Práce s informacemi
Buď myslím jinak, nebo nejsem schopen myslet dostatečně jinak, takže mi spousta Webových Hitů nějak uniká... Třeba Google Reader.
RSS považuju za jeden z těch užitečnějších efektů, které s sebou přinesly blogy (jasně, RSS tu bylo dřív, ale jestli jeho rozšíření něco pomohlo, byly to právě ony). Mít rychle po ruce nové články se stručným shrnutím se ukázalo jako mnohem praktičtější, než každé ráno prolejzat iks desítek odkazů a koukat, kde se zas urodilo.
RSS je nanic bez slušné čtečky. Od začátků jsem používal FeedReader (a zůstal mou Čtečkou První Volby). Pak jsem si napsal vlastní čtečku s některými vlastnostmi, jaké jsem chtěl a potřeboval. Pak jsem na její další rozvíjení neměl čas ani náladu, tak jsem ji opustil, no a nakonec jsem hledal náhradu.
Zrovna nějak v té době vylezl Google Reader, tak jsem zkusil ten. Po počátečních problémech jsem ho zase rychle zahodil, a když jsem si prošel pár webových čteček, bylo mi jasné: hledám něco desktopového!
Nakonec jsem Tu Svou Čtečku (spíš nástroj pro práci s informacema) našel - mám tam několik set RSS kanálů, roztříděných do kategorií, celkem silný nástroj pro automatické třídění, štítkování a přesouvání, k tomu možnost pracovat stejně i s odkazem na WWW stránku či s informací z mailu, z newsletteru, ... Čili přesně to, co jsem od čtečky (Nástroje Pro Práci blablabla) požadoval a potřeboval.
Na Linuxu jsem měl taky nějaký takový "FeedReader for Linux" - Liferea tuším či tak nějak. To, že mu 1000 nepřečtených článků způsobilo křeče v UI, to bych mu odpustil - je to přeci Linux. Ale to, že v jedné verzi fungoval doubleclick na příspěvek jako "otevření do okna" a v druhé ne, a to, že pro banalitu, jako "označit všechny jako přečtené a smazat je" jsem musel lézt do menu (nebyla kontextová volba, natož shortcut), to jsem už neodpustil.
Na netbooku, co jsem si bral s sebou na dovolenou, mám Linux. Po zkušenostech s Lifereou jsem zkusil nějaké jiné čtečky - bylo to totéž v bleděmodrém (tedy spíš bleděxfcém). Nakonec jsem před dovolenou vyexportoval OPML a nahrál ho do toho onoho hentého Google Readeru.
Ne že bych Google Reader nepoužíval vůbec. Používal jsem ho na smartphonu, když jsem si chtěl rychle přečíst, jestli nepřibyly komentáře. Ale nějak jsem neocenil jeho výhody. Pravděpodobně jsem je ani nepotřeboval, takže jsem je nenašel.
No a na cestách jsem si tedy na netbooku spouštěl GReader. Tři týdny jsem se s ním téměř denně potýkal. A řeknu vám...
Nebo jinak: Znáte ty případy, kdy se vám něco jeví jako příšerný šajsdrek, se kterým je za trest pracovat, a jednou pak jste v situaci, kdy zjistíte, že to je vlastně naprosto perfektní věc a divíte se, jak jste bez ní mohli žít? Tak přesně to se nestalo. Naopak. Nástroj na práci s novinkami, který by mi tak nevyhovoval jako GReader, jsem už dlouho neviděl. Zlatá Liferea!
Nejsem s to si najít jedinou výhodu Google Readeru proti - řekněme - starému dobrému FeedReaderu. Snad jen to, že je online, ale jestli to je výhoda, toť diskutabilní. Jak kdy. Práce s GR byla poměrně nepříjemná - vše bylo pomalé, docela neintuitivní, o nějakém pohodlí se nedalo ani mluvit... Opravdu maximálně tak na zjištění novinek.
