět.
(Pokud věříte v "globální neoteplování", pak první věta platí triviálně :))

3(+váš následující komentář) -> Kdybychom měli tak černobíle oddělené skupiny ekologů-vědců a ekoaktivistů, to by bylo na světě krásně! Jenže tyto skupiny se velmi prolínají. Včetně těch nenáviděných Zelených a Dětí Země. Ono je hezké jen zkoumat životní prostředí, ale kromě řečí je občas třeba dělat i činy (Nepsal jste to náhodou hned v následujícím článku o černobílém vidění světa?)
Do které skupiny zařadíte napříklade klimatology z IPCC?

4 -> Bez komentáře, vidím, že jste doporučené regulární nahrazení nepoužil globálně.

1. Shodneme se aspoň na tom,

1. Shodneme se aspoň na tom, že "město" je vydáváno za cosi, v němž je kvalita života nižší než na venkově, a venkov jako místo, kde má člověk blíž k přírodě, což je žádoucí? Že je z materiálů patrná adorace života na venkově?

2. Nečtete pořádně, nebo čtete jen to co se vám hodí (tomu se říká aktivistické selektivní vnímání). Čtěte pořádně, dočtete se např. že "Další prioritou Zelených se stalo opuštění jaderné energie, ..." či že Strana zelených mj. deklaruje svůj odpor k výstavbě dalších jaderných elektráren, kritizuje nevyřešený problém s ukládáním vyhořelého jaderného paliva a hodlá jednak „sledovat jako střednědobý cíl vystoupení ČR z jaderné energetiky“, jednak „co nejrychleji zastavit produkci dalšího vyhořelého jaderného paliva" - viz

3. Každý vědec dokáže rozlišit vědeckou práci, propagaci této práce a aktivismus. Pouze "permanentním revolucionářům" splývá život, věda a revoluce v jedno. Nepleťte si (zase) propagaci výsledků vědy a aktivistické akce! Základním předpokladem vědecké práce je kritický přístup ke světu, k myšlení a především k objektu zkoumání. Jakmile vědec prohlásí nějaké tvrzení za axiom a nevyvratitelné dogma, není vědcem - ovšem může být velmi hlasitým aktivistou s akademickým titulem!

Které klimatology z IPCC myslíte? Ty co vyhazovali nehodící se výsledky, ty co se ohánějí dodneška "hokejkou", která se ukázala jako čistý výmysl, ty co slučují data získaná různými metodikami, pokud se jim tak podaří dokázat to, na čem se předtím dohodli s ostatními členy IPCC? Ty považuju dílem za upřímné, žijící v omylu, a dílem za vychcánky, co pochopili, odkud potečou dotace a co je pro to potřeba udělat.

4. Škoda že k tomu nemáte co říct... Přitom na tom stál celý váš "nandavací" komentář.

---

A teď mě jistě omluvíte, ale na další diskusi s vámi už kašlu. Můžete to vzít jako svoje "vítězství v diskusi", pokud vám to pomůže. Hezký víkend!

Mimochodem, teď jsem si

Mimochodem, teď jsem si všiml: "obecně přijímaný význam slova ekolog, označující mj. i ekologického aktivistu" - to je, prosím pěkně, "obecně přijímáno" kde? Já vím, že ekologičtí aktivisté sami sebe rádi označují za "ekology", a snad tomu sami i věří, ale rozhodně to není mimo tyto kruhy "obecně přijímaný význam"... Oni by ekologičtí aktivisté jistě byli rádi, kdyby si je lidé pletli s ekology - asi jako by milovníci Jamese Bonda byli rádi, kdyby si je někdo pletl s Bondem. Ekologii, ekologicky šetrnému přístupu ke světu a světu vůbec nejvíc prospěje důsledné oddělování vědy od aktivistů, kteří se zaštiťují některými vědeckými slogany, ale jinak s vědou nemají nic společného. Rozdíl je podobný rozdílu mezi "science" a "scientology".

Bohužel ...

Bohužel nemůžu úplně souhlasit s tímto komentářem. Profesně se ekologií zabývám, ačkoli nejsem přímo ekolog, a moje osobní zkušenost je celkem smutná. Většina cizích lidí, se kterými se mimo studium a práci setkávám, si pod pojmem ekolog představí nejčastěji nějakého aktivistu, případně angažovanou celebritu a teprve při větším přemýšlení dojde k nejasnému tušení, že to té kolonky patří taky nějací vědci.
V tomhle smyslu byl určitě míněn ten citovaný "obecně přijímaný význam slova ekolog" a za sebe můžu jen dodat, že je to slovo u nezanedbatelného množství lidí opravdu přijímané ve smyslu zmiňovaném Robertem.

