Srandy kopec

Apríl proběhl českými weby jak salmonela zažívacím traktem... Taky jste se za břicho popadali?

Poznámka na úvod: Pokud jste se včera při čtení českých webů popadali za břicha, tak byste si ten vlašák z lahůdek na nádraží opravdu už dávat neměli...

Svátky se změnily v organizovanou křeč. Když jsou Vánoce, tak jsou všichni děsně rozjímací, na Silvestra musí být veselo, i kdyby mělo být smutno, na Velikonoce se musí mladí chlapci ožrat a pomlátit holky pomlázkou z bužírky, no a na Apríla musí holt být všichni třeskutě vtipní.

Problém je ten, že rozjímací nálady člověk dosáhne relativně snadno. I silvestrovské veselí lze nahradit spoustou pití a řachandou v TV. Velikonoce jsou taky bezpečné, protože vypít pár panáků a pak zvracet do škarpy dokáže snad každý. Akorát ten prokletý Apríl...

Ono totiž ne každému je dáno, aby byl vtipný, či dokonce mystifikátor. Podle toho taky vypadají ony aprílové zprávy. Včera se kupříkladu naprosto úžasně vycajchnovalo Živě - takovou snůšku slabomyslných pokusů o žert aby člověk pohledal!

Já jsem žil v přesvědčení, že aprílový žert spočívá v tom, že je s vážnou tváří vydána mystifikující zpráva, která je ovšem důvěryhodná, takže čtenář je napálen a dojde mu to ve chvíli, kdy se pídí po podrobnostech, udělá ze sebe hlupáka, co naletěl - a nakonec se tomu sám zasměje. Ovšem to bych toho asi chtěl po novinářích příliš...

Apríl zkrátka degradoval do vymyslíme nějakou hodně nejapnou zprávu, jako že Microsoft bude prodávat Linux (nebo že Apple nasadí Windows), dáme do toho hodně srandovní jména, reálná jména vtipně zkomolíme, bude srandy kopec, ale HLAVNĚ to nikoho nesmí urazit, dotknout se ho to, nebo, nedej Bože!, aby tomu někdo uvěřil! Fáze dvě: Hurónský smích čtenářstva. A je to.

Namísto důvtipné (a vtipné) mystifikace, kdy se člověk nakonec úlevně zasměje sám sobě, nastupuje "humot" tak slabý, aby i blbec pochopil, že si z něho novinář střílí, a výsledkem je Esenciální Aprílové Trapno. To i ta bublina do vodováhy a za korunu Semtele byla větší sranda.

A tak jednoznačným vítězem včerejšího Apríla je televize Nova, která vydala posledního března naprosto seriózně se tvářící zprávu o účinkování Ozzyho Osborna v sitcomu Comeback. Dokonce dvě písně prý věnuje... Média to poslušně zopakovala, diskutéři diskutovali, kritici se přeli, a když včera vyskočil Sarbu a zařval: "APRÍL", tak to byl snad nejpovedenější kousek za posledních několik let. (Přesto tu zprávu třeba takový Super.cz stále nestáhl... Při zabržděnosti jeho čtenářů lze odhadovat, že JIM dojde Apríl až tak někdy v půlce května!)

Vás ostatní snažně prosím: Raději Apríl ignorujte! Nepokoušejte se "udělat srandu", když na to nemáte vlohy. Povolte křeč a nesnažte se být vtipní protože musíte (a nesnažte se na Silvestra bavit i když máte žlučníkovou koliku...) Zkrátka - nedevalvujte celkem sympatický svátek "mystifikace a šprťouchlat" nějakými rádoby žertovnými vtípky na úrovni komunální satiry.

Za to vám z celého srdce děkuju.

Komentáře

Dva dobré

za včerejší den - a sice hotel v helikoptéře a server CD-R, který napálil doménového spekulanta.

:/

CD-R si jenom mysleli, ze napalili domenoveho spekulanta - uz se omlouvaji :)
http://cdr.cz/a/26751

amen

amen

dobrý apríl

Dobrý apríl se povedl serveru cdr.cz. Donutit spekulanta investovat tříleté předplatné do domény, o kterou nebude mít nikdo zájem, to je imho dobrý vtip.

Ten design není definitivní, že ne?