Ale zrovna dneska jsem četl v twitu Borka Bernarda, jak jemu se GReader líbí, jak by zpátky k desktopové čtečce už nešel, a říkám si: Čím to je?
Buď má Borek (a další, kteří přemigrovali ke GR, namátkou mě napadá Marek Prokop) zcela jiné priority, tudíž i zcela jiné požadavky na čtečku, takže jim nevadí, jak je to líné a oceňují že... oceňují to... nevím - oceňují něco, co jsem nedokázal potřebovat, najít a ocenit já, nebo jsem tak neskonale zkostnatělý a brzda... Je tedy pravda, že se příkazového řádku nebojím, že si s assemblerem tykáme a že přístup "dostaneš to, co vidíš" považuju za špatný (vyžaduju nástroje, co se drží pravidla "dostaneš to, co chceš") a ono jiné myšlení a netradiční pohled považuju akorát za určitou mírnější formu flagelantství. Na druhou stranu užitečnou novinku dokážu ocenit a (většinou) poznat i v době, kdy se o ní hovoří s despektem jako o něčem, co se nikdy nechytí... Asi to bude těmi potřebami.
Každému co mu vyhovuje, o tom žádná diskuse! Jen si tak říkám, když čtu Markovo "všemiosmi", že jeho rady mohu brát jako dobré tipy pro sebe. Ovšem tak trošku ve stylu své odpovědi na otázku Davida Grudla: "Jak jsi spokojen s Popcornem? Přemýšlím, jestli si koupit ten, nebo TViX."
Odpověděl jsem mu: "Jsem s Popcornem spokojen, takže si kup TViX."
Holt - myslíme jinak! :)
Komentáře
GR
Mno, já si život bez Google Readeru neumím představit. Ostatně přes něj jsem sem teď přišel.
Čím to je? Především tím, že pracuji celkem na pěti různých počítačích a to jak s Windows, tak i s Linuxem. Chci mít svoje novinky vždy po ruce bez ohledu na to, kde právě pracuji.
Pomalý mi GR nepřipadá a celkově bych naopak řekl, že patří mezi nejzdařilejší RSS čtečky a přitom je maximálně uživatelsky jednoduchý.
Další výhody: označování článků hvězdičkami, možnost sdílení vybraných článků, tagování, ... ...to vše samozřejmě s hlavním předpokladem, že co si označím na jednom PC, to bude označené i na druhém. Stejně tak když už jsem nějaký článek přečetl na jednom počítači, neobjeví se mi jako nový na druhém, třetím, ... ...pátém.
Moc šikovná jsou také "doporučení," jež Google nabízí podle ostatních uživatelů se stejnými zájmy/odběry. Už jsem díky tomu objevil nejeden zajímavý web, o němž bych jinak neměl tušení.
BTW: na GR jsem přešel právě z FeedReaderu, přičemž jsem koketoval se vším možným, včetně Pravědnes.cz či Netvibes.com. GR mě chytil a už nepustil :)
Děkuji za pěkný popis, už se
Děkuji za pěkný popis, už se mi začínají rýsovat ty hlavní rozdíly:
- Pracuju na jednom hlavním počítači. Na jiných dělám jiné věci, dokonce by se dalo říct, že na jiných čtu často i jiné zdroje. "Jednou přečtené" mi tedy nevadí natolik, abych kvůli tomu opouštěl pohodlí rychlé DT čtečky.
- Označování hvězdičkami je samozřejmost snad ve všech čtečkách, mně ale víc vyhovuje několik různých typů hvězdiček (podle oborů, podle urgentnosti apod.)
- Sdílení vybraných článků je pro mne naprosto nezajímavé.
- Tagování je samozřejmost, co má snad už každá čtečka
- Doporučování je stejný případ jako sdílení: Pro mne nezajímavé. Ověřeno i v jiných službách, od last.fm po "komunitní odkazovače".
