Pravdu - nebo následky!

Kategorie:

Zase nic o světohybných událostech, co se odehrávají v ČR a přilehlém vesmíru, to nechám na jiných. Zase o cestě po USA, sorry folks...

Ráno jsme vyjeli z Albuquerque (co se nečte [albaekerk] jak jsem si myslel, ale [albjukerkí]) na jih do Socorra. V Socorru jsme uhnuli na západ a přes městečko Magdalena (na kraji se pásla naprosto úžasná lama - že by znamení?) jsme dojeli do VLA, neboli Very Large Array, což je komplex sedmadvaceti radioteleskopů na náhorní plošině v poušti. Impozantní na pohled - uprostřed země krav a něčeho parohatýho stojí 27 pětadvacetimetrových teleskopů rozestavených do tvaru písmene Y. Prošli jsme si radioobservatoř a vyrazili dál na jih.

Původní plán byl jet na El Paso a kolem White Sands do Alamogordo. Ale nakonec rozhodla vzdálenost, takže jsme jeli ze Socorro přímo na východ a do White Sands jsme přijeli od Alamogordo. Čímž jsme se vyhnuli městu s kuriozním názvem Truth or Consequences (najděte si příběh toho jména, je to pěkná historka), zato jsme si užili skvělých 70 kilometrů cesty po naprosto prázdné silnici. Ale nebyla to nuda: Na 37. kilometru byla zatáčka doprava a na 54. kilometru jsem na chvíli otevřel okno.

White Sands je jednak vojenská základna ("Zde vlevo se testují rakety"), jednak park, v němž jsou nádherné duny z jemného bílého písku. Z Alamogordo to je kousek,pokud tedy nelítají stíhačky, pak je silnice zavřená. Naštěstí nebyla. Manželka sebrala foťák a zmizela za dunou. Další půl hodiny lítala mezi jukama a fotila. Když byla vyjukaná, tak jsme se otočili a přejeli do Ruiposy. Zítra pokračujme na sever do Santa Fe...

---

Jel jsem do Taco Bell pro nějakou lehkou večeři. Už měli zavřeno, fungoval jen drive-thru (jak mě upozornil chlapík s přízvukem Rajeshe Koothrapaliho). Zajel jsem do Drive-thru a objednal jsem si Burrrrito suprrreme (vyslovil jsem s pravým mexickým ERRRRR). Objednávka slečnu šokovala - když jsem přijel k okýnku, tak první otázka po "Hello" byla "Where you are from?" Že prý mám "interesting akcent". Řekl jsem že z Evropy ("Wow, really?") a že vlastně ani nemám akcent, jako spíš neschopnost mluvit. Prý ne, prý že mluvím dobře, ale s unikátním přízvukem. Díky, teď to budu používat... Když jsem odjížděl a slečna zavírala oknko, zaslechl jsem jak říká kolegyni: "Amazing! He was from Europe!"

---

Možná ji vyděsil můj vzhled - začala se mi loupat spálená kůže z obličeje, takže vypadám trochu jako oživlá mumie, ze které se odmotávají fáče...

---

Jestli dobře počítám, tak dnes spíme v šestém hotelu a sprhoval jsem se v šestém typu sprchy. Amerika je země neomezených možností a neomezené fantazie v konstrukci sprchových kohoutků a baterií. Tady je snad zákonem zakázáno vyrobit dvě stejné sprchy - jedna se vytahuje, druhou se otáčí, třetí má tři kohoutky, čtvrtá zas systém táhel, páček a šoupátek jak z parní lokomotivy... Evropskou unii na vás, bídáci!

---

Jízda po amerických silnicích je zvláštní zážitek. Kolem silnic jsou "motivační cedule", jako třeba: "Čistá silnice je bezpečná silnice", "Pokud pijete, tak nesedejte za volant", "Když uvidíte opilého řidiče, volejte 1-800-NAMOL", "Děkujeme ti, armádo", a nejčastěji pak "O tento úsek dálnice se stará tenaten". Což je, mimochodem, pěkný nápad.

---

Cesty jsou jinak příšerně dlouhé, monotónní a ubíjející. Naštěstí si je můžete zpestřit právě čtením motivačních cedulí. A když je nejhůř, tak můžete i každých 50 kilometrů stáhnout okýnko.

Komentáře

hezké, jako by to Dave

hezké, jako by to Dave Barrymu z pera vypadlo... každopádně jsou takové střípky z cest osvěžující. Rozhodně víc osvěžující než promítání tří a půl miliardy fotek z "all inclusive dovolené v egyptě".

A co teprve diáky z

A co teprve diáky z turistické túry po naftových plošinách!

Nebo sbírka fotografií

Nebo sbírka fotografií telegrafních sloupů z 20. století, doprovázená poslechem Reggieho Wilsona a jeho Hammondových varhan... Anebo ještě něco mnohem zábavnějšího: Jít ven a prostřelit si hlavu! ;-)

V Top Gearu

V Top Gearu jsem slyšel nějakého chlapa vyprávět, jak někdo na podobných silnicích řídil Brouka pouhým vyklápěním okýnek...

Motivacni cedule

checht, tyhle motivacni cedule maji i v indickem statu Sikkim. Moje nejoblibenejsi byla If you speed, your family weep.

Mhm, taktiež ceduľa "Speed

Mhm, taktiež ceduľa "Speed thrills, but kills. Drive slowly" je tiež pekná - dá sa vidieť v Spojených arabských emirátoch.

Pcha,

Vy srabe! Otevřít okno a projet zatáčku současně,to je teprve adrenalin.

zatáčka :)

Zatáčka, to je netušený odvaz.. Pokud jedeš pár set mil pořád rovně, a najednou zatáčka, to se na ni skutečně těšíš a připravuješ jako malej kluk. To se nedá popsat. Už pár mil před zatáčkou jsou na to samozřejmě cedule, upozorňující a varující, a pak to přijde: skutečně zatáčíš!! Neuvěřitelně fantastický pocit.

No a pak je to zase pár (set) mil rovně...

jiný scénář

pobavila mě myšlenka, jak slečna v drive-thru stáhne okýnko a zeptá se: "a nejste vy náhodou ten arthur dent?" :)))

Mě zase napadlo, že jestli

Mě zase napadlo, že jestli vyjde kniha On the Road, autor se bude jmenovat Artur Kerouac Dent.
BTW: krásné fotky.

Silnice

U nás by ty motivační cedule byly asi fádní: "O tento úsek silnice se nestará nikdo". Snad jen kdyby k tomu vždycky přípíchli cedulku, kolik za něj daňoví poplátníci zaplatili. To by asi řidiče vždycky zaručeně probudilo.

pozor, netreba podmienovany

pozor, netreba podmienovany sposob - taketo znacky skutocne mame - napr. Pozor neudrziavany usek 4km. Pripadne sa pouzije znacka nerovnosti na ceste, ktora neznamena nic ine ako cesta s dierami v asfalte, ktore su uz zrejme zapisane v Ciernej knihe svetoveho pamiatkoveho fondu.

V oboch pripadoch NEZARTUJEM, je to SKUTOCNE tak.

Ukaž na mapě

Bylo by možné zveřejnit absolvovanou trasu na mapě a dát tak inspiraci případným lamám (nebo slovy RH - hardcore fans) na příjemně strávené prázdniny?

P.S. Já bych tu mapu opravdu využil.

"Pracovní verze" je na

"Pracovní verze" je na http://usa09a.jdem.cz - když se mi připomenete, tak Vám pošlu i plán cesty s poznámkami a změnami. Nebo to možná dám veřejně...

Las Vegas? :-)

Las Vegas? :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.