Sítě

Facebook tu byl vždycky, jen nebyl online.

Přátelé! Než začnete obšírně komentovat první půlku článku, zkuste si přečíst i tu druhou. Třeba zjistíte, že článek je vlastně o úplně něčem jiném než o tom (spoiler alert!), jestli na webu má nebo nemá být kontakt na obchodníky.

Seděli jsme nad návrhem struktury webu jedné firmy, jeho cílů a záměrů, a padaly různé náměty. Nakonec jsme se dostali i na to, jestli zveřejnit nebo nezveřejnit mailové adresy zaměstnanců, a když ano, tak jak ("dáme je jako obrázek...").

"Ne," říkám. "Na web bych maily zaměstnanců nedával. Maximálně jeden společný informační pro celou firmu, k tomu nejvejš jeden pro každé oddělení." A navrhnul jsem použít "kontaktní formulář", kde si návštěvník webu vybere problém či námět, se kterým na firmu jde, napíše co ho tíží, nechá kontakt na sebe a odešle. Interně to pak přijde patřičným lidem, kteří se mu ozvou a budou dál komunikovat osobně. Návrh se líbil.

Na to se ozval starší obchodník (cca 55 let) a řekl: "Tahle diskuse je mimo realitu. Já když budu kontaktovat pana X ve firmě Y, tak si vlezu na jejich web a chci tam najít mail na něj... Nějaký formuláře nebude nikdo vyplňovat. Maily by tam být měly."

Na to jsem namítl, že si nedokážu představit situaci, kdy bych chtěl komunikovat přímo s panem X ve firmě Y a neměl na něj mail ani telefon. Po pravdě jsem se zasekl už na představě, že chci něco od firmy Y a vím, že tam je pan X, ačkoli na něj nemám kontakt.

Jenže já nejsem obchodník. Třeba má ten pán pravdu a já jsem opravdu mimo? Obchodníci přeci hodně staví na osobním kontaktu. Třeba se s panem X potkali na veletrhu, zapamatovali si jeho jméno a teď ho hledají, protože se jim s ním dobře povídalo a třeba (plácnu) si domluvili nějaký předběžný byznys. Nojo, ale to si nevyměnili vizitky? A to na vizitkách není mail?

Ale pak mi to došlo, že obchodník o dvacet let starší bude mít zkušenosti ze socialismu, kdy byly osobní "paraoficiální" sítě "známých" často jedinou možností jak něco získat. Psát na PNS, že chcete Čtyřlístek, byl nesmysl, chtělo to mít známého v trafice. Moje máma to štěstí měla - seznámila se ve špitále s paní, co prodávala v trafice na náměstí, a Čtyřlístek byl. Coby skladová účetní měla velmi obsáhlou síť známých v různých firmách... "Potřebujeme pístní kroužky do Zetoru," zněl požadavek, a všem bylo jasné, že nelze volat výrobci Zetorů ani pístních kroužků. Naštěstí se máma kdesi na nějakém srazu spolužáků dozvěděla, že pan B dělá ve firmě N, kde pístní kroužky na Zetory mají, protože (už nevím proč), tak volala jemu: "Hele, B, potřebujeme pístní kroužek..."

A fungovalo to, protože pan B dělal v jedné firmě třicet let. Stačilo mít jen adresář a v něm poznamenáno, co který známý může sehnat.

Tohle mi běželo hlavou a říkal jsem si: On takový obchodník je zvyklý, že ve firmě Y jedná s panem X už třicet let, protože se spolu znají - ale pak přeci na sebe musí mít telefon a mail, ne? Navíc to jde proti duchu firemních procesů, kdy zakázku přeci nemůže domlouvat obchodník s vedoucím vývojářem - můžou si zavolat, napsat, osondovat, v poptávce se mohou na předběžné jednání odvolat, ale pořád tam nevidím tu potřebu mít kontakty na konkrétní lidi na webu.

Přeci když chci koupit stolek, tak napíšu nábytkářské firmě, třebas i mailem, a požádám je o nabídku - a od nich mi někdo odpoví. Nebudu psát paní Novákové z té firmy - třeba tam už ani nedělá!

A s tím jsme se rozešli.

Já pak nad tím ještě chvíli přemýšlel, vzpomínal jsem na ty reálsocialistické "sítě známých", kdy informace kdo co vyrábí byla nanic, rozhodující bylo "kdo co může sehnat" a říkal jsem si, že největší sláva takových sítí je už za náma, že ji pohřbil skutečný pracovní trh, na němž se lidé pohybují a firmy vznikají, zanikají a mění se, a že informace o tom, že pan Q je od firmy W je víceméně k ničemu. Nojo, říkal jsem si, paraoficiálním sítím zkrátka odzvonilo...