Odlišné potřeby, odlišné preference...
greader
Jedina vec, ktoru mi zatial desktopove citacky nevedia ponuknut je moznost prechadzat medzi strojmi a mat "ten isty obsah". Vsetko ostatne ide bokom. Doma pouzivam na 90 percent citacku greader v iphone. V praci zasa chcem precitane doma vidiet precitane :-)
Ohladom popcorn vs. tvix u Davida - na Facebooku nalinkoval nejaky uplny klon popcornu, ci mame skusenosti. Napisal som mu, ze je to iba popcorn v inej krabicke :-) asi ho to sklamalo :-) Akoby za kazdu cenu chcel cokolvek ine :-)
Desktopovu citacku som volakedy preferoval RSSPoint avsak postupne som zistil, ze nedokazem rano v praci vsetko oznacit za precitane a to iste doma podvecer. Skusit dorobit do nej akusi synchronizaciu precitaneho stroskotal.
Pokusy vyrobit desktopovu citacku, ktora by komunikovala s datami z google readeru su ubohejsie ako cokolvek ine :-) - startuje to pomaly, synchronizuje to dlhe desiatky sekund...
Proste nase potreby su ako zuby na hrebeni, ty ich mas proste v inej rovine :-)
Uz som vzdal pokusy vnutit programatorom citaciek niektore este nerealizovane funkcie typu "aktivne filtre" - kedy si DOPREDU vytvorim akesi metazdroje, kde zadam jednoduche az zlozitejsie filtrovacie podmienky a v takomto metazdroji sa mi budu objavovat veci, ktore ma prioritne zaujimaju bez ohladu na konkretne fyzicke zdroje. Takztiez veci, ktorymi by som si zapamataval clanky, kde som komentoval aby mi ich citacka vedela ponuknut napr. k navratu resp. dokonca nejako vedela, ze pribudli nove komentare. Moj posledny "napad" bola implementacia diskusnych for - miesto posahanych zlozitych dizajnov webovych stranok phpbb for by som tu strukturu videl v jednotnom rozhrani :)
Nalinkoval jsem výrobek s
Nalinkoval jsem výrobek s tím, že "to chcííí" http://twitter.com/DavidGrudl/status/1801339381. Že je to Popcorn v jiné krabičce je mi šumák, Tvix je taky Popcorn v jiné krabičce. A že chci za každou cenu něco jiného tvrdíš jen ty.
kliiiiiiiiiiiid :-)
kliiiiiiiiiiiid :-)
Taky jsem nedal dřív dopustit
Taky jsem nedal dřív dopustit na svoji desktopovou čtečku a nemohl pochopit Google Reader. Teď se bez něj ale už nehnu a zpět bych se nechtěl vracet. Nevím čím to je, pracuji jen na jednom počítači, jen občas Reader použiji v mobilu.
Reader mi vyhovuje kvůli tomu, že při jeho používání nemusím ani sáhnout na myš. Nenašel jsem žádnou desktopovou čtečku, která by mi tohle nabídla - vždycky u nich něco chybělo a musel jsem vzít myš do ruky. Používal jste klávesové zkratky? J a K pro pohyb v rámci položek kanálu, Shift-N a Shift-P pro pohyb v seznamu složek, Shift-O pro otevření?
Věci jako sdílení, posílání atd. nepoužívám. Také kategorií mám jen devět, v nich sedmdesát kanálů. Jedna hvězdička mi stačí. Možná už vím - hledal jsem jednoduchou čtečku, která pro mě dokonale zvládne základní funkce a klávesové zkratky, zbytek mě nezajímá. Tohle mi Google Reader splnil.
Jsem na tom takřka totožně.
Jsem na tom takřka totožně. Taky jsem nedal dopustit na svou léta používanou desktopovou čtečku. Synchronizace a přenositelnost pak získaly na důležitosti a GReader se ukázal ideálním řešením. Netaguju, výjimečně použiju hvězdičku (=vrátit se k tomu) a mám cca 70 kanálů v 7 kategoriích. A díky GR mi permanentně běží o jednu aplikaci míň.
