Pravidla pro twitterování

která si můžete vetknout za klobouk, aneb Čo si predstavujete pod takým slovom MIKROBLOG, Kefalín?

Upozornění: Tento článek je o Twitteru. Pokud máte potřebu sdělit, že VY nechápete k čemu to je, použijte prosím instantní komentář a odejděte. Děkuji.

Mám rád vykladače myšlenek a spisovače nepsaných pravidel. Několik let jsem se srdečně smál lidem, kteří vyprávěli o tom, co je to vlastně blog a jak blogovat. (Ne, Marku Prokope, tohle není nic proti tobě!) Například blogová teoretička Denisa K. věděla zcela přesně, jak má blog vypadat, co na něm má být, dokázala ocitovat zahraniční autority, které definovaly pojem blogu, a hlavně dokázala svůj názor na Jediné Správné Blogování patřičně vyfutrovat ("Já jsem vědkyně" a "Já to vím ze zahraničních pramenů", kupříkladu). Bohužel, svět oplácí nevděkem, lidé na teorii kašlali a začali si blogovat zcela nevědecky, živelně a bez ohledu na závěry blogoteoretických zkoumáků, kteří zapomněli, kde je jejich místo (popisovat realitu) a místo toho měli ambice realitu formovat.

A teď tu máme, milí zlatí, mikroblogy, a s nimi stejný problém. Totiž živelnost a rozdílnost představ. Stejně jako mi kdosi před lety vyčinil, že "na titulní stránce blogu MUSÍ být celé příspěvky chronologicky, jinak to není blog!", tak se dnes dozvídáme, že "Twitter není chat" a ten, kdo vede na Twitteru dialog, je fuj ošklivý. Například se takto rozepsal Marek Lutonský.

Marek píše, že si mne odfollowoval (ano, to je řešení, které doporučuju nespokojeným), protože jsem vedl po Twitteru dialog s Pixym a jemu to přišlo taknějak jako nevhodné. Twitter není messenger.

Není.

Ulice není debatní klub, a přesto tam mohu vést dialog.

Vlak není hospoda, a přece si v něm člověk může skvěle pokecat.

Názorová rubrika v novinách není kavárna, a přesto může vzniknout mezi dvěma lidmi výměna názorů přes několik čísel.

Vnímám Twitter, a napsal jsem to i do diskuse k Markovu článku, jako sui generis Hyde Park. Každý si může vzít bedýnku a říkat, co ho napadne. Někdo ho bude poslouchat - nebo nebude. On sám může poslouchat další, nebo nemusí. Může zareagovat na něco, co řekl někdo jiný. Může z toho vzniknout diskuse... Ale stále je vše založeno na principu: Poslouchám co chci a říkám co chci.

Není to diskusní kroužek, není to uzavřené společenství a není to ani společenství monologistů. Je to proud řečí, které se potkávají, prolínají, zahušťují do dialogů, trialogů... A omezit něco takového na hlásnou troubu "co-právě-dělám" či na "marketingový promokanál" by byla obrovská škoda.

Na Twitteru zkrátka budou někteří soutěžit o počty followerů, jiní přepisovat své PR zprávy do 140 znaků, někteří povedou úzkostlivé monology, další se nebudou bát pustit do výměny názorů... A pořád to bude Twitter.

Technické možnosti jsou dané. To, jak je lidé využijí, je na nich.

Zamyslete se nad tím, než budete říkat, co je dobré a co špatné twitterování...

---

Na závěr povinný disclaimer: Nemám nic proti Markovi Lutonskému a toto je má polemika s jeho článkem, nikoli s jeho osobou. Nehledejte v tom prosím nic osobního. Sakra, fakt už jsme tak zdegenerovaní, že takovéhle disclaimery musím psát?

Komentáře

"Sakra, fakt už jsme tak

"Sakra, fakt už jsme tak zdegenerovaní, že takovéhle disclaimery musím psát?"

Docela ma to zarazilo, ale niekto asi vyžaduje, aby každý názor ktorý príjme bol zabalený v bublinkovej fólii.

O to nejde. Jde o to, že se

O to nejde. Jde o to, že se vždy u podobného článku vyrojí vykladači myšlenek, kteří budou přesně vědět (a budou chtít sdělit světu), že jsem to napsal proto, že nesnáším Marka Lutonského, že jsme si něco provedli, že jsem neunesl cizí názor a teď do Marka kopu či něco takového. Nebaví mě to vysvětlovat individuálně a ex post, tak to napíšu rovnou. Ne že by tím podobní vševědi zmizeli, ale aspoň jejich slinty napáchají míň škod.