... a otevřel jsem Facebook.

Komentáře

No...

Taková sociální síť přímých kontaktů se hodí i dneska, zvlášť když člověk potřebuje zařídit něco, co zas tak oficiálně nejde a nebo když chce provést úkon rychleji/kvalitněji než je obvyklé.

Ale zase na druhou stranu i zde není cesta začít komunikaci "Našel jsem na vás mail na webu firmy"

WDogu, Lokute, Johnny -

WDogu, Lokute, Johnny - diskuse byla zajímavá, osobně si o tom s vámi rád popovídám, ale byla hodně daleko od tématu článku, a protože nechci rozebírat tyhle věci (a nechci aby se diskuse tímhle směrem dál táhla), tak jsem ji odstranil. Děkuji za pochopení.

V článku nešlo o to, jestli na webu má nebo nemá být kontakt na obchodníky, toho si prosím povšimněte. Tam byla pouze část rozhovoru ... pak moje následné úvahy ... a na konci pointa. Ten článek se tak i jmenuje a má to i v podnadpisu. (A navíc: Šlo o kontakty NA ZAMĚSTNANCE, nikoli na obchodníky - takže mě tu přesvědčujete o čemsi, co jsem netvrdil.)

Prosím, neřešme tu to, jak se chová zákazník, to je u tohoto článku MARGINÁLNÍ PROBLÉM a s věcí to nesouvisí! A už vůbec se mě nesnažte přesvědčit, že maily na obchodníky na webu být mají, protože to mi je SRDEČNĚ JEDNO! Tento článek není o navrhování webů, ale je to taková paralela mezi... schválně, jestli na to přijdete? :)

Děkuji.

Že by...

... paralela vůči virtuální sítí známých na Facebooku ve společnosti, kde není potřeba udržovat reálné sítě kontaktů pro to, co člověk dělá nebo z čeho žije a sítí skutečných kontaktů ve společnosti, kde virtuální sít se stává nadbytečnou, protože člověk má tu reálnou?

Ale jó, to chápu. S tím

Ale jó, to chápu. S tím článkem souhlasím a zrovna nedávno jsme o tom s přítelkyní mluvili. Můj táta měl například několik stovek přátel na komunistickém facebooku, díky čemuž jsme měli plnou lednici a spoustu věcí z ciziny. Sdílelo se všechno, od zeleniny, přes maso (kdo znal dobrého řezníka, měl se fajn), až po zahraniční hadry a elektroniku. Byla to velká komunita. Jeden utwitnul vepřovou panenku, jiný čerstvé banány a jiný zase kalkulačku na solární pohon.

Mě to jenom s těmi kontakty zaujalo, no. I když to téma zavrhuješ, musíš uznat, že je zajímavé a určitě by stálo za hlubší rozbor.

To este nejako

To este nejako preziva:

kolega sa pyta, kto adminuje ten system, co blokuje neslusne webove stranky?

vravim, ze priamo v tom hlaseni je kontakt (genericka emailova adresa)

on vsak chce konkretne meno, aby s nim o zablokovanej stranke mohol hovorit.

Je na tom hodne pravdy

Uz leta si udrzuju svou databazi kontaktu a uz mockrat jsem ji vyuzil - nekdy zkratka na ty oficialni cety neni cas, jde o minuty.

Facebook mi v tomhle moc ulehcil zivot.

Ale stejne si ty kontakty z facebooku do ty svy databaze preukladam:-)

konzerva

Z mého pohledu zákazníka se mi "hromadné formuláře" nelíbí jednak proto, že nemám rád když nevím ke komu mluvím a taky proto, že nikdy nemám jistotu zda formulář funguje a můj dotaz bude vyslyšen. Jsem prostě konzerva a preferuju zajetý formát: funkce-jméno-email-telefon...

Ad komunikace přímo s panem X: nejde o samotného pana X ale o funkci kterou zastává. Co, když urychleně potřebuju kontakt na člověka, který má na povel logistiku. Jasně, nakonec mě přepojí, přepošlou..., ale když mám k dispozici stránku s relevantními kontakty, je to pro mne o dost pohodlnější.

Při první komunikaci firem se to taky hodí- lidé z různých oddělení mohou navázat kontakt přímo s kompetentním protějškem bez zbytečného dotazování.

ano, moc pěkné. Ale o tom ten

ano, moc pěkné. Ale o tom ten článek nebyl.