Google Reader
No, ja zase po par experimentech s desktopovymi cteckami (pod MacOSem) pouzivam jenom GR. Vyhovuje mne, ze se k nemu dostanu z jakehokoliv zarizeni (mobil, noutas nebo proste kdekoliv na ceste, kdyz mam par minut cas) a nemusim doma premyslet, co jsem cetl a co ne...
GR
Také používám výhradně GR. Pracuji střídavě na dvou počítačích a opravdu mě nebavilo si čtečky mezi nimi synchronizovat.
Vida, vida...
Vida, vida... "synchronizování čteček na různých počítačích" se ukazuje jako jedno z hlavních lákadel webové čtečky. Používám střídavě čtyři počítače, a zrovna tohle mě naprosto netrápí, viz výše.
Díky. Jaké další výhody má GR?
ziadne zavazne. je pravda, ze
ziadne zavazne.
je pravda, ze na www app je to dost rychle a dost dobre sa pouziva v mobilnej verzii.
Search
Napriklad velmi rychle vyhladavanie. Dobra vec su tiez doporucovania/tipy zdroje.
V co ti na GR tak strasne extremne moc nevyhovovalo vlastne?
Smím se zeptat, kterou čtečku
Smím se zeptat, kterou čtečku ve Windows používáte? V linuxu mi z mnou vyzkoušených variant nejvíce vyhovuje akregator (je dělaná pro prostředí KDE - což mi vyhovuje, ale vzhledem k ergonomii Liferei bych ho asi používal i v gtk prostředích).
http://www.jetbrains.com/omea
http://www.jetbrains.com/omea/index.html
GR
Počítač v úráci, počítač doma, mobil, na pracovních cestách laptop. A mail, kalendář či RSS mám rád jednoduše synchronizované.
Mám to stejně jak většina
Mám to stejně jak většina komentujících, chodím do školy, používám netbook, mám notebook a sem tam se objevím i jinde. Tak je pro mě prioritou mít rss online.
"Potřeba mít RSS online" je
"Potřeba mít RSS online" je vyjádření, které tak docela nedává smysl. Je tím míněna potřeba "vidět co jsem už přečetl na jiném počítači"? Nebo nějaká jiná, zde zatím nezmíněná, kladná vlastnost online čteček?
dalsi vlastnosti
precteno/neprecteno neni jedina synchronizovana vlastnost. Stejne tak ostatni konfigurace.
- subscribnute feedy
- tagy + hvezdicky
Treba pri cteni v praci ci rychlem prochazeni si oznacuju specialnim tagem feedy, ktere obsahuji videa a pak si je prochazim jindy (typicky doma), kdyz mam cas a chut.
Stejne tak treba vyhledavani ve feedech - kdyz si vzpomenu na nejaky clanek, muzu si ho kdekoliv pres hledani v GR zase najit.
Synchronizace mi vychazi jako hlavni duvod, proc pouzivam gmail, google notebook a GR - na jakemkoliv jsem pocitaci mam vse dostupne.
RE: "Potřeba mít RSS online" je
Ano. Asi největší výhoda online čteček tytu GR je synchronizace toho co jste už přečetl/nepřečetl na jiných PC (resp. nastavených příznaků jednotlivých zpráv).
Skúsim jednu ilustračne: GR mi ukladá
komentáre na Misantrop.info, aj keď dva dni nenaštartujem počítač. Prídem, zapnem a vidím všetko... aj to, čo si už premazal :)
ano, gReader je spion
ano, gReader je spion medzicasom zmazanych zaznamov :)
Práce s GR
Osobně používám GR již nějakou dobu a to jak doma tak v zaměstnání. V zaměstnání si po obědě například projdu novinky a označím zajímavější zprávy hvězdičkou. U ostatní nastavím příznak přečteno. Doma pak večer přečtu zbytek novinek a v klidu si přečtu ty ohvězdičkované.
Bohužel vyhledávání starších novinek v GR je dost krkolomné a práce s tagy taky nic moc. Pokud máte větší hromadu novinek, bohužel narazíte i na problémy s rychlostí.
