Sbohem, Raiffeisenko

Kategorie:

Po třinácti letech odcházíme od RB. Důvod? "Ztráta důvěry"

Nevím jak u vás, ale pro mne je u banky rozhodující to, jestli jí mohu věřit. Třináct let jsme věřili Raiffeisence - jednali vždy solidně, vstřícně, neměli jsme s nimi nejmenší problém. Ukládali jsme tam nemalé částky, a oni se nám o peníze starali tak, že jsme byli spokojení. Platili jsme za vedení účtu, za támhleto či tohleto, ale o to nejde: věděli jsme co budeme platit a proč, a hlavní bylo to, že člověk nemusel nic ověřovat a na výpise ho nečekalo žádné překvapení.

První zmatek s RB nastal před dvěma lety, kdy volala manželce paní s tím, že má ÚPLNĚ SKVĚLOU nabídku, blablabla, nebude vás nic stát - šlo o to, že ke své kreditní kartě může nechat vystavit ještě jednu kreditní kartu pro manžela s tím, že ta druhá bude mít stejný limit. Manželka se ptala: "Tedy jako že já mám limit X a manžel bude mít taky limit X?" - "Ano, ano, přesně tak..." Tak kývla a já svou dosavadní RB kreditku s nižším limitem zrušil.

Po dvou výpisech jsme zjistili, že mále sice dvě karty s limitem X, ale limit X je dohromady. Manželka zavolala, prý je to tak v pořádku, a pokud někdo říkal, že budeme mít každý limit X, tak to nebyla přesná informace. Hm. No, kdyby se na to ještě dvakrát neptala, že? Ale dobrá. "Výhodnou a úžasnou kreditku" jsme zrušili, já zažádal o samostatnou, takže máme limit X+Y. Dobrá inu, nerozuměly si. Ale od té doby začala manželka číst výpisy podrobněji - semínko nedůvěry, atd.

A zjistila například, že máme tu a onde účtováno 35 Kč za vedení karty, ačkoli splňujeme podmínku měsíčního obratu, nad níž se poplatek neplatí. Volala, reklamovala, reklamaci uznali, peníze "v dalším období" vrátili.

Loni na podzim volala paní S. z RB, jestli nechci z Kompletkonta přejít na eKonto, kde je vedení účtu zdarma, že my bychom tuto podmínku splnili apod. Manželka to šla opět domluvit, já jsem domlouval přesunutí trvalých příkazů apod. a v listopadu jsme začali eKonto používat. Sice po menších problémech, kdy např. chtěla paní S. vědět číslo mojí SIM karty, já jí ho poslal, a ona mi odepsala, že to jí systém nebere a že jsem jí určitě poslal špatné, že jí mám poslat to, co je na té SIM kartě v tom mobilu... Ehe. Tak jsem SIM kartu vyfotil a poslal jí fotku. Za dva dny přišla odpověď, že to je v pořádku, že "u těchto starých SIM karet" musí zadat nějaké předčíslí, které tam nezadala a proto jí to systém nechtěl vzít. Uf.

Ale dobrá. Od listopadu používám tedy eKonto a jeho elektronické bankovnictví. BOŽE MŮJ!!! měl jsem bankovnictví od RB, od mBank, od ING i od GE, a elektronické eKonto je pravděpodobně to nejpříšernější, s jakým jsem kdy musel dělat. Nepodařilo se mi ani vydolovat rozumný výpis - nakonec jsem si vypsal "pohyby" a copypastoval do textového editoru. Volba "Výpisy" tam sice byla, ale prázdná, tak jsem zadal "Sestavovat výpisy - měsíčně - posílat mailem".

A na konci ledna přišel výpis. Mailem a jako ASCII art - podtržení dělané spojovníkama, zalomení podivné, no děs. A v tom děsu jsem najednou objevil, že za odchozí platbu platím tři koruny, za příchozí čtyři, že za to, že jsem si nastavil posílání výpisu mailem přes elektronické bankovnictví chtějí 30 korun, a že platím měsíčně 45 Kč za "správu účtu".

Dobře, poplatky za platby jsou v ceníku, OK. Poplatek za změnu nastavení výpisu možná taky, ačkoli jsem ho tam nenašel. Ale co je "správa účtu" a proč za to platím 45 korun? Na základě čeho? A proč platím 4 Kč za příchozí platby? A hlavně - když nám paní S. líčila, jak nebudeme platit žádné paušální poplatky, tak si pod tím představuju něco jiného.

Ale čert vem poplatky. Spíš mě nakrklo to, že se mnou jednají jak s hejlem: "Jo, jo, zadarmo, skvělé, úžasné, boží, jistě, zadarmo je všechno, dvě karty, ty jsou samosebou vedeny zdarma..." Takhle si nepředstavuju, že mi bude banka podávat informace. A protože to nebylo poprvé, tak jsem sedl a napsal jsem dopis řediteli. Že by mě jako zajímalo, jestli mu takovéhle jednání připadá kulantní, že jsme klientem jejich banky třináct let, ale že nám připadá podivné, když se o některých poplatcích dozvíme až z výpisu, aniž bychom věděli za co jsou, a že bychom rádi znali jeho názor, zda jde o nějaké nedorozumění, nebo co. Byl jsem zkrátka zvědav, jak se k tomu banka postaví a jestli jí mohu věřit - protože mně nejde o 45 korun, jde mi o to, aby bylo jasné, za co je platím.

Ředitel druhý den volal a smluvil si se mnou schůzku. Což oceňuju, udělal si čas... Dnes jsem si s ním šel popovídat.