Je těžko věřit, jak únavné je opakovaně vysvětlovat, že když se zabývám ekologií, neznamená to zároveň, že se poutám řetězy k vratům Temelína. :-(

V zásadě ve sporu nejsme. Oba

V zásadě ve sporu nejsme. Oba tvrdíme, že "ekolog" je něco jiného než "ekologický aktivista" a nemělo by to být směšováno. Komentátor Robert vzal mé výtky na adresu "ekologických aktivistů" a vztáhnul je na ekology. Když jsem se tomuto zaměňování bránil, tvrdil, viz výše, že se to tak používá. Což mi přijde nejen jako nepochopení, ale i jako hrubé převrácení reality. Ano, někteří lidé si pod pojmem "ekolog" představí aktivistu - ale z tohoto faktu přeci nelze usuzovat na to, že když někdo řekne "ekologický aktivista", tak tím myslí ekologa!

Takže nesouhlasíte hezky, ale se špatným komentářem. :)

:-)

Zřejmě jsem to nenapsal nejšťastněji, já totiž s většinou toho komentáře zcela souhlasím.:-)
Chtěl jsem říct jen toto: pojem ekolog a ekologický aktivista mnoha lidem splývá, případně je považují za synonyma, možná proto, že neví, co to ten "ekolog" vlastně je. A napsal jsem, proč si to myslím. V tomto bodě souhlasím s Robertem, který tvrdí, "že se to tak používá". Nesouhlasím tím tedy patrně s Vámi, protože věta "to je, prosím pěkně, "obecně přijímáno" kde?" pro mě znamená, že Vy si to nemyslíte. V tom je ten nesouhlas a jen toto jsem komentoval. Moje chyba, že jsem nezdůraznil, že reaguji jen a pouze na tyto dva odlišné pohledy. Z Vaší strany možná věc v této diskuzi ne tak důležitá, ale mě to prostě zaujalo a chtěl jsem říct, že zrovna tohle vidím stejně jako Robert.

Fakt, že Robert z obecně nesprávného používání těch dvou pojmů vyvozuje, že Vy je nepoužíváte správně a na tom staví a něco Vám na tomto základě podsouvá, jsem původně komentovat nechtěl. Navíc mi to přijde podivně otočené i v případě záměny pojmů, protože řekne-li se "ekolog", velká část lidí si dle mého představí ekologického aktivistu, ale řekne-li se "ekologický aktivista", někomu možná naskočí "ekolog", ale myslím, že takových bude málo. Prostě je to celé takové zcestné. :-)

Takže tak. Nakonec z toho je hodně slov skoro o ničem, ale snad si rozumíme. :-)

A jsme u merita věci... To,

A jsme u merita věci... To, co je obecně používáno (=lidem obecným používáno) ještě nemusí být obecně přijímáno (=všeobecně přijímáno jako platné). V kraji, kde jsem vyrůstal, bylo obecně používána vazba "pudu nakrmit králici" - přesto je to vazba obecně nepřijatelná. Pokud by byl výklad ten, co píše Robert, "obecně přijímán", tak by ho musela přijmout média, musel by se objevovat v knihách, museli by ho akceptovat sami ekologové - pak je to "obecné přijetí".

Je to celé podivně otočené, a právě proto, aby bylo jasno, se vymezuji vůči oné "velké části lidí" a tyto dva pojmy odlišuju. Všiml jsem si, že za smísením pojmů stála v 90. letech média, kdy informovala o protestujících ekolozích - a ukazovala temelínské aktivisty. Ovšem někdy před pěti lety nastal pomalý zlom, ostatně nejvíc protestovali právě ekologové, pokud se nemýlím, takže se média učí rozlišovat mezi "protestem ekologů" (tedy že vědci zabývající se ekologií napíšou protest) a "protestem ekologických aktivistů"... Ještě to "ekologické sdružení", to je trošku problém, většinou to bývají vyděračské skupiny, které ke svému vydírání používají problematiku životního prostředí.

Takže tak. Já mám trošku posunuté pojmy k těm původním významům, takže ekolog je pro mne vědec, aktivista je ten co se poutá k Temelínu a "obecně používaný výklad" pro mne nemusí být výkladem "obecně přijímaným", natož správným.

Co dodat?

K tomu už nemám moc co dodat.

Nerozlišoval jsem "obecně používaný" a "obecně přijímaný", protože jsem uvažoval jen v mezích běžných lidí, které potkávám.
Posunu v médiích jsem si všiml a jsem za to vděčný.

Nemyslím si, že by většina ekologických sdružení byla vyděračskými skupinami, pár jich znám hlouběji a rozhodně to o nich říct nemůžu. Ale to je na další a delší debatu a do toho se už pouštět nebudu.

Jinak ale nemůžu jinak, než souhlasit. Děkuju za reakce.

Mimochodem, v místě mého narození se taky říká" "máme králíci, půjdu nakrmit králíci", dokonce i krásná věta "Je to na skopci" (= není to rovně) se občas zaslechne. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.