Osobně využívám z GR ještě na sdílení některých vybraných novinek s přáteli.
Jinak je to jen hroznej žrout času :-)
Mé důvody
Zajímavé je, že před GReaderem jsem byl také dlouhodobý a spokojený uživatel Omey (nebo jak se to skloňuje :) Hlavní výhody GReaderu:
* Jak zmiňují všichni, neřeším, u kterého počítače sedím. Doma, v práci, notebook, notebook přítelkyně, v kavárně, všude ten samý GReader.
* Zásadní výhoda: GReader zobrazuje feed jako celek, Omea pouze to, co stáhla, když byla online. Pokud budu měsíc mimo internetu, Omea zobrazí nějakých 10-20 nových článků i u zdrojů, které stihly vypublikovat stovky článků (zpravodajské portály, agregátory typu weblogy.cz a podobně). Kompletní historie každého feedu je killer feature webových čteček oproti desktopovým. Dokonce můžu feed zcela odebrat a i po jeho opětovném přidání mám plnou historii - stačí chytnout posuvník a jet dolů.
* Omea si vytváří dost velký index, aby se dalo v článcích hledat => spotřebovává kapacitu mého HDD a čas mého CPU (jak při indexování, tak při vyhledávání). Činí tak na každém z počítačů, kde Omeu mám. GReader? Neřeším, od toho je to _Google_ Reader :)
* Pomocí RSS čtu web, proto je přirozené být na webu. Na každý link můžu kliknout pravým tlačítkem a vybrat si, zda se má otevřít v novém tabu nebo okně. Funguje middle-click. Můžu používat bookmarklety, download manager apod. Není to nic zásadního, jen mi prostě připadá přirozenější být v prohlížeči, když z RSS čtečky skoro vždycky potřebuju otevřít článek v prohlížeči.
Nevýhody, respektive výhody desktopového řešení typu Omea:
* Pokud si vzpomínám, scrollování bylo v Omee udělané moc pěkně. Trochu kostrbaté poskakování, když v GReaderu mačkám mezerník, je slabší.
* Když zpětně hledám další výhody Omey, vše byl především zvyk. Některé věci tam byly z hlediska uživatelského komfortu lepší, ale nic zásadního.
Jinak mé používání GReaderu se zredukovalo na mačkání mezerníku a písmene V. Myslím, že mi chvilku trvalo, než jsem si našel ten "svůj" způsob používání (a jak jsem zjistil na minulém WebExpu, každý má jiný :).
Šup na flashku
Je to v dnešní době už asi úchylnost, ale nosím s sebou pořád flashku. Na ní mám i čtečku (GreatNews), takže synchronizaci pak nemusím řešit.
praca na viacerych NB+ iphone support
tak ako ostatni nado mnou. Vyhodou je pristup a sync z viacerych PC. Plus je perfektna verzia pre iphone, aj ked trochu otravuje, ak niekto nedava perexy a treba odklikavat na weby.
Preto by som privital, ak by boli v rss plne clanky blogov (ja to tak zo svojho blogu robim). Ale to uz sme tu tusim uz riesili. :-)
Synchronizace + Archív
Tak stejně jako všichni ostatní používám GR jako čtečku, která je všude synchronizovaná. Druhá věc, co se mi líbí, je že články které jednou GR schroupne v něm už jsou na věky věků i když už nejsou na webu. Takže tam mám takhle zaarchivovaných pár pěkných článků, které už nikde jinde prostě nejsou.
No a pak tam jsou takový ty statistiky, to všichni milují, i když to je k ničemu.
a ano, statistiky, cojaviem
a ano, statistiky, cojaviem raz za rok pozriem a preriedim mrtve zdroje, a tie, ktore maju nizke percento citanosti (mojej) tiez.
1. To už několikrát zmíněné -
1. To už několikrát zmíněné - více počítačů.
2. Dostávám pouze obsah který opravdu chci - výhoda na mobilním připojení. Moje "offline" čtečka by stahovala celé RSS ze všech webů (myslím?) i když není potřeba, což mi dejme tomu na GPRS žere jak čas, tak data. GR mi tahá pouze informace, které jsou nové.