Chápem že "verejné"

Chápem že "verejné" vyjadrovanie sa vo virtuálnom svete zvádza k utvoreniu si náhľadu na človeka a pocitu typu já ho znám, tomu předse vidím do hlavy přímo z blogu. Neviem však v akej miere sa takto vytvorený názor na človeka aplikuje do reálneho života - či to poškodí alebo nepoškodí a je potrebné písať takéto disclaimery od strýčka príhody. Vaše skúsenosti mi však napovedajú že viac než v malej miere ( ale len z blogu ;) )

PS: myslím si že Marka Lutonského milujete len mu to neviete dať patrične najavo.:)

PS: Ano, ano, přesně tak to s

PS: Ano, ano, přesně tak to s Markem Lutonským mám, ale bohužel jsem už zadaný, takže to zůstane jen v platonické rovině! :)

Byl jsem u toho

Byl jsem u té Vaší výměny názorů (efektivita práce v různých OS) a byla pro mě přínosem do té doby, než jste Vy sami začali reagovat na ty "aktivisty" co nepochopili původní záměr (efektivita práce v různých OS) a hájili jednu, druhou nebo třetí stranu (Windows, Linux, Aplle).

Když to přirovnám té Tvé nadhozené situaci na ulici:
Povídali si dva kluci o tom, jak se efektivně dostat na fotbalový stadion od sebe z domu (metrem, nebo tramvají?). A slyšeli je fanoušci obou fotbalových stran a začali držkovat, že ta nebo ta fotbalová strana je lepší a proč.

Pokud byste jste si jich nevšímali, tak se vykrákali a bylo ;o) Ted když už máte tenhle článek, stačí na něj odkázat.

Snad to pomůže!

Stejné je to třeba i s

Stejné je to třeba i s Facebookem. Vždycky se najde někdo, kdo má pocit, že ví nejlépe jak se má nějaká služba používat a jak ne. Jako osobní názor to beru ale v momentě kdy mi to začne vnucovat, posílám ho bez milosti někam.

Kdysi se mi jeden kolega snažil vysvětlit, že špatně používám GMail, protože ten přece slouží k příjmu a odesílání pošty, nikoliv jako spamový filtr (tak ho totiž používám já).

Vypnout

Taky si v nastaveni twitteru muze zapnout aby se mu zobrazovaly jen twity, ktere nejsou odpovedi. Nebo jen odpovedi tem, ktere sam sleduje.

Offtopic (Jak hovado)

Prepáč Arthure, ale nemám to kam zavesiť, (jedine na twitter a tam zasa nemám toľko followerov ;-), ale celkom by mi bodlo keby sa twitter rozšíril o malú drobnosť, a to možnosť napísať k originál správe preklad. Totiž, keď ma followujú angličania a ja nechcem písať anglicky pretože chcem twitter používať na komunikáciu so slovákmi a čechmi, ale zároveň im chcem dať možnosť rozumieť tomu čo píšem, tak ma napadlo, že by bolo super mať takú nejakú featúrku (alternatívny preklad). Samozrejme chápem, že ty nie si autorom twitteru a ani možno takú vec nepotrebuješ, ale niekam som tú myšlienku vypustiť musel, kvôli spätnej väzbe a tak podobne.

A čo sa týka tej vašej debaty. Mám z nej pocit, že išla do stratena, a že twitter sa na výmenu názorov akosi nehodí. Jediné čo to spôsobilo, že Pixy sa mierne podráždil a vydal stanovisko podľa ktorého sa zopár ľudí zariadilo (niektorí to dali aj patrične verbálne najavo).

A ešte jedna vec (ešte viac offtopic). Nemám náhodou na sebestredného páprdu autorské práva? Lebo tým pádom by si Pixy mal žiadať permission ;-).

roman

Vypouštěj, vypouštěj

Vypouštěj, vypouštěj :)
 
Diskuse s Pixym šla "do ztracena" proto, že jsem se potřeboval ztratit do postele. :)
 
A teď způsobím pravděpodobně bolení za krkem od kroucení hlavou mnohým lidem, ale  - při "TÉ" Twitterové "výměně" jsme si s Pixym zároveň psali po Jabberu věci, co neměly být do veřejné diskuse, co do veřejné diskuse nebyly třeba.
 
