Průvod

Lokálné špecifiká...

V sobotu jsme se stavovali u Davida Grudla v jeho letním sídle u Brna. Z obrovského trafficu na diskusních fórech, která provozuje, si vystavěl procovskou haciendu v satelitním městečku na okraji Brna. Ohlásili jsme se u Davidova tajemníka, že přijedeme, a díky jistým konexím se nám podařilo získat pořadí v návštěvním listu. Tak jsme přijeli.

David se ukázal jako pozorný hostitel, jen se omlouval, že mu došel kaviár, a jestli bych ho tedy nevzal do Brna do Tesca, že by potřeboval kyblík kaviáru koupit a jako na potvoru má jeho řidič dovolenou. Souhlasil jsem, naložil jsem Davida  a vyjeli jsme.

Cestou do Brna jsme projížděli jakousi vsí, kde na křižovatce stály dvě paní v uniformě Městské policie. Tedy "městské strážnice". Obě měřily tak 180 cm, byly velmi tvarované, velmi blond a laškovně držely v ruce pendreky... V první chvíli jsem myslel, že se tam točí osmnáctý díl "Hříšných Policajtek" (nyní ve Full HD), ale o kus dál na druhé křižovatce stála další strážnice a na další křižovatce ještě jedna... To vypadalo na velmi nákladnou výpravu (přeci jen, full HD) - nebo na dopravně-bezpečnostní akci.

Dojeli jsme do Tesca, David nakoupil kaviár, šampaňské a dva iBooky (nic dražšího už neměli) a jeli jsme zpátky. Tou samou vesnicí. A tam nás čekalo překvapení: Strážnice nás dirigovala ke kraji, abychom jako jeli pomaleji a opatrně. Tak jsme jeli pomaleji a opatrně, a najednou zpoza zatáčky vyšli pánové v oblecích. Šli proti nám, zabírali jeden celý pruh a zpívali u toho.

Za nimi šly nějaké paní v krojích.

Za nimi děti.

Za nimi jelo několik vozíčkářů.

Za nimi šla omladina.

Za omladinou šli rodiče s dětmi.

Za nimi pár seniorů.

Pak ještě nějací lidé.

Pak pár dětí na kolech.

Nakonec snad i dva či tři hasiči v uniformě.

A kolem toho všeho pobíhal v druhém pruhu silnice nějaký pán se sekyrkou a udržoval houf pohromadě v jednom pruhu.

Nejdřív jsem se lekl, že po mně půjde s tou sekyrkou... teda valaškou... možná čakanem. Ale nešel. Lekli jsme se, že budou chtít, abychom jim dali nějaké peníze, nebo i hůř: Abychom se zapojili. Ale nechtěli. Prošli, my kolem nich projeli, a - logicky - následovaly otázky.

Co to sakra bylo? Na pohřeb to bylo příliš veselé. Na svatbu zas málo opilé, a navíc chyběla nevěsta. Šibřinky těžko, jízda králů je taky někde jinde - co to sakra bylo?

Povídám Davidovi: "Co to mělo bejt?" Přeci jen - jiný kraj, jiný mrav, multikulti, poznávejme jiné zvyky atd...

David povídá: "No co - procházíme se! Vy se v Budějovicích neprocházíte?"

"Což, procházíme," odpověděl jsem, "ale spíš tak jako po dvou, po třech lidech... a bez strážnic!"

"No vidíš, a my se tady holt procházíme hromadně!" vysvětloval David. "Domluvíme se, vždycky třeba celá ulice, na nějaký den. Ten den se všichni oblíkneme a pak se jdeme projít. Policajti nám zastavěj dopravu, my se projdem na kraj města, pak jdem zase zpátky... a máme na nějakou dobu vystaráno."

Jojo, mají to vymyšlené. Zatímco my couráme nekoordinovaně...

Ale přeci jen - ačkoli znělo Davidovo vysvětlení věrohodně, tak vím, že David je známý šprýmař. Jistě čekal, že o tom zážitku napíšu a že se budu zase povyšovat nad nebohé čtenáře, co neznají vysvětlení, a pak mi napíše do komentářů: Apríl, nachytal jsem tě!

Tak mi to nedalo, a hledal jsem jednodušší a logičtější vysvětlení. Nakonec jsem na to přišel - napověděla mi přítomnost městských strážnic:

To byly přeci ty proslulé STRÁŽNICKÉ SLAVNOSTI!

Komentáře

:D

:D

Dobrá myšlenka

Mně se tahle myšlenka vzájemného procházení líbí. Proč se procházet sám nebo v malých skupinkách, když je možné vyrazit s celou ulicí/čtvrtí/osadou/... ? Lidé si vyrazí hezky pospolu, utuží souedské vztahy, pěkně dají najevo svou vzájemnost.
Je hezké, že se na Moravě, ale jistě i jinde, takové tradice udržují.
Kdyby to bylo třeba u nás, v Polabí, moc by se mi to líbilo. Akorát že bych do takového průvodu nikdy dobrovolně nešel, páč jsem starej mrzout :-)

To je tak: I v Polabí takové

To je tak: I v Polabí takové průvody jsou, ale v Polabí jsou většina lidí mrzouti, a navíc větší individualisti, takže do takového průvodu vždycky jdou dva, nejvejš tři lidi... Když čtyři, tak to už muší bejt! V podstatě by se dalo říct, že když v Polabí vidíš osamělého chodce, tak to není osamělý chodec, ale je to průvod, do kterého nikdo jiný nepřišel!

To je krásná povídka od

To je krásná povídka od Wernische, kdy se obyvatelé jedné vesnice rozhodli, že navštíví obyvatele vesnice za kopcem... Jenže jak na potvoru ve stejnou chvíli napadne i obyvatele oné vesnice za kopcem to samé...

Jsem se při čtení tak naladil

Jsem se při čtení tak naladil na moravskou strunu, že jsem automaticky v textu četl "tož" a "joj". Až ex post mi došlo, že to u tebe není možné, vrátil se zpět a dohledal správný tvar "což" a "jojo". Ale za tu chvilkovou idylku děkuji.

Tys ode mne nikdy nečetl tož

Tys ode mne nikdy nečetl tož a joj? Ale musím přiznat, že jsem to v tomhle textu viděl taky a taky jsem se zarazil :)

:-))) Tož co k temu dodat?

:-)))

Tož co k temu dodat?

Tohle by vás asi mělo

Tohle by vás asi mělo zajímat: http://jdem.cz/bjbs2

Upřesnění

Hlavně od stopáže 12:05

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.