3. Jede prostě hned, po zadání reader.google.com. Odpadá nutnost instalace při reinstalaci systému atd.
webové aplikace jsou pro líné a pomalé lidi
Webové aplikace (AJAX) jsou líné a pomalé a s mizernou funkčností. Nabízí se tedy, že budou dokonale vyhovovat líným a pomalým lidem s (téměř) nulovými požadavky, což je ovšem VĚTŠINA trhu.
A tak to je. Profíků není moc, a vlastně jen pro ně se dělají desktopové aplikace, Exchange, Outlook a podobné věci :-)
Lidé, kteří opěvují Gmail či Google Reader na sebe prozrazují více, než asi chtějí. Profík vždy použije desktopovou aplikaci, synchronizaci si zajistí (třeba) přes Live Mesh, či nativně tou aplikací, a je schopen ocenit ušetřené minuty denně, vyšší komfort, lepší funkce.
Líným a pomalým lidem je to jedno. Ti jsou dokonce schopni používat i webmail jako PRACOVNÍ nástroj. A to je zcela neuvěřitelné.
Pokud ti nevyhovuje Google Reader, asi nebudeš patřit to té majoritní líné a pomalé skupiny spokojující se s málem...
desktopové aplikace jsou pro líné a pomalé lidi
Desktopové aplikace pomalu startují, jsou líné a pomalé a s mizernou funkčností. Nabízí se tedy, že budou dokonale vyhovovat líným a pomalým lidem s (téměř) nulovými požadavky, což je ovšem VĚTŠINA trhu....
Není poněkud laciné Radku? Takhle by se dal prafrazovat, s mírnými úpravami celý tvůj komentar. Proč ta potřeba provokovat za každou cenu?
Ale k tématu:
- primární důvod proč mi GR vyhovuje, je ona "automaticka synchronizace" na všech zařízeních.
další dle mych priorit:
- pro mě je naprosto zásadní ovladatelnost z klávesnice bez nutnosti sahat na myš
- filtr podle labelu kdy si roztridim zdroje a v nahledu vidim jen ty co chci
- možnost dopisovat si poznámky k jednotlivým článkům
- pres tagy si velice snadno poresim deleni podle oboru, dulezitosti etc. u jednotlivych clanku
- moznost vyhledavat
Prosim te a ty se povazujes
Prosim te a ty se povazujes za profika v cem a proc? Jeste jsem totiz od tebe nevidel nic profesionalniho takze mi prijde usmevne to neustale vyrvavani ze jsi profik.
Mám dva dotazy: co myslíte
Mám dva dotazy:
co myslíte tím "jsou líné a pomalé"? Mě Greader a např. Feedreader startují stejně rychle a rychlost práce v nich mi taky připadá srovnatelná.
A za druhé, co chybí Greaderu, bez čeho by profík nemohl žít?
To co popisujete jako profíka
To co popisujete jako profíka je Geek co si rád hraje, a i když si myslí kolik toho neudělal, ve skutečnosti spoustu času zabil hraním si se svými nadupanými programy. Profík, ale i obyčejný rozumný člověk, volí jednoduché a intuitivně ovladatelné věci, které rychle a efektivně řeší jeho požadavky a problémy.
první postižený
Čekal jsem, kdy se přihlásí první postižený :-) Na takovém Gmailu třeba nejde skoro nic. Nelze si naráz otevřít 3 emaily, vyhledat k nim souvislosti, z jednoho udělat úkol k určitému datu, na další dva odpovědět, poté si založit nezávisle projekt a k němu v kalendáři meeting na který (automaticky emailem) pozvu účastníky. Nejde si email nastavit jako úkol k vyřízení "zítra". Nejde email "odložit" aby se připomenul za hodinu. Nejde vlastně skoro nic...