Na úvod mi ředitel vysvětlil, že eKonto je čtyřikrát po sobě nejlepším bankovním produktem, že mají úplně nejlepší elektronické bankovnictví, a že levnější účet nenajdu. No, to je sice hezké, ale to mi mohl dát reklamní letáček, důvěryhodné to je asi tak podobně. Pak řekl, že paní S. je nejlepší obchodník, a že určitě řekla vše, co je potřeba, ale my jsme asi nedávali pozor. No, možné to je, ale taknějak doufám, že se banka ve vlastním zájmu dvakrát přesvědčí, jestli je klientovi všechno jasné...

Pak jsme si prošli výpisy. 4 Kč za příchozí platbu je prý SMS avízo. Nevybavuju se, že bych si ho nastavoval, ale budiž. 30 korun za změnu posílání výpisu ředitel okomentoval slovy "to nevím proč jste si dělal, vždyť to v tom bankovnictví vidíte". No a dostali jsme se k poplatku 45 korun za správu účtu. Ten je naprosto v pořádku, pravil ředitel, protože to není za VEDENÍ ÚČTU. Za VEDENÍ ÚČTU je to nula, ale za SPRÁVU je to 45, a to proto, že máme dvě stejné platební karty k účtu.

Ehm?

Jedna karta k účtu je prý zdarma. I druhá karta k účtu je prý zdarma. Viz ceník. Ale protože máme oba STEJNÝ TYP karty, tj. embossovanou VISA kartu, tak to tak není, a ta druhá je za 45 Kč - a to je ta správa účtu!

Což mě překvapilo a - logicky - jsem se té informaci podivil. Pan ředitel opáčil, že nám to určitě paní S. řekla, protože to vždycky říkají, a že ho informovala, že jsme prý TRVALI na tom, že chceme oba stejnou kartu!

Přehrával jsem si pak sezení s paní S. Vybavuju si, že nám říkala, že k tomu dostaneme karty, já odpovídal, že nepotřebujeme, že máme kreditní, ona říkala, že tam musí být, abychom měli tři produkty, ale že to je jedno, že jsou stejně zdarma. A jestli chceme oba VISA embossovanou. No, když je to zdarma, tak jo, proč ne, stejně ji nepoužívám, tak je mi jedno, jestli je embossovaná nebo jaká. A tak to i bylo - přišly karty, já je někam zahodil, protože je nepoužíváme...

Ale zpět k panu řediteli. Prý jsme o tom poplatku věděli, protože byl v indikativní nabídce. Tu jsem měl s sebou, tak jsem ji vytáhl, on na ni koukl a povídá: Ale to není ona, od nás jste dostal tuhle! A vytáhnul jinou indikativní nabídku, která, světe div se, obsahovala zmíněných 45 Kč za kartu. No sakra, tak kde jsem asi sebral tu co mám v ruce? I s vizitkou paní S. a s jejím jménem dole?

Pan ředitel povídal, že by ho velmi mrzelo, kdybychom kvůli takovému drobnému nedorozumění odešli, a že nám tedy vyjde vstříc, i když by nemusel (jak zdůraznil), a že změníme jednu z karet na VISA Electron, pak budou obě zdarma, a on zpětně zruší ty naúčtované poplatky 45 Kč (to byl ten vstřícný krok). A že to uděláme, jestli chci, hned, že to není problém, že zrušíme i ty SMS, co jsem si určitě nastavil...

Řekl jsem panu řediteli, že si promluvím s manželkou, dohodneme se a dáme mu vědět, jestli jeho laskavosti využijeme, či jak se k tomu postavíme. Že mi vůbec nejde o poplatek 45 Kč, ale vadí mi, že je ve výpise naprosto zmateně uveden, že tu platbu nemohu spárovat s ničím, co je v ceníku, že mi vadí, že za změnu posílání výpisu přes elektronické bankovnictví účtují poplatek, aniž by vyskočilo jediné blbé okýnko "Pozor, tato operace vás bude stát 30 Kč" (prý "se to stejně dělá ručně", tak proto tam ten poplatek je - wtf?!!?), a že mám pocit, že banka nehraje tak úplně čistou hru, že bych podobné odkazy na cosi, co mi určitě řekli, čekal spíš u hokynářů od Providentu, než u banky.

Tedy že mi jde hlavně o to, abych se mohl na banku spolehnout a abych mohl bance věřit, že mě nebudou čekat podobná překvapení.

Na to ředitel odpověděl, že "neví co by mi na to řekl".

Poděkoval jsem řediteli za vstřícnost a za čas, který mi věnoval, a o dvacet minut později už zůstalo na účtě asi osm stovek, zbytek je na cestě do jiné banky... Účet zajdu zrušit na konci měsíce.

---

S panem ředitelem jsme se totiž naprosto minuli. On nepochopil, že si jdu ověřit důvěryhodnost banky a přístup, myslel si, že mi jde o 45 Kč. Bohužel. Ve chvíli, kdy mi říká, že "jsem asi nedával pozor", ukazuje mi jinou indikativní nabídku než co jsem dostal (kuriozní na ní je, že je pod ní jeho jméno - že by si ji udělal dodatečně?), a tvrdí mi, že jsme TRVALI na stejné platební kartě (ačkoli to je zjevný nesmysl), tak pro mne přestává být ředitelem mojí banky.

Ale pro mne to je podstata vztahu s bankou. Mě nezajímá bonus 20 Kč za to, že mi vedou účet, mě zajímá, jestli se na banku mohu spolehnout, že jedná vždy v mém zájmu a že se snaží o to, aby byl zákazník spokojený. A tenhle dojem jsem za poslední rok ztratil.