Málem jsi mě dostal :-)) APRÍL!

zahraničí

Jediný apríl, který mě včera velmi pobavil hlavně svou propracovaností byl tento od Opera Labs: http://labs.opera.com/news/2009/04/01/

;-)

Ta opera je krááááásna. 100 bodov. My sme na hokejportal.sk mali "nenapadny" prvy april staci pozriet http://www.google.sk/search?hl=sk&q=%22www.hokejportal.sk%22&btnG=H%C4%B... na title a hned je vsjo jasno ;-) Paradoxne zopár ľudí naletelo a posielalo nám opravy basketbalistickej a pingpongovej ligy, čudovali sa čo je to za cyklistického brankára a nevedeli pochopiť čo je to treťotriedna lokálna súťaž.

p.s.: google je rychly...

moc dlho si tú titulku neudrzal..
mimochodom naletel aj samotný šef portálu keď sa ráno pýtal chalaniska, že.. čo je to za autora článku, že "Čačaný" (originál: Čičman)

apríl

Dobrý apríl měl i lamer.cz, stránky komplet přehnaný přes vyplatlátor, sem se zároveň pobavil i podivil kolik toho dokážu i tak přečíst :)

Souhlasím – apríl na českém

Souhlasím -- apríl na českém webu tradičně za moc nestál. Ale v zahraničí se obzvlášť krutý kousek povedl serveru SlideShare -- viz "zprávu na Mashable":http://mashable.com/2009/04/01/slideshare-april-fools/.

Se skutečně dobrým Aprílem je to těžké

Není to tak jednoduché, s Aprílem. Když jsem ještě pracoval v Mobil.cz (tehdy nebyly blogy, takže jsme k Aprílům museli zneužívat stránky zaměstnavatele :-) ), tak jsme tradičně 1. dubna vydávali věci, které požadavky popsané v článku většinou splňovaly.
Jednou (tuším 2003, ale můžu se mýlit, googlovat to teď nebudu), jsem napsal článek o tom, že Telecom koupí zbytek Eurotelu (Mlynář o tom tehdy fakt jednal), vybere dividendu (to se mělo skutečně stát) a z ní zaplatí (to jsem si vymyslel) Lauderovi za Novu (akorát v té době jsme projeli arbitráž).
Říkal jsem si, že takovou blbost nikdo nemůže brát vážně, napsal jsem, zadal do redakčního systému a odjel v klidu lyžovat a na nějakého Apríla zapomněl.
No, pak mi na lanovku volalo nějaké neznámé číslo, to jsem ignoroval. Druhé, třetí a u Gulaschsuppe mit grosse Paulaner už jsem se slitoval a v roamingu to vzal (tehdy byl ještě dražší než dnes a navíc jsem měl dovolenou, takže se mi moc nechtělo...).
Byl to člověk z Komise pro cenné papíry (tehdy samostatný úřad, dnes je to odbor v ČNB), který chtěl vědět, kde jsem tu informaci vzal a odmítal věřit tomu, že jsem si to vymyslel. A informoval mě o zahájení vyšetřování pohybu s kurzem (nahoru a dolů po dementi, i když mohlo to být obráceně - to nahoru a dolů). Ty předchozí čísla totiž byli lidi z jiných novin a z ČTK. Ostatní když mě nesehnali, tak se na to vybodli, ale člověk z ČTK mě nesehnal, tak to bez ověření vydal jako fakt. Prostě průser a první zpráva byla ode mně...
Příští rok jsem se na něco podobného vykašlal a uvažoval o článku o Nokii s vodotryskem. Sice bych dostal pojeb v diskusi pod článkem (blogy nebyly, takže tomu bych se vyhnul a navíc diskusi jsem mohl promazávat), ale měl bych klid.
No uznejte, stojí vydařený Apríl za podobné problémy? Zkuste si to, fakt nestojí :-)

Jak to tak pozoruju, tak mi z

Jak to tak pozoruju, tak mi z toho vychází jediné - "novináři" z ČTK by neměli 1. dubna přebírat žádné zprávy! :)

Ta Opera se opravdu

Ta Opera se opravdu vydařila.
Navíc ten pán mi silně připomíná Jirku Macicha :-)

Opera joke se mi taky moc

Opera joke se mi taky moc líbil.

Jinak jsem slyšel o jedné šestnáctileté slečně, která doma coby aprílový vtip ohlásila, že je těhotná. Matka prý pak už slovo apríl nevnímala. :o)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.