Webmail je ultraprimitivní řešení pro ultraprimitivní potřeby.
Většině lidí to stačí, ale profíkovi? To fakt ne... RSS čtečku na webu ještě pochopím, ale používání webmailu = naprostý IT amatér.
Jéžiš, to je prča. Eště...
Jéžiš, to je prča. Eště...
To je ono! Líné a pomalé
To je ono! Líné a pomalé aplikace vyhovují líným a pomalým, aplikace plné bugů lidem s blechami a vešmi, no a profík používá to co Radek Hulán :-D.
A co vyhledávání? Umí
A co vyhledávání? Umí desktopové čtečky vyhledávat v dávno přečtených článcích? (Netuším, žádnou jsem nikdy nepoužíval.)
Konfigurovatelnost versus stupidita -- eee, jednoduchost
Dobrý den,
Google Reader je dobrý maximálně tak na zjištění novinek.
Což je přesně to, k čemu RSS čtečku používám.
Podobně Gmail je sice docela šikovné mailové rozhraní, ale srovnání s opravdovým desktopovým mailovým klientem (doplňte si podle své preference) nesnese. Je dobrý tak nanejvýš na rychlé přečtení mailů.
Což je přesně to, k čemu soukromý mail používám.
Tím nechci nijak naznačovat, že v řadě situací není rozsáhlá konfigurovatelnost nutná a že spousta lidí nepotřebuje komplexní a obecné nástroje, naopak! A sám jsem už věnoval konfiguraci některých svých denně používaných programů kvanta času. Tohle je samozřejmé a je jasné, že pro Vás je to priorita.
Ale pro mě ne a pro spoustu dalších lidí zjevně taky ne. U přečtení novin nebo pár mailů žádnou raketovou supertechniku nepotřebuji, tak sahám po nástroji, který splňuje naprosto minimální nároky a nemusím plýtvat časem na jeho instalaci, konfiguraci, re-konfiguraci po každém patchi.
Produkty Google jsou obecně úspěšné v tom, že nejsou nijak zvlášť dobré, ale bohatě stačí 90 % lidí pro 90 % jejich potřeb. (Nad těmi 10 % potřeb uživatel už totiž často jen zaskřípe zuby a oželí je.)
Neříkejte, Martine, že jste to nezažil u jiných věcí -- třeba u nějakých kávovarů nebo čepic s kšiltem nebo čímkoli. Jsou věci, kde si spočtete, že Vám důkladné a pořádné řešení přinese jen o zanedbatelně maloučko větší užitek -- a racionálně se na něj vykašlete a prostě to uděláte nějak bum bác aby to bylo.
Děkuji,
Elvis
P.S. Jo a synchronizace :-) I když, jaká synchronizace -- prostě to čtu na jednom místě.
Thunderbird
Ja na cteni RSS kanalu pouzivam thunderbird. Super je, ze mam u sebe jak postu tak i RSSka
Používám Greader. Teď zkouším
Používám Greader. Teď zkouším ten Feedreader i Omea a zatím nevidím žádný podstatný rozdíl, výhodu oproti Greaderu. Asi by to chtělo delší seznamování. Vlastně vidím zatím dvě výhody a dvě nevýhody, jinak šul nul.
Výhody deskt. čteček asi nerozpoznám, protože nejsem zvyklý používat jejich (předpokládané) plusy. Asi proto že je nepotřebuju. Takže jsem na tom vlastně podobně, jen z druhé strany.
FeedDemon
A FeedDemon ste skúšali? Pre mna osobne po pár pokusoch najlepšia RSS čítačka už celé roky (od autora HomeSite). Po tom čo bola asi pred rokom uvolnená zdarma si myslím že nie je o čom premýšlať. Má to dokonca aj Ronyho filtre a vie sa synchronizovať s čítačkou na inom počítači cez NewsGator (aj keď som si nie istý či je to nejak limitované, keďže som mal FeedDemon kúpený). A okrem toho v poslednej verzii bude aj "ANN: FeedDemon 3.0 Beta 4 with Google Reader Synchronization".
