Středeční selanka

Zpráva dne: V Doksech narazili na důl na pětikoruny! K tomu zážitek z rozhovoru s Mr. Zážitkem. A na závěr zviřátko!

Včera se na webu ČSSD objevil pozoruhodný text. Pravděpodobně si Lidový dům vytvořil na webu sekci "Došlé dopisy - MAŠÍBL", protože jinak si nedovedu vysvětlit, že by nějaká strana tohle na svých stránkách vydala.

Jakýsi pan Mareš z Doks totiž sepsal návrh na řešení krize, ekonomiky a chodu světa vůbec, který kdyby nebyl směšný svou naivností, tak by byl k pláči coby ukázka ekonomického myšlení některých lidí. Však posuďte sami - bod 1:

Aby stát zajistil stejné podmínky všem občanům, bude každý občan České republiky od státu pobírat měsíčně částku ve výši 5.000,-Kč. (Tato částka vychází ze současných poměrů a z přibližných čísel, které jsem různě posbíral a vycucal z prstu.) Tuto částku budeme nazývat životní minimum.

Při úvaze, že stát má 10.000.000. Českých občanů a vyplatí každému z nich tuto částku, vyplatí stát ze státní pokladnice celkem 50.000.000.000,-Kč měsíčně.
(Částku budou dostávat všichni občané bez rozdílu, zda pracují, jak pracují, či nepracují. Takto stát 100% zajistí a zabezpečí všechny občany a jenom na nich bude záležet, zda jim stačí tento způsob života anebo zda chtějí od života něco navíc.)

Takto odpadne státu povinnost vyplácet další částky v případě nezaměstnanosti, v případě školného a přídavků na děti a jiných sociálních dávek.

A to jsem se nemálo posmál. Kde že ten stát vezme oněch 5000 Kč? Podle dalších návrhů prý "z daní". Nojo, ale kde se vezmou daně, když si všichni řeknou "Tak, teď měsíc nebudeme pracovat, ostatně nemusíme, a státe, dej nám 5000 Kč"? To už je na pana reformátora příliš složitá úvaha.

Buď v Doksech objevili perpetuum mobile, nebo narazili na důl na pětikoruny.

Hledal jsem kolem dokola, ale nikde jsem nenašel zmínku, že jde o žert, jen dole je napsáno: "© Copyright ČSSD". No potěš!

---

Když mi včera David Šmehlík psal, že 30minut bylo osloveno Národní knihovnou s nabídkou, že budou zařazeni do "fondu českého písemnictví" (či jak se to zove), byl jsem rozpolcen. David je fajn a je mi sympatický, takže jsem mu popřál k úspěchu, na druhou stranu jsem posmutněl z toho, co že nás bude reprezentovat před budoucí generací. Online sbírka rozhovorů (či jak je teď 30minut definováno, po diskusi s Davidem, kdy mi říkal, že nejsou ani zpravodajství ani publicistika, ale nový typ média, mám opravdu problém 30minut někam zařadit), co funguje od půlky prosince, ta ano. Ovšem třeba takový Hlavenkův blog ne. Koubského ani Kokoliův. Ani Ostravakův blog (jen vydané knížky). To pro Národní knihovnu není reprezentativní informační zdroj - výslovně to tam píšou: "Ne osobním blogům!"

A dneska jsem si kliknul na rozhovor s Markem Prchalem. Začínal slovy: "Pro zajímavost: s Markem jsem se sešel v podniku RadostFX, kde číšníci častovali hosty nadávka." Chvíli jsem přemýšlel, co tím chtěl básník říct, a mezitím jsem četl dál. Po chvíli mi to došlo: Čeněk nemá talent! Tedy pardon, David Biksadský neumí udělat rozhovor! A ta úvodní věta je prostý překlep, který korektor neopravil.

Ale pak jsem se soustředil na obsah. Marek Prchal je totiž ředitelem (či kýho čerta) v nějaké reklamní agentuře, o které jsem v životě neslyšel. Slyšel jsem jen Marka Prchala, a to v dnes již legendárním rozhovoru spolu s Karlem Wolfem. Následně jsem pak vlezl na nějakou jejich stránku - nevzpomenu si na název a dohledávat to nebudu, bylo to něco se spořitelnou asi - která byla TAK dementní, až mi oči (i uši) přecházely.

Holt nejsem cílovka, tak neocením. Ovšem uznávám, že cílovou skupinu to oslovit muselo - pokud je cílovou skupinou "frikulín s lobotomií".

Ale dojalo mne vyjádření pana Prchala: Na Twitteru někdo napsal, že je to katastrofa. Škoda že takových reakcí tam nebylo víc. A taky že u toho někde nebyl rovnou odkaz, aby ses dostal na naše stránky. To je dobrá reference. Největší počet nově příchozích jsme měli, když někdo napsal na blog o nějakém našem projektu, že jsme idioti.