Na sebestřednýho páprdu by si dnes dělal nárok kdekdo. Důkaz máš? A co "sebehledný"?

asi sa mýlim

Asi to bol niekto iný. Ja mám tušim copyright iba na "teatrálny" ohľadom zatvárania blogov. ;-)

Jabber... Nuž. Chudáci mnozí lidé...

Taky by se mi to hodilo.

Jo, to bych uvital taky.

No vida tak i me se podarilo napsat prispevek typu me too. :-)

Hezký. Odfollowovat, to je to

Hezký. Odfollowovat, to je to slovo, kvůli kterému jsem nemohl spát. Teď už jsem totálně uspokojen. Kouzelný to internet, plný tajuplných zkratek a prazvláštních slovních spojení. Jestlipak už někdo zahájil výzkum ohledně transformace, nebo možná globalizace jazyka. :-)))

----
Disklemr pro pošuky. Toto je zase nadsázka. Pokud na mě opět někdo vytáhne Despicere, Termini, nebo Pauperi, už se nebudu omezovat na Imago, nebo Jubilare. Vytáhnu argument klacku a tím ho umlátím.

Vyťahujem kúzelnú paličku a šepkám..

Despicere, Termini, nebo Pauperi! A pre istotu ešte pridávam dexempo šumpoplex!

Odfollowovat do Brusele jste

Odfollowovat do Brusele jste myslel? :]

Mhm...

...a kdo je Marek Lutonský? ;o)

jeden z nižších důstojníků

jeden z nižších důstojníků Waffen MS

Jako bych to nepsal...

Tak si říkám, jestli by celá tato bouře vznikla, kdybyste si přečetli celý můj text včetně tohoto:

---
Tohle jsou ale samozřejmě jen mé soukromé názory. Nikde není napsáno, že Twitter nesmíte používat svým vlastním způsobem, klidně přesně podle rad uvedených výše. Protější strana si sama může rozhodnout, zda vaše názory chce nebo nechce sledovat, přihlášení i odhlášení je otázkou stisknutí tlačítka.
---

Nikdo přece nechce nijak linkovat, jak má něco vypadat a jak co nemá. Napsal jsem jen rychlý článek s několika body, o kterých si myslím, že lidi na Twitteru docela provokují. S tipy, co dělat, aby vás ostatní neměli rádi. Je ale na každém z vás, jak se nakonec bude chovat.

Martin a Pixy nemají za cíl, aby je ostatní měli rádi, nezajímá je to. Martinův přístup je neohlížet se, Pixy výslovně deklaruje, že ho followeři nezajímají. Já s tím nijak nepolemizuji.

Ještě jednou: Cílem tohoto článku nebylo nastavit pravidla chování na Twitteru. Fakt ne. Chtěl jsem jen udělat protiklad milionu článků na téma How to use Twitter (http://www.google.com/search?q=how+to+use+twitter), přesně obráceně.

Marku, oplatím vám stejným:

Marku, oplatím vám stejným: Nebyl jste jediný, kdo se s podobným názorem vytasil, ale jste jediný, kdo ho napsal tak, že se na něj dá odkázat. Tedy - jste příklad! :)

Blik! (instantni komentar)

Blik! (instantni komentar)

V jednom Vašem starším článku

V jednom Vašem starším článku jste psal jakási chování blbců ve společnosti a jedna ukázka zněla: Z výjimky je zobecněním vytvořeno pravidlo: "Podařilo se mi v Excelu udělat leták. Když chcete leták, použijte na to Excel."... Chápu, že moderní aplikace, ať webové, či offline se snaží do svých balíků zahrnout všechno možné najdnou (viz. například původně vypalovací program Nero). Ať si to každý používá jak chce, ale mě je třeba takové ucvrnkávání k ničemu. Moc rád si přečtu kvalitní (myšleno třeba více než 2 věty a bez youtube videa) články o "něčem". Chci aby přišel někdo a řekl: "Tohle je služba pro vykecávání, sem nelez. Tohle je služba pro články, který tě budou zajímat"... Místo toho všechno splívá dohromady. Mám pocit, že přestávám chápat význam slova blog, protože víc a víc objevuju stránky pojmenované jako blog a obsahem jsou pubescentní výkřiky žáků ZŠ.

To ze neco jde, neznamena, ze je dobre to delat ...

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.