Inak samozrejme používam aj Google Reader.
GTD
No já RSS čtečku používám dost netradičně - ve stylu GTD. Používám Google Reader pouze v gadgetu na iGoogle, což je ve výsledku jen agregátor odkazů na články atd. Vidím tam jen nadpis (případně jen část) a zdroj. Podle toho se rozhoduji na co kouknu (co otevřu do tabů) a hned přečtu, zbytek ignoruji (a vše označím jako přečtené, aby to zmizlo). Při další várce zase znova (pročítám články max. dvakrát za den, víc zavání prokrastinací). Dříve jsem taky hvězdičkoval, schovával si věci na později, třídil, atd. - prostě jsem si se svou čtečkou hrál. Ale nemá to smysl, je to jen ztráta času, nic víc. Co je důležité nebo si chci přečíst, to si přečtu hned. Užitečné informace si zapamatuji a nemusím si je nikde značit (a když je zapomenu, tak zřejmě zas tak užitečné nebyly). A pro tyto účely je Google Reader ideální.
GR jako gadget v iGoogle
GR používám také jako gadget v iGoogle. Nicméně mám jen několik desítek zdrojů a ty stačím projít stylem jak už psal Architekt. Velmi snadné a rychlé na používání, nicméně téměř nula funkcí. Jediný rozdíl je v tom, že nepřečtené články nechám odjíždět dál a dál.
Hodně tíhnu k webovým aplikacím i jinak (Gdocs, Gmail). Jejich hlavní výhodu vidím v obrovské úspoře času s nastavováním, konfigurací, nových verzích atd. Před tím jsem pořád řešil co je na počítači se kterým pracuji nainstalované, jakou má plochu, migraci dat, nákup licencí (nebo nenákup a kompatibilitu s opensource a freeware). Každá reinstalace počítače, každá návštěva někde, kde nemám svůj počítač a nemám notebook, znamenala, že nemám po ruce co potřebuji. Teď to neřeším, stačí jakýkoliv počítač s internetem a mám svoji kancelář.
Desktop používám pouze tam, kde jsem k tomu nucen, tj. všude tam kde je potřeba velký objem dat (grafika, foto), nebo kde jsou webové aplikace až příliš pomalé a očesané (excel).
GR
Další výhodou je, že GR agreguje stále. DT čtečka pouze pokud je zaplá. Když je ve feedu uváděno jen posledních např. 10 článků, já jedu na týden na dovolenou a můj oblíbený server během toho týdne vydá 12 článků, v GR budu mít po příjezdu všech 12 článků, v DT pouze těch 10 posledních.
FF - Brief
Nedávno jsem začal používat RSS čtečku přímo ve Firefoxu - doplněk Brief.
Je to takový kompromis mezi desktopem a online verzí, avšak mě vyhovuje ta svázanost s prohlížečem (pustím FF, kliknu na Brief ikonu a směle se prokousávám tou ranní porcí čerstvých informací v záložkách bez to, aniž bych opustil prohlížeč).
Nic pokročilého jako filtrování, tagování ale zatím neumí a rychlostí chvílemi také neoplývá. Vyhledávat ale umí, stejně tak jako přizpůsobení vzhledu vkusu svému.
GR jsem zkoušel používat, též neúspěšně.
Nějaké další výhody vedle synchronizace?
-Googlovsky rychlé vyhledávání v historii.
-Možnost vidět historii feedu mnohem delší, než když jsem si ho k odběru přihlásil (protože už ho stahuje pro někoho jiného).
-Ty komunitní funkce se nezdají, ale hodí se. Množství lidí, se kterými sdílím odkazy se dá omezit a je to pak nejrychlejší cesta, jak jim zpřístupnit článek, který mě zaujal. Proste se jim nabídne do jejich čtečky. A teď přidělali možnost takhle nasdílený článek okomentovat. Taky se to hodí. Pochopitelně to předpokládá, že máš alepsoň jednoho známého, který GR používá taky.