Ano, tomu se říká z nouze ctnost, či příkřeji: To bys spíš jen chtěl, aby to tak bylo.

Tuhle pasáž bych rád ukončil ve stejném duchu, v jakém byl celý ten rozhovor. Takže: Pro mne by byl zážitek postavit se před Marka Prchala a před tím, než se mu vysmrkám na klávesnici notebooku, mu říct: "Rádo se stalo, těch pár lidí, co tam ode mne přijde, si namažte na statistiky, protože vám k ničemu nebudou - na vaše stránky se nevrátí a jejich mozek stejně po čase vytlačí vzpomínky na prodakt i na komunikaci, zbyde jen pachuť."

To by byl panečku zážitek! Jen z toho udělat video, že?

---

A nakonec něco veselejšího: Hovoří se tu i onde o krizi. Zastánci regulací peskují vládu, že málo dělá, ti co pochopili dynamiku kapitalismu vědí, že krize přijít musí a že patří k ekonomice stejně jako zima k ročním obdobím. On to věděl i ekonomický nedouk Marx... :)

Já si osobně taky myslím, že krize patří k vývoji a jak přišla, tak odezní... ale jedna věc mi v prognózách chybí. Víte jaká?

Ona totiž většinou ruku v ruce s krizí šla válka. Krize uvolňuje prostor pro populisty, obchodníky s "rázným řešením" a s "pořádkem" a dává jim obrovské obecenstvo. Evropa navíc zažívá "mír jištěný Amerikou", takže příliš brzy podlehla iluzi, že "mír je věčný a přirozený" a ztrácí přirozené protiválečné instinkty. Věřit, že nás EU před válkou ochrání je naprosto pošetilé - vzpomeňte jen na EUnijní "řešení" balkánské války. Ono je fajn říkat "je lepší spolu obchodovat než spolu válčit", jenže - jak napsal Jung - národy se nechovají jako racionální jedinci, národy se chovají jako tupá, hloupá a iracionální masa.

Nikdy jsem si tolik nepřál, abych se mýlil v předpovědi, jako teď.

Komentáře

Nic nového

Ten první odkaz není nic nového, Brouk pytlík to ve Velké Pytlíkově reformě navrhuje už dlouho: http://broukpytlik.nazory.cz/reform.html#social_security
(Nikdy si všichni neřeknou, že mu dávka stačí. Ty si to řekneš?)

Čím víc lidí si to řekne, tím

Čím víc lidí si to řekne, tím větší daň budou ostatní platit, a tím větší budou mít motivaci k tomu, aby si to taky řekli. ;) A - ne, já si to neřeknu. Já z takového dementního státu za poslední platné peníze odejdu dřív, než bude pozdě, stejnou chybu jako moji rodiče v roce 68 neudělám.

Nebudou

Dane prece budou platit jen "takzvaní podnikatelé" a i DPH bude zrusena. Krasne to ma naplanovane. Jen doufam, ze to tentokrat vyzkouseji nejdriv na zviratech.

Neřeknou si to všichni

Ti, co chtějí pracovat, utečou za prací někam, kde jim "stát" nesebere všechny prachy kvůli přerozdělení mezi ostatní, kterým se pracovat "nechce".

Takový stát vždycky bude existovat, i když je možné (pravděpodobné), že s ním zbytek světa bude v prakticky permanentní válce. Když to tak teď po sobě čtu, nějak mi připadá, že ten stát bude s velkou pravděpodobností Izrael. (Nemám z toho úplně radost.)

No co jim zbyde .. pokud

No co jim zbyde .. pokud progresivita a mira zdaneni bude odpovidat tendencim, ktere CSSD posledni roky siri, nezbyde ti po odvodu dani, socialniho a zdravotniho pojisteni ani tech 5000 na mesic (z jakkoliv vysoke vyplaty, tomu CSSD rika progresivni zdaneni a solidarita) takze motivace zustat doma bude velika. A i kdyby se CSSD na svoje pomery zblaznila a dala tem co pracuji vic stejne by rozdil cinil maximalne 2000 (solidarita, prece se bohati nebudou mit lip nez chudi) kvuli kterejm se nevyplati vstavat z postele;
Ovsem co neni v tomto bozskem planu vubec zmineno je boj CSSD proti zamestnavatelum a jeho dusledky - jejich heslo "podnikatele jsou zlodeji, zdanime je 100%" povede k tomu ze i tech par blaznu co by v techto podminkach CHTELI jit do prace, nebudou mit kam - tech par nekrachnuvsich asijskejch automobilek, co si tu dojedou bezdanove obdobi, pokrejou polaci a vietnamci.
Zbyva statni sprava, ovsem tam jsou tabulkove platy na ktere se tato opatreni nemohou vztahovat, to CSSD nedovoli. A taky nedovoli aby ve statni sprave pracoval nekdo, kdo neni clenem CSSD popr. pribuznym nebo znamym vyse postaveneho clena. Krize nekrize, statni sprava prece musi fungovat jak CSSD piska.