Chápu o čem je článek.

Chápu o čem je článek. Naznačuju jen, že může být docela dobře možné, že obchodník není lapen v nějakých socialistických sítích, nýbrž je pouze pohodlný jako já.

Ano, pro klienta to muze byt

Ano, pro klienta to muze byt snazsi, ale potom je otazka co v te firme. Vidim to u nas. Pro klienty je snazsi zavolat rediteli, protoze je to hodne schopny clovek a vi v podstate o vsem a vse dokaze zaridit. Ale ten reditel ma hromadu jinych ukolu, nez byt telefonistou a ty potom dela pomalu do pulnoci a to jen diky tomu, ze po 17 hodine uz nezveda telefony.

Jiste, uz pochopil ze to takhle nejde, takze jeho telefon ani e-mail nikde zverejnen neni a kdyz nekdo neco po nem chce, tak se musi protloukat pres ostatni, prave z duvodu toho aby to pokud mozno vyresil nekdo jiny - idealne ten, kdo by to resil kdyz by to dostal od reditele jako ukol.

Jinak k clanku: kontakty funguji stale a nikdy neprestanou - casto totiz lide nevedi co chteji a potrebuji poradit. Rozdil bude ale asi v tom, ze ted uz se nepouzivaji kontakty 'znamej ma znameho, jehoz teticka...' ale pouze primejsi kontakty lidi a pro neprime spis uz kontakt na tu firmu.

Sítě

Překvapuje mne, že si myslíte, že sítě známých neexistují nebo že se jedná o reálně socialistický přežitek.
Pokud mám telefon na pana A, co pracoval ve firmě Q, tak pravděpodobně pracuje v jiné podobné firmě a na vyšší (lepší) pozici, proč jinak by taky odcházel, na 99% šel za lepším :-) a tak tento "sociálně socialistický" kontak využiji.
Jak moc fungují sítě, jsem na vlastní kůži oveřil, když sem se po dlouhé době vrátil do rodného města, to co je v mém novém bydlišti komplikované od návštěv úřadů po různé práce, je při síti známých ze školy, kroužků a podobně, najednou hračka. Síť známých funguje skvěle, tedy nevím, zda nejste v reálném životě asociální typ a tohle neznáte:-)
A mimo téma článku, na web bych kontakty na jednotlivá oddělení uvedl, občas chci aby mi sekretářka uvařila kafe a ne abych musel zaměstnat spojovatelku, co pořád někoho někam přepojuje. A vůbec nejlepší jsou firmy, kde při zavolání zvoní telefon všem - každý si myslí, však on to někdo jiný zvedne a telefony zvoní a zvoní...., až nejslabší s nervama to nakonec nevydrží a telefon zvedne.

A víte že mě už ani nebaví

A víte že mě už ani nebaví psát komentátorům: "Nepochopili jste článek, nechápete ironii a sebeironii" apod.? Já vám za to nemůžu, je to váš problém, tak se s ním srovnejte sám a berte to jako by se stalo...

Jo jo, ironie je sviňa zákeřná

Já to beru jako by se to stalo, je my jasné, že jsem nepochopil jak Vás, tak Váš svět, Vaše problémy a vůbec. Myslíte, že i diskutujicí mohou psát, ironicky a sebeironicky? Vlastně nemůžou, ten web není jejich...

A kromě neurčitého pocitu

A kromě neurčitého pocitu křivdy a marné snahy vydávat svoje nepochopení ex post za velmi sofistikovanou ironii máte ještě něco, oč byste se chtěl se světem podělit na mých stránkách?

PS: Možná byste měl zvážit, zda se nestat frekventantem kursu ironických rovin, který pořádá Radovan.

Vynikající pointa!

Tleskám.

Pointa je to nejslabší z

Pointa je to nejslabší z celého článku, jinak je skvělý, teskám..., i když sem to vlastně nepochopil, jak autor mi to vysvětlil :-)

Co se týče sítí v daném

Co se týče sítí v daném prostředí, čekal bych spíš zmínku o LinkedIN. Ale uznávám, že to na pointě nic nemění :-)

LinkedIn by byla přesnější,

LinkedIn by byla přesnější, to je pravda, ale zase - pak by pointa nebyla tak evidentní, nehodilo by se to k současné opětovné hysterii na téma "ty zlé facebooky ničí mezilidský kontakt", a hlavně: Já opravdu otevřel Facebook. :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.