Poznámky k davové inteligenci

Jak je to s tou miliardou opic? A dokáže dostatečně velký dav lidí vytvořit něco hodnotného?

Tvrzení: "Miliarda opic s psacími stroji za miliardu let napíše Shakespearovy sonety". (Dovolil jsem si nahradit "dostatečný počet...")

Problém: "Ani dvě miliardy opic za dvě miliardy let v té hromadě slátanin nepoznají sonet."

Dodatek: "I kdyby opice náhodou poznaly sonet, tak se svým vkusem vyberou takové, jaké posílají posluchači do soutěží komerčních rádií."

Důsledek 1: "Dostatečně velký dav opic napíše nakonec cokoli - ale upřímně: Chtěli byste to po nich číst?"

Důsledek 2 - darwinistický: "Opice se spíš změní v jiný druh, který bude umět líp bušit do strojů, než by si vypracovaly estetická kritéria pro sonety."

Důsledek 3 - kombinovaný: "I pro přírodu, která má času dost, bylo pohodlnější nechat opice projít evolucí v člověka a posléze v Shakespeara, než to všechno číst..."

 

Skeptikův dodatek: "Nojo, ale to byly opice... :/"

 

(Dnes výjimečně s komentářema!)

Komentáře

Důsledek psacího stroje

Ešte šťastie, že Shakespeare písal svoje sonety "brkem", a nie na písacom stroji. Keby William poznal písací stroj, nenapísal by ani jediný sonet, ale teóriu o miliardovej opici.

jinak

ještě jinak - obávám se, že by se opice časem spíš naučily bušit do lidí, co je nutí bušit do psacího stroje

a další: co když ty opice píší jako shakespeare už teď, jen jiným jazykem?

a další: třeba se opicím shakespeare nelíbí.

můj názor: ve skutečnosti není důležitý způsob "jak napsat kvalitní dílo", ale způsob "jak rozpoznat kvalitní dílo". Práci deset miliard opic náhodně bušících deset miliard let do psacího stroje, dokážete nahradit pár vteřinami práce libovolného počítače.

Skeptikův dodatek: "Nojo, ale

Skeptikův dodatek: "Nojo, ale to byly opice... :/"

No právě...

Kreativita davu?

Poslední zhruba dva roky, když sleduju turisty v Praze a sebe na cestách, si říkám, že by mohlo existovat něco jako filtr právě nafocených obrázků: Cvak, přenos na server, tam bleskové vyhodnocení a případná nabídka lepšího snímku... A ve zvlášť brutálních případech by se to ani neptalo :-))

ale to je výborný nápad! na

ale to je výborný nápad! na tomto principu by se s GPS, kompasem a G-sensorem daly konstruovat fotoaparáty, poskytující i bez snímače a optiky fotky na profesionální úrovní :P

I bez tlačítek

Šel bych ještě dál. Byla by to krabička bez tlačítek. Jenom GPS-modul a paměťové zařízení. Prostě byste šli po staré Praze (popř. v Brně kolem Špilasu -- to abych nediskriminoval), a aparát by vám v kapse stáhnul ty nejlepší fotky z vaší cesty. :)))

To už dneska není problém...

To lze zařídit opravdu jednoduše. A dokonce na požádání i přidat svou fotku... psa... paní... loď... Viz http://jdem.cz/b93s3

Chucperova pochybnost:

Nejsou náhodou Šejkspírovy sonety slátaniny?
Já je tedy číst nemůžu... jsem proto opičák? ;

"Bulvární" dodatek k důsledku 1

Najde-li se dostatečný počet opic, které napíšou cokoliv, najde se i dostatečný počet čtenářů ;-)

Test?

Komentáře pro jednou zapnuty a zrovna u poznámek k davové inteligenci, nepoužíváš náhodou své čtenáře jako laboratorní krysy (vzhledem k tématu spíš makaky) pro nějaký ďábelský pokus s crowdcommentingem? A pokud ano, doufám, že sis' při psaní nezapomněl nasadit padoušský monokl a občas propadnout záchvatu zlého smíchu.

"I pro přírodu, která má času dost, bylo pohodlnější nechat opice projít evolucí v člověka a posléze v Shakespeara, než to všechno číst..."
A posléze opět v opice, kterých je teď miliarda připojených k Síti a zahlcují ji zápisky na blogíscích a komentáři na iDnes. Tomu říkám koloběh života, toho se měl dožít Darwin.

"Toho se měl dožít Darwin..."

...ale lidé už neměli myšlenky na filosofii, a ušlapali ho!

 

Ne, nepoužívám komentátory jako laboratorní krysy. Jen jako krysy! :)

Nyní by mělo přijít evoluční

Nyní by mělo přijít evoluční vysvětlení, proč nám to přijde vtipné.

Miliarda opic bušících do

Miliarda opic bušících do miliardy psacích strojů je spíše alegorií toho jestli může něco hodnotného vzniknout v podstatě náhodou. Darwinovi odpůrci tak dokonce demonstrují že přibližně stejně pravděpodobný je vznik živé buňky ze základních organických látek.
A jestli dav dokáže něco hodnotného vytvořit? Vážně pochybuju, myslím že většinu hodnotných věcí vytvořili nadšení individualisté nebo nanejvýš malé skupiny nadšenců na které dav pohlížel spíše jako na blázny. To platí jak na poli vynálezů tak i umění. Stačí se podívat například na internetové servery kde se prezentují amatérské fotografie co se prezentuje a co obdivuje. Udělat aspoň nadprůměrnou fotku umí málokdo a když už se to někomu povede tak je ostatními obdivován, ve skutečnosti je ale jednooký mezi slepými, leckdy bez motivace se zlepšovat protože nevidí vzor ke kterému by se mohl přiblížit.

Detail

Detail, ale... opice neprošli evolucí v člověka, člověk a opice mají jen stejné předky (což ale nebyli opice).

Dnes jsem opět viděl jev,

Dnes jsem opět viděl jev, který v posledních letech vídám stále, a který lze asociovat se Shakespearem a opicemi. Tím jevem jest svatba, respektive focení svatby. Před dávnými lety se to dělalo tak, že se na svatbu objednal a zaplatil fotograf se zrcadlovkou. Dnes profesionálního fotografa nahradila tlupa opic s kompakty za pár šupů, pečlivě dodržující snad všechny chyby focení. Výsledkem jsou tuny fotek od opic s foťákem před obličejem, které fotí další opice s foťákem před obličejem, které fotí další opice s foťákem před obličejem. Po vzoru tohoto článku kvalitní snímek nevznikne, a pokud ano, je zmizen v haldách hlušiny.

Taková je už doba... Jsou i

Taková je už doba... Jsou i lidé, co si nechají nafotit svatbu od nějakého kulturisty, publicisty a mykologa, takže to je prašť jako uhoď... :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.