Válka

Vyjádřím se jen k poslednímu: U všech bohů, ono to tak fakt bývá. A ještě se do toho dobře strefuje jasnovidka Vanga svými předpověďmi. Štít mé jindy tak neochvějné racionality lehce napraskl, doufám, že jej stačím opravit dřív, než začnu blábolit apokalyptické nesmysly ;)

http://kojot.name/761579-iracionalni-strachy.php

"Jasnovidka Vanga" je

"Jasnovidka Vanga" je úžasná... :) Hlavně její předpovědi pro rok 2008, u nich jsem se fakt zasmál. :) Vůbec mám tahleta proroctví moc rád: O budoucnosti neřeknou nic, ale zpětně je lze s trochou dobré vůle napasovat na patřičné události. Ovšem takhle, když na to přijde, vyvěštím celé dějiny starého Říma ze vzorku na koberci.

Ano, je to tak. Myslím, že

Ano, je to tak. Myslím, že Vanga udělala chybu v tom, že je, na rozdíl od Nostradama, příliš konkrétní. ;) Ale ta její předpověď vývoje lidstva je senzační - dalo by se to použít jako osnova sci-fi ságy!

Sou to amatéři

Všichni tidle jasnovidci, nejenže prorokují události, občas dokonce naznačí století či, nedejbože, dekádu. To já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde.

Třeba tací věštci konce světa

Třeba tací věštci konce světa začali používat novou kouzelnou formulku "konec světa v podobě v jaké ho známe nyní".

S dovolením bych odkázal na mé malé zamyšlení na toto téma http://v-blok.nikde.cz/index.php?id=76

Přeci jen ještě k předchozímu:

Docela mě šokovalo, že Kokolia do webarchivu zařazen nebyl. Pochopitelně jsem jej navrhl (spolu s Miroslavem Fišmeisterem). Kruci, kdo už jiný než právě Kokolia? Že by se blogů zalekli a změnili politiku? V tom případě jsem rád, že se tam Mirek dostal...

To s tou valkou nectu

To s tou valkou nectu poprve.
http://olmer.blog.respekt.cz/c/3744/Valka-bude-vic-vam-nereknu.html
Jen ted je ta predpoved jeste o neco realnejsi.

Já na Respekt nelezu, takže

Já na Respekt nelezu, takže jsem to četl poprvé, a po pravdě - říkám si: Ten autor to vnímá úplně stejně jako já! :)

Dobrý, dík za link.

Dobrý, dík za link.

k tým dávkam

1. môže sa to zdať ako švihnutý nápad nejakého čssdáka vďaka laxnosti podrobnejšieho rozpracovania, ale jedná sa o Friedmanovu negatívnu daň. Ospevovaná, ale zatiaľ nikde nepoužitá.
V skratke - dávka pre každého občana znamená vyrovnanie daňových vzťahov medzi štátom a občanom (tzn. jedna jediná dávka, všetky ostatné zrušené, dostanú ich samozrejme úplne všetci občania od 0 do 176 rokov). Napríklad ten kto nič nezarába dostane najviac - dajme tomu 5000, ten kto zarobí 2000 za mesiac dostane tiež 5000, ale ten kto zarobí 10000 tisíc dostane 3000 - kvôli tomu, že musí platiť už aj daň, takže sa mu to odráta. Logicky ten kto zarába 50 tisíc, dostane tiež 5 tisíc, ale si ich neužije. Je to aplikovateľné na progresívne zdanenie, rovná zdanenie, bez odpočítateľnej položky, s. (čísla sú cucané z prstu) Pre viac informácii http://web.sulik.sk/index.php?section=6

2. pre odporcov akýchkoľvek daní, dávok a štátov tu máme stále anarchiu. mne sa páči viac ako friedman naklonený vľavo (debata je povolená k bodu 1 :)

Od kdy se bude vyplácet těch pět tisíc?

Že bych honem, na stará kolena, začal plodit, po vzoru některých spoluobčanů, nějaké ty potomky. Teda, alespoň deset potomků.
A doufám, že to bude jako v současné době - když ty potomky dám do ústavu, tak "částka" bude i nadále vyplácena mě. Já se potom, po vzoru některých spoluobčanů, na svoji povinnost platit ústavu za péči o mé děti vy... - vy víte co.

jinak takova specialita ... v

jinak takova specialita ... v tom clanku ta veta s tim Facebookem byla puvodne jinak ... stalo tam "Na Facebook se ozval jen jeden clovek, David Smehlik, s tim, ze ten novy web je katastrofa" :-)))

Na Facebooku? V článku bylo

Na Facebooku? V článku bylo něco o Twitteru, nebo se